FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2015-07-14, 23:38
Z zatoki gdańskiej na zalew
Autor Wiadomość
~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2015-09-02, 08:34    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Belki na wózkach są arcyśliskie. Łódkę należy zaknagować i z dziobu żeby się nie przesunęła gdy wózek będzie hamował, i z rufy gdy będzie ruszał.

Odwrotnie. Ja tam robię coś, czego w zasadzie nie powinno się robić. Zakładam cumy nabiegowo i siadam na śródokręciu z cumami w łapkach. Nogami opieram się o kratownicę wózka, delikatnie odpychając jacht. A rączki decydują którą cumę wybrać czy poluzować. Tyle, że na to mogę sobie pozwolić z w miarę lekkim Morsem. Z cięższym jachtem nie bardzo.

Dużo bardziej niemiłe jest przechodzenie między dalbami i kierownicami, tam jest naprawdę wąsko, a jacht przy małej prędkości łatwo dryfuje. Zdarzyło mi się kilka razy otrzeć. Zresztą w tym sezonie to powinienem mieć pałę z manewrowania jachtem :( Wprawa się kończy??? :-(

MirekMors napisał/a:
Poza 2-gą połową lipca gdy silne wiatry zatrzymywały nas w portach pływanie po Zatoce nie różni się od pływania po Śniardwach. Z założeniem większego marginesu bezpieczeństwa. Tam pływa się kilka godzin do brzegu. Ale pogoda nie zaskakuje, choć zdarzyły nam się spektakularne zmiany wiatru (wcześniej zapowiadane w fusach :-P ).

Nic dodać nic ująć. W Popielnie też przestałem kiedys dwa dni... A Wierzbie trzy... Tu nas przytrzymało dwa dni w Helu. Ale sobie nie krzywdowałem, tam jest co oglądać.

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2015-09-20, 19:15    [Cytuj]

Od kilku dni pływam po Zal. Wiślanym. W Kątach Rybackich jest świetna marina. Za 20 zł. wszystko. W Krynicy też: 14 zł/łódka, 5 zł. osoba, prąd, woda. Tolkmicko podobnie.
Wczoraj popłynąłem do granicy zgłaszając kilka dni wcześniej, że będę pływał. W okolicach ujścia Pasłęki jest b. płytko. Ale zdziwiło nas gdy zza cypla ruszył na nas w tumanach wody wielki poduszkowiec S.G. Nie mogli podpłynąć zbyt blisko bo by nas zdmuchnęli na rosyjską stronę :-> Grzecznie poinformowali, że jesteśmy blisko granicy i by zmienić kurs. Wracając wymieniliśmy uprzejmości z Rosjanami wracającymi z Malborka.
Za to dziś z nudów i kiepskiej pogody pojechałem autem do Piasków poszukać swoich śladów z prehistorii. Za Piaskami zachciało mi się dojechać bliżej plaży i zakopałem się po miskę olejową. Wyglądało to beznadziejnie. Ani deski, ani nie ma jak lewarka podłożyć. I... zza garbu drogi wyjeżdża na mnie Land Rover z Niemiec. A za nim... Unimog. Mam widocznie gdzieś chody !
Sympatyczni Niemcy z trudem, ale wyciągnęli Passata. Jadą z Hamburga dookoła Bałtyku. Identyczną sytuację miałem kilka lat temu w Chorwacji (ale na kamieniach).
Mam jeszcze chęć wpłynąć w Pasłękę i może do Braniewa ? Ale nie wiem czy tam nie za płytko ?

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2015-09-20, 22:57    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:

Mam jeszcze chęć wpłynąć w Pasłękę i może do Braniewa ? Ale nie wiem czy tam nie za płytko ?

Jak przejdziesz pod nieczynnym zwodzonym mostem w Nowej / Starej Pasłęce to bez problemu dojdziesz do Braniewa. Rzeka łatwa, ale mocno zarośnięta, trzeba patrzeć na chłodzenie i na to co na śrubie... W Braniewie jest ładny pomost i budynek mariny. Miasto - zdemolowane w 1945 przez spółkę przez Wermacht & Krasnaja Armia, za dużo do oglądania nie ma. Duży kościół, odbudowany całkiem niedawno, wewnątrz są zdjęcia jak to wyglądało tuż po wojnie.

