FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
41 wariantów krajowej 16-tki. Wszystkie złe
Autor Wiadomość
~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-06-17, 01:28    [Cytuj]

Kolega w piątek jechał do Giżycka i na DK 16 zderzyły się czołowo dwa samochody. Niestety kierowcy tylko omijali nikt się nie zatrzymał. Dopiero kolega z zoną się zatrzymał ( oboje lekarze ) i udzielili pierwszej pomocy. Niestety jednej osoby nie udało się uratować.

Sławek

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-17, 08:18    [Cytuj]

Cytat:
Polak wszystko potrafi, skręcić w lewo i pojechać pod prąd do poprzedniego zjazdu, bo go przegapił i trza na wachę zaoszczędzić.

Sławku. Niestety po raz kolejny demonstrujesz swoje kompleksy na tle narodowościowym. Polak nie różni się absolutnie niczym od Niemca, Szweda czy Amerykanina. Winne jest prawo, a nie mentalność. Ten sam Polak wjeżdżając do Austrii czy Szwajcarii zaczyna jechać przepisowo, bo wie, że kary za wykroczenia mogą go zaboleć w odróżnieniu od śmiesznych max. 500zł w Polsce.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-06-17, 08:36    [Cytuj]

A jego życie i życie innych ?. Co roku jadę do Giżycka z przyczepą i co roku te same zachowania. Jechanie na moim zderzaku przyczepy, bo ktoś się jeszcze przed nim wciśnie. I ten wyścig kto lepszy szybszy i sprawniejszy. teren zabudowany zwalniam do 50. przejście dla pieszych no to jazda bo jest 100 m wolnego. Albo wyprzedzanie i krótko mi przed nosem zjazd i po heblach. Dla niego nie problem, dla mnie trochę gorzej. Brak jakiegokolwiek myślenia. Za Mragowem za kilka km jest dwupasmówka, można bezpiecznie wyprzedzić, no ale przecież straci się te kilka bezcennych minut. Trochę to przypomina czasówkę na odcinku specjalnym.
Co do drogi expresowej to pewnie powstanie, szkoda tylko ,że w najgorszym dla przyrody wariancie, no bo przez lasy jeziora i bagna
Drogi expresowe są na pewno o wiele bardziej bezpieczne, ale i zwykłe drogi mogłyby być też bezpieczniejsze gdyby ludzie na nich myśleli.

Co do mentalności to w Niemczech i w Austrii jest o wiele większa kultura jazdy, ale już Włochy przypominają mi rodaków w akcji. Więc to nie tylko zależy od wysokości mandatów.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2019-06-17, 08:42, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-17, 08:57    [Cytuj]

Gdyby kary w Polsce były chociaż zbliżone do tych niemieckich, to i kultura by się poprawiła. Sobie zamontuj kamerkę i dokuczysz tym, którzy ci "heblują" pod maską.

Dopóki w Polsce policja zamiast rzetelnie pilnować bezpieczeństwa na drodze będzie rozstawiać się z radarem w krzakach - nic się nie zmieni. Niestety w polskiej policji liczą się wyłącznie słupki w excelu. Nie bez powodu na giżyckiej obwodnicy ustawiają radar na 50-tce, w miejscu gdzie spokojnie można jechać 70km/h.

Wiesz o ile w Giżycku spadnie liczba wykroczeń drogowych po wybudowaniu dwupasmowej obwodnicy?

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-06-17, 09:03    [Cytuj]

To też niestety fakt, Droga do Charzykowa , jest chodnik i ścieżka rowerowa oddzielona rowem i pasem zieleni, z lewej pola z prawej las i 60 i suszarka.

Sławek

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2019-06-17, 11:43    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
(...) Polak nie różni się absolutnie niczym od Niemca, Szweda czy Amerykanina. Winne jest prawo, a nie mentalność. (...)

Absolutna zgoda.

<|Tobo

Wysłany: 2019-06-17, 12:50    [Cytuj]

Prawo, kary - nic to nie warte bez skutecznej egzekucji...

