FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wędkowanie Co, Jak, Gdzie na Mazurach.
Autor Wiadomość
michal43b

Wysłany: 2015-05-11, 17:33   Wędkowanie Co, Jak, Gdzie na Mazurach. [Cytuj]

Witam wszystkich użytkowników. W przyszłym tygodniu wybieram się na Mazury na żeglowanie. Jestem początkującym wędkarzem, dlatego myślałem zabrać wędkę i chciałbym coś połowić. I dlatego mam kilka pytań:

Co z pozwoleniem na łowienie ? Nie mam zamiaru wybierać się na prywatne łowiska, jestem członkiem PZW i gdzie można by wykupić zezwolenie na wędkowanie.

Jaką metodą polecacie łowić i co można w tym czasie złapać na mazurach ?

Wyjazd trwa 5 dni więc chciałbym kupić pozwolenie na 3 dni. A jest możliwość wykupienia na 5 dni?

Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedzi :-)

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2015-05-11, 17:51    [Cytuj]

Nie jestem wędkarzem, ale wydaje mi się, że mimo zezwolenia nie będziesz mógł wędkować z niezarejestrowanego do tych celów jachtu.

Może ktoś to potwierdzi lub sprostuje.

~szuwarek13

Wysłany: 2015-05-11, 17:59    [Cytuj]

Nie wolno łowić z niezarejestrowanego sprzętu wodnego :!: Zezwolenie wykupisz w każdym sklepie wędkarskim bądź CPN , można na ile dni się chce ,bo sprzedawca zakreśla dni na jakie się wykupiło . Na Mazurach nie nastawiał bym się na jakieś sukcesy , po prostu ryb tu nie ma , a jeśli już to spining , bądź wędka spławikowa. :roll:

~darkor54

Wysłany: 2015-05-11, 18:57    [Cytuj]

szuwarek13 napisał/a:
Nie wolno łowić z niezarejestrowanego sprzętu wodnego :!:

Czy to musi być tzw. rejestracja wędkarska w starostwie powiatowym? Czy jacht zarejestrowany np.: na POL też będzie uznany za zarejestrowany?

~szg

Wysłany: 2015-05-11, 19:19    [Cytuj]

Czy to musi być tzw. rejestracja wędkarska w starostwie powiatowym? - Tak !

michal43b

Wysłany: 2015-05-11, 20:06    [Cytuj]

Nie mam zamiaru łowić z jachtu bo wiem, że musi być to łódka zarejestrowana, a żaglówka taką nie jest :-) Myślałem o wędkowaniu kiedy przybijemy do jakiegoś brzegu.
Szuwarek13 a mógłbyś podać gdzie dokładnie w Giżycku można kupić zewolenie w niedzielę? I to jest zezwolenie wykupione na jeziora w rejonie PZW Giżycko ?

urbos
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-11, 20:49    [Cytuj]

tel.: +48 87 428 80 89

jest nr tel - zawsze możesz zadzwonić i dopytać o szczegóły. Zezwolenia sprzedają często w sklepach, ale co w niedzielę to diabli wiedzą, więc najlepiej chyba sięgnąć po informacje do źródeł.

Zamieniono link na numer telefonu
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2015-05-11, 20:54, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-05-11, 20:53    [Cytuj]

michal43b napisał/a:
Nie mam zamiaru łowić z jachtu bo wiem, że musi być to łódka zarejestrowana, a żaglówka taką nie jest :-) Myślałem o wędkowaniu kiedy przybijemy do jakiegoś brzegu.
Szuwarek13 a mógłbyś podać gdzie dokładnie w Giżycku można kupić zewolenie w niedzielę? I to jest zezwolenie wykupione na jeziora w rejonie PZW Giżycko ?

Na stacji benzynowej w Giżycku, k. ronda "na Węgorzewo" kupisz zezwolenia każdego dnia, o każdej porze.

~bronek
żeglarz/wędkarz

Wysłany: 2015-05-11, 21:23    [Cytuj]

szuwarek13 napisał/a:
Nie wolno łowić z niezarejestrowanego sprzętu wodnego :!: Zezwolenie wykupisz w każdym sklepie wędkarskim bądź CPN , można na ile dni się chce ,bo sprzedawca zakreśla dni na jakie się wykupiło . Na Mazurach nie nastawiał bym się na jakieś sukcesy , po prostu ryb tu nie ma , a jeśli już to spining , bądź wędka spławikowa. :roll:

jeżeli chce się coś połapać na mazurach to warto byłoby się przygotować. mam tu na myśli użycie echosondy i pobadanie dna. na pewno zwiększy to szanse na połów. bo jak nie wiemy co w trawie piszczy (czytaj dnie ) to rzucanie np w metrowy muł raczej sukcesów nie przyniesie.
co do tego czy są ryby- płynąc kanałem (już nie pamiętam którym) w tamtym roku widziałem jak gość przede mną płynął ciągnąc za sobą woblera na spina wyciągnął ze 4 szczupaki więc jakieś tam ryby pływają. trzeba je jednak namierzyć. no i nie łamać prawa.

aleksiasty

Wysłany: 2015-05-11, 22:17    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
szuwarek13 napisał/a:

Czy to musi być tzw. rejestracja wędkarska w starostwie powiatowym? Czy jacht zarejestrowany np.: na POL też będzie uznany za zarejestrowany?

