FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Testy jachtów - fakty czy fikcja.
Autor Wiadomość
zenek

Wysłany: 2010-02-20, 21:44   Testy jachtów - fakty czy fikcja. [Cytuj]

Komentarz administratora: Wątek wydzielony z tematu: http://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=1298

Udowodniłeś błędy w opisach jachtów publikowanych w "Żaglach". Mam nadzieję, że się ktoś bardzo kompetentny odezwie i zweryfikuje wartości dotyczące Sasanki i Janmora , o które pytałeś. Pozdwi
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2010-02-21, 21:41, w całości zmieniany 1 raz  

EMO

Wysłany: 2010-02-21, 09:45    [Cytuj]

Nie chodzi o to czy coś udowodniłem, czy mam rację.

Problem jest w tym, aby testy, jeżeli ktoś podejmuje się ich wykonania były rzetelne.
Po co mi taki test, który nic nie wnosi. To że wnętrze jest obszerne itd. mogę sobie sam zobaczyć, chyba nikt nie kupuje jachtów w ciemno.

Tacy specjaliści jak Pan X czy Y, którzy piszą testy w żaglach muszą pisać o nich dobrze, bo za to im płacą. Kilka tygodni temu dzwoniłem do jednego z Panów i prywatnie mają inne zdanie, odpowiedział mi "ta łódka żle pływa", a w teście pisze coś innego, coś na co jest zapotrzebowanie, za co mu zapłacą i dziwię się, że ten przemysł upadł już tak nisko, że specjaliści szukają jak zarobić kilka groszy.

Jeden nie skrytykuje łódki drugiego, choć wie, że żle pływa (wątpię, że to solidarność zawodowa). Zawsze można coś przemilczeć, a w znacznej mierze opisać coś mniej istotnego, co jest na korzyść dla jachtu (wyżej masz np. test VIKO 550)
Ostatnio zmieniony przez EMO 2010-02-21, 09:47, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2010-02-21, 10:48    [Cytuj]

Cytat:
Nie chodzi o to czy coś udowodniłem, czy mam rację.

Właśnie, że chodzi. "Żagle" czyta ponad 150 000 osób. Co roku wydawany jest dodatek poświęcony jedynie testom i danym technicznym jachtów. Jeżeli to wszystko-jak piszesz- to delikatnie rzecz ujmując "rozmijanie się z prawdą", to mamy do czynienia ze skandalem. Sądzę, że od branżowego pisma należy oczekiwać rzetelnych informacji, przecież to nie polityka. Wielu ludzi z tego pisma poszerza swoja wiedzę i nie traktuje go jako kolejnego tabloidu. W każdym razie dziękuję Ci za zwrócenie na to uwagi, na pewno z większym krytycyzmem podejdę do kolejnych publikacji w w/w piśmie. Pozdrawiam

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-02-21, 11:44    [Cytuj]

Moim zdaniem - każdy rozsądnie myślący człowiek wie, że aby przetestować jacht nie wystarczy popołudnie, czy nawet jeden dzień. Jacht żaglowy powinien być testowany w różnych warunkach wiatrowych - najlepiej przy udziale innego jachtu jako 'odnośnika'.

W Polskich warunkach nie ma na to szans (z wielu względów). Tak więc "testy" jakiegokolwiek pisma w Polsce i w większości zagranicznych też należy traktować jako swego rodzaju prezentację (często sponsorowaną).

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-21, 12:46    [Cytuj]

zenek napisał/a:
..... Jeżeli to wszystko-jak piszesz- to delikatnie rzecz ujmując "rozmijanie się z prawdą", to mamy do czynienia ze skandalem. Sądzę, że od branżowego pisma należy oczekiwać rzetelnych informacji, przecież to nie polityka. Wielu ludzi z tego pisma poszerza swoja wiedzę i nie traktuje go jako kolejnego tabloidu. W każdym razie dziękuję Ci za zwrócenie na to uwagi, na pewno z większym krytycyzmem podejdę do kolejnych publikacji w w/w piśmie. Pozdrawiam

Nie widzę w tym żadnego skandalu!!!!...... :shock: ..... jest to podanie podstawowych parametrów jachtu i porównanie go z dwoma innymi modelami, podobnej klasy.... podobne "testy" przeprowdzają inne tematyczne pisma.....
Parametry winny być podane rzetelnie..... jeżeli gdzieś znaleziono rozbieżności, zainteresowany tematem powinien je wyjaśnić (vide Emo), czy to nie prosty błąd.........
Odczucia pływających/testujących, brałem pod uwagę, gdy szukałem jachtu, ale nie był to dla mnie najważniejszy czynnik......