~Luke

Wysłany: 2019-06-20, 19:24    [Cytuj]

Cytat:
Polak wszystko potrafi, skręcić w lewo i pojechać pod prąd do poprzedniego zjazdu, bo go przegapił i trza na wachę zaoszczędzić.

Sławku. Niestety po raz kolejny demonstrujesz swoje kompleksy na tle narodowościowym. Polak nie różni się absolutnie niczym od Niemca, Szweda czy Amerykanina. Winne jest prawo, a nie mentalność. Ten sam Polak wjeżdżając do Austrii czy Szwajcarii zaczyna jechać przepisowo, bo wie, że kary za wykroczenia mogą go zaboleć w odróżnieniu od śmiesznych max. 500zł w Polsce.

Niestety bardzo się mylisz. Polak bardzo różni się mentalnie od takiego Niemca czy Szweda. Wystarczy obejrzeć nagrania z innych krajów, gdzie np. tylko Polacy jadą pasem awaryjnym na autostradzie aby ominąć korek, albo przypomnij sobie ostatni występ Polaków w Czechach albo na Słowacji zakończony ofiarami... Nie tylko Sławek ma kompleksy na tle narodowościowym. I to uzasadnione...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-20, 21:02    [Cytuj]

Być może ty się różnisz, bo ja nie.

~Luke

Wysłany: 2019-06-20, 22:30    [Cytuj]

No to możemy sobie pogratulować, że się nie różnimy. Ale niestety ja się muszę wstydzić za tych którzy się jednak różnią od cywilizowanego obywatela Europy. A Ty się za nich nie wstydzisz?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-20, 23:18    [Cytuj]

Luke napisał/a:
No to możemy sobie pogratulować, że się nie różnimy. Ale niestety ja się muszę wstydzić za tych którzy się jednak różnią od cywilizowanego obywatela Europy. A Ty się za nich nie wstydzisz?

Nie. Nie wstydzę się za nikogo, bo to nie narodowość, pokrewieństwo czy rasa świadczy o tym, czy ktoś jest upośledzony społecznie. To kwestia indywidualna, zależna głównie od wychowania.
Poza tym pojeździj trochę po świecie to pozbędziesz się kompleksów.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-06-21, 09:39    [Cytuj]

Luke napisał/a:

Całkiem sporo podróżuję. Myślę, że myślicie tutaj pojęcia. Otóż naturalnym jest, że w różnych społeczeństwach występują różnice kulturowe. Wynikają z miliona aspektów: historia, aktualne otoczenie, kultura. To normalne i dotyczy nie tylko narodów, ale i grup wewnątrz narodów. Sami powiemy, że Poznaniak ma jedne cechy, "Krakus" inne a Mazur jeszcze inne. Sami wyróżniamy często warszawskich "słoików", przypisując im określone zachowania, a czasem widząc napakowanego człowieka o grubym karku w dresie że złotym łańcuchem na szyi sami to podświadomie segregujemy do określonej kupki.
a, akbyśmy nie czarowali, przypisujemy pewne cechy ludziom z góry z powodu wyglądu, zapachu a czasem pochodzenia. Robimh to niezależnie od teho czy tego chcemy czy nie i niezależnie od tego jak bardzo poprawni politycznie na forum jesteśmy. Tak samo jak z założenia dzielimy ludzi na kobiety i facetów wg określonych cech jakie widzimy i przez to dzielimy (lub godziny się na takie dsielenie) się na grupy niezależnie od tego, że możemy być aktywistą w ruchach feministycznych, szowinistycznych czy też tylko udawać poprawność polityczną w tym zakresie (np. akceptujemy podział na płeć w sportach olimpijskich albo różny wiek emerytalny).

