FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Testy jachtów - fakty czy fikcja.
Autor Wiadomość
Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-23, 18:42    [Cytuj]

sceptyk napisał/a:
.....Oczywiście poproszę obydwie opcje testu , jak szaleć to na całość .
Pozdrawiam

To nie pierwszy, pozytywny dla pomysłu głos, jaki ostatnio słyszę od budujących jachty..... mając przygodę z próbą takiej oceny na forum, nie sądziłem, że sprawa zyska zainteresowanie .....
Dobrze to świadczy o wykonawcach, że nie muszą bać się testów własnych wyrobów.... :-D ... ciekawe, czy wszyscy wytwórcy podejmą wyzwanie?.....
Chyba nadszedł czas, aby w sprawie testów, zrobić następny krok ......

~northman

Wysłany: 2012-03-23, 20:26    [Cytuj]

Ja jestem za :mrgreen:
Również piszę się na dwa testy i chętnie umożliwię przetestowanie wszystkich modeli Maxusów w różnym wieku - kwestia terminu.
Jeśli ma to być test zarówno dla czarterujących jak i kupujących proponuje sprawdzić jachty z floty „Ahoj” nowe i kilkuletnie.
Ostatnio zmieniony przez northman 2012-03-23, 20:27, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2012-03-23, 20:33    [Cytuj]

No to cóż Zbyszku i koledzy oraz koleżanki forowiczki. "Słowo się rzekło-kobyłka u płota" :mrgreen: . Do testowania niezła flota czeka w kolejce :-D .

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-03-23, 20:53    [Cytuj]

Testy portalowe zamierzam organizować przy okazji targów w Strandzie. Kilka firm już jest zainteresowanych wykonaniem prezentacji. Na test póki co nikt się oficjalnie nie zdecydował. :-P

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-23, 20:56    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
...... Na test póki co nikt się oficjalnie nie zdecydował. :-P

Jak to?.... a Bełbot i Northman?..... ja znam jeszcze innych chętnych, ale potwierdzenie uzyskam dopiero, jak sprawa nabierze rozpędu..... :-D

EMO

Wysłany: 2012-04-13, 17:10    [Cytuj]

Ja też mogę podstawić jacht do testów - SATURN 21, kiedy i gdzie?

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2012-04-13, 17:15    [Cytuj]

26.05 na j.Nidzkim

~extant

Wysłany: 2012-04-13, 18:19    [Cytuj]

W dowolnym terminie na... Zalew Zegrzyński. :-D

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-10-14, 05:44    [Cytuj]

Piotr Przybecki napisał/a:
Zrozumiałem.
Cytuję klasyka:
TRUDNO, CO ROBIĆ?
Ale - co z ewentualnymi testami jachtów? Czy portal Mazury.info.pl będzie cokolwiek robił w tym kierunku? Nie chodzi mi o luźne opisy jachtów przez forumowiczów. Interesuje mnie profesjonalne i dogłębne podejście portalu Mazury.info.pl do tematu. Czy cokolwiek będzie robione?

Kiedyś miałem takie ambicje. Portal jako pierwszy opisywał nowe konstrukcje. Byłem również członkiem ekipy testowej Żagli. Temat umarł niejako śmiercią naturalną. Powodów jest kilka. Nowych konstrukcji w zasadzie już nie ma. Gdy zobaczyłem jak "testowanie" działa od środka chciałem robić testy rzetelne, a tych drugich nie nazywać ich testami tylko prezentacją. Proponowałem albo test, albo prezentację. Od tamtej pory na test żadna firma się nie zdecydowała. Celem producenta jest sprzedaż, a nie uświadamianie klienta o mankamentach własnego produktu.

W tym roku zgłosiła się do mnie firma zachwalając swój nowy produkt, rzekomo najlepszy na rynku. Zaproponowałem rzetelny test porównawczy, wyjaśniając mój pomysł na rzetelne sprawdzenie parametrów (dysponuję stosownym sprzętem jeszcze z dawnych czasów). Nie wiem czy zrobili ten test sami, ale nie odezwali się więcej. Sezon zleciał.