[usuniety na zyczenie]
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-21, 13:41    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

W Polskich warunkach nie ma na to szans (z wielu względów). Tak więc "testy" jakiegokolwiek pisma w Polsce i w większości zagranicznych też należy traktować jako swego rodzaju prezentację (często sponsorowaną).

Poruszyłeś bardzo poważna sprawę / zresztą Emo również / Testy Żagli to są !!prezentacje .Grono które zajmuje się testami jest bardzo wąskie . Główny testujący sam jest jednym z płodniejszych polskich konstruktorów ,do tego wszystkiego samych konstruktorów też nie mamy za wielu . Wszyscy się znają ,jedni lubią się bardziej inni mniej .Dla osoby z zewnątrz testy wydają się /mimo bardzo powierzchownych opinii/ bardzo wiarygodne .Im więcej ma się do czynienia z środowiskiem konstrukcyjno -produkcyjnym ,tym wiara w niezależność i obiektywizm testów maleje . Z drugiej strony nie chciałbym brać udziału w testach ,ponieważ rownież nie stać mnie na obiektywizm i przyznaję ze skruchą że jednych lubię bardziej innych mniej :oops: ,co zdecydowanie mogłoby wplynąć na wyniki testów . Kiedyś w Żaglach swoje opnie wyrażał Śp. Tobis .Jechał równo po ..... i po ....... -Mimo ze były to przyszłościowe konstrukcje i konstruktorzy, którzy jak się okazało zrewolucjonizowali polskie śródlądzie .
Podsumowując --Testy w Żaglach naprawdę warto czytać ,bo są tam między wierszami nie tylko pochwały ,za to można poznać ogólnie samą testowaną konstrukcję .Pływając trochę na danym jachcie można poznać wady i zalety ,ale prawdziwy test jest wtedy, jak łódka jest już nasza :-D
Żeby było w temacie --Sasanka 660 - Świetna łódka turystyczna -Warto przymierzyć się do jej kupna
Ostatnio zmieniony przez [usuniety na zyczenie] 2010-02-21, 13:44, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2010-02-21, 13:53    [Cytuj]

Być może skandal to za duże słowo ale użyłem go w odniesieniu do tego:
Cytat:
Kilka tygodni temu dzwoniłem do jednego z Panów i prywatnie mają inne zdanie, odpowiedział mi "ta łódka żle pływa", a w teście pisze coś innego, coś na co jest zapotrzebowanie, za co mu zapłacą

Zgoda z tym co napisał Admin ale jeżeli ktoś dla zysku pisze kłamstwa z premedytacją to jak by nie patrzeć jest to bulwersujące. W "Żaglach" pojawiają się opisy jachtów autorstwa samych projektantów ale z zaznaczeniem iż jest to reklama i w tym przypadku ukrywanie wad lub pokazywanie tylko zalet jest w porządku. Oczywistą sprawą jest to, że nikt nie kupi jachtu na podstawie testu z gazety ale te testy stanowią choćby podstawę do wstępnej selekcji i wiedzy porównawczej. Nigdzie nie jest zaznaczane iż mamy do czynienia z promocją ,a więc należy oczekiwać rzetelnego podania parametrów technicznych i na ile to było możliwe do sprawdzenie zachowania się danej jednostki na wodzie.Pozdrawiam

EMO

Wysłany: 2010-02-21, 20:49    [Cytuj]

Moim zdaniem - każdy rozsądnie myślący człowiek wie, że aby przetestować jacht nie wystarczy popołudnie, czy nawet jeden dzień. Jacht żaglowy powinien być testowany w różnych warunkach wiatrowych - najlepiej przy udziale innego jachtu jako 'odnośnika'.

A w czym jest problem żeby na test jachtu poświęcić więcej czasu???

Jak wszystko teraz robi się pobieżnie, szybko, niechlujnie. Samochody, narzędzia jachty buduje się tak, aby długo nie pochodziły bez awarii, aby możnabyło zarobić na naprawach lub wymianie na inne modele kiedy oczekiwałeś zupełnie czegoś innego.
Sam sobie testujesz jacht, po zakupie, albo w czarterze.