Różnimy się jako jednostki, jako grupy zawodowe, jako społeczeństwa, narody, różnimy się wg płci i td. I te różnice analizujemy, badamy i wiemy o nich wiele (powołujemy całe nauki, instytuty i specjalnie się szkolimy do tego by lepiej dzialać uwzględniając owe różnice), a na codzień akceptujemy te różnice niezależnie od swoich krzykliwych deklaracji o identyczności.

Czym innym jest jednak równość i wywyższanie jednych nad drugimi. Jak pisałem: sporo podróżuję i mam stały kontakt z wieloma przedstawicielami różnych narodów. Moim zdaniem Polacy nie mają żadnych podstaw do kompleksów ani na tle innych narodów europejskich, ani na tle innych narodów w ogóle. Polacy są przedsiębiorczy, zaradni, cwani, mądrzy, wytrwali, inteligentni. Jednocześnie różni od innych, co stanowi też o tożsamości narodu. Te różnice (w jakąkolwiek stronę) nie są i nie mogą być podstawą do nierównego traktowania nas przez innych, a przede wszystkim przez samych siebie. Tak jak mamy dzieci w domu: są różne? - Tak, nie ma co oczarować, każde ma swoją tożsamość. Są równe i równie traktowane/kochane? Tak, bezwzględnie. Co nie oznacza też, że muszę kupować im identyczne ciuchy i zapisywać na te same sekcje sportowe. Mam dać im równe szanse i mam je równo traktować, wiedząc, że są różne. Proste. I nie muszę oczarować, że chłopczyk jest tak samo silny jak dziewczynka, ani że jak starsze dziecko ma talent artystyczny, a młodsze żadnego - że są pod tym względem tacy sami.

Szczerze: wolałbym być z WYBORU Polakiem niż Niemcem czy Anglikiem czy też Francuzem. I jestem.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-06-21, 10:25    [Cytuj]

Cytat:
Moim zdaniem Polacy nie mają żadnych podstaw do kompleksów ani na tle innych narodów europejskich, ani na tle innych narodów w ogóle

Mi bardziej chodziło o pdejście obywateli do prawa i przepisów. Wtedy, kiedy w Europie tworzyło się nowoczesne prawo, kraj był pod zaborami. Prawo stanowione wtedy przez zaborców było dla obywateli bardzo często niekorzystne, więc obywatele nauczyli się je obchodzić lub ignorować. Był jeszcze jeden aspekt tego , skoro prawo stanowili zaborcy to patriotycznym obowiązkiem było je ignorować. Potem było 20 lecie i następnie socjalizm ze swoimi absurdalnymi przepisami. I znowu aby móc funkcjonować trzeba było te prawo obchodzić. I to nam zostało do dzisiaj. I dlatego przepisy drogowę są głupie i dla innych, mnie to nie dotyczy bo wiem lepiej. W krajach gdzie powiedzmy jest inny szacunek ludzi do stanowionego prawa tego problemu raczej nie ma.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2019-06-21, 10:26, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-06-21, 10:47    [Cytuj]

Sporo jeżdżę za granicą. Nie jest wcale tak różowo z tym przestrzeganiem. A historia w kontekście przestrzegania prawa drogowego jest tylko pretekstem, co jestem w stanie udowodnić. Otóż podam przykład Rosji w latach 90. I dziś. W latach 1999-2000 sam ratowałem swoją własną przyszłą żonę spod kół samochodów na bardzo dużym przejściu dla pieszych. Teraz jest tak, że Rosjanie przyjeżdżający tutaj mówią mi, że jeżdzimy tu jak wariaci i że mamy niesamowitą wolność/dowolność na drogach. Minęło 19 lat w kraju, w którym historia i wynikające z niej tradycje dotyczące przestrzegania przepisów drogowych była dużo bardziej złożona. I kraj dużo większy. Da się więc to zmienić bardzo szybko, tylko musi być taki cel. W Polsce takiego celu zwyczajnie nie ma. Może i dobrze.
Aha: osiągnięto to wysokimi karami i ich nieuchronnością.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-06-21, 11:06    [Cytuj]

Cytat:
Aha: osiągnięto to wysokimi karami i ich nieuchronnością.

