FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co powinien wiedzieć sternik houseboata
Autor Wiadomość
~Margarita

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 2014-08-25, 21:52   Co powinien wiedzieć sternik houseboata [Cytuj]

Temat wydzielony z :http://forum.mazury.info....p=177807#177807

extant napisał/a:

2. dopuszczenie przepisami pływania na "małych" housebotach bez żadnych uprawnień i wiedzy procentuje już niestety coraz częstszymi przypadkami nie ustępowania drogi przez sterników takich łodzi - mieliśmy dwa, w tym jeden całkiem groźny, przypadki takiego wymuszania na nas pierwszeństwa,

Co, Waszym zdaniem, powinien wiedzieć sternik takiego housebota? Zakładając, że bierze go ktoś bez patentu i - możliwe, że bez znajomości przepisów.
Mówię moim klientom o rezerwatach, nie robierniu fali w kanałach, ustępowaniu jachtom pod żaglami itd, ale może stworzymy jakiś skrótowy, jednostronny (w sensie jednej strony kartki ;-) ) poradnik czy kompendium wiedzy dla takiego sternika :?: :roll:
Może wtedy będzie trochę bezpieczniej...
Ostatnio zmieniony przez zenek 2014-08-26, 09:38, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2014-08-26, 07:15    [Cytuj]

Margarita napisał/a:
extant napisał/a:

2. dopuszczenie przepisami pływania na "małych" housebotach bez żadnych uprawnień i wiedzy procentuje już niestety coraz częstszymi przypadkami nie ustępowania drogi przez sterników takich łodzi - mieliśmy dwa, w tym jeden całkiem groźny, przypadki takiego wymuszania na nas pierwszeństwa,

Co, Waszym zdaniem, powinien wiedzieć sternik takiego housebota? Zakładając, że bierze go ktoś bez patentu i - możliwe, że bez znajomości przepisów.
Mówię moim klientom o rezerwatach, nie robierniu fali w kanałach, ustępowaniu jachtom pod żaglami itd, ale może stworzymy jakiś skrótowy, jednostronny (w sensie jednej strony kartki ;-) ) poradnik czy kompendium wiedzy dla takiego sternika :?: :roll:
Może wtedy będzie trochę bezpieczniej...

1. Podstawowe znaki żeglugowe,
2. Prawo drogi,
3. Kanały, śluzy,
4. Udzielania pomocy na wodzie,
5. Rezerwaty, strefy ciszy, cumowanie "na dziko",
6. Pozbywanie się ścieków i śmieci.

zenek

Wysłany: 2014-08-26, 07:34    [Cytuj]

Margarita napisał/a:
Przede wszystkim powinien wiedzieć jak go obsługiwać. Między bajki można włożyć to, iż zapamięta się wszystkie instrukcje bosmana udzielane podczas wydawania jachtu. Jachty mają coraz więcej wszelkich instalacji i urządzeń.
Moim zdaniem powinien być nakręcony film instruktażowy (taki jak ma np. sceptyk do swojego houseboata) i z chwilą podpisywania umowy należy czarterującemu przesłać link do filmu. Oczywiście oprócz instrukcji obsługi jachtu powinny się tam znaleźć podstawowe punkty, które wymienił extant.
W prawdzie jachtów motorowych to nie dotyczy ale czarterującym jachty żaglowe należy zwracać uwagą na poruszanie się w kanałach z szybkością przynajmniej kilku km/h, a nie na najniższych obrotach silnika. Tacy maruderzy naprawdę stwarzają poważne zagrożenie!

sternik76

Wysłany: 2014-08-27, 15:58    [Cytuj]

Wg mnie sternicy housebotów nie mający uprawnień, dla bezpieczeństwa załogi i jednostki powinni zainteresować się chociaż w minimalnym stopniu przepisami, znakami i itp..
Poza tym dobrze jak ten ktoś popływa sobie razem z doświadczonym sternikiem chociaż klika godzin...
Moje doświadczenia z płynięcia houseboatem pierwszy raz w życiu, chociaż już miałem patent, są bezcenne...Duży stres na początku, potem już tylko coraz przyjemniej :)
Im większa jednostka tym trudniej wykonywać manewry portowe i płynąć w kanałach, kiedy traci się sterowność..ale wszystkie można się nauczyć mając trochę oleju w głowie, doświadczenia życiowego i obserwując innych pływających :roll:
Ostatnio zmieniony przez sternik76 2014-08-27, 15:59, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors

Wysłany: 2014-08-27, 17:00    [Cytuj]

To ja się pochwalę. W sobotę dostałem od Northmana (dziękuję) Nexusa 850 na dzień do żeglowania. Pierwszy raz byłem na hausbocie na wodzie. Proszono mnie o pływanie w pobliżu startujących w regatach jachtów. Do tego miałem obwozić ekipę reporterów Żagli i panie fotografki.
Stres wielki, ale po kilku minutach dałem sobie radę. Do tego stopnia, że dostałem pochwałę za umożliwienie zrobienia świetnych ujęć z bliska, z linii startu, na bojkach i pod słońce 8-)
Ale może to nie moja zasługa a Nexusa z Northmana ?