Sam Zalew wymiata, ale Krynica Morska w sezonie to porażka, Tolkmicko rządzi, we Fromborku czas się zatrzymał w końcówce lat 90-tych, a w Piaskach poza portem (darmowy postój, sanitariaty z prysznicem w niebieskim kontenerze po lewej) nie ma nic. Straż Graniczna - spotkaliśmy się raz, jak wychodziliśmy z Nowej Pasłęki. Zapytali dokąd płyniemy. Odpowiedziałem, że tylko w lewo, w prawo nigdy w życiu. Ucieszyli się i popłynęli.

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2015-09-21, 07:04    [Cytuj]

Wejścia w rz. Pasłękę na mapie są 2. Wejście południowe oznakowane bojami torowymi zakończone mostkiem. Z daleka nie widać jak niskim ? Północne zalecane przez informator Pętli Żuławskiej, ale tak dookoła na Zalewie jest b. płytko - a jak z samym wejściem w rzekę ?
Krynica, podobnie jak Hel, Zakopane i wiele innych miast stają się typowo polską szmirą. Tolkmicko za to choć malutkie ma urok. Coś jak Ryn na Mazurach, tylko... mniejsze.
Planuję przyjechać jeszcze za tydzień (?) i na tym skończę sezon. A wg. fusów Babie Lato wróci.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2015-09-21, 09:54    [Cytuj]

Hej Mirku
Myślę , że po tych doświadczeniach posiedzisz w zimie nad mapami Zalewu Szczecińskiego i okolic Rugii. Tam jest pływania.
Jeżeli będziesz na Mamert Cup to dam ci przewodnik ( po niemiecku ) a może podać przez kogoś znajomego ?.
Już zapakowałem do plecaka.
: )
Pozdrawiam

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2015-09-21, 10:08    [Cytuj]

Mirek, podziwiam i zazdraszczam. :-D Piękne doświadczenie i przygoda. A kierunek w lewo jak najbardziej odpowiedni. Zwłaszcza gdy w zimowe wieczory poczytasz przewodniki od Andrzeja, to tak czuję, że Zalew Szczeciński będzie Twoim kolejnym celem. :-D

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2015-09-21, 12:31    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Wejścia w rz. Pasłękę na mapie są 2. Wejście południowe oznakowane bojami torowymi zakończone mostkiem. Z daleka nie widać jak niskim ? Północne zalecane przez informator Pętli Żuławskiej, ale tak dookoła na Zalewie jest b. płytko - a jak z samym wejściem w rzekę ?

Pierwsze wejście - to oznaczone bojami torowymi prowadzi donikąd. Nabrałem się na nie, wpływasz do portu (w samym wejściu płytko), w którym jest świeżo wyremontowane nabrzeże i... nic więcej. 200 metrów dalej masz niski most zwodzony, tez nowy, którego nikt nie otwiera. :mrgreen: Mostek jest niski, żeby sie pod nim zmieścić musiałbym położyć bramę.

W drugie wejście trzeba przycelować z daleka, wchodzić szeroko, omijając sieci (sporo ich tam jest). Najlepiej iść ostatnie 400-500m prosto w wejście. Bliżej brzegu są tyczki, których czubki są pomalowane na zielono i czerwono, takie proste oznakowanie wejścia ustawione samodzielnie chyba przez zarządcę portu. Z głębokościami tak sobie, miecz uniosłem z 1/4, ale płetwą sterową szorowałem po dnie. Do mariny dochodzisz za to z postawionym masztem, głębokości w rzece są wystarczające. Jak odpalę drugi komputer to poszukam zdjęć.

~piotr6

Wysłany: 2015-09-21, 13:13    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:
Hej Mirku
Myślę , że po tych doświadczeniach posiedzisz w zimie nad mapami Zalewu Szczecińskiego i okolic Rugii. Tam jest pływania.

: )
Pozdrawiam

Pływam tam 7 sezon, jak by co to chętnie pomogę :-D polecam pływanie w tamtych rejonach

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2015-09-21, 16:54    [Cytuj]

Cytat:
Jak odpalę drugi komputer to poszukam zdjęć.