W żaglach szybki test = szybkie pieniądze za artykuł, a nabywcy jak kupią i będą zadowoleni to dobrze, jak nie będą zadowoleni, to ich problem. Tacy spece jak Pan X czy Y opierają swoje testy na wymiarach jachtów, obejrzeniu kształtów i celują jak mogą pływać, a nie przekazują jak faktycznie pływają. W większości testów to gada się trele morele o wyglądzie wnętrza, niezadowoleniu mierniczych klasy itd. Bzdury, które nie mają nic wspólnego z pływaniem, które sam jako laik mogę sobie zobaczyć. Jednemu spodoba się córka a innemu teściowa. Panowie w testach piszcie o rzemiośle, a nie o potrzenie czytelników, co ich zadowoli.

Najbardziej śmieszy mnie to, że rozmawiałem z konstruktorem jednego z jachtów i dopytuję: podaję do jakiego pływania chcę jacht, na jakie akweny, itd. Pytam go czy wybrać ten typ, czy inny także jego konstrukcji (jeden ma bardziej okrągłe dno, wąską wodnicę, niskie burty, drugi bardziej płaskie dno, szersze KLW, wyższe burty) usłyszałem wybierz Pan co chcesz !!!! Totalna zlewka, zarobił już na tych konstrukcjach i olewa czy kupując jego produkt będę zadowolony, czy nie. Powtarzam wybierałem między dwiema z jego konstrukcji, odpowiedz: kupuj co chcesz i ten jest dobry i ten jest dobry. Jednak wg mnie jeden jest do ścigania się w regatach (miękki), a drugi do turystyki.

Wyrzuć więc kilkadziesiąt tysięcy potestuj sobie sam, a póżniej zmień jak Ci nie będzie pasował. Tyle wiadomo z tych testów.

Oczywiście wracając do tematu uważam, że Sasanka 660 fajna łódka do pływania turystycznego. Szukam czegoś podobnego, ale lżejszego max. 1100-1150 kg. Zastanawiam się nad Janmorem 20, ale słyszę głosy, że skrócenie 660-tki nie wyszło najlepiej. W grę wchodzi też VIVA 600, ale ta ma bardziej okrągłe dno i chtba wężej stoi na wodzie (oczywiście w kabinie jest mniejsza, ale to widziałem). Myślę, że sasanka Viva 600 jest bardziej miękka i bardziej pływa w przechyle, jej stateczność początkowa jest gorsza niż w sasance 660. Stąd próbuję się czegoś dowiedzieć jak pływa VIVA 600, jak pływa Janmor 20, ale ciężko aby coś rozsądnego gdzieś przeczytać, usłyszeć. I są testy w gazetach i nic z nich nie wynika, nie ma odpowiedzi na moje pytanie: Jak pływa Janmor 20, a jak pływa sasanka VIVA 600, ewentualnie Corvette 600 lub Corvette 600 Sport ?
Tej klasy łódka mnie interesuje o wadze ok. 1 tony do pływania turystycznego (ale pływania nie przechylenia browara i też nie do wyścigów).

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-02-21, 21:33    [Cytuj]

EMO napisał/a:

A w czym jest problem żeby na test jachtu poświęcić więcej czasu???

Tak się składa, że brałem udział w kilku "testach". Podstawowy problem jest jak zwykle w kasie i ogólnie pojętej logistyce. 'Testerzy' przyjeżdżają z różnych części Polski - warunki mają takie jakie mają. Jeżeli nie ma wiatru przez tydzień - to mają czekać dwa? Ponadto: pobyt ekipy, ich 'roboczogodziny', wynajęcie jachtu do którego ewentualnie testowany miałby się dostawić, wynajęcie motorówki itp. itd.
Kto za to zapłaci (jeżeli nie ma to być 'reklamodawca')? Czytelnik? Nie żartuj - ile musiałaby kosztować gazeta i kto by ją wówczas kupił?
Gazeta żeglarska w Polsce nie może liczyć na dziesiątki tysięcy czytelników (tych co gazetę kupią) jak w innych bogatych krajach, dlatego ich budżety są napięte. Napięte tym bardziej, że rynek prasy branżowej coraz bardziej się 'rozdrabnia' - co rusz powstają nowe tytuły...
Widziałem zresztą dwa testy dla prasy zagranicznej (w Europie) - powiem szczerze, że niezbyt odbiegają od 'naszych' testów. Różnica jest tylko taka, że mają więcej kasy na dodatkowy-potrzebny sprzęt.

Cytat:
Jak wszystko teraz robi się pobieżnie, szybko, niechlujnie.

A dlaczego tak się robi? Bo klient wymaga, żeby było jak najtaniej... a niestety tanio i dobrze to pojęcia wykluczające się.