~jachtyzklasą

Wysłany: 2014-08-27, 22:41    [Cytuj]

Oj Mirku, nie bądź taki skromny, głównie to twoja zasługa :-D Nexus po prostu sprzyja dobrym sternikom :mrgreen:
A tak w temacie, ściągałem dzisiaj z głazów sztynorckich Couriera z załogą z niemiec, najwyraźniej kompletnie nie wiedzieli co to kardynałki. Na szczęście nie wjechali za mocno i na razie większych uszkodzeń nie stwierdziliśmy. reszta będzie wiadoma po slipowaniu w sobotę. Jak po całej akcji popłynęliśmy do Sztynortu, to w manewrach portowych też za bardzo nie brylowali ;-)
A... jeszcze jedno w trakcie akcji zaobserwowałem Sasankę 660 która za nic miała kardynałki i na pełnej parze na silniku grzała środkiem oznaczenia. Przy tym stanie wody szczególnie ryzykowne, ale pewnie nie wiedzieli co to kardynałki....
Ostatnio zmieniony przez jachtyzklasą 2014-08-27, 22:45, w całości zmieniany 1 raz  

~yep

Wysłany: 2014-09-17, 21:49    [Cytuj]

Dziś płynąłem motorówką i widziałem jak Nautika 830 S wyprzedza Nexusa. Wiało solidnie i załoga Nexusa cała w strachu z zazdroscią patrzyła jak Nautika 830 S odlatuje w bezpieczne miejsce. Co to był za widok?!
Załoga Nexusa w strachu a załoga Nautiki pełny luzik. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez yep 2014-09-17, 21:50, w całości zmieniany 2 razy  

~czoboki
ZMiK

Wysłany: 2014-09-17, 21:55    [Cytuj]

Człowieku, weź na wstrzymanie i te swoje testy zachowaj w wątku o swoich jachtach. Ten wątek dotyczy czegoś innego.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-09-17, 22:09    [Cytuj]

yep napisał/a:
Dziś płynąłem motorówką i widziałem jak Nautika 830 S wyprzedza Nexusa. Wiało solidnie i załoga Nexusa cała w strachu z zazdroscią patrzyła jak Nautika 830 S odlatuje w bezpieczne miejsce. Co to był za widok?!

Odsyłam do http://forum.mazury.info....p=179928#179928

~jachtyzklasą

Wysłany: 2014-09-17, 22:11    [Cytuj]

yep napisał/a:

Ciekawe czy jakaś Nautica 830 była na Bornholmie, czy w ogóle pływały na Bałtyku? Nexusy w rejsie na Bornholm dawały sobie świetnie radę, zarówno w tym jak i w ubiegłym roku, a warunki nie były takie łatwe. Zresztą w zeszłym roku Nexus do Kopenhagi dopłynął na pełnym luziku ;-) . Więc Twój przykład mazurski to jakby marzenie Twoje, może się przyśniło :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez jachtyzklasą 2014-09-17, 22:16, w całości zmieniany 1 raz  

~yep

Wysłany: 2014-09-17, 22:14    [Cytuj]

jachtyzklasą napisał/a:
yep napisał/a:

Ciekawe czy jakaś Nautica 830 była na Borholmie, czy w ogóle pływały na Bałtyku? Nexusy w rejsie na Borholm dawały sobie świetnie radę, zarówno w tym jak i w ubiegłym roku, a warunki nie były takie łatwe. Zresztą w zeszłym roku Nexus do Kopenhagi dopłynął na pełnym luziku ;-) . Więc Twój przykład mazurski to jakby marzenie Twoje, może się przyśniło :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Wasz Nexus nie tylko był na Bornholmie - on jest WSZĘDZIE - po prostu "najlepsza lódź na swiecie" :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez yep 2014-09-17, 22:15, w całości zmieniany 1 raz  

~jachtyzklasą

Wysłany: 2014-09-17, 22:18    [Cytuj]

yep napisał/a:
po prostu "najlepsza lódź na swiecie" :mrgreen:

W końcu nagrodę publiczności zdobył na targach w Giżycku ;-) pewnie też przekupiona :mrgreen:

~Margarita

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 2014-09-17, 22:22    [Cytuj]

yep napisał/a:

Yep, zakładając ten wątek zdecydowanie nie myslałam o wyższości N... nad N...
Twoja wypowiedź jest całkiem od rzeczy, niestety :roll: Musisz się wszędzie wcinać :?: :evil:

Wracając do tematu, bardzo proszę o konkretne wskazówki, które metodą "kopiuj - wklej" można zebrać na jednej stronie kartki A4 i wydrukować, aby dać gościowi, który nigdy nie pływał na niczym. Co konkretnie byście chcieli, aby oni wiedzieli :?: :->

[ ODPOWIEDZ ]