Odpaliłem.

pas_01.jpg
Wchodzimy drugim wejściem, zaznaczonym zieloną strzałką. Południowe wejście (czerwona strzałka) prowadzi do bardzo niskiego mostu. Jest jeszcze jedno wejście, całkiem ood północy, ale jest zarośnięte, odradzam.
Plik ściągnięto 41 raz(y) 549,04 KB

pas_02.JPG
Wejście do portu Urzędu Morskiego (czerwona strzałka na poprzednim zdjęciu), do którego prowadzą boje torowe. W porcie, poza wyremontowanym nabrzeżem, nie ma nic.
Plik ściągnięto 47 raz(y) 1 MB

pas_03.JPG
Właściwe wejście w rz. Pasłękę. Wchodzić trzeba szeroko, za sieciami rybackimi (blisko brzegu jest płytko!). Należy kierować się w środek rzeki (jak my). Tor wodny prowizorycznie oznaczony tyczkami z 20cm końcówkami pomalowanymi na czerwono / zielono.
Plik ściągnięto 47 raz(y) 1,01 MB

pas_04.JPG
Przystań w Starej Pasłęce. Jak widać po pomostach wschodni wiatr zrobił swoje. W tle nieczynny zwodzony most, z niskim prześwitem.
Plik ściągnięto 64 raz(y) 1,12 MB

pas_05.JPG
Nieczynny most zwodzony między Starą a Nową Pasłęką. Prześwit jest mały, a zarazem zdaje się, że powiększony poprzez niski stan wody.
Plik ściągnięto 44 raz(y) 1,13 MB

pas_06.JPG
Brama złożona (jedna śrubka "8"), top przechodzi na styk.
Plik ściągnięto 36 raz(y) 1,13 MB

pas_07.JPG
Przystań w Braniewie. W budynku po lewej jest biuro i czyściutkie sanitariaty. Przystań, ze względu na most w Pasłęce dostępna raczej dla kajaków i Żyszkosia.
Plik ściągnięto 66 raz(y) 1,14 MB

IMG_6630.JPG
Na deser - most zwodzony (gdzieś wyczytałem, że nikt go nie otwiera), który zamyka żeglugę między portem Urzędu Morskiego (czerwona strzałka) a portem jachtowym (zielona strzałka). Jak dla mnie czysty debilizm.
Plik ściągnięto 54 raz(y) 1,54 MB

Ostatnio zmieniony przez Adam Żyszkowski 2015-09-21, 17:16, w całości zmieniany 7 razy  

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2015-09-21, 20:16    [Cytuj]

Za tydzień (?) planuję ostatnie pływanie po Zalewie. Chcę zwiedzić Frombork i może Pasłeki i Braniewo ? Możesz podać przybliżone prześwity pod mostkiem w St. Pasłęce ? Zdaje się, że czekając na wysoką wodę by wejść w rzeczkę nie wejdę pod most i odwrotnie? A może być, że wejdę i... zostanę na dłużej.
Kilka dni temu wszędzie było 0,5 m głębokości. A ja mam 45 cm zanurzenia !

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2015-09-21, 21:19    [Cytuj]

Wszędzie to znaczy gdzie?

Mostek jest niski, znaków nie ma, po moim Morsie możesz szacowac ile było (połowa lipca). Z głebokościami powinieneś sobie poradzić, moja płetwa sterowa ma około 1,2 - 1,3 zanurzenia. Miecz trochę mniej. Przy podniesionym trochę (1/4) mieczu nie czułem szorowania mieczem po dnie.
Poza tym sprawdź pogodę - jak będzie mocno wiało w ujście rzeki to sobie po prostu daruj.

Do Fromborka wejdź na dwie - trzy godziny. W wieży wodnej jest fajna kawiarnia, ciekawe zdjęcia mazurskich pałacyków wewnątrz i nieziemski widok z dachu. Port - jachty stają w głebi po prawej, prostopadle do kei, na kotwicach. Można teź stanąć po lewej, burtą. Zresztą pusto już będzie, może będzie miejsce longside po prawej. Nocowanie we Fromborku odradzam. Toaleta to toitoi, prysznic też toitoi. Jest jeszcze gminny kibel (z portu przed torami w prawo, biały kontener), ale zamykają wieczorem. Dobej knajpy nie stwierdziliśmy. Oni chyba myślą, że mając wzgórze katedralne są Bogami ;-)

W Tolkmicku za to w knajpie na plaży (na E od portu) dają rewelacyjne ryby.

