FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Siedemnastometrowa barka na dnie Niegocina.
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-02-16, 10:44    [Cytuj]

Jeżeli będzie potrzeba - mogę umieścić film w internecie (wystarczy przesłać go do mnie mailem albo na nasz ftp).

MarMosz

Wysłany: 2010-02-16, 11:23    [Cytuj]

Jurku tak lecz nie wiem na kiedy.
Tomek obiecał płytkę z filmami i zdjęciami dostarczyć w 10 dni.

~Valas

Wysłany: 2010-02-17, 20:56    [Cytuj]

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dziś w "Siwej Czapli" odbyło się spotkanie z Konserwatorem Zabytków Panem Leszkiem Godziebą z Delegatury WUOZ w Ełku dotyczące naszej barki. Obecni byli oboje Burmistrzowie Pani Jolanta Piotrowska i Pan Paweł Czacharowski a również archeolog z węgorzewskiego muzeum Pan Marek Łapo. Środowisko giżyckich nurków reprezentował Marek Moszyk z M-WOPR- odkrywca wraku, Katarzyna Cytlau i Jan Ciechanowicz z CK Diver i ja jako przedstawiciel KP Płetwal. Sytuacje prawną wraku wyjasnił w świetle przepisów Pan Konserwator. Jako zabytek ruchomy - środek transportu, obiekt jest własnością państwa i znajduje się pod bezpośrednim nadzorem WUOZ. Tak więc gmina miejska mimo, że wrak znajduje się na jej terenie nie ma obowiązków z tego tytułu. Jednak usiłowaliśmy przekonać nasze władze do wzięcia udziału w ewentualnych pracach przy obiekcie mających na celu wyeksponowanie go i udostępnienie do podwodnego zwiedzania. Zwracaliśmy uwagę na olbrzymi potencjał promocyjny tkwiący w znalezisku. Miasto ustami swych najwyższych reprezentantów :) nie powiedziało nie, oczekuje jednak przedstawienia przez WUOZ warunków ochrony i opieki nad zabytkiem. Konserwator ze swej strony zobowiązał się do przygotowania takich warunków po konsultacji ze specjalistą z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku Panem Waldemarem Ossowskim. Wiemy, że Pan Waldemar wybiera się do nas w najbliższym czasie. Jedno jest pewne: nikt nie planuje wydobycia wraku ze względu na olbrzymie koszty samego wydobycia jak i późniejszej konserwacji. Głównymi zaś kwestiami są zapewnienie najlepszych możliwych warunków ochrony obiektu pod wodą oraz ustalenie zasad udostępniania go nurkom.
Ostatnio zmieniony przez Valas 2010-02-17, 20:59, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-02-17, 22:34    [Cytuj]

Valas napisał/a:
Głównymi zaś kwestiami są zapewnienie najlepszych możliwych warunków ochrony obiektu pod wodą oraz ustalenie zasad udostępniania go nurkom.

To chyba nierealne, bo w jaki sposób można komukolwiek zabronić nurkowania w tym miejscu?

MarMosz

Wysłany: 2010-02-18, 08:40    [Cytuj]

Tomek i Wojtek taj jak mówili to zrobili, jest już zajawka filmu z barki można go obejrzeć na stronie
http://vimeo.com/9528680
po zalogowaniu można go ściągnąć (to do admina).
jutro ma dojść do mnie płytka z 1 filmem, z drugim filmem jest lekki problem, lecz coś z tego będzie.
Atmosfera wokół barki jest bardzo pozytywna może uda nam się coś fajnego z tego zrobić.
Pozdrawiam ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-02-18, 08:50    [Cytuj]

Wklejam w okienko

barka HD STUDIO from Grazyna Abramowicz on Vimeo.

~Valas

Wysłany: 2010-02-18, 13:09    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Valas napisał/a:
Głównymi zaś kwestiami są zapewnienie najlepszych możliwych warunków ochrony obiektu pod wodą oraz ustalenie zasad udostępniania go nurkom.