Jeżeli byłoby zainteresowanie możemy przeprowadzać takie rzetelne testy w ramach forum. Powołać ekipę testową, wypożyczyć jednostki do testów od niezależnych firm czarterowych.... i testować. Forumowicze już nie raz potrafili zweryfikować różne treści. :lol: Niestety to kosztowna zabawa. Potrzebny sprzęt i wiedzę posiadam.

Minus tego jest taki, że portal utrzymuje się z reklam i ogłoszeń, a rzetelny test może go tych wpływów pozbawić. Nikt nie będzie płacił za rzetelną krytykę swojego produktu - za reklamę owszem. :-P ...a użytkownicy wciąż fukają na ograniczanie dostępu do treści. Prawda? Kto ma to zatem finansować i w jakim celu? Jak widać nawet największe pismo branżowe na rynku nie może sobie na to pozwolić.

~sceptyk

Wysłany: 2018-11-03, 08:21    [Cytuj]

Dlatego , ja sam sobie robię test, przez cały czas. A taki test to regaty na Mazurach. Cel jest bardzo prosty. Nie muszę kłamać ani fantazjować na temat swoich jachtów. Wyniki mówią same za siebie. Nawet dorobiłem się sloganu reklamowego. Oczywiście dzięki Klientom. Najlepsza flota od Bełbota.Zapraszam Wszystkich chętnych do sprawdzenia możliwości naszych jachtów.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2018-11-06, 19:55    [Cytuj]

sceptyk napisał/a:
Dlatego , ja sam sobie robię test, przez cały czas. A taki test to regaty na Mazurach. Cel jest bardzo prosty. Nie muszę kłamać ani fantazjować na temat swoich jachtów. Wyniki mówią same za siebie. Nawet dorobiłem się sloganu reklamowego. Oczywiście dzięki Klientom. Najlepsza flota od Bełbota.Zapraszam Wszystkich chętnych do sprawdzenia możliwości naszych jachtów.

A te jachty to są takie typowe czarterowe, czy też specjalnie przygotowane do regat. Taki Ford Focus i Ford Focus WRC to zupełnie inne samochody, choc budy mają podobne.

Sławek

~sceptyk

Wysłany: 2018-11-07, 20:19    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
sceptyk napisał/a:

A te jachty to są takie typowe czarterowe, czy też specjalnie przygotowane do regat. Taki Ford Focus i Ford Focus WRC to zupełnie inne samochody, choc budy mają podobne.

Sławek
Szczerze mówiąc to ja na samochodach aż tak to ja się nie znam. Wszystkie jachty jakie mamy, zostały zbudowane przez nas. Zawsze staraliśmy się mieć najlepsze jachty, a nasz Klient musi być najlepszy. I to jest zasada. Która obowiązuje od ponad 40 lat. Na pewno każdy jacht się czymś różni, minimalnie ale różni. Jaka wiedza taki jacht, krócej się nie da.
Pozdrawiam

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2018-11-07, 21:00    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
sceptyk napisał/a:

Sławek

Przykład kompletnie od czapy. Nawet bud nie mają podobnych, a różnice techniczne : niebo a ziemia. W dyskusji o jachtach psu na budę zda się to porównanie.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-11-07, 22:28    [Cytuj]

sceptyk napisał/a:

Sławek napisał/a:

Sławek

Szczerze mówiąc to ja na samochodach aż tak to ja się nie znam. Wszystkie jachty jakie mamy, zostały zbudowane przez nas. Zawsze staraliśmy się mieć najlepsze jachty, a nasz Klient musi być najlepszy. I to jest zasada. Która obowiązuje od ponad 40 lat. Na pewno każdy jacht się czymś różni, minimalnie ale różni. Jaka wiedza taki jacht, krócej się nie da.
Pozdrawiam

