FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Siedemnastometrowa barka na dnie Niegocina.
Autor Wiadomość
~Valas

Wysłany: 2010-01-10, 23:32   Siedemnastometrowa barka na dnie Niegocina. [Cytuj]

Dziś 5 Płetwali eksplorowało na Niegocinie namierzony w lecie przez giżyckich strażaków kolejny zatopiony obiekt. Okazała się nim drewniana barka długości ok. 17m i szerokości ok. 3m. Układ wręg, rufa typu szpicgat, krótki pokład na podniesionym dziobie wskazuje na to, że to mogła być któraś z jednostek uwiecznionych na fotografiach lub podobna do nich.
Ze względu na materiał z którego została wykonana przypuszczamy, że wrak może liczyć ponad 100 lat. Potem chyba nikt już drewnianych barek nie budował ale mogę się mylić. Znawców tematu zapraszamy do dyskusji.

2.jpg
barka 2
Plik ściągnięto 38385 raz(y) 35,3 KB

1.jpg
barki 1
Plik ściągnięto 1591 raz(y) 208,72 KB

Ostatnio zmieniony przez Valas 2010-02-07, 20:22, w całości zmieniany 7 razy  

ako
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-11, 09:19   Re: Siedemnasto-metrowa barka na dnie Niegocina. [Cytuj]

Valas napisał/a:
Dziś 5 płetwali eksplorowało na Niegocinie namierzony w lecie przez giżyckich strażaków kolejny zatopiony obiekt.

Małe sprostowanie: jednostka ta została znaleziona przez płetwonurków Mazurskiewgo WOPR. ;-)

aa1975
Adam

Wysłany: 2010-01-11, 09:20    [Cytuj]

A w którym miejscu jeziora ta barka leży i na jakiej głębokości? Może by tak jakąś mapkę z kropeczką?

aa1975
Adam

Wysłany: 2010-01-11, 09:32    [Cytuj]

To będzie OT

Valas, ty masz coś wspólnego z Płetwalem? Może przy okazji zapytam o jedną interesującą mnie rzecz. Przeglądając na zumi zdjęcia j. Rydzówka zauważyłem przebijające spod wody trzy ciekawe obiekty. Zaznaczyłem je na poniższym zżucie jako animacja gif, trzeba powiększyć, żeby było widać. Pierwszy obiekt widać dobrze, drugi słabiej, a co do trzeciego, to sam nie jestem pewien, czy to nie jest tylko moja wyobraźnia. Pomyślałem sobie, że być może płetwal eksplorował Rydzówkę i może przypadkiem wie co to jest? Czy w ogóle ktokolwiek wie co to jest?

3_cosie.gif
Plik ściągnięto 3870 raz(y) 247,19 KB

~Valas

Wysłany: 2010-01-11, 10:29   Re: Siedemnasto-metrowa barka na dnie Niegocina. [Cytuj]

ako napisał/a:
Valas napisał/a:
Dziś 5 płetwali eksplorowało na Niegocinie namierzony w lecie przez giżyckich strażaków kolejny zatopiony obiekt.

Małe sprostowanie: jednostka ta została znaleziona przez płetwonurków Mazurskiewgo WOPR. ;-)

Sprostowanie do sprostowania :-) Nigdzie nie napisałem, że strażacy znaleźli ją pierwsi. Z tego co ja słyszałem rzeczywiście WOPR namierzył wrak wcześniej ale informacje na temat znaleziska usiłował zachować dla siebie. Wiedzieliśmy, że coś dużego zostało namierzone ale co i gdzie - nie. Strażacy znaleźli obiekt niezależnie od woprowców i podzielili się z nami tą informacją a my dzielimy się z Wami. Przykro mi ;-)
Należy tu dodać, że wielu członków naszego klubu to członkowie strażackiej drużyny płetwonurków z Giżycka a we wczorajszym nurkowaniu prym wiodło dwóch z nich.

sonogram.jpg
sonogram pozyskany dzięki uprzejmości giżyckich strażaków
Plik ściągnięto 1985 raz(y) 69,04 KB

Ostatnio zmieniony przez Valas 2010-01-11, 19:20, w całości zmieniany 1 raz  

~Valas

Wysłany: 2010-01-11, 10:35    [Cytuj]

aa1975 napisał/a:

Valas, ty masz coś wspólnego z Płetwalem?......
Pomyślałem sobie, że być może płetwal eksplorował Rydzówkę i może przypadkiem wie co to jest? Czy w ogóle ktokolwiek wie co to jest?