Każda ważna rejestracja wystarczy żeby wędkować.
Przepisy zabraniają jednoczesnej rejestracji w kilku upoważnionych instytucjach, więc powyższe jest prawdziwe dla każdego rejestru.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-05-11, 22:33    [Cytuj]

aleksiasty napisał/a:
darkor54 napisał/a:
szuwarek13 napisał/a:

Każda ważna rejestracja wystarczy żeby wędkować.
Przepisy zabraniają jednoczesnej rejestracji w kilku upoważnionych instytucjach, więc powyższe jest prawdziwe dla każdego rejestru.

Zanim coś napiszesz - sprawdź.

aleksiasty

Wysłany: 2015-05-11, 23:40    [Cytuj]

Wiem że zrobisz wszystko by nikt nie wędkował z Twojej motorówki, ale prawo tego nie zabrania jeśli ma krajową rejestrację w PZMiNW albo w PZŻ.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-05-12, 00:32    [Cytuj]

Podaj podstawę prawną.

~szuwarek13

Wysłany: 2015-05-12, 04:13    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Podaj podstawę prawną.

Ustawa o rybactwie śródlądowym art,20 strona 19 :mrgreen:

~darkor54

Wysłany: 2015-05-12, 05:44    [Cytuj]

szuwarek13 napisał/a:
Podaj podstawę prawną.

No to z mojej łódki z oznaczenia POL sobie nie połowie. A swoją drogą jest to ciekawe czy mijając tak zarejestrowaną łódkę jak moja mogę mieć wymaganą rejestrację dla wędkowania? A przy okazji czy łowienie z nieoznaczonej łodzi może być podstawą jej konflikty jako przedmiotu przestępstwa?

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2015-05-12, 08:13    [Cytuj]

Nie znam się, więc się wypowiem.

Przyzwyczajony do niejednoznaczności ustaw w ścisłym połączeniu z bardzo bogatym słownictwem polskiego języka - podejrzewam - podkreślam podejrzewam, że znowu wchodzimy w zakamarki dowolności interpretacji zastosowanych w ustawie słów, które to interpretacje są wykorzystywane do uzyskania kasy z kar i mandatów.

Coś mi się wydaje (domyślam się, bo nie czytałem), że ustawa w części oznakowania łodzi w zamyśle odnosiła się do połowu (łowienia) w domyśle pomijając wędkowanie amatorsko turystyczne jako coś innego niż połów, który autorzy mieli na myśli pisząc ustawę.

Ale mogę się mylić. Może znawcy tematu to rozwiną.

Kiedyś w szkołach nauczyciele ściśle określali co autor utworu miał na myśli, teraz dopuszcza się dowolność interpretacji, z której w przypadku dzieła którym jest ustawa wszystkie strony starają się skrzętnie korzystać :lol: ;-) :mrgreen:

PS: liczne edycje literówek (tablet) ;-)
Ostatnio zmieniony przez pough 2015-05-12, 08:17, w całości zmieniany 5 razy  

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2015-05-12, 09:02    [Cytuj]

pough napisał/a:
Coś mi się wydaje (domyślam się, bo nie czytałem), że ustawa w części oznakowania łodzi w zamyśle odnosiła się do połowu (łowienia) w domyśle pomijając wędkowanie amatorsko turystyczne jako coś innego niż połów, który autorzy mieli na myśli pisząc ustawę.

Ale mogę się mylić. Może znawcy tematu to rozwiną
Mam podobne wrażenie, że chodzi o sprzęt profesjonalny, bo o nim jest mowa wyżej w tym punkcie. A tak mamy kolejne "lub czasopisma"

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-05-12, 10:52    [Cytuj]

szuwarek13 napisał/a:
Podaj podstawę prawną.

Zacytuję, bo nie każdy ma ochotę szukać:

Cytat:
2. Sprzęt pływający służący do połowu ryb podlega obowiązkowi oznakowania i rejestracji.
3. Rejestrację sprzętu, o którym mowa w ust. 2, prowadzi starosta.
3a. Oznakowanie sprzętu pływającego służącego do połowu ryb powinno zawierać numer rejestracyjny składający się z dwuliterowego oznaczenia województwa, myślnika, trzyliterowego oznaczenia powiatu, myślnika, czterocyfrowej liczby od 0001 do 9999 odpowiadającej kolejnemu numerowi wpisu do rejestru oraz li-tery „R” – oznaczającej uprawnionego do rybactwa albo „A” – oznaczającej sprzęt pływający służący do amatorskiego połowu ryb.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-05-12, 10:55    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
szuwarek13 napisał/a:
Podaj podstawę prawną.

No to z mojej łódki z oznaczenia POL sobie nie połowie. A swoją drogą jest to ciekawe czy mijając tak zarejestrowaną łódkę jak moja mogę mieć wymaganą rejestrację dla wędkowania? A przy okazji czy łowienie z nieoznaczonej łodzi może być podstawą jej konflikty jako przedmiotu przestępstwa?

Możesz mieć zarówno rejestrację POL jak i wędkarską. Ta ostatnia kosztuje kilkanaście złotych. Połów z nieoznaczonej łodzi jest bezprawne i w myśl odziedziczonego po PRL prawodawstwa w tym zakresie, w skrajnych przypadkach może się skończyć nawet konfiskatą łodzi jako narzędzia przestępstwa kłusownictwa.
W prawodawstwie PRL kłusownictwo jest większą zbrodnią niż gwałt :mrgreen:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-05-12, 10:56    [Cytuj]

Jak mówiła pewna była kandydat - "Prawo należy napisać od nowa" :lol:

[ ODPOWIEDZ ]