Sławku
Nie wiem o jakich testach byś marzył ale coś Ci opowiem
Wiele lat temu , jako jeden z zaprzyjaźnionych sterników zostałem zaproszony przez sceptyka na regaty/testy na których mieliśmy się ścigać przesiadkowo.
Po każdym wyścigu przesiadka.
Po kilku wyścigach sceptyk polecił mi pozostać na tym jachcie na którym jestem - przesiadali się pozostali.
Domyślałem się , że po pierwszych próbach jestem jakby poziomem odniesienia dla innych ( ale może się mylę :lol: )
Już nie pamiętam ile tych wyścigów było ale dużo.
Po powrocie do portu tak byliśmy w większości padnięci , że i ten upieczony chyba prosiak ( a może baran ) i to piwo nie miało specjalnie wzięcia.

Na podstawie tych wyników sceptyk zrobił klasyfikację sterników ale i co ważniejsze jachtów.
Potem porównywał różnice ( znane tylko jemu ) i wprowadzał zmiany.
Następne jachty były znów szybsze.
To taką systematyczną pracą i budowaną wiedzą w czasach przed komputerowego projektowania , uzyskał że jego jachty są tak szybkie , że wtedy wyprzedzały epokę a i teraz są w czubie.
Właśnie za tą prawowitość , realizowana pasję i uczciwość ma mój wielki szacunek.

Mam nadzieję , że mnie nie zabije za zdradzanie warsztatu ale w czasach kiedy stocznie aby się otrzymać muszą produkować powtarzalnie z minimalnymi zmianami uzyskanie takich efektów jest bardzo trudne.

Odpowiadając na pytanie
Teraz te jachty czarterowe są po prostu takie szybkie a jak dojdzie dobry sternik to ho , ho ho.
O tej pracy , testach i próbach może też coś powiedzieć Robert , który przez ostatnie 2 lata był "oblatywaczem" nowo zbudowanych jachtów - taklował je a potem szliśmy na testy lub regaty.
To były Binga 930 - niby stara konstrukcja ale jednak nowe.

Mam nadzieję , że zdrowie i siły nam pozwolą polatać w przyszłym roku na zmodernizowanej skrzydlatej a Robertowi z nowym układem obrotowego genakerbomu.

Dla naszej radości , chwały firmy i rozwoju żeglarstwa.
( Ależ górnolotnie - nieprawdaż :lol: )

~chrzaszcz1

Wysłany: 2018-11-08, 10:07    [Cytuj]

Witam.
Moje doświadczenia wskazują na to, że sukces szybkości jachtu tkwi głównie w sterniku. I ciężko porównywać 2-3 różne jachty jak jest inny sternik. Skąd taki wniosek ???
Od kilku lat uczestniczę w regatach organizowanych przez mój zakład pracy w pewnym znanym porcie/ośrodku na Mazurach (nie wiem czy mogę napisać jego nazwę nie łamiąc regulaminu). Jeździ na nie co roku około 20 załóg - z tymi samymi sternikami. Pływamy na stoczniowych Delphia 21. Są to czyste skorupy, bez zabudowy, bez silnika - absolutne minimum. Jachty są identyczne i tylko numer na burcie pozwala je odróżnić.
Jakie wnioski? Co roku zwycięża zawsze ten sam sternik - nie ma znaczenia na jakim jachcie płynie. Różnice pomiędzy nim - a resztą stawki są czasami ogromne.
Więc dla mnie porównywanie modeli jachtów ma tylko sens wtedy, kiedy ten sam sternik, z tą samą załogą, w tych samych warunkach wykonywałby te testy na różnych jachtach.

