FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2010-04-06, 23:25
Podwodny świat
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-10-18, 17:39   Podwodny świat [Cytuj]

Witam i zapraszam na fotoreportaż.

Fascynujący podwodny świat - Mazury oczyma rybek

~familiant

Wysłany: 2009-10-18, 18:52    [Cytuj]

"widać ślady sezonowej, żeglarskiej bytności..."
Oczywiście to wina żeglarzy, bo reszta użytkowników wód oraz turyści i mieszkańcy( nie żeglarze) to same aniołki, dbający w sposób szczególny o czystość jezior.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-10-18, 19:06    [Cytuj]

familiant napisał/a:
"widać ślady sezonowej, żeglarskiej bytności..."
Oczywiście to wina żeglarzy, bo reszta użytkowników wód oraz turyści i mieszkańcy( nie żeglarze) to same aniołki, dbający w sposób szczególny o czystość jezior.

Niestety w tym konkretnym przypadku akurat tylko żeglarze, bo zdjęcia były robione w miejscu postoju jachtów żaglowych - w jednym z portów wzdłuż pomostu, gdzie latem cumowały jachty czarterowe (żaglowe). Niestety w każdej społeczności zdarza się bydło.

Oczywiście śmiecą także wędkarze (szczególnie widocznie - ci łowiący z brzegu), motorowodniacy oraz zwykli turyści.

~familiant

Wysłany: 2009-10-18, 19:09    [Cytuj]

mazury.info.pl,
Cytat:
zdjęcia były robione w miejscu postoju jachtów żaglowych

i oczywiście nikt inny nie mógł być w tym miejscu

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-10-18, 19:28    [Cytuj]

familiant napisał/a:
mazury.info.pl,
Cytat:
zdjęcia były robione w miejscu postoju jachtów żaglowych

i oczywiście nikt inny nie mógł być w tym miejscu

Mógł... ale nie był to port ogólnodostępny jak np. Giżycko czy Mikołajki, gdzie jest wielu przypadkowych spacerowiczów - to zamknięty ośrodek.
Czyżbyś chciał mnie przekonać, że wszyscy żeglarze są święci???

~familiant

Wysłany: 2009-10-18, 19:37    [Cytuj]

To zdradź jaki to port. Z pośród żeglarzy nie znam żadnego świętego, chociaż z dyskusji na Twoim forum wnioskuję, że jeden święty to jest :-D :-D ; nie znam go osobiście i za tym nie tęsknię

anubis
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-18, 20:05    [Cytuj]

Czy na Mazurach są organizowane co pewien czas akcje typu "Sprzątanie Świata" (nie mówię konkretnie tylko o tym dniu, ale w ogóle)? Czy organizowane są wyprawy płetwonurkowe w celu "oczyszczenia" jezior? Z wielką chęcią podłączyłbym się pod coś takiego. Uczestniczyłem w podobnej akcji nad Zalewem Sulejowskim w woj. łódzkim, przyznam, że efekty były zatrważające. Nie mówię tu o ilości śmieci, ale np. o fakcie wyrzucenia do wody "ciekawych" rzeczy, jednego lata płetwonurkowie znaleźli zatopionego ... Toy Toya :lol:
Ostatnio zmieniony przez anubis 2009-10-18, 20:05, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-10-18, 20:07    [Cytuj]

familiant napisał/a:
To zdradź jaki to port.

Poszło na priv

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-10-18, 20:09    [Cytuj]

anubis napisał/a:
Czy organizowane są wyprawy płetwonurkowe w celu "oczyszczenia" jezior? Z wielką chęcią podłączyłbym się pod coś takiego.

Są. Zgłoś się do użytkownika forum - valas (moderator działu nurkowanie). Jest organizatorem jednej z takich 'imprez nurkowych'.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2009-10-18, 20:10    [Cytuj]

Nie wiem , czy żeglarze , czy nie, ale na pewno Nasi tu byli!!!

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2009-10-18, 20:12, w całości zmieniany 2 razy  

Tomo1

Wysłany: 2009-10-18, 22:25   Re: Podwodny świat [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Witam i zapraszam na fotoreportaż.

Fascynujący podwodny świat - Mazury oczyma rybek

Jaka jest przejrzystość wody o tej porze roku ? Bo w tym roku jakoś brudnawa woda była...

Pamiętam że 2 lata temu w sierpniu na wejściu do kanału sztynorckiego woda była tak przejrzysta, że było widać ślady po "sznytach" na dnie od mieczy (swoją drogą jakie jachty je zrobiły, skoro tam jest ponad 2 metry głębokości)...

Te zdjęcia to chyba były robione na północnych jeziorach ?

Chyba wybiorę się jeszcze na jakiś dzień na Mazury żeby pooglądać je przed zimową porą...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-10-18, 23:00   Re: Podwodny świat [Cytuj]

[quote="Tomo1"]
mazury.info.pl napisał/a:
Jaka jest przejrzystość wody o tej porze roku ? Bo w tym roku jakoś brudnawa woda była...
<...>
Te zdjęcia to chyba były robione na północnych jeziorach ?
<...>
Chyba wybiorę się jeszcze na jakiś dzień na Mazury żeby pooglądać je przed zimową porą...

1. Teraz jakies 3m. Zima nawet do 5m. To nie brud tylko glony (woda w jeziorach 'kwitnie').
2. Te akurat tak ale wszedzie o tej porze przejzystosc jest podobna.
3. Dobry pomysl - mozna przy okazji sprobowac bojerow.

