FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skutery wodne - pytania i propozycje tematów
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-04-15, 00:01    [Cytuj]

funyo napisał/a:
Po upadku ze skutera (co nie jest takie rzadkie) i np. uderzeniu o coś głową (na szczęście nieczęste), to właśnie kamizelka nas ratuje.

W przypadku utraty przytomności kamizelka asekuracyjna życia Ci nie uratuje.

funyo

Wysłany: 2015-04-15, 10:00    [Cytuj]

Ale w przypadku nabicia guza czy złamania kończyny pomoże utrzymać sie na powierzchni.

~darkor54

Wysłany: 2015-04-15, 10:09    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
funyo napisał/a:
Po upadku ze skutera (co nie jest takie rzadkie) i np. uderzeniu o coś głową (na szczęście nieczęste), to właśnie kamizelka nas ratuje.

Czyli jednak chyba lepsze pneumatyczne ratunkowe. Wygodne i w razie czego ratują życie...

~extant

Wysłany: 2015-04-15, 10:16    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
funyo napisał/a:

Kamizelka asekuracyjna też może uratować Ci życie w przypadku utraty przytomności, bo ułatwi szybkie "pojęcie z wody" (nie pójdziesz w niej pod wodę). Oczywiści pneumatyk ratunkowy jest w tym zakresie zdecydowanie lepszy. :-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2015-04-15, 10:17, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2015-04-15, 10:17    [Cytuj]

Funyo,
Ponieważ temat zawiera "pytania" odnośnie skuteringu, zadam kolejny zestaw.
Większość użytkowników skuterów przywozi sprzęt, slipuje, polata po okolicy, wyciąga sprzęt i odjeżdża.
Ty natomiast uprawiasz również pływania rejsowe, wycieczkowe...
I teraz pytania. Ile "szpejów" można zabrać na skuter dwuosobowy? Czy zdarza się nocowanie na dziko powiedzmy z namiotem typu "buda dla psa"? Czy można zabrać ze sobą jakiś drobny sprzęt do gotowania kawy? No i może jakieś inne podobne sytuacje biwakowe. Rozumiem, że można również umówić się z jakimś zaprzyjaźnionym jachtem i wtedy sprawy biwaku i noclegu są prostsze.
Jak widzisz taki skutering?

funyo

Wysłany: 2015-04-15, 19:49    [Cytuj]

Na wstępie dziękuję, że tu zaglądacie, piszecie i ruszacie ten temat :-)
A teraz odpowiedź na pytanie najmity:
Ja akurat też przywożę skuter i slipuję za każdym razem, choć faktycznie lubię się wybrać na dalsze wycieczki. Nie zdarzyło mi się jeszcze nocować "w trasie", ale jest to jak najbardziej możliwe. Praktycznie każdy skuter siedzący, czy to dwu-, czy trzyosobowy posiada schowek w przedniej części o pojemności kilkudziesięciu litrów + mniejszy na drobiazgi pod kierownicą. Większe mają też schowki na rufie.
Do mojego schowka śmiało zapakuję mały namiot (iglo) i karimatę, pewnie upchnąłbym też śpiwór. Ciuchy do plecaka i można ruszać. Poza tym skuter jest podobny do motoru - można zastosować sakwy lub torby montowane na końcu siedzenia, jako tzw. zadupek.
Więc jeśli da się motocyklem, to czemu nie skuterem wodnym ;-)
Problemem może się okazać pozostawienie skutera nocą przy brzegu - rano można go nie zastać :cry:
Wprawdzie skutery mają fabryczne zabezpieczenia, kodowane zrywki, piloty, ale są na tyle małe, że można je po prostu wyholować i potem w spokoju martwić się zabezpieczeniami...
...ale to raczej marginalne zagrożenie.

kubsta

Wysłany: 2015-04-18, 19:27    [Cytuj]

A czy - teoretycznie - można ciągnąć skuter za motocyklem?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-04-18, 22:03    [Cytuj]

kubsta napisał/a:
A czy - teoretycznie - można ciągnąć skuter za motocyklem?

