FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Regeneracja akumulatora
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-05-04, 11:33    [Cytuj]

Tomku. Cóż zatem radzisz?

aleksiasty

Wysłany: 2015-05-04, 23:07    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
aleksiasty napisał/a:
Wykonanie "power box'a" z ogniw litowych jest zadaniem trudnym i niesie zagrożenie zapłonem a w skrajnych przypadkach wybuchem.
Znacznie bezpieczniej jest coś takiego zrobić z ogniw Ni-MH.
Będzie cięższe ale równie skuteczne.

Tiaaaa, szczególnie że napięcie znamionowe ogniwa NiMH (lub NiCd) wynosi 1,2V, LiIon natomiast - typowo 3,6V. Zamiast dwóch LiIon w połączeniu równoległym trzeba by użyć trzech NiMH w połączeniu szeregowym - tylko skąd wziąć miejsce w "boxie" na dodatkowe ogniwo? No i algorytm ładowania (zwłaszcza szybkiego) zupełnie inny.

Tomek Janiszewski

Nie wiem jak Ty to rozumiesz, ale pod hasłem "power box" przyjęło się zewnętrzne źródło zasilania, z własną ładowarką.
Masz rację, zamiast jednego Li-ion trzeba użyć trzech Ni-MH i dlatego napisałem że będzie ciężkawe.

~Tomek J

Wysłany: 2015-05-05, 12:37    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Tomku. Cóż zatem radzisz?

Pytanie podstawowe: czy źródło zasilania ma się mieścić w kamerze, czy może znajdować się na zewnątrz? W pierwszym przypadku wyboru wielkiego nie ma, trzeba użyć ogniw LiIon o identycznych gabarytach. Ale problem polega na tym że częstokroć historia ogniw jakie były użyte poprzednio zapisana jest w układach scalonych, znajdujących się w obudowie mieszczącej ogniwa (widać je na płytce poniżej ogniw). Wówczas wstawienie nowych ogniw pomoże najpewniej niewiele: kontroler ładowania będzie traktował je tak samo jak ogniwa zużyte, które utraciły już pojemność i ładował tylko w niewielkiej części (dla zapobieżenia explozji przy szybkim ładowaniu). Należałoby zatem równocześnie wymienić lub zresetować kontroler, ale jest to raczej tylko w zakresie możliwości producenta sprzętu. Samodzielnie można by zapoatrzyć się w nowe ogniwa oraz szczegółowe wymogi dotyczące ich ładowania i na ich podstawie zbudować nowy kontroler, zapobiegający przeładowaniu ogniw, choć niekoniecznie już zdolny działać w trybie szybkim, jak oryginalny. Niestety osobistych doświadczeń w stosowaniu ogniw LiIon nie mam.
Gdyby natomiast źródło zasilania mogło mieścić się w osobnym bloku - można by użyć trzech połączonych szeregowo bateryjek NiMH, jak radził Przedmówca. Są one o wiele łatwiejsze do nabycia (zwłaszcza w rozmiarze AA), a najprostszy ich sposób ładowania wymaga tylko ograniczenia prądu ładującego do 0,1C (np. 270mA przy pojemności 2,7Ah). Takie ładowanie standardowe powinno trwać kilkanaście godzin, przy czym w przeciwieństwie do ogniw LiIon nie ma potrzeby precyzyjnego określenia momentu zakończenia ładowania: przeładowanie tak ograniczonym prądem nie niesie niebezpieczeństwa wybuchu lub samozapłonu, a jedynie skutkuje lekkim nagrzaniem się ogniwa, sygnalizującym że naładowało się ono całkowicie. Kontrola stanu naładowania niezbędna jest w ogniwach NiMH tylko przy ładowaniu szybkim. Ogniwa NiMH (i NiCd) stosuję od dawna (także na "Leśnym Dziadku) i problemów, przynajmniej z wyrobami uznanych producentów* dotąd nie miałem.