Pozdrawiam i oby do kwietnia :-D

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2018-11-08, 10:36    [Cytuj]

Każdą łódkę można poprawić, nie ingerując w jej konstrukcję.
Tak jak piszesz, ten sam sternik wygrywa co roku regaty niezqleżnie od jachtu. Niby identyczne jachty, a jednak można wycisnąć więcej niż inni. Każdy jacht można wytrymować tak, aby był odrobinę szybszy. Można lepiej ustawić maszt, dodać kilka regulacji, odpowiednio dotrymować żagle, rozłożyć balast ruchomy, aby poprawić trym wzdłużny, ustawić wózki szotów adekwatnie do warunków itd... Można zrobić wiele, aby poprawić osiągi każdej jednostki. Jak to mówią - diabeł tkwi w szczegółach. I to właśnie suma tych poprawionych, z pozoru drobnych szczegółów, składa się na to, że jeden jacht jest szybszy od drugiego - z pozoru identycznego - jachtu. Dobry sternik potrafi zwracać na te szczegóły uwagę. Nie trzeba do tego ingerować w konstrukcję jachtu. Same regulacje dają bardzo dużo, gdy zsumuje się efekt działania każdej z nich.
Pomijam tu umiejętności, doświadczenie i sprawność załogi, bo to też ma kolosalne znaczenie. Skupiam się na samym aspekcie technicznym.
Ostatnio zmieniony przez Pajki 2018-11-08, 10:41, w całości zmieniany 1 raz  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-11-08, 10:43    [Cytuj]

chrzaszcz1 napisał/a:

Moje doświadczenia wskazują na to, że sukces szybkości jachtu tkwi głównie w sterniku. I ciężko porównywać 2-3 różne jachty jak jest inny sternik.

Całkowita zgoda , dlatego właśnie regaty przesiadkowe.
Co do innych testów to mogą mieć różne wykonanie i cele.
Mogą być naszpikowane elektronika a potem wyniki wykresami albo mogą być funkcjonalne.

[spam]

Testy o jakich wcześniej pisałem i w jakich ostatnio uczestniczyło Robert miały na celu porównanie cech łódek , ostatnio nowo wybudowanej łódki z najszybszą dotychczas łódką sceptyka.
W czasie pływania oni kilkukrotnie przesiadali się z załogami a ja pływałem cały czas na tej samej jako stały punkt odniesienia.
To była zabawa ale i praca
A potem analiza i myślenie.
Szybkość nie bierze się znikąd.
Tym bardziej jest to trudne do uzyskania dla jachtu który ma być czarterowany i ma być stabilny , bezpieczny i przyjazny dla załogi i sternika.

Usunięto link do portalu komercyjnego
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2018-11-08, 11:51, w całości zmieniany 3 razy  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-11-08, 10:44    [Cytuj]

Pajki napisał/a:

Całkowita zgoda Karolu
Pozdrawiam

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-11-08, 12:41    [Cytuj]

chrzaszcz1 napisał/a:
Witam.
Moje doświadczenia wskazują na to, że sukces szybkości jachtu tkwi głównie w sterniku...

Sternik bez załogi nie istnieje...

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-11-08, 12:42    [Cytuj]

Pajki napisał/a:
Tak jak piszesz, ten sam sternik wygrywa co roku regaty niezqleżnie od jachtu. Niby identyczne jachty, a jednak można wycisnąć więcej niż inni. Każdy jacht można wytrymować tak, aby był odrobinę szybszy. Można lepiej ustawić maszt, dodać kilka regulacji, odpowiednio dotrymować żagle, rozłożyć balast ruchomy, aby poprawić trym wzdłużny, ustawić wózki szotów adekwatnie do warunków itd... Można zrobić wiele, aby poprawić osiągi każdej jednostki. Jak to mówią - diabeł tkwi w szczegółach. I to właśnie suma tych poprawionych, z pozoru drobnych szczegółów, składa się na to, że jeden jacht jest szybszy od drugiego - z pozoru identycznego - jachtu. Dobry sternik potrafi zwracać na te szczegóły uwagę. Nie trzeba do tego ingerować w konstrukcję jachtu. Same regulacje dają bardzo dużo, gdy zsumuje się efekt działania każdej z nich.
Pomijam tu umiejętności, doświadczenie i sprawność załogi, bo to też ma kolosalne znaczenie. Skupiam się na samym aspekcie technicznym.

Zgadzam się w 100%

[ ODPOWIEDZ ]