FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2010-01-06, 16:28
Rosyjskie Mazury? Jezioro Seliger k. Ostaszkowa
Autor Wiadomość
~Valas

Wysłany: 2009-12-12, 14:49   Rosyjskie Mazury? Jezioro Seliger k. Ostaszkowa [Cytuj]

Zauważyłem na forum kilku gości z Rosji. Chciałbym ich zapytać o podobne do Wielkich Jezior Mazurskich kompleksy jezior na terenie Rosji, możliwości żeglowania na nich na jachtach czarterowanych lub możliwości zawiezienia tam własnego jachtu na sezon i czarterowania go innym Polakom. Znalazłem na przykład podobne charakterem do Mamr jez. Seliger nad brzegiem którego leży źle kojarzące się nam miasto Ostaszków. Powierzchnia tego jeziora przekracza chyba sumę powierzchni poszczególnych jezior w ramach WJM . Niestety nie znalazłem prawie nic o żeglowaniu na tym akwenie.

ostaszkow_herb.jpg
Herb Ostaszkowa - coś Wam przypomina widok znajomy ten? :)
Plik ściągnięto 17961 raz(y) 3,87 KB

Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2009-12-16, 10:07, w całości zmieniany 3 razy  

~NePolyak

Wysłany: 2009-12-15, 22:03    [Cytuj]

Valas napisał/a:
Możesz podać namiar na to zagraniczne forum, chętnie bym poczytał.
PS.

katera.ru

Valas napisał/a:
Ponawiam też prośbę o informacje na temat jez. Seliger lub innych jezior przypominających WJM w Rosji.

Możesz na w/w forum poszukać, ja nie pomogę. Mogę pogooglować..jak na coś ciekawego wpadnę, to dam znać. Nigdzie w Rosji żaglówką nie pływałem :) Ale dużo ciekawego słyszałem o j. Ladoga (link na forum)

aa1975
Adam

Wysłany: 2009-12-15, 23:04    [Cytuj]

Całkiem ładne. Pojezierze pod Ostaszkowem

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2009-12-15, 23:49    [Cytuj]

Nie bylem, ale czytuje zeglarskie fora rosyjskie. Generalnie: slaba infrastruktura, piekna przyroda, wielkie jeziora. Z czarterem moze byc problem, ale mozna poszukac. Zadam pytanie na rosyjskim forum i moze dostane jakas odpowiedz.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-12-16, 00:02    [Cytuj]

Tymczasem mi udalo sie wygooglowac kopalnie wiedzy (tak mi sie wydaje) nt. Ostaszkowa i okolic. Podobno mozna zeglowac ale tylko w porze dziennej, trzeba sie gdzies rejestrowac i wnosic jakas oplate (tak zrozumialem).

W oryginale (po rosyjsku)
http://ostashkov.codis.ru/

Tlumaczenie google - niezbyt udane ale da sie zrozumiec.
http://tinyurl.com/y9h6xgy

..i obrazek, ktory jakby potwierdza to, co pisze plitkin (zeglarzy raczej niet - zdjecie wyglada na robione w szczycie sezonu)

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2009-12-16, 00:13    [Cytuj]

Stworzylem stosowny watek na najwiekszym rosyjskojezycznym forum. Moge podeslac linka (Zbyszek moge tu opublikowac?) oraz tlumaczyc na biezaco wazniejsze odpowiedzi, o ile takowe sie pojawia.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-12-16, 00:14    [Cytuj]

Oczywiście. Przecież żadnej komercji w tym nie ma. Wszystkie zagraniczne fora/ciekawe strony (także komercyjne) są tu mile widziane.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2009-12-16, 00:27    [Cytuj]

No to frugo :)
http://katera.ru/forum/in...topic=26442&hl=
Watek z pytaniem. To najwieksze rosyjskojezyczne forum zeglarskie jakie znalazlem.