Tomek Janiszewski
*do producentów nieuznanych jestem zmuszony zaliczyć tak "Centrę" jak i "Vartę". Ich ogniwa mają paskudny zwyczaj jeżeli nie wylewania elektrolitu, to pokrywania się nalotami solnymi co świadczy o problematycznej ich hermetyczności. W przeciwieństwie do nich ogniwa NiCd produkcji Panasonica oraz Sanyo trzymają paramtery nawet po kilkunastu latach. Natomiast przestrzegam przed akumulatorkami NiMH marki Eurobatt: zdarzyło się (i to podczas ładowania prądem kilkakrotnie niższym od bezpiecznego, dziesięciogodzinnego!) że pod koniec ładowania ogniwo dostało samoistnego wewnętrznego zwarcia i rozładowało się w mig, czemu towarzyszyła gwałtowna erupcja gorących gazów.
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2015-05-05, 12:48, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-05-05, 12:53    [Cytuj]

W takim razie myślę, że lepsza będzie ta druga opcja... albo odżałuję te kilka stówek na nowy akumulator :evil:

~maski

Wysłany: 2015-05-05, 20:16    [Cytuj]

W takim razie myślę, że lepsza będzie ta druga opcja... albo odżałuję te kilka stówek na nowy akumulator :evil:

A czy ta kamera ma wejście dla zasilania z zewnętrznego źródła ( nie tylko do ładowania) ?
jak tak to proste powinno być podłączenie zastępczej bateryjki
jeżeli tylko konektory do dedykowanej baterii zintegrowanej raczej słabo, bez komunikacji z jej mikrokontrolerem pewnie nie zadziała :( zastępczy bpack
Ostatnio zmieniony przez maski 2015-05-05, 20:17, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-05-05, 20:26    [Cytuj]

Ma normalny 5V zasilacz podłączany z boku. Pisząc o power boksie miałem na myśli własnie zbudowanie bateryjnego zasilacza na 5V

~maski

Wysłany: 2015-05-05, 21:59    [Cytuj]

Ma normalny 5V zasilacz podłączany z boku. Pisząc o power boksie miałem na myśli własnie zbudowanie bateryjnego zasilacza na 5V

ile powera potrzebuje ta kamera ?
skoro ma być 5V może jakiś power bank usb da radę ?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-05-06, 00:19    [Cytuj]

Zasilacz ma 5V, 4A

~maski

Wysłany: 2015-05-06, 08:45    [Cytuj]

Powerbanki zwykle po usb dają max circa 2A na jednym porcie, można sprawdzić czy kamera pójdzie na 2A.
Oryginalny zasilacz pewnie ma rezerwę mocy poza tym zasilając kamerę daje jeszcze na ładowanie baterii fabrycznej więc jest szansa, że zadziała.
albo lepiej użyć powerbank z dwoma dwu amperowymi portami (np xiaomi robi takie przy większych pojemnościach) i połączyć je równoległe - gotowe kabelki zrównoleglające zasilanie z portów usb o ile dobrze pamiętam były robione do zewnętrznych hd
montujesz tylko na końcu wtyczkę pasującą do kamery i powinno banglać :)
Taki powerbank to chyba najlepsze rozwiązanie jezeli ma to byc zewnętrznie,
ładować możesz z różnych źródeł, masz kontrole ładowania i informacje o poziomie, a i nakarmić inne zabawki w razie potrzeby można :)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-03-15, 00:18    [Cytuj]

Autoryzowany serwis tych kamer chciał mi sprzedać nową baterię za 680zł (chyba nawet netto :shock: ). W Japonii znalazłem nowy akumulator ponad trzy razy taniej...

Udało się jednak zregenerować akumulator tanimi ogniwami montowanymi m.in. w laptopach po kilkanaście złotych za sztukę. Niestety kamera lub akumulator ma jakąś sprytną elektronikę, która wykrywa tego typu regeneracje i kamera mimo, że się uruchamia, to "zawiesza się". Pomogło zaklejenie taśmą dwóch styków odpowiedzialnych za "komunikację" akumulatora z kamerą. Teraz trzeba jedynie dorobić zewnętrzną ładowarkę. :-P

[ ODPOWIEDZ ]