Teoretycznie chyba nie - masa ciągnika jest mniejsza niż przyczepy z ładunkiem. ;-)

funyo

Wysłany: 2015-04-18, 23:11    [Cytuj]

Niekoniecznie, taka Honda Goldwing (ok. 380kg) może być cięższa od skutera z przyczepą, ale czy może holować? Tego nie wiem...
Może bardziej z boku, jako kosz... ;-)
Ostatnio zmieniony przez funyo 2015-04-20, 08:36, w całości zmieniany 1 raz  

~Emill`76

Wysłany: 2015-04-19, 09:37    [Cytuj]

Pawle, a jak jest tak naprawdę ze spalaniem ? Jednostka powiedzmy ok 90-100 KM płynięcie ekonomiczne / średnie / sportowe ? Czy jakieś podstawowe regulacje , konserwacje idzie ogarnąć samemu , czy tylko serwis ?

funyo

Wysłany: 2015-04-19, 10:18    [Cytuj]

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że skutery nie są wcale tak paliwożerne, jak się powszechnie uważa. Zwłaszcza te słabsze, o które pytasz. Można przyjąć, że minimalne spalanie przy powolnym pyrkaniu wyniesie ok.8l/h (niezbyt ekonomiczny wynik), przy lekkim ślizgu - ok.40-50km/h - ok.12l/h (całkiem przyzwoicie), po nawet 20-25l/h przy szaleństwach.
Z tego wszystkiego wychodzi średnie spalanie na poziomie ok.15l/h.
Nie jest to przesadnie dużo, zwłaszcza w kontekście przebytego dystansu - o ile jakiś dystans pokonujesz, a nie kręcisz się w miejscu. Godzina wystarczy, żeby dopłynąć np. z Giżycka (Strandy) do Węgorzewa (plaży) i prawie z powrotem. Jakiejś pyrkawce, palącej 3l/h, taki dystans zajmie 5h, więc spalanie wyjdzie podobnie...
Trzeba tu jednak dodać, że mocniejsze, turbodoładowane skutery, potrafią przy szybszej jeździe spalić nawet 40-50l/h, więc wypożyczając skuter zwróćcie na to uwagę ;-)

funyo

Wysłany: 2015-04-19, 10:29    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
...Czy jakieś podstawowe regulacje , konserwacje idzie ogarnąć samemu , czy tylko serwis ?

Jak najbardziej podstawowe czynności serwisowe można wykonać we własnym zakresie. Wymiana oleju, filtrów, czy świec nie jest specjalnie skomplikowane. Regulacja i konserwacja linek i cięgien (sterociąg, linka biegów) również. Nawet takie czynności jak wymiana śruby czy wearingu (pierścienia, w którym śruba się obraca) nie wykluczają samodzielnego wykonania. Jeśli masz smykałkę, to poradzisz sobie też z regeneracją kompresora. Części są dostępne.
Oczywiście do silników i komputerów bez specjalistycznych narzędzi i oprogramowania nie ma co podchodzić i lepiej zdać się na dobrego fachowca.

~extant

Wysłany: 2015-04-19, 11:11    [Cytuj]

Skoro zużycie paliwa na skuterach, w zależności od sposobu eksploatacji, waha się w tak szerokim zakresie to jakiej wielkości zbiorniki paliwa montowane są na skuterach ??

funyo

Wysłany: 2015-04-19, 14:29    [Cytuj]

Mój skuter, na przykład, ma zbiornik 60 l. Ale są nawet 80 litrowe.
Na jednym zbiorniku robię trasę Giżycko - Ruciane - Giżycko.

~Colonel

Wysłany: 2015-04-20, 06:57    [Cytuj]

Aż by się chcialo spróbować :)

Jaro gsxr

Wysłany: 2015-04-20, 18:09    [Cytuj]

A wiec mimo tego ze przeczytałem chyba wszystkie posty dotyczące skutera wodnego mam jeszcze kilka pytań przymierzam się do kupna skutera powiedzcie jeśli możecie na co zwracać szczególna uwagę przy zakupie skutera żeby zaraz po kupnie nie okazało się ze muszę w niego wsadzić dodatkowo jakieś 10 tys . Na pewno jestem zdecydowany na bombardiera i teraz zaczynają się schody :-( dodam jeszcze ze skuter dodatkowo będzie służył do flyboarda nie wiem już sam czy zakupić skuter 150 czy 250 km mam wielki kocioł w głowie nie ukrywam ze zwracam tez uwagę na spalanie w/w maszyn ile tak naprawdę każdy z nich spala na godz bo wypowiedzi sa różne bardzo proszę o jakąś pomoc

funyo

Wysłany: 2015-04-20, 22:13    [Cytuj]

Jaro gsxr napisał/a:
A wiec mimo tego ze przeczytałem chyba wszystkie posty dotyczące skutera wodnego mam jeszcze kilka pytań przymierzam się do kupna skutera powiedzcie jeśli możecie na co zwracać szczególna uwagę przy zakupie skutera żeby zaraz po kupnie nie okazało się ze muszę w niego wsadzić dodatkowo jakieś 10 tys .