~Valas

Wysłany: 2009-12-16, 09:49    [Cytuj]

Странно ale wygląda na to, że Seliger zasadniczo nie jest "pływany". Być może ma na to wpływ mała głębokość jeziora. A przecież linia brzegowa fantastyczna a i powierzchnia równa (sprawdziłem to) powierzchni Śniardw i Mamr razem wziętych powinny predysponować ten region do bujnego rozwoju turystyki wodnej. W dodatku w Ostaszkowie bardzo ciekawy zabytkowy zespół klasztorny. Nic tylko Giżycko powinno zaprzyjaźnić się z Ostaszkowem a jak już Rosjan przekonamy do stworzenia własnych Mazur ...... sprzedawać im nasze jachty :-) Sam zresztą chętnie na rejs po tym jeziorze bym popłyną, choćby po to, żeby zobaczyć jak nasze jeziora wyglądały wiele lat temu.
Ostatnio zmieniony przez Valas 2009-12-16, 12:31, w całości zmieniany 4 razy  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2009-12-16, 12:16    [Cytuj]

Valas, tam poprostu, niestety, jachting jest jeszcze malo rozwiniety. Infrastruktury brak, ceny chore. Nawet w duzych miastach na wodzie (Moskwa, Petersburg) dzialaja tylko kluby zeglarskie, ktore zdzieraja straszne pieniadze za wszystko co jest zwiazane z jachtingiem. Wciaz jest to uwazane za przejaw luksusu przez "szara mase". Oczywiscie, prywatnych lodek troche jest, tych bardzo drogich tez (na Woldze sporo jachtow motorowych typu Bawaria i td). Ale czarter praktycznie nie istnieje.
Niejasne przepisy dot. uprawnien, zakaz poruszania sie po wodnych drogach wewnetrznych przez statki pod obca bandera, brak infrastruktury - to wszystko raczej stopuje rozwoj zeglarstwa, niestety. Ale rejony sa przepiekne, to ci gwarantuje! :)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-12-16, 12:25    [Cytuj]

A jak wygląda sprawa pływania małą łódką - powiedzmy typu omega. Można czy nie można. Jeżeli potrzeba jakieś zezwolenie - gdzie to załatwić?

aa1975
Adam

Wysłany: 2009-12-16, 14:43    [Cytuj]

W okolicach Ostaszkowa, gdyby przekopać kilka kanałków to powstał by na prawdę fantastyczny system jezior. Ale i teraz jez. Seliger wygląda bardzo zachęcająco.

Przyznam Plitkin, że to co piszesz trochę chłodzi mój zapał, bo już zaczynałem przeglądać Google Maps i robić sobie zrzuty ekranu i robić porównania w programie graficznym wielkości danych jezior z systemem WJM.
Szkoda, bo akweny ciekawe. Mogła by tam być niezła kasa z turystyki żeglarskiej.
Ostatnio zmieniony przez aa1975 2009-12-16, 14:46, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2009-12-16, 16:15    [Cytuj]

Moglaby i pewnie bedzie wczesniej czy pozniej. Dobry pomysl na biznes - znajac jak sie to robi chocby tutaj zrobic czarter tam. Napewno uwzgledniajac specyfike regionu. Wiadomo: kto pierwszy, ten lepszy.

Zniechecac sie nie ma co. Gdzies kiedys widzialem informacje o plywaniu po Bajkale. Napewno jest tam dzika i piekna przyroda.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2009-12-16, 16:55    [Cytuj]

Poczytalem odpowiedzi w tamtym watku na rosyjskim forum. Najwyrazniej czarteru brak, infrastruktura slaba. TYlko przy duzych miastach (kolo Moskwy przykladowo) na "Kliazminskom Vodohranilishe" (Клязьминское водохранилище) jest port i przyzwoita infrastruktura, przypominajaca ta z Gizycka.

Pisali tez, ze na regaty mikro kabinowek sporo polskich lodek przyjezdza (11 w ub. roku). Podobno z wjazdem nie ma problemu, tylko z tranzytem przez Bialorus trzeba sprawdzic co i jak. Podobno organizowal to jakis zeglarz z Łodzi - Robert Jastrzebski. Moze warto poszukac kontaktu do tych, co byli na tych regatach? Podejrzewam, ze na forum PPJK moze cos byc, albo kontakt mozna zlapac.

~Valas

Wysłany: 2009-12-16, 17:13    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Moglaby i pewnie bedzie wczesniej czy pozniej. Dobry pomysl na biznes - znajac jak sie to robi chocby tutaj zrobic czarter tam. Napewno uwzgledniajac specyfike regionu. Wiadomo: kto pierwszy, ten lepszy.