Cytat:
Wyrzuć więc kilkadziesiąt tysięcy potestuj sobie sam, a póżniej zmień jak Ci nie będzie pasował. Tyle wiadomo z tych testów.

Nie trzeba zaraz kilkudziesięciu tysięcy na prywatne testy. Zapraszam we wrześniu na Mazurskie Targi Sportów Wodnych, gdzie można przetestować jachty przed zakupem (w ubiegłym roku było większość rynkowych nowości). Zarówno nowe jak i z rynku wtórnego (także poczarterowe) - można ocenić na przykładzie jak dana konstrukcja wygląda po kilku latach używania. Dobrym rozwiązaniem jest też weekendowy (lub dłuższy) czarter danego jachtu.

Dobry test powinien polegać na minimum kilkudniowym (lub dłuższym jeżeli warunki wiatrowe nie dopisały) czarterze dwóch jachtów - testowanego i 'odnośnika', podczas którego jacht oprócz testów 'pomiarowych' przechodzi porównanie do konstrukcji już
opływanej i znanej testującym.
Tak była testowana przykładowo Phila zanim trafiła do seryjnej produkcji (testy prototypu przeprowadzano w PhilaDelphi - stąd nazwa). Potem pierwsze prototypy pływały w czarterze i były zbierane opinie od załóg czarterowych. Na koniec po uwzględnieniu wszystkich poprawek rozpoczęto produkcję seryjną... a teraz porównaj cenę Phili i dowolnego innego jachtu w tym przedziale długości.

~Piotr Lewandowski

Wysłany: 2010-02-21, 22:09    [Cytuj]

Kilka uwag na temat testów i testowania:
- testy w "Żaglach" uznałbym za specyficzne, i wymagające uważnej interpretacji, ale nie jednoznacznie nieobiektywe. Nie wciskają ciemnoty wprost, natomiast uwypuklają pozytywy, negatywy przemilczając, chociaż też nie zawsze - np. test Bavarii w jednym z ostatnich numerów. Mimo to naprawdę sporo można się z nich dowiedzieć, a na pewno wyrobić sobie ogólną orientację. Przecież jachtu nie kupuje się na podstawie lektury jednego artykułu. Znaczna większość konstrukcji jest dostępna w czarterze - weekend czy dwa poza sezonem to nie jest jakiś wielki wydatek w porównaniu z budżetem na zakup.
- pojawiają się głosy o przemożnym wpływie reklamodawców na magazyny żeglarskie - kupujmy ich więcej, płaćmy drożej itd. a szybko pojawią się tytuły dużo bardziej obiektywne i niezależne od pieniędzy z reklam. Sytuacja na rynku żeglarskim jest i tak dużo lepsza niż na wędkarskim - porównajcie sobie proszę jakikolwiek test jachtu w "Żaglach" z relacją ze sponsorowanego przez biura turystyki wędkarskiej wyjazdu panów redaktorów "WW" lub "WŚ" na nowe łowiska do Skandynawii. Szybko dojdziecie do wniosku, że "Żagle" to pismo baaardzo krytyczne w stosunku do rynkowej oferty.

EMO

Wysłany: 2010-02-21, 22:10    [Cytuj]

Jeżeli nie macie kasy, albo chęci zoorganizowania się do testów wtedy kiedy są odpowiednie warunki (są prognozy pogody) to nie róbcie tych testów wcale. Po co one są potrzebne skorą są niewiarygodne, a testujący zawsze czymś się usprawiedliwia. "Złej baletnicy przeszkadza rąbek przy spódnicy".

Nieobjektywny test tylko mąci ludziom w głowie, lepiej więc jak go nie ma !!!
A co do podawanych parametrów np. masa jachtu, czy szerokość KLW, to chyba nie zależą od pogody.

Więcej chęci i staranności, a nie tylko żądza pieniądza (za test nieobjektywny).
Krótko mówiąc chłopaki (spece) skrzykną się na termin, niezależnie czy są warunki do testu czy ich nie ma, popływają sobie łódką i wezmą kasę niezależnie czy dało się coś ustalić. Testy leków też powinny być takie, to chodzilibyśmy już po drugim świecie.

Więc trzeba nie płacić specom za roboczogodziny, tylko za wykonanie dzieła w odpowiednich warunkach.
Wtedy zobaczymy czy tak chętnie będą się rwali.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-02-21, 22:27    [Cytuj]

Zdaje mi się, że nie ma przymusu korzystania z tych "testów".