Nie odkryję Ameryki, jak napiszę, że na wszystko.
Ważna jest kondycja kadłuba - ważne, żeby nie był malowany, bo wtedy nie wiadomo, czy przechodził jakąś poważną naprawę (producenci nie przewidują naprawy kadłuba, ale Polak potrafi...) i nie chodzi mi o jakieś drobne rysy czy przetarcia żelkotu od piasku i ich zaprawki, a o lakierowanie dużych powierzchni. Taka ocena może być trudna, bo skutery w większości są lakierowane fabrycznie, a nie pokryte kolorowym żelkotem. Dlatego trzeba śladów napraw szukać również od środka.
Stan silnika należy ocenić w czasie co najmniej kilkunastominutowej jazdy próbnej - silnik należy dobrze rozgrzać i wówczas sprawdzić jakość pracy, równomierność przyrostu mocy, reakcję na gaz itp. Nie zaszkodzi zmierzyć ciśnienie w cylindrach. Najlepiej, poza próbnym pływaniem, udać się do serwisu na pełną diagnostykę.
Tam też można zweryfikować przebieg - w Polsce wszystkie skutery mają ok.100mth a takie same w Stanach po 300, 400 i więcej. Zastanawiające...
Cytat:

...Na pewno jestem zdecydowany na bombardiera i teraz zaczynają się schody :-( dodam jeszcze ze skuter dodatkowo będzie służył do flyboarda nie wiem już sam czy zakupić skuter 150 czy 250 km...

Z tego co słyszałem do flyboarda potrzeba mocy co najmniej 200KM, więc wybór Ci się zawęża. Pamiętaj tylko, że to ustrojstwo drastycznie skraca żywotność silnika, który w wersji doładowanej (a tylko taki ma ponad 200KM) i tak jest dość chimeryczny...
Cytat:

mam wielki kocioł w głowie nie ukrywam ze zwracam tez uwagę na spalanie w/w maszyn ile tak naprawdę każdy z nich spala na godz bo wypowiedzi sa różne bardzo proszę o jakąś pomoc

O spalaniu pisałem wcześniej, a wypowiedzi są różne, bo ludzie pływają różnie i różnymi sprzętami. Na pewno przy flyboardzie bierz pod uwagę te najwyższe wartości, czyli w przypadku uturbionych SeaDoo dobre 30-40l/h

Jaro gsxr

Wysłany: 2015-04-20, 22:46    [Cytuj]

funyo dzięki wielkie za podpowiedzi na pewno skorzystam podczas kupna a jeśli chodzi o flyboard to owszem wiem ze mocno skraca żywot skutera no ale coś za coś niestety :-( a tez poczytałem na stronie dystrybutora flyboarda ze 100 km już wystarcza choć takiej mocy to i tak pod uwagę nie brałem ;-) 150 km jest ok ale dobra zabawa zaczyna się od 200 wiec zostajemy przy 200 a tak na uboczu jeśli ktoś ma na sprzedaż coś takiego z roku 2005 a 2008 nie ukrywam ze był bym zainteresowany kupnem jeśli mogę podać swój nr tel to w następnym poście chętnie podam

funyo

Wysłany: 2015-04-20, 22:58    [Cytuj]

Ten dział nie jest odpowiednim miejscem do kontaktów handlowych - zapraszam do działu komercyjnego. Zresztą mało na forum skuterowców, więc nie liczyłbym na duży odzew. Proponuję przeglądać portalową giełdę sprzętu wodnego i popularne serwisy aukcyjne.
To zdecydowanie najlepsza droga do nabycia skutera. Ewentualnie popytałbym w autoryzowanych serwisach, adresy i telefony do zdobycia w sieci.

Jaro gsxr

Wysłany: 2015-04-20, 23:01    [Cytuj]

ok dzieki

[ ODPOWIEDZ ]