Mogłoby to wyglądać tak. Firma czarterowa zbiera zamówienia na czartery powiedzmy na Seligerze w czerwcu wiezie kilka jachtów na które przyjeżdżają Polacy wymieniając się co tydzień lub dwa. Na koniec sezonu jachty się sprzedaje wybranym wcześniej klientom z Rosji :-) Czytałem kiedyś o kombajnistach w USA, którzy zaczynają żniwa na południu, przejeżdżają swymi maszynami kolejne strefy klimatyczne pracując u kolejnych gospodarzy a na koniec sprzedają kombajny na północy po to żeby kolejne żniwa zacząć nowym kombajnem, kupionym dzięki zarobionym pieniądzom, ponownie na południu. Wracając do naszych spraw. Mazury się powoli duszą od nadmiaru jachtów. Stocznie produkują coraz to nowocześniejsze i lepsze modele jachtów a rynek i pojemność naszych akwenów jest ograniczona. Swoją drogą dziwię się naszym specom od promocji regionu, że tak mało uwagi poświęcają klientom z północy - z okręgu królewieckiego. O realizacji genialnego pomysł na obozy żeglarskie dla młodych Rosjan w powiatowym ośrodku żeglarskim w Rynie (dawny oś. KWK Zofiówka) coś ostatnio mało słychać. A przecież ci młodzi ludzie w przyszłości mogliby się stać klientami naszych stoczni i firm czarterowych.
Ostatnio zmieniony przez Valas 2009-12-16, 17:15, w całości zmieniany 1 raz  

~boSmann

Wysłany: 2009-12-16, 18:47    [Cytuj]

Myślę, że przy dużym samozaparciu da się pojechać z własnym jachtem.
Skoro było parę wypraw kajakowych po Bajkale* to i żaglówka da się.
Może warto zasięgnąć informacji w Ambasadzie?
-----
*były opisywane w prasie żeglarskiej i są chyba jakieś strony

~Valas

Wysłany: 2009-12-17, 19:30   Re: Rosyjskie Mazury? Jezioro Seliger k. Ostaszkowa [Cytuj]

Valas napisał/a:
Странно ale wygląda na to, że Seliger zasadniczo nie jest "pływany". Być może ma na to wpływ mała głębokość jeziora

Wygląda na to, że z tą głębokością nie jest tak źle. Zalogowałem się na forum Ostaszkowa i za pomocą swojego kulawego rosyjskiego otworzyłem nowy wątek o warunkach dla żeglarstwa na Seligerze. Otrzymałem już pierwsze wiadomości:
mapa jeziora
mapy głębokości
mapa regionu
Ostatnio zmieniony przez Valas 2009-12-17, 19:33, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-12-17, 20:41    [Cytuj]

Zapytaj o kwestie prawne. Czy można bez problemu pływać swoim jachtem.

~Valas

Wysłany: 2009-12-17, 20:43    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Zapytaj o kwestie prawne. Czy można bez problemu pływać swoim jachtem.
Zapytałem, czekam na odpowiedzi. Ci którzy pierwsi odpowiedzieli nie do końca są zorientowani.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2009-12-18, 08:59    [Cytuj]

Kwestie prawne sa i tak dosc niejasne. Z tego co wyczytalem w ogole nie moga sie okreslic kto i jakie uprawnienia powinien wydawac do uprawiania zeglarstwa. Niby jest do tego instytucja, ale w jednym miescie wydaje uprawnienia i rejestruje jachty, w drugim nawet slyszec tego nie chce.

Przy sprowadzeniu jachtu nie powinno byc problemu. Trzeba bedzie zalatwic wwoz czasowy i pozniej wywiezc jacht i tyle. Utrata, kradziez lub sprzedaz nieoclonego jachtu moze spowodowac problemy AFAIK.

Ale to wszystko nie oznacza problemow: trzeba brac jacht i jechac (uprzednio sprawdzic co do procedury celnej wszystko). Moja rada: by jacht nie chodzil pod Polska bandera, bo w Rosji jest zakaz poruszania sie po wewnetrznych wodnych drogach przez statki obcych bander.
Najlepiej dogadac sie z jakims klubem zeglarskim by przyslali zaproszenie chocby faksem, ze jedziesz do nich zeglowac sobie. Klubow zeglarskich troche jest.

[ ODPOWIEDZ ]