Za te - prezentowane na moim portalu - nie trzeba płacić. Wykonuję je za własne pieniądze, korzystając z własnego sprzętu (w tym motorówki), we własnym wolnym czasie i dla własnej satysfakcji... i (z całym szacunkiem) - nikt mi nie będzie dyktował co mam robić, a czego nie.

Aha - w moim przypadku są to fotorelacje z testów robionych dla producenta lub jakiegoś magazynu żeglarskiego. Portal mazury.info.pl jest póki co jeszcze 'za cienki', aby organizować własne-profesjonalne testy.

~Piotr Lewandowski

Wysłany: 2010-02-21, 22:34    [Cytuj]

Portal mazury.info.pl jest póki co jeszcze 'za cienki', aby organizować własne-profesjonalne testy.
Na ekipę testerów zawsze możesz liczyć ;-)

EMO

Wysłany: 2010-02-21, 22:35    [Cytuj]

P_Lewandowski napisał/a:

- testy w "Żaglach" uznałbym za specyficzne, i wymagające uważnej interpretacji, ale nie jednoznacznie nieobiektywe. Nie wciskają ciemnoty wprost, natomiast uwypuklają pozytywy, negatywy przemilczając, chociaż też nie zawsze.

Mimo to naprawdę sporo można się z nich dowiedzieć, a na pewno wyrobić sobie ogólną orientację.

Wyżej zapytałem czy ktoś zna szerokość w KLW sasanki 660?
Uzyskałem od "zenka" odpowiedż 2,01m. Póżniej powiedział mi, że wartość tę wziął z testu w żaglach. Zamieściłem treść e-maila od stoczni Sułkowski, z którego wynika, że wartość ta wynosi 2,20m.
Faktycznie sporo się dowiedziałem, bo teraz nie wiem komu mam wierzyć Sułkowskiemu czy testowi w Żaglach. Podałem różne wartości masy Janmora 20 w tym samym teście na 2 stronie 1,35 tony, na 5 stronie 1,15 tony więc czego można się dowiedzieć, ile faktycznie waży Janmor 20???

Nie czepiałbym się tych testów w Żaglach, bo sam czytam je z przymróżeniem oka, częściej oglądam obrazki (bo nie kłamią), ale zapytałem czy ktoś zna szerokość KLW sasanki 660. Więc chodzi mi o pomiar rzeczywisty, a nie czy ktoś przeczytał ile on wynosi. "Zenek" zna wymiar jaki został podany w żaglach, a nie jest to wymiar prawdziwy, ale gdybym tego nie wiedział, uwierzyłbym że szerokość KLW dla sasanki wynosi 2.01m.
A teraz mam problem ile on wynosi, kto kłamie (mija się z prawdą - w dzisiejszych czasach tak brzmi lepiej) Żagle czy Sułkowski.
Wybierając jacht dla siebie porównuję parametry do Sasanki 660, gdyż jacht o takiej stateczności mi odpowiada. Jednak szukam lżejszego inaczej problem by nie istniał.
Po co mam testować np. VIVĘ 600 (znalezienie w czarterze graniczy z cudem, głównie była robiona do krajów zachodnich, nawet REDA-YACHTS i SASANKA-YACHTS nie dysponuje gotowym egzemplarzem - tylko na zamówienie, ale trzeba już być zdecydowanym na zakup) jeżeli na podstawie podstawowych parametrów mogę ją odrzucić. Jeżeli parametry będą zbliżone do tego czego szukam, oczywiście że poszukam jej do popływania kilkudniowego, aby następnie wiedzieć co kupuję. Inaczej musiałbym popływać kilkudziesięcioma jachtami różnych konstrukcji, aby wybrać ten który mi się podoba. Teraz raczej jest zima i też tego nie uczynię.
Więc warto prześledzić parametry, testy, aby coś wykluczyć, a coś wciągnąć do grona zainteresowania. Jednak jeżeli testy są do kitu, ich wiarygodność wątpliwa, to co można z nich się dowiedzieć, które jachty odrzucić, a których nie. Nadal pozostaje w punkcie wyjścia.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-02-21, 22:37    [Cytuj]

P_Lewandowski napisał/a:
Portal mazury.info.pl jest póki co jeszcze 'za cienki', aby organizować własne-profesjonalne testy.
Na ekipę testerów zawsze możesz liczyć ;-)

Już o tym myślałem. Forumowicze w ekipie testowej nie mają żadnego interesu aby coś przebarwiać... To dobry pomysł.

