FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Okres ochronny szczupaka.
Autor Wiadomość
~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-01-06, 19:56   Okres ochronny szczupaka. [Cytuj]

Cytat:
Pod Ełkiem z rana -12*C :mrgreen: pojechaliśmy na jezioro Regielskie lód 8cm. złowiliśmy parę okoni po 27cm . jednego szczupaka 47cm i dwa mniejsze :-P

Jeżeli w przepisach nic się nie zmieniło to okres ochronny szczupaka jest od 1 stycznia do 30 kwietnia. Czyli nie złowiłeś, a skłusowałeś :-P Wymiar ochronny szczupaka to 45 cm, więc te dwa mniejsze były pewnie jeszcze na dodatek nie wymiarowe.

Przepraszam za ot, ale nie mogłem nie skomentować, być może kolega nie wiedział, to teraz będzie wiedział.
No chyba ,że był to przyłów i po wyczepieniu wypuściłeś, to wtedy zwracam ordery :-D

Sławek
ModEdit: korekta tytułu tematu
Ostatnio zmieniony przez zenek 2015-01-07, 10:13, w całości zmieniany 5 razy  

~pietras

Wysłany: 2015-01-06, 20:15    [Cytuj]

Wymiar ochronny szczupaka wynosi 50 cm, tak dla ścisłości :-P

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-01-06, 20:23    [Cytuj]

pietras napisał/a:
Wymiar ochronny szczupaka wynosi 50 cm, tak dla ścisłości :-P

No tak jak ja wędkowałem to był 45, więc nie jestem na bieżąco. Tym bardziej nie ma się czym chwalić.

Sławek

~szuwarek13

Wysłany: 2015-01-06, 20:45    [Cytuj]

Powiedzcie to szczupakowi , mi mówić nie trzeba kartę mam ponad 20lat. I tak gwoli informacji na jeziorach pgr szczupak ma wymiar ochronny 45 a na pzw 50 . Pozdrawiam.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-01-06, 20:58    [Cytuj]

szuwarek13 napisał/a:
Powiedzcie to szczupakowi , mi mówić nie trzeba kartę mam ponad 20lat. I tak gwoli informacji na jeziorach pgr szczupak ma wymiar ochronny 45 a na pzw 50 . Pozdrawiam.

Temu złowionemu :mrgreen: . Długo nie łowiłem chyba z 10 lat jak ostatnio byłem na rybach, więc sprawdziłem jak jest obecnie. Okres ochronny szczupaka zgodnie z rozporządzeniem od 1 stycznia do 30 kwietnia na rzekach i zb. zaporowych, w pozostałych od 1 marca. Wymiar ochronny tak jak myślałem 45 cm, to znaczy mniejszy być nie może, ale dzierżawca może w regulaminie ustanowić np 50

Niniejszym zwracam ordery :oops: :mrgreen:

Sławek

kubsta

Wysłany: 2015-01-07, 10:10    [Cytuj]

No a co z okresem ochronnym? Warto się tak chwalić łamaniem prawa?

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2015-01-07, 10:53    [Cytuj]

kubsta napisał/a:
Złowić nie znaczy zabrać i zjeść... mam nadzieję...
Okresy ustanowione przez Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb obowiązują tylko na wodach PZW, na pozostałych obowiązuje rozporządzenie ministra i tam okres od 1 stycznia jest na rzekach i zbiornikach zaporowych, na pozostałych od 1 marca.

~Rafał1960

Wysłany: 2015-01-07, 12:41    [Cytuj]

Cytat:

To idąc dalej na zdrowy rozum to jak tylko łowię
i wypuszczam to po co mi karta wędkarska??

W końcu nie uszczuplam cennego narybku wpuszczonego na łowisko przez PZW

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2015-01-07, 13:42    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Cytat:

To idąc dalej na zdrowy rozum to jak tylko łowię
i wypuszczam to po co mi karta wędkarska??

