FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kurs weekendowy?
Autor Wiadomość
yenna

Wysłany: 2015-03-31, 18:21   Kurs weekendowy? [Cytuj]

Witam i pozdrawiam wszystkich, jestem pierwszy raz na tym forum. :-)
Do rzeczy:
Czy jest możliwe znalezienie intensywnego weekendowego kursu na patent żeglarza? Mój małżonek chciałby w końcu mieć prawo samemu czarterować jacht i poznać trochę teorii ( bo z praktyką przez wiele lat bycia załogantem nie najgorzej).
Dłuższy termin trudniej zaplanować. Weekend łatwiej.
Jest szansa?

zenek

Wysłany: 2015-03-31, 19:26    [Cytuj]

Bez wątpienia jest taka szansa. Kursy weekendowe są organizowane. Zamieść w dziale "Giełda" : http://forum.mazury.info.pl/viewforum.php?f=32 ogłoszenie iż takiego kursu poszukujesz. Oczywiście napisz jeszcze jaki region i akwen wchodzi w rachubę.

~Emill`76

Wysłany: 2015-03-31, 19:53    [Cytuj]

Zenku, zależy czy przypadkiem zainteresowany nie ma na myśli intensywnego kursu weekendowego , w znaczeniu 1 weekendu ;-) Bo to raczej nie wykonalne ..
Tzn. Teoretycznie wykonalne dla kursanta, który żeglarsko jest ogarnięty i posiada już podstawowe umiejętności wykonywania manawrów itp .
W zasadzie aby zrobić patent , wystarczą same umiejętności ... I można zapisać się na egzamin, kurs nie jest wymagany ;-)
Standardowo kurs trwa ok 4 weekendów ... Przeważnie kilka dni praktyki tak czy siak ucieka z przyczyn pogodowych , lecz zwykle ten czas poświeca się zagadnieniom teoretycznym .

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-03-31, 20:20   Re: Kurs weekendowy? [Cytuj]

yenna napisał/a:
Witam i pozdrawiam wszystkich, jestem pierwszy raz na tym forum. :-)
Do rzeczy:
Czy jest możliwe znalezienie intensywnego weekendowego kursu na patent żeglarza? Mój małżonek chciałby w końcu mieć prawo samemu czarterować jacht i poznać trochę teorii ( bo z praktyką przez wiele lat bycia załogantem nie najgorzej).
Dłuższy termin trudniej zaplanować. Weekend łatwiej.
Jest szansa?

Do czarteru niektórych jachtów obecnie nie jest wymagany patent. Jachty żaglowe do 7,5m dlugosci. W praktyce zależy to od firmy.

zenek

Wysłany: 2015-03-31, 20:24    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
Zenku, zależy czy przypadkiem zainteresowany nie ma na myśli intensywnego kursu weekendowego , w znaczeniu 1 weekendu ;-) Bo to raczej nie wykonalne ..
Dzięki Emil! Chyba nie przeczytałem ze zrozumieniem :-P :-) . Odpowiadając miałem na myśli kurs weekendowy ale w znaczeniu kursu trwającego kilka weekendów. W jeden weekend masz rację-to niewykonalne!

~najmita

Wysłany: 2015-03-31, 20:25    [Cytuj]

Czy chodzi o przystąpienie do egzaminu, czy o rzeczywiste odbycie takiego szkolenia?

Kiedyś była możliwość odbycia kursu eksternistycznie i przystąpienia do egzaminu...

Nie będę dalej nic sugerował w zakresie zdobycia patentu.

yenna

Wysłany: 2015-03-31, 23:45    [Cytuj]

Tak szczerze, to pytałam właśnie o intensywny kurs w jeden weekend. Według mnie do ogarnięcia dla mego chłopa, który potrafi prowadzić jacht, manewrować w porcie, zna obsługę silnika i niejedną awarię usunie. Pływamy od 10 lub kilkunastu lat, (nie pamiętam dokładnie) ale zawsze ze znajomymi (albo z dziećmi, które "papiery" mają).
W związku z większą ekipą (będącą głównie balastem ;-) ) zazwyczaj są to duże łajby, powyżej 8 metrów.
Chciałam mu zrobić prezent w postaci takiego kursu, bo wiem, że chodziło mu to po głowie.
Książka "Żeglarz i sternik jachtowy " gdzieś na półce stoi, ale sam egzamin? Nieee.... Chciałby się chłopak pouczyć, supełki może by powiązał ładniejsze, niż mu do tej pory wychodzą... :-D

~Emill`76

Wysłany: 2015-04-01, 08:19    [Cytuj]

yenna napisał/a:
Tak szczerze, to pytałam właśnie o intensywny kurs w jeden weekend. Według mnie do ogarnięcia dla mego chłopa, który potrafi prowadzić jacht, manewrować w porcie, zna obsługę silnika i niejedną awarię usunie. Pływamy od 10 lub kilkunastu lat, (nie pamiętam dokładnie) ale zawsze ze znajomymi (albo z dziećmi, które "papiery" mają).
W związku z większą ekipą (będącą głównie balastem ;-) ) zazwyczaj są to duże łajby, powyżej 8 metrów.
Chciałam mu zrobić prezent w postaci takiego kursu, bo wiem, że chodziło mu to po głowie.
Książka "Żeglarz i sternik jachtowy " gdzieś na półce stoi, ale sam egzamin? Nieee.... Chciałby się chłopak pouczyć, supełki może by powiązał ładniejsze, niż mu do tej pory wychodzą... :-D

Imho najlepsze w takim wypadku byłoby szkolenie indywidualne z instruktorem . Myślę, że bez problemu do uzgodnienia z którąś ze szkół żeglarskich , a jeszcze prościej ( i pewnie taniej ) bezpośrednio z instruktorem . Jeśli Twój chłop ma już doświadczenie praktyczne z tego co piszesz, to pozostaje zapewne ogarnięcie manewrów typu "człowiek za burtą" , stawania w dryf czy stawania na żaglach przy boi . A wszystko zgodnie z zasadami jakie obowiązują na egzaminie według zaleceń ( baczność ! ) PZŻ ( spocznij ! ) :mrgreen: Wówczas jeden weekend w zupełności mu wystarczy .
Ostatnio zmieniony przez Emill`76 2015-04-01, 08:20, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2015-04-01, 08:39    [Cytuj]

Po prostu musi zdac egzamin, gdyz kursy sa nieobowiazkowe.

yenna

Wysłany: 2015-04-01, 22:10    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:

Imho najlepsze w takim wypadku byłoby szkolenie indywidualne z instruktorem . Myślę, że bez problemu do uzgodnienia z którąś ze szkół żeglarskich , a jeszcze prościej ( i pewnie taniej ) bezpośrednio z instruktorem . Jeśli Twój chłop ma już doświadczenie praktyczne z tego co piszesz, to pozostaje zapewne ogarnięcie manewrów typu "człowiek za burtą" , stawania w dryf czy stawania na żaglach przy boi . A wszystko zgodnie z zasadami jakie obowiązują na egzaminie według zaleceń ( baczność ! ) PZŻ ( spocznij ! ) :mrgreen: Wówczas jeden weekend w zupełności mu wystarczy .

Dobrze prawisz. :-)
Dokładnie o coś takiego mi chodzi plus np. prawo drogi, oznakowanie, trochę meteorologii w wersji "oswojonej", czyli co się da w naturze, na jeziorze, reszta do doczytania z podręcznika.

[ ODPOWIEDZ ]