Aquatic Yachts

Wysłany: 2010-02-21, 22:39    [Cytuj]

Już o tym myślałem. Forumowicze w ekipie testowej nie mają żadnego interesu aby coś przebarwiać... To dobry pomysł.

Zależy którzy ;). Nie ma testów obiektywnych.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-02-21, 22:41    [Cytuj]

Aquatic Yachts napisał/a:

Zależy którzy ;)

Fakt. O Tobie nie pomyślałem :-P

EMO

Wysłany: 2010-02-21, 22:48    [Cytuj]

Zdaje mi się, że nie ma przymusu korzystania z tych "testów".

Za te - prezentowane na moim portalu - nie trzeba płacić. Wykonuję je za własne pieniądze, korzystając z własnego sprzętu (w tym motorówki), we własnym wolnym czasie i dla własnej satysfakcji... i (z całym szacunkiem) - nikt mi nie będzie dyktował co mam robić, a czego nie.

Aha - w moim przypadku są to fotorelacje z testów robionych dla producenta lub jakiegoś magazynu żeglarskiego. Portal mazury.info.pl jest póki co jeszcze 'za cienki', aby organizować własne-profesjonalne testy.

Nie ma przymusu, ale po co wprowadzać mętlik w głowach. Nie chcę z niego korzystać i pytam na forum o opinie, ale ktoś podaje mi opinię o jachcie na podstawie relacji z testu w Żaglach, dobrze że w kolejnym poście o tym powiedział. Ale gdybym nie skonfrontował podwawnych wymiarów pewnie myślałbym że to jego osobista opinia o jachcie i zmierzony przez niego wymiar.

Testów na Pańskim portalu się nie czepiam więc nie rozumiem skąd to oburzenie. Wspomniał Pan że widział jak przebiega test jachtu, że ma na to wpływ wiele czynników, pogoda, kasa itd. więc się do tego odniosłem, aby spece biorący się za ten kawałek chleba robili to z głową. Czy statki wypływają w morze podczas huraganu????

No i fotorelacje mi najbardziej odpowiadają, o czym wspomniałem w pości wyżej (w testach żagli oglądam tylko zdjęcia). Tego czy portal jest cienki do wykonywania testów nie mnie to oceniać.
Na forum wymieniamy poglądy o jachtach. Wiec jeżeli ktoś coś pisze o jachcie uważam, że jest to jego sprawdzone zdanie. W innych przypadkach ja podaję, że słyszałem, albo czytałem w..... że jest tak czy tak....
Wtedy wiem że wyobrażnię o jachcie uształtowały lektury, a nie doświadczenie w użytkowaniu jachtu.

Aquatic Yachts

Wysłany: 2010-02-21, 22:54    [Cytuj]

EMO napisał/a:

Wspomniał Pan że widział jak przebiega test jachtu, że ma na to wpływ wiele czynników, pogoda, kasa itd. więc się do tego odniosłem, aby spece biorący się za ten kawałek chleba robili to z głową.

A skąd przypuszczenie , ze nie robią tego z głową ?

EMO

Wysłany: 2010-02-21, 23:07    [Cytuj]

Aquatic Yachts napisał/a:

A skąd przypuszczenie , ze nie robią tego z głową ?

Nie chce już mi się wracać od nowa do tego tematu.
Poczytaj wcześniej to będziesz wiedział.

Przeczytaj test Janmora 20 i zobacz czy zgadzają Ci się masy jachtu w tabelce na stronie 2 testu i na stronie 5 testu.
Przeczytaj sobie test VIKO 550 i napisz mi czego się z niego dowiedziałeś
Przeczytaj sobie test sasanki 660SN i zobacz wymiar szerokości KLW, a pózniej porównaj to u Sułkowskiego, albo w Janmorze
Przeczytaj sobie post wyżej, o tym jak spece od testów są bezradni bo przestało wiać i jak mają teraz test zrobić, roboczogodziny lecą, kasa za wynajęcie jachtu, itd. usprawiedliwiają się że chcieli najlepiej, ale znowu nie wyszło tzn. było jak zawsze.
Ale biały szkwał na mazurach możnabyło przewidzieć bo ci co słuchają radia nie wypłynęli....

a i zajrzyj do tematu sasanka 660 czy warto, bo tam to się zaczęło, od podania wartości szerokości KLW z testu sasanki 660 w Żaglach
Ostatnio zmieniony przez EMO 2010-02-21, 23:11, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]