W końcu nie uszczuplam cennego narybku wpuszczonego na łowisko przez PZW
Karta wędkarska to odpowiednik "prawa jazdy", więc musisz to mieć chcąc łowić. Z tego co wiem, to nawet łowiska z obowiązkowym "no-kill" są płatne, więc niestety nie umiem Ci pomoc.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-01-07, 14:46    [Cytuj]

Z tym prawem to tez ciekawa sprawa, bo moim zdaniem powinno obowiązywać rozporządzenie ministra wydane na podstawie ustawy czyli wszelkie regulacje dzierżawcy wód publicznych nie powinny być sprzeczne z rozporządzeniem, a podnoszenie wymiaru ochronnego ryby, czy wydłużanie okresu ochronnego są moim zdaniem sprzeczne z rozporządzeniem niezależnie od tego czy jest to działanie słuszne z punktu prowadzenia racjonalnej gospodarki wodnej na danym akwenie. Skoro ustawowo wymiar ochronny szczupaka to 45 cm to taki wymiar powinien obowiązywać na wszystkich wodach publicznych udostępnionych do wędkowania, gdyż ustawodawca nie dał w rozporządzeniu prerogatyw do jego podnoszenia.

Sławek

~darkor54

Wysłany: 2015-01-07, 14:58    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
... bo moim zdaniem powinno obowiązywać rozporządzenie ministra wydane na podstawie ustawy czyli wszelkie regulacje dzierżawcy wód publicznych nie powinny być sprzeczne z rozporządzeniem, .....Skoro ustawowo wymiar ochronny szczupaka to 45 cm to taki wymiar powinien obowiązywać na wszystkich wodach publicznych udostępnionych do wędkowania, gdyż ustawodawca nie dał w rozporządzeniu prerogatyw do jego podnoszenia.

Sławek

pełna zgoda - system prawa stanowionego jet to zamknięty i hierarchiczny zbiór norm prawnych. Ustawy - rozporządzenia - akty praw miejscowego (nie wymieniałem aktów o charakterze generalnym). Na wodach publicznych tylko taki może obowiązywać. Jeżeli ustawa dała ministrowi prawo do określenia pewnych norm w rozporządzeniu i nie wskazał innych podmiotów uprawnionych do ustanawiania takich norm to takie "wewnętrzne" regulacje dla wód publicznych są niczym innym jak prawem 'kaduka"....

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-01-07, 14:59    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Skoro ustawowo wymiar ochronny szczupaka to 45 cm to taki wymiar powinien obowiązywać na wszystkich wodach publicznych udostępnionych do wędkowania, gdyż ustawodawca nie dał w rozporządzeniu prerogatyw do jego podnoszenia.

Jeżeli ryby są własnością dzierżawcy - może sobie ustalać dowolny regulamin i nic ustawodawcy do tego.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-01-07, 15:11    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Sławek napisał/a:
Skoro ustawowo wymiar ochronny szczupaka to 45 cm to taki wymiar powinien obowiązywać na wszystkich wodach publicznych udostępnionych do wędkowania, gdyż ustawodawca nie dał w rozporządzeniu prerogatyw do jego podnoszenia.

Jeżeli ryby są własnością dzierżawcy - może sobie ustalać dowolny regulamin i nic ustawodawcy do tego.

Ryby są państwowe , czyli SP tak samo jak zwierzyna w lesie, staja się dzierżawcy dopiero po ich złowieniu pod warunkiem ,że zostały złowione zgodnie z prawem. Jedynie ryby w stawach i wodach stojących są własnością właściciela gruntów pod tymi wodami, nie mniej wymiary ochronne i okresy ochronne również obowiązują, poza rybami hodowanymi w stawach, lub obrębach hodowlanych.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2015-01-07, 15:12, w całości zmieniany 2 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-01-07, 15:34    [Cytuj]

Tak? To jakim prawem za kłusownictwo jest scigany człowiek, który łowił ryby we własnym stawie, który znajdował się na terenie zalewowym i ryby do tego stawu dostały się podczas podtopienia terenu.

Ścigano go na wniosek dzierżawcy sąsiadującej wody "państwowej".

~Emill`76

Wysłany: 2015-01-07, 16:07    [Cytuj]

Dzierżawca nie jest właścicielem rybostanu. Dzierżawcy przysługuje jedynie prawo do "pobierania pożytków" z dzierżawionych wód, czyli m.in połowów ryb czy też udostępniania łowisk wędkarzom za opłatą. Jednak musi się to odbywać na określonych zasadach zawartych w umowie dzierżawy , czyli dzierżawca musi m.in przestrzegać określonych okresów ochronnych, częstotliwości i sposobu odłowu itp. Musi również dokonywać obligatoryjnego zarybiania jezior , co jest dość szczegółowo określone.
Oczywiście w praktyce niestety wygląda to często inaczej ... bo któż to skontroluje .. :-?

