FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2014-12-23, 19:07
Na kolejowym szlaku
Autor Wiadomość
~Luke

Wysłany: 2018-10-15, 14:09    [Cytuj]

A na dodatek rozebrali tory w Rucianym :D
Ktoś wie co tam jest robione i na jak długo?

~Świerszcz

Wysłany: 2018-10-15, 18:24    [Cytuj]

Kolej żelazna to przeżytek :mrgreen: i mówię to jako ktoś kto do rozbudowy lini kolejowych rękę przyłożył.
W ruchu pasażerskim, przy obecnych realiach przegrywa z kretesem pod względem każdym, no może jedynie ma szansę u sentymentalistów bawiących się w dzieciństwie kolejką.

Ruch towarowy, to co innego, ale przemysł nie tylko na Mazurach zamęczyli miłościwie nam panujący.

A już dogadać się z Księstwem Kolej... to temat na epopeję.
Jakiekolwiek inwestycje muszą być planowane z takim wyprzedzeniem, że na rok przed ich rozpoczęciem musi być zatwierdzony tymczasowy rozkład jazdy... ROK...
Na niektórych stacjach jest np. Czterech właścicieli torów... od każdego musi być zgoda... :evil:

To jest skansen który bez kroplówki corocznej z budżetu by się zawalił.
Ale dla niektórych miłość do sentymentów jest większa niż rozsądek.

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2018-10-15, 18:43    [Cytuj]

Jaki przeżytek... Słyszę z ust "specjalistów", wizjonerów inne słowa. Pożyjemy, zobaczymy.
Jeździłem pociągiem do Gdańska właśnie przez Giżycko (linia Białystok Szczecin). Pociąg jest szybszy, bezpieczniejszy i wygodniejszy. Jak mam wybór - pociąg autobus - wybór prosty. I nie bawiłem się kolejką w dzieciństwie, anie nie interesuje mnie technika kolejowa.
Mieszkańcom Giżycka chyba nie zależy na likwidacji kolei, a raczej odsunięciu torów z pasa nadjeziornego.

~Emill`76

Wysłany: 2018-10-15, 18:45    [Cytuj]

Świerszcz napisał/a:
Kolej żelazna to przeżytek :mrgreen: i mówię to jako ktoś kto do rozbudowy lini kolejowych rękę przyłożył.
W ruchu pasażerskim, przy obecnych realiach przegrywa z kretesem pod względem każdym, no może jedynie ma szansę u sentymentalistów bawiących się w dzieciństwie kolejką.

Patrząc na statystyki w krajach UE, mozna raczej odnieść wrażenie że kolej u nas w kraju jest po prostu wyjątkowo mało wykorzystana. Dla porównania we Francji czy w Niemczech , ilość pasażerów roczna jest ponad 10 krotnie większa niż u nas . W takiej Holandii ponad 2 krotnie...
Niestety prawdopodobnie wynika to z takiej a nie innej jakości "świadczonych usług" przez PKP .....

~szg

Wysłany: 2018-10-15, 18:50    [Cytuj]

Jakość świadczonych usług to jedno a drugie to brak sieci szybkich kolei. I tak np. chętnie bym przeleciał szybką koleją od siebie na Mazury na weekend no ale nie ma a dobę tłuc się w jakiejś bonanzie to dziękuję :-/ .

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2018-10-15, 19:21    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Sławek napisał/a:
Oczywiście koleją, a nie bonanzą.

Tabor jest coraz lepszy, natomiast samochodem jest do Giżycka z przykładowej Warszawy 260-270 km a najszybszym połączeniem PKP 396... bo remont i trzeba przez Iławę. Przez Białystok trochę bliżej, bo 335 , za to dłużej.... i kółko się zamyka.

Piotrze miałem na myśli kolej 21 w . Pomyśl jedziesz Warszawy. Nie wygodniej byłoby dojechać metrem do nowoczesnego dworca, wsiąść do nowoczesnego szybkiego pociągu. Siadasz wygodnie , wi fi jest podłączasz się i w porównywalnym czasie lub szybciej jesteś w Giżycku skąd busik zabiera Ciebie, ekipę do portu. Myślę że to ma sens, tylko trochę wody w WJM może jeszcze do tego czasu przepłynąć.