Dobrze u nas kary za mandaty są niskie, ale np zabranie prawka na 3 miechy już boli, ale jakoś nie działa to na kierowców jakoś motywująco. mam taką tezę, gostek jak wsiada w swój bolid staje się jakby innym człowiekiem.
Jak już Rosjanie twierdzą ,że jeździmy jak wariaci to coś w tym musi być :mrgreen:
Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2019-06-21, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-21, 11:54    [Cytuj]

Żeby skierować temat na właściwe tory - dlatego są potrzebne w Polsce dorogi ekspresowe, gdzie można bezpiecznie jechać jak wariat.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-06-21, 12:16    [Cytuj]

Żeby skierować temat na właściwe tory - dlatego są potrzebne w Polsce dorogi ekspresowe, gdzie można bezpiecznie jechać jak wariat.

Dróg expresowych przybywa, co prawda nie w takim tępie jak zapowiadano, jednak statystyki wypadków rosną. Drogi expresowe są bezpieczniejsze, ale nie są to tory wyścigowe. Nie jest przeciwny drogom expresowym, jestem przeciwny wybranej lokalizacji S-16.

Sławek

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-06-21, 17:02    [Cytuj]

*gdzie można bezpiecznie jechać jak normalny człowiek. :)

~Tomek J

Wysłany: 2019-06-21, 18:58    [Cytuj]

Luke napisał/a:

przypomnij sobie ostatni występ Polaków w Czechach albo na Słowacji zakończony ofiarami... Nie tylko Sławek ma kompleksy na tle narodowościowym. I to uzasadnione...

Rzekłbym raczej że to nie Sławek ma kompleksy na tle narodowościowym, tylko wielu polskich kierowców ma kompleksy na tle motoryzacyjnym. Przez bez mała półwiecze PRL samochody albo otrzymywało się na przydział (gdy było się wysokim funkcjonariuszem aparatu państwowo-partyjnego), albo kupowało się na talony (najczęściej gdy było się "zwykłym" członkiem owego aparatu), pospólstwu zaś pozostał zakup na tzw. przedpłaty (czyli odwrotność zakupu na raty - płaciło się cała sumę albo też jej część, ale nawet wniesienie pełnej kwoty nie gwarantowało ze się samochód otrzyma: zależało to od tego kiedy się go wylosuje). Naiwni mogli jeszcze zagrać w tzw. Wielkiej Loterii Samochodowej (-Nie do wiary! Samochód za 10zł!) licząc na to że to właśnie oni znajdą się wśród zwycięzców, których lista była publikowana w prasie codziennej. Ale ci mieli jedynie nikłą szansę wygrać serenkie marki Syrena względnie serenkie marki Trabant :oops: . Gdy w III RP samochody znalazły się w wolnej sprzedaży i stały się jedną z najłatwiej dostępnych kategorii towarów - niektórym palma odbiła i do szczęścia brakuje im już tylko "bezpiecznych" dwujezdniowych dróg aby można było jeździć jak wariat. :evil: Podobne były uwarunkowania w innych demoludach, zwłaszcza tych na wschód toteż do dziś szoferaki TIRów z Litwy, Rosji czy Ukrainy budzą grozę na naszych drogach. :shock:

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2019-06-21, 19:04, w całości zmieniany 6 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-06-21, 22:09    [Cytuj]

20-letnich rajdowców w 20-letnich wyścigówkach można skutecznie naprowadzić na właściwe tory wysokimi mandatami. 200 czy 500zł to żadna kara.

Poza tym budowa torów samochodowych, gdzie fani motoryzacji będą mogli się wyżyć. W Giżycku wybudowano tor motocrosowy i dzięki temu okoliczne lasy odetchnęły. Podobnie jest z drogą ekspresową. Tam możliwe skutki błędów szybkiej jazdy zostały poważnie zredukowane.

[ ODPOWIEDZ ]