Wspólnego? Trochę mam :-)
Na Rydzówce nurkowaliśmy ale akurat nie w tym miejscu. Po Twoim wskazaniu postaramy się zajrzeć tam w najbliższym czasie :-) .
Ostatnio zmieniony przez Valas 2010-01-11, 10:36, w całości zmieniany 1 raz  

ako
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-12, 09:07    [Cytuj]

Valas zachowanie informacji o lokalizacji znaleziska nie było bezcelowe... Od momentu upowszechnienia tej informacji poginęły już elementy wraku. Pseudo-nurkowie zabierają je z niewiadomego powodu i w niewiadomym celu... Im więcej zostanie zabrane tym mniej sie o nim dowiemy. Mi jest przykro z tego powodu. :evil:

~Valas

Wysłany: 2010-01-12, 10:31    [Cytuj]

ako napisał/a:
Valas zachowanie informacji o lokalizacji znaleziska nie było bezcelowe... Od momentu upowszechnienia tej informacji poginęły już elementy wraku. Pseudo-nurkowie zabierają je z niewiadomego powodu i w niewiadomym celu... Im więcej zostanie zabrane tym mniej się o nim dowiemy. Mi jest przykro z tego powodu. :evil:
Widocznie obdarzyliście zaufaniem nie tych co trzeba :-( Strażacy, którzy namierzyli jednostkę latem nurkowali wtedy na tym wraku w ramach ćwiczeń jeden raz, drugi raz odbył się w tę niedzielę z naszym udziałem. Wcześniejsze nasze zimowe nurkowanie ze względu na błędnie przyjętą pozycję się nie powiodło. Dysponentem informacji w straży jest kilka odpowiedzialnych osób i wiem, że informacja dotycząca koordynatów wraku nikomu wcześniej nie została udzielana i nie z tego źródła została upowszechniona. Prosiłbym więc pseudo-nurków poszukiwać poza naszym towarzystwem i nie nas winić za efekty ich działań. Ponieważ nie uważamy się za uprzywilejowanych posiadaczy wiedzy tajemnej, dzielimy się naszymi wiadomościami z czytelnikami tego forum między innymi po to by się więcej o obiektach znalezionych pod wodą dowiedzieć. Nie podawaliśmy jednak do tej pory konkretnych namiarów. Mam nadzieję, że dowiemy się od Ciebie o jakie zaginione elementy wraku chodzi. Chyba to nie jest również tajemnicą? Być może łatwiej będzie nam wspólnie namierzyć szabrowników.

ako
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-12, 10:56    [Cytuj]

Valas, nie szukam winnych ani w żadnym wypadku nie oskarżam kogokolwiek z Płetwala ani ze straży. Wiem ze mamy podobne podejście do sprawy. Bardzo chętnie wymienię się informacjami dotyczącymi tego wraku jak też i innych.

~Valas

Wysłany: 2010-01-12, 13:34    [Cytuj]

ako napisał/a:
Valas, nie szukam winnych ani w żadnym wypadku nie oskarżam kogokolwiek z Płetwala ani ze straży. Wiem ze mamy podobne podejście do sprawy. Bardzo chętnie wymienię się informacjami dotyczącymi tego wraku jak też i innych.
Cieszy mnie taka odpowiedź.
Załączam fotki od Wojtasa z niedzielnego nurkowania.

-0589.jpg
A teraz sprint do ciepłego auta. Może się uda oderwać sprzęt od nurka bez użycia większej siły (-12c + wiatr) :)
Plik ściągnięto 38172 raz(y) 40,17 KB

-0564.jpg
Żuku i dobry pasterz - Seba
Plik ściągnięto 38172 raz(y) 56,33 KB

-0576.jpg
Autor wątku czyli ja :)
Plik ściągnięto 1118 raz(y) 70,18 KB

Ostatnio zmieniony przez Valas 2010-01-12, 13:52, w całości zmieniany 1 raz  

aa1975
Adam

Wysłany: 2010-01-12, 16:01    [Cytuj]

Ale lodownia ... Bardzo się odczuwa zimno pod wodą podczas takiego zimowego nurkowania? Bo po wyjściu to pewnie bezdyskusyjnie :-) ?.
Szacunek wielki ... trzeba być na prawdę twardym facetem, żeby się w coś takiego bawić ...
Ostatnio zmieniony przez aa1975 2010-01-12, 16:03, w całości zmieniany 1 raz  

anubis
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-12, 21:08    [Cytuj]

Czy można wiedzieć z jakiego suchego skafandra korzystał płetwonurek na zdjęciach?

ako
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-12, 21:38    [Cytuj]

anubis napisał/a:
Czy można wiedzieć z jakiego suchego skafandra korzystał płetwonurek na zdjęciach?