~Emill`76

Wysłany: 2015-01-07, 16:21    [Cytuj]

Tak? To jakim prawem za kłusownictwo jest scigany człowiek, który łowił ryby we własnym stawie, który znajdował się na terenie zalewowym i ryby do tego stawu dostały się podczas podtopienia terenu.

Jeśli ten człowiek wykopał staw na terenie naturalnego rozlewiska rzeki , znajdującego się na działce prywatnej , wówczas ten staw stanie się własnością państwową. Korzystanie z niego wymaga zezwolenia od starostwa powiatowego i jest odpłatne ;-)

~szuwarek13

Wysłany: 2015-01-07, 18:45    [Cytuj]

kubsta napisał/a:
Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb tego mi nie zaprania (Wędkowanie punkt 3.6) Jakoś na forum wędkarskim , też się pochwaliłem , i jeszcze mi zazdroszczono że łowię na lodzie - nie wszędzie zima jest ;-) i jakoś nikt nie posądził mnie o kłusownictwo :!:
No to taki Kłiz : moje koło zarybiało jeziorko ze składek , jak piszą 200kg.karpia i 100kg.lina :roll: .http://www.pzwgrajewo.com.pl/index.php/ct-menu-item-2/ct-menu-item-3/item/28-zarybianie-jeziora-toczylowo Czy koledzy na tych fociach widzą te kilogramy ryb w tej kasterce :?: czy może koledzy z mojego koła to złodzieje i oszuści :!:
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2015-01-07, 18:47, w całości zmieniany 2 razy  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-01-08, 07:43    [Cytuj]

Zbyszku, ale co ma piernik do wiatraka. tamtą sytuacje opisałem dość dokładnie, wystarczy zajrzeć do postu. W sumie prawo jest w tej kwestii dość precyzyjne, ale czasem na głupotę pewnych urzędników nie ma rady.

Sławek

karp

Wysłany: 2015-01-29, 22:08    [Cytuj]

szuwarek13 Nie masz pojęcia o zarybianiu. Piszesz berdnie, oszukujesz innych i oczerniasz ludzi.Czytaj uważnie i się tego naucz na pamięć.
CAŁE ZARYBIENIE KTÓRE WYKONUJE KOŁO 83 W GRAJEWIE POCHODZI Z DOFINANSOWANIA PRZEZ OKRĘG MAZOWIECKI. WIĘC CAŁY KOSZT ZARYBIENIA POCHODZI W 100% Z OKRĘGU MAZOWIECKIEGO!!! a nie jak ty piszesz, że ze składek!!!
Odłowy do zarybień i same zarybienia w wodach Okręgu Mazowieckiego przechodzą przez ścisłą i określoną procedurę.
Podczas odłowów uczestniczą: członkowie Zarządu Głównego Okręgu Mazowieckiego, ichtiolog, pracownicy stawów hodowlanych, Straż Rybacka oraz osoby wydelegowane przez Zarząd Koła 83 w Grajewie. Wszyscy tam obecni mają obowiązek kontrolować odłowy, sprawdzić stan przetrzymywanych ryb jak i ich odpowiednie ważenie.
Podczas zarybienia uczestniczą: członek z Zarządu Głównego Okręgu Mazowieckiego jak i pracownik, osoba do kontroli. Zawsze dodatkowo do kontroli są członkowie z Zarządu Koła 83 w Grajewie,Straż Rybacka jak i wędkarze.
Więc proszę zastanów się co piszesz kogo oczerniasz i oszukujesz.

~szuwarek13

Wysłany: 2015-01-30, 05:20    [Cytuj]

Kolego @karp czytaj ze zrozumieniem i ''nie krzycz'' na forum - jeśli chcesz coś podać aby było bardziej widoczne dla innych to jest opcja podkreślenia :!: Może i na zarybianiu się nie znam , i nie twierdzę że moje koło akurat to z moich składek zarybia , ten przykład podałem tylko dlatego że łowiąc z pod lodu jako przyłów trafił mi się szczupak , i od razu zostałem okrzyknięty kłusolem :oops: Dlatego też dałem link do zarybiania przez moje koło , które zarybiało karpiem i linem , a na zdjęciu , jest tylko jedna kasterka ryb :mrgreen: , kto czyta ze zrozumieniem ten wie co miał ten link sugerować. Pozdrawiam.

[ ODPOWIEDZ ]