~familiant

Wysłany: 2015-09-21, 21:24    [Cytuj]

Adam Żyszkowski napisał/a:

W Tolkmicku za to w knajpie na plaży (na E od portu) dają rewelacyjne ryby.

Potwierdzam :)

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2015-09-21, 21:46    [Cytuj]

Wszędzie, czyli dookoła ujścia Pasłęki.
Knajpka Fregata. Dorsz (już świeży) w żółtym serze - bajka. Danie z frytkami i sałatkami nie mieści się na dużym talerzu. Z piwem 29 zł.

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2015-09-22, 12:19    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Wszędzie, czyli dookoła ujścia Pasłęki.

No to nos w prognozę pogody i jak nie będzie fali to próbuj.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2015-09-29, 13:10    [Cytuj]

Mirku
Informator/przewodnik u Zgrzyba.
Myślę , że Zalew Wiślany i Zatoka na przyszły sezon dla Ciebie będzie za mała.
Zalew Szczeciński i wody Rugii to jest to.

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2015-09-29, 19:21    [Cytuj]

Ja lubię dawkować sobie przyjemności i emocje. Dlatego przyszły sezon spędzę raczej na WJM. Jak już pisałem pora wreszcie odwiedzić Rosia. Gdyby jeszcze Stręgielek ? Ale musiałaby być wysoka woda.
Nie mam doświadczenia, ale Zat. Pomorska, a nawet Zalew Szczeciński to chyba większe wyzwanie niż Zat. Gdańska ? Może za 2 lata ? W myśl zasady: żeby życie miało smaczek... :->
Na pewno zimą zrobię kurs na radio.

~Colonel
Colonel

Wysłany: 2015-09-30, 08:26    [Cytuj]

Zatoka Pomorska to morze.
Ale Zalew Szczeciński i Jezioro Dąbskie oraz niemiecka część Zalewu nie są trudne, byłe nie łazić pod dziobu statków na torze wodnym Szczciń - Świnoujscie i pamiętać, że nie ląduje sie w szuwarach.
A na przykład sieci rybackie sa lepiej oznakowane i widoczne niz na Zatoce Gdańskiej. No i porty na poziomie.

~najmita

Wysłany: 2015-09-30, 09:58    [Cytuj]

Mirek skąpił fotek ze swojego pływania po Zatoce, to ja wrzucę dwie z wczorajszej wizyty w Sopocie.

Zatoka Gdańska 1.jpg
Plik ściągnięto 39 raz(y) 424,56 KB

Zatoka Gdańska 2.jpg
Plik ściągnięto 47 raz(y) 455,55 KB

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2015-10-04, 20:01    [Cytuj]

Dziś niespiesznie przepłynąłem z Elbląga do Piasków. Woda w Zalewie ~15`C.
Jutro atakuję Pasłękę. Żeglarz wracający stamtąd radził mi kierować się w oznakowane południowe wejście, a potem odbić w północne - oznakowane przez tambylców (przecierz na RZGW nie można liczyć). Jutro zdam relację.

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2015-10-05, 21:03    [Cytuj]

Dopłynąłem. W Pasłęce zmierzyłem prześwit pod nieczynnym mostem i postanowiłem płynąć do Braniewa. Rzeka szeroka i głęboka - 2,5 m i więcej. Dopiero w samym Braniewie robi się 2. "w samym Braniewie" to określenie na wyrost. Od Pasłęk płynie się w międzywalu i dopiero na ostatnim kilometrze brzegi robią się wyższe i zarośnięte drzewami. Widok ładny, ale... ale o tym za chwilę. 100 m. przed miejskim pomostem kilka dni temu zwaliła się stara wierzba na całą szerokość rzeki. Musiałem się wycofać. Sonda pokazywała 2 m i płynąc w górę niczego nie wyhaczyłem. To mnie zgubiło. Niby wolno, ale jednak wyrżnąłem płetwą wyrywając górny zawias steru - fotki nie mam jak wrzucić. mam nadzieję jakoś spłynąć do Elbląga. Po drodze jeszcze Frombork w planach.
Miasteczko wg. mnie ładniejsze niż np. Węgorzewo. Mają nawet basen, z którego skwapliwie skorzystałem. Jeśli ktoś planuje pływać po Zal. Wiślanym, to Braniewo polecam. Poza tym Tolkmicko i Frombork.

[ ODPOWIEDZ ]