Sławek

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2018-10-15, 19:33    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Piotrze miałem na myśli kolej 21 w . Pomyśl jedziesz Warszawy. Nie wygodniej byłoby dojechać metrem do nowoczesnego dworca, wsiąść do nowoczesnego szybkiego pociągu. Siadasz wygodnie , wi fi jest podłączasz się i w porównywalnym czasie lub szybciej jesteś w Giżycku skąd busik zabiera Ciebie, ekipę do portu. Myślę że to ma sens, tylko trochę wody w WJM może jeszcze do tego czasu przepłynąć.
W przypadku Katowic, Krakowa, Trójmiasta tak to już prawie działa. Z obszaru szeroko pojętych Mazur i Warmii najlepsze połączenie ma obecnie Iława. Pendolino z Warszawy 1h45. Powoli idzie ku dobremu. Do Łodzi jeździmy nadal w czasie przedwojennego parowozu, do Poznania remont i przez Gniezno oraz Inowrocław itd. A do Kętrzyna pociągi z Warszawy wjeżdżają od północnego zachodu nadkładając solidnie drogi. To jeszcze porozbiorowe pozostałości. Chyba trzeba przenieść wątek do kolejowego szlaku.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-10-15, 20:56    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Jeździłem

...i już nie jeżdżę. :-P

~najmita

Wysłany: 2018-10-15, 21:06    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Tobo napisał/a:
Jeździłem

W Łomży pociągi zlikwidowali jeszcze w ubiegłym wieku :lol:

~Rafał1960

Wysłany: 2018-10-15, 22:37    [Cytuj]

Wytłumacz to podróżującym samochodem. Są ich tysiące.

Teraz uderzacie w ton że Pendolino do Giżycka powinno być oczywistą oczywistością?

~Świerszcz

Wysłany: 2018-10-16, 00:38    [Cytuj]

Festiwal pomysłów można mieć...
Pendolino, nowa infrastruktura, rozbudowa istniejącej... fajnie... możemy tu dopisać nawet ultraszybką kolej linową na Mazury...
Tylko po każdej nawet najfajniejszej i najbardziej udanej i najdłuższej imprezie, przychodzi pan kelner i zadaje sakramentalne pytanie:
-Kto płaci?
I wtedy zaczyna się inny festiwal, festiwal gołodupców...

Argumenty że ktoś raz w roku z chęcią skorzystałby z pociągu i po to należy gigantycznym kosztem tę linnię zmodernizować możnaby potraktować jako dzicinną naiwność.
Znam troszkę temat komunikacji autobusowej z Węgorzewa do Warszawy i Gdańska. Po zakończeniu tego sezonu polikwidowano część połączeń, bo poza wakacjami i świętami nie było na tyle dużej frekwencji, aby ekonomicznie ta zabawa w transport miała sens.
Takie są realia, i nawet jeśli zostanie doprowadzone na Mazury metro ( przed wyborami to i obiecanie lotniskowców z Zegrza do Kietlic nie jest takie niemożliwe) 8-) , to zapewne tręd się nie odwróci.
Drogi Panowie, drogi! a nie jakieś kosztowne zabaweczki, bo komuś się przyjemnie kojarzą.

Kolej ma sens przy ładunkach towarowych, w dużej skali i na duże odległości. Transport ludzi w skali Polski nigdy nie będzie zajęciem rentownym, przy kosztach koniecznych nakładów jake trzeba na to ponieść. A jeśli jakiś śmiałek twierdzi inaczej, to właśnie rynek usług kolejowych jest uwalniany. Nic prostrzego, załóżcie sobie linnię kolejową na Mazury i udowodnijcie mi że się mylę.
Tylko wtedy oprócz buńczucznych deklaracji i demagogicznych hasełek, zaryzykujcie własną kasę, sporo kasy... Myślę że postępowanie komornicze po upadłości takiego projektu, najdalej za rok byłoby zakończone :-/
Nie wiem tylko po ile komornik wycenia sentymenty...

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2018-10-16, 07:15    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Tobo napisał/a:
Jeździłem

W Łomży pociągi zlikwidowali jeszcze w ubiegłym wieku :lol:
- bardzo zabawne... Posikałem się ze śmiechu. Skąd ta radość u Ciebie, że wielkie Ruciane ma linię osobową a Łomża nie ? Jakieś kompleksy? Odpowiadam - mając z domu do stacji PKP w Grajewie 54km niemożliwe jest dojechać autem przez 45 minut?

Tobo napisał/a:
Jeździłem

- o co Ci chodzi z osobistymi wycieczkami? Czepiasz się słówek, czas przeszły nie wyklucza czasu przyszłego. Jeździłem i pewnie będę jeździł, jakkolwiek teraz piję kawę i siedzę na tyłku przed monitorem.
Ot i jak dyskusję z kanału sprowadzić do drwin z kogoś. W sumie kanał...
Pociąg Białystok - Szczecin przez Giżycko pusty nie jeździ, po za sezonem również.
Ostatnio zmieniony przez Tobo 2018-10-16, 07:18, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2018-10-16, 07:29    [Cytuj]

Tomku, (Tobo). W moim poście nie było nic osobiście skierowanego do Ciebie. Stwierdziłem tylko fakt . Kolej w Łomży zlikwidowano ponieważ nikt z niej nie korzystał. Łomża (PKS) utworzyła świetną sieć połączeń autobusowych. Długi czas mój syn jeździł do Gdańska i z powrotem właśnie PKSem Łomża (przez Ruciane).