Jeśli się nie mylę to jest to URSUIT RedQ Cordura... ale mogę się mylić ;-)

~boSmann

Wysłany: 2010-01-13, 22:09    [Cytuj]

Cytat:
przypuszczamy, że wrak może liczyć ponad 100 lat.

Czy w takim wypadku zawiadamiacie nadzór archeologiczny?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-01-13, 22:10    [Cytuj]

Dodatkowe fotki z nurkowania tamtego dnia.
http://mazury.info.pl/fot...ie-i-pod-lodem/

ako
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-14, 15:59    [Cytuj]

boSmann napisał/a:
Cytat:
przypuszczamy, że wrak może liczyć ponad 100 lat.

Czy w takim wypadku zawiadamiacie nadzór archeologiczny?

Już zostało powiadomione Centralne Muzeum Morskie zajmujace się archeologią podwodną.

ako
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-15, 20:14    [Cytuj]

Dodaje fotki tego wraku zrobione przez naszego przyjaciela Tomka Stachurę niedługo po jego odkryciu:

Gizycko_drewniak_-03.jpeg
Plik ściągnięto 37995 raz(y) 40,81 KB

Gizycko_drewniak_-04.jpeg
Plik ściągnięto 37995 raz(y) 45,91 KB

Gizycko_drewniak_-20.jpeg
Plik ściągnięto 37995 raz(y) 37,89 KB

Gizycko_drewniak_-23.jpeg
Plik ściągnięto 37995 raz(y) 35,98 KB

Gizycko_drewniak_-24.jpeg
Plik ściągnięto 37995 raz(y) 50,27 KB

Dejgun

Wysłany: 2010-01-15, 21:42    [Cytuj]

Kilka lat temu w luźnej rozmowie z kolegą z trójmiasta usłyszałem, że dość znana w środowisku płetwonurków postać: Jerzy J. – Rekin, oprócz rzekomo podjętego z Gustlofa stolika i żyrandola ma w swoim pokoju napis zerwany z jakiegoś drewnianego wraku z Niegocina. Wtedy ta informacja była interesująca, ale teraz to już może być sprawa dla reportera. Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu: czy na zdjęciach od Tomka na prawej burcie nieco poniżej odbojnicy na dziobie nie ma przypadkiem czarnej smugi, która mogłaby świadczyć, że wcześniej była tam nazwa tej łodzi? Gdyby tak było w istocie drobny spór: komu pierwszemu udało się wrak trafić byłby bezcelowy. A jeśli tak nie jest to prawdopodobnie w naszym Niegocinie leży jeszcze parę fajnych pamiątek – a na pewno jedna ale już bez napisu…

~Valas

Wysłany: 2010-01-17, 20:36    [Cytuj]

Po dzisiejszym, kolejnym nurkowaniu i rozmowie z kolegami z M-WOPR zaczynam się utwierdzać w przekonaniu, że wrak jest jednostką albo bardzo podobną do uwiecznionej na pocztówce albo dokładnie tą samą. Chodzi o tę barkę na której dziobie siedzi człowieczek w kapelutku a towarzyszą mu na pokładzie kolega w podobnym meloniku i grubszy jegomość z dziewczynką. Wrak ma dokładnie tak samo zabudowany dziób i taki sam prostokątny otwór w pokładzie. Nasze dzisiejsze spotkanie z nurkami-ratownikami zaowocowało decyzją o bliższej współpracy nurków WOPR i Płetwala w temacie mazurskich wraków ku pożytkowi naszego lokalnego środowiska nurkowego i zapewne nie tylko lokalnego. Na początek dostaliśmy obietnicę przekazania nam rysunku z pierwszych podwodnych inwentaryzacji obiektu wykonanych przez woprowców. Będziemy się starali uzupełniać rysunek na bieżąco po kolejnych nurkowaniach wszystkich badających wrak nurków a aktualny rysunek udostępnimy w tym wątku .
PS. Czy ktoś wie z którego roku jest ta pocztówka. Zastanawia mnie do kiedy na Mazurach nosiło się meloniki :) i do kiedy funkcjonował taki most. Wydaje się dość niski. Jakim sposobem przepływały pod nim parowce - odkręcali komin? :)
Ostatnio zmieniony przez Valas 2010-01-17, 20:49, w całości zmieniany 2 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2010-01-17, 21:07    [Cytuj]

Na pocztówce widać ładunek cegieł na barce. Być może transport z Harszu. Czy odnaleziony wrak ma jakiś ładunek?

[ ODPOWIEDZ ]