D@reC

Wysłany: 2009-10-19, 17:52    [Cytuj]

No cóż "czarne owce" spotkać można wszędzie ... a biorąc pod uwagę fakt ,że obecnie można pływać bez patentu i zwiększyła się ilość " niedzielnych żeglarzy " oraz motorowodniaków to takie widoki o zgrozo !!! są coraz częstsze .... :-/

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2009-10-19, 19:03    [Cytuj]

D@reC napisał/a:
No cóż "czarne owce" spotkać można wszędzie ... a biorąc pod uwagę fakt ,że obecnie można pływać bez patentu i zwiększyła się ilość " niedzielnych żeglarzy " oraz motorowodniaków to takie widoki o zgrozo !!! są coraz częstsze .... :-/

A co ma patent do śmiecenia ? Masz może jakieś badania na ten temat ?

Sławek

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-19, 19:56    [Cytuj]

Byłem w ostatni weekend nad Mamrami.....
Zaskoczyła mnie czystość wody......
Faktycznie.... przejrzystość ( krystaliczna), była ok 3 m głębokości..... widziałem "sznyty" po płetwach sterowych lub mieczach na dnie kanałów i w płytszych miejscach jeziora... widziałem zatopione słupy betonowe z elektrycznego demobilu, które kotwiczyły bojki.... sporo było kamieni na dnie przy brzegu....
Zwróciłem uwagę na denną roślinność, kiedy zwróciłem się do członków załogi w słowa: " to wygląda jak rafa koralowa", a co widać na zdjęciach przytoczonych przez Zbyszka.
Nigdzie natomiast nie zauważyłem śmieci na dnie, które pokazują inne zdjęcia. Albo "obrosły", jak ta butelka i nie widziałem, albo zdjęcia robiono w głębszych miejscach.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2009-10-20, 09:17    [Cytuj]

W tym miejscu pasuje taka fotka:

Fotka odnaleziona w sieci przez NoBoDy z OFG.pl

D@reC

Wysłany: 2009-10-20, 19:14    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
D@reC napisał/a:

A co ma patent do śmiecenia ? Masz może jakieś badania na ten temat ?

Sławek

To co napisałem wyżej ,teraz może pływać każdy i w większości są to osoby bardzo młode które nie doceniają piękna przyrody więc o nią raczej nie dbają.Uważam ,że ktoś kto pływa co roku dba o to gdzie przebywa i będzie przebywał za rok, aczkolwiek wiadomo, że najbardziej liczy się kultura osobista bez względu na posiadany lub nie patent.Chodzi mi o to, że brak wymogu patentu zwiększyła ilość osób mogących pływać na łódkach więc trafiaja sie osoby różnego pokroju...i nie potrzeba chyba do tego żadnych badań... :-? czepiasz się słówek, a nie czytasz całych zdań.Pozdrawiam. :-)

gm

Wysłany: 2009-10-20, 21:06    [Cytuj]

D@reC napisał/a:

...teraz może pływać każdy i w większości są to osoby bardzo młode które nie doceniają piękna przyrody więc o nią raczej nie dbają.

Na jakiej podstawie stawiasz taka tezę?Nawet zakładajac wieksza ilośc ludzi na wodzie nie mozna stwierdzic ,że to są właśnie ci , którzy smiecą. Nie zgadzam sie tez z teza ,że tylko lub w wiekszości ludzie młodzi ( pojecie jakze wzgledne) sa odpowiedzialni za zaśmiecanie środowiska.Nieprawdziwe jest też stwierdzenie ,że szkolenie żeglarskie i egzamin robi z człowieka czyściocha.Dbałosc o środowisko nie jest pochodną wieku ani uprawnień ale wychowania ,czasem doswiadczenia życiowego ale przede wszystkim rozumu.

~Tomek J

Wysłany: 2009-10-21, 07:26    [Cytuj]

D@reC napisał/a:
Chodzi mi o to, że brak wymogu patentu zwiększyła ilość osób mogących pływać na łódkach więc trafiaja sie osoby różnego pokroju...i nie potrzeba chyba do tego żadnych badań... :-? czepiasz się słówek, a nie czytasz całych zdań. :-)

Osoby różnego pokroju trafiają się także wśród uczestników kursów na patent - i do tego też nie potrzeba żadnych badań. Osobiście widziałem w 2004 roku cumujące u wejścia do Szamborury prowadzącej z Wojnowa na Buwełno koromysło Janmor 28 o nazwie "Saturn", którego załoga pozostawiła w tamtejszych krzakach czerwonych porzeczek świeżego papierzaka i reklamówkę pełną śmieci. A przecież na prowadzenie takich koromyseł obowiązywał i nadal obowiązuje patent. Widać jak menda trafi na kurs na patent - to i tak mendą pozostanie, i nijak nie przeszkodzi to mendzie w zdaniu egzaminu na patent.
A oto długaśna dyskusja, ilustrująca, do jakich to zachowań szkodzących mazurskiej przyrodzie bywają zmuszani uczestnicy kursów na patent, którzy w innych okolicznościach zachowywaliby się wzorowo. Jak rówież znajdzesz tam wyjaśnienie ze wszech miar wiarygodne, bo pochodzące od samego organizatora jednego z kursów na patent, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2009-10-21, 07:28, w całości zmieniany 1 raz  

D@reC

Wysłany: 2009-10-22, 21:50    [Cytuj]

Masz racje Tomek :-) to też napisałem, że najbardziej liczy się kultura osobista bez względu na posiadany lub nie patent..... :-D ...i wiadome jest ,że nie można wszystkich pakować do jednego wora ... .Akurat zdarzyło mi się kilkakrotnie spotkać na żaglach osoby młode, które odpływając od brzegu zostawiały przysłowiowy nadbagaż.Nie mam zamiaru tutaj z nikim się wadzić czy spierać wyraziłem swoją opinie na ten temat, a każdy może mieć inną...Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez D@reC 2009-10-22, 22:46, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]