To chyba nierealne, bo w jaki sposób można komukolwiek zabronić nurkowania w tym miejscu?
Tu nie chodzi o zabranianie. Idea jest taka, żeby obiekt był dla wszystkich nurków dostępny właśnie, jednak wiążą się z tym określone problemy na przykład dotyczące jego położenia na szlaku żeglugowym, chodziłoby też o to, żeby eksploracja wraku nie pociągała za sobą jego degradacji. Jest nad czym myśleć.
Ostatnio zmieniony przez Valas 2010-02-18, 13:12, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-02-18, 13:42    [Cytuj]

Valas napisał/a:
Tu nie chodzi o zabranianie. Idea jest taka, żeby obiekt był dla wszystkich nurków dostępny właśnie, jednak wiążą się z tym określone problemy na przykład dotyczące jego położenia na szlaku żeglugowym, chodziłoby też o to, żeby eksploracja wraku nie pociągała za sobą jego degradacji. Jest nad czym myśleć.

No tak, tylko jak w każdym większym środowisku - zapewne także wśród 'nurków' nie brakuje wandali... więc osobiście nie widzę sposobu na 'ochronę' jeżeli wrak ma być ogólnodostępny.
Chyba, żeby zamontować jakiś podwodny monitoring - to byłoby niezłe i unikalne na skalę światową (chyba) posunięcie ;-) Podwodne kamerki CCTV nie są już kosmicznie drogie, wrak nie jest daleko od brzegu (można podciągnąć kabel).

~boSmann

Wysłany: 2010-02-18, 20:05    [Cytuj]

Ochrona wraków przed szabrownikami i wandalami to problem nie tylko u nas.
Kamerka (dopóki ktoś jej nie ukradnie) też nic nie załatwi. Nikt nie będzie trzymał w pogotowiu grupy szybkiego reagowania. Obraz z niej też nie będzie się nadawał jako dowód przy ewentualnym dochodzeniu.
Ogólna dostępność i ochrona zabytku wzajemnie się wykluczają.

Pisaliście, że wydobycie i późniejsza konserwacja to duże koszty.
A tak konkretnie to ktoś oszacował, czy po prostu założono z góry, że pewnie wyjdzie drogo więc nie ma co się zastanawiać?
Ostatnio zmieniony przez boSmann 2010-02-18, 20:07, w całości zmieniany 1 raz  

~Valas

Wysłany: 2010-02-18, 20:33    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Valas napisał/a:

No tak, tylko jak w każdym większym środowisku - zapewne także wśród 'nurków' nie brakuje wandali... więc osobiście nie widzę sposobu na 'ochronę' jeżeli wrak ma być ogólnodostępny.
Chyba, żeby zamontować jakiś podwodny monitoring - to byłoby niezłe i unikalne na skalę światową (chyba) posunięcie ;-) Podwodne kamerki CCTV nie są już kosmicznie drogie, wrak nie jest daleko od brzegu (można podciągnąć kabel).
Obrazek

Właśnie podobny pomysł przedstawiłem na spotkaniu. Widziałbym to tak: ponieważ intuicja mi mówi, że barka na dnie jest tą samą, którą widać na pocztówce z ludźmi, można by było odtworzyć ich postacie na podwodnym wraku zamontować kamery i sztuczne oświetlenie. Nurkowie lub osoby zainteresowane mogłyby np. za pomocą płatnego sms-a uruchamiać oświetlenie i kamery i obserwować obiekt na stronie internetowej. To samo mogliby zrobić spacerowicze na molo przy dostępnym tam terminalu. Ochroniarze miejscy mogliby monitorować obiekt bez konieczności uiszczania opłat :)
Całość tworzyłaby ekspozycje symbolizującą świat, który niedawno odszedł i który mimo, że jest tak bliski jest jednak trudno dostępny i owiany tajemnicą. Nie na darmo ktoś kiedyś nasz region nazwał "Atlantydą Północy".
Pomysł wydaje się kosmiczny jednak ma duży potencjał promocyjny i tak jak pisałeś nigdzie tego nie ma. Przynajmniej nic o tym nie wiem. Koszty nie musiałyby być wielkie zaś korzyści promocyjne nie do przecenienia, poza tym całość wpisałaby się idealnie w program promowanie Giżycka jako miasta zimowego wypoczynku. Nurkowania w tym okresie ze względu na najlepszą przejrzystość wody jest dużo bardziej atrakcyjne poza tym unika się kolizji z jednostkami pływającymi po szlaku. Zdaje się, że wystawiłem się na zgniłe pomidory ;-) a może to nie jest takie znowu głupie?