~rba555

Wysłany: 2018-10-16, 07:39    [Cytuj]

No nie jestem przekonany czy całkowita likwidacja połączeń kolejowych w regionie i zastąpienie ich transportem indywidualnym to dobry pomysł. Nie wiem ilu turystów przyjeżdża latem koleją do Giżycka i w okolice ale jeśli oni wszyscy przyjadą własnymi samochodami to wygenerują jeszcze większy ruch w mieście i okolicach, trzeba będzie pobudować kolejne parkingi itp.

~familiant

Wysłany: 2018-10-16, 07:42    [Cytuj]

Tobo napisał/a:

Pociąg Białystok - Szczecin przez Giżycko pusty nie jeździ, po za sezonem również.

Prawie codziennie jestem w LOK-u i żeby nie obsługa pociągu to nie byłoby w nim żywego ducha.
Zlikwidować tory między Wilkasami a Borowem (Giżycko Zach. i Giżycko Wsch.) albo puścić od Kętrzyna przez Węgorzewo, Kruklanki, Wydminy i dalej do Ełku

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2018-10-16, 08:08    [Cytuj]

Jeździłem "tym" pociągiem do Gdańska w kwietniu, pusty na pewno nie był...

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2018-10-16, 08:30    [Cytuj]

Wracając do przejazdów na Mazury - olbrzymi strumień ruchu generują odpłatne przejazdy typu [spam] i współczesny autostop uprawiany przy użyciu [spam - regulamin pkt II.5]. Trudno oszacować jego rozmiar, ale znam osoby podróżujące dużo i to w zasadzie wyłącznie w ten sposób. Sam też nigdy nie miałem problemów ze znalezieniem pasażerów.
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2018-10-16, 08:47, w całości zmieniany 2 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-10-16, 08:44    [Cytuj]

Tobo napisał/a:

Tobo napisał/a:
Jeździłem

- o co Ci chodzi z osobistymi wycieczkami? Czepiasz się słówek, czas przeszły nie wyklucza czasu przyszłego. Jeździłem i pewnie będę jeździł, jakkolwiek teraz piję kawę i siedzę na tyłku przed monitorem.
Ot i jak dyskusję z kanału sprowadzić do drwin z kogoś. W sumie kanał...

Nie ma w tym żądnych wycieczek osobistych. Po prostu wielu z nas ma sentyment do dawnych czasów, a one już nie wrócą. Sam nie masz pewności, czy będziesz z kolei kiedykolwiek regularnie korzystał, a niestety tylko regularne przejazdy mogą zapewnić jej rentowność. Jeżeli coś jest nierentowne, to po co to utrzymywać? Już lepiej wybudować parkingi.

Można oczywiście "ustawą" wyregulować ludzkie przyzwyczajenia i obłożyć transport indywidualny olbrzymim podatkiem... aby znów opłacało się podróżowanie na uchylnym krzesełku w korytarzu obok toalety. Czy chcemy powrotu "dawnych dobrych czasów"? Czy jednak pożegnamy sentymenty i przesiądziemy się do wygodnych samochodów?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-10-16, 08:46    [Cytuj]

familiant napisał/a:
Tobo napisał/a:

Prawie codziennie jestem w LOK-u i żeby nie obsługa pociągu to nie byłoby w nim żywego ducha.
Zlikwidować tory między Wilkasami a Borowem (Giżycko Zach. i Giżycko Wsch.) albo puścić od Kętrzyna przez Węgorzewo, Kruklanki, Wydminy i dalej do Ełku

Nikt kolei nie zlikwiduje, bo jeżdżą tędy transporty wojskowe. Mają nawet zarośniętą rampę przeładunkową w Giżycku nad Niegocinem. Niebawem przejdzie ona generalny remont.

~karcit

Wysłany: 2018-10-16, 08:50    [Cytuj]

Co tu dużo pisać. Jesteśmy po prostu już za wygodni. Jak mam się z tobołami pakować w pociąg, potem za godzinę się przesiąść do następnego. A w końcu szukać jakiegoś autobusu albo taksówki, to wolę "przepłacić" i pojechać samochodem.

Dla redukcji kosztów i by nie podróżować w samotności czasami tez biorę internetowych autostopowiczów.

[ ODPOWIEDZ ]