~Valas

Wysłany: 2010-02-18, 20:37    [Cytuj]

boSmann napisał/a:

Pisaliście, że wydobycie i późniejsza konserwacja to duże koszty.
A tak konkretnie to ktoś oszacował, czy po prostu założono z góry, że pewnie wyjdzie drogo więc nie ma co się zastanawiać?

Nasz konserwator ma doświadczenie z tego typu sprawami związane z pracą w muzeum w Szczecinie. Stąd też wynika jego wiedza na temat kosztów. Poza tym nie oszukujmy się nasza barka to, tak jak pisałem, nie jest hiszpański galeon.

~boSmann

Wysłany: 2010-02-18, 22:26    [Cytuj]

Może i szkoda, że nie Galeon.
Jednak Niemcy jak znaleźli barkę (trochę większą) to szumu narobili i wyciągneli.
Ciekawe ile tego rodzaju łodzi i barek jest w muzeach.
Z publikacji dyr.Litwina raczej wynika, że niezbyt wiele zabytków sztuki szkutniczej się zachowało.

MarMosz

Wysłany: 2010-02-22, 20:24   Prośba do grupowiczów [Cytuj]

Tomek Stachura na początku marca, jedzie na konferencję do Łodzi, poświęconą wrakom. Prosił czy jest możliwe wykorzystanie starych zdjęć (stare kartki z Giżycka i okolic) umieszczonych na forum do prezentacji o wrakach?
Jeśli jest taka możliwość, to prośba do grupowiczów o skany w lepszej rozdzielczości.
Skany możecie wysyłać do mnie na adres marmosz@ol.onet.pl.
Sprawa bardzo pilna skany potrzebne są do środy, maksymalnie.
Doszły do mnie filmy które kręcił Tomek z Wojtkiem, pytanie do admina w jaki sposób je wrzucić na forum razem mają około 3GB.
Dzisiaj dokonaliśmy prób z kamerą i mamy swoje nagrania kwestia obróbki, nigdy tego nie robiłem.
Pozdrawiam i czekam na skany!!
;-)

anubis
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-22, 21:58   Re: Prośba do grupowiczów [Cytuj]

MarMosz napisał/a:
Tomek Stachura na początku marca, jedzie na konferencję do Łodzi, poświęconą wrakom.

Szykuje się bardzo ciekawy event , jeżeli chodzi o ten rodzaj aktywnosci (niekoniecznie tylko na Mazurach ;-) ), więcej informacji:

.http://www.festiwalwrakowy.pl/

I%20DZ~1.JPG
PLAKAT
Plik ściągnięto 931 raz(y) 276,13 KB

Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2016-01-24, 21:55, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-02-22, 22:16   Re: Prośba do grupowiczów [Cytuj]

MarMosz napisał/a:
Doszły do mnie filmy które kręcił Tomek z Wojtkiem, pytanie do admina w jaki sposób je wrzucić na forum razem mają około 3GB.

3GB to zbyt dużo (niewielu będzie chciało to ściągać w tej wielkości) - info poszło na priv.

adasko767

Wysłany: 2010-02-23, 14:24    [Cytuj]

moze wstaw link na forum jako odnosnik i wtedy bedzie mozna spokojnie ogladnac.jest wiele sposobow i roznych stron by wrzucic filmik

MarMosz

Wysłany: 2010-03-14, 21:29   Coś nowego zapraszam do obejrzenia filmu [Cytuj]

http://www.youtube.com/watch?v=ISI4nGtVdIY

pzdr
Marmosz

;-)

MarMosz

Wysłany: 2010-03-30, 18:48   Drugi film z barki. [Cytuj]

Na forum brak ruchu, czyli temat pomału wygasa albo czekam na lepsze warunki do nurkowania.
Miałem chwilę i obrobiłem drugi film, jeśli macie chęć zerknijcie na
http://www.youtube.com/watch?v=kaplXstgClg
Pozdrawiam
MarMosz

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-04-10, 18:59    [Cytuj]

Umieszczam w okienku:

MarMosz

Wysłany: 2010-06-25, 10:17   Nowe wieści o barce [Cytuj]

Z Muzeum Morskiego z Gdyni doszły słuchy, że organizowana jest tygodniowa eksploracja wraku przez archeologów w ramach praktyk studenckich.
Jest szansa, że dowiemy się czegoś więcej o wraku.
:lol:

[ ODPOWIEDZ ]