FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Błękitna Wstęga j. Mamry.
Autor Wiadomość
~sceptyk

Wysłany: 2014-06-23, 06:19   Błękitna Wstęga j. Mamry. [Cytuj]

W sobotę 21.06.14 rozegrano regaty o Błękitną Wstęgę j. Mamry. Brak informacji zaowocował
małą ilością startujących, ale i tak były najszybsze mazurskie jachty. Wspólny start i długa trasa na wyspę Kocią , Upałty i meta pod Węgorzewem. Wygrał Huzar przed Bingiem i Maxusem 28 Babuszką. Czwarte miejsce Bolero, piąte znowu Bingo, które spóżniło się pół godziny na start. Regaty rozegrano w trzech klasach. W niższej klasie wygrało Storm 22 przed Phobosem 22, przynajmniej tak mi się wydaje.
Pozdrawiam

pough

Wysłany: 2014-06-23, 07:20    [Cytuj]

Gratuluję wszystkim na pudle. Gdyby nie wyjazdowe cykle, to z pewnością byśmy startowali, jak co roku.
Faktem jest, że niestety trzeba się domyślać o istnieniu tych regat. Brak informacji stał się już regułą w przypadku większości regat organizowanych w Węgorzewie.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2014-06-23, 07:49    [Cytuj]

Gratuluje zwyciezcom!
Z relacji wynika, ze walka byla zacieta i ciekawa.

Huzar wreszcie zasuwa, a nad trymem Babooshki trzeba popracowac. Dobrze poplynely male jachty z tego co wiem. Zaluje, ze nie startowalem.

~jachtyzklasą

Wysłany: 2014-06-23, 08:21    [Cytuj]

Dla ścisłości w klasyfikacji generalnej na czwartym Storm 22, na piątym Phobos 22 a na szóstym Bolero. Choć startujących nie za wiele, regaty bardzo fajne. Przepłynięcie całej trasy (Węgorapa Kocia Upałty Węgorapa) zajęło czołowym jachtom ok 2 godzin.

~Zgrzyb

Wysłany: 2014-06-23, 10:08    [Cytuj]

Gratulacje dla najlepszych !!!

Andrzej Drago
[Usunięty]

Wysłany: 2014-06-23, 16:43    [Cytuj]

jachtyzklasą napisał/a:
Dla ścisłości w klasyfikacji generalnej na czwartym Storm 22, na piątym Phobos 22 a na szóstym Bolero. Choć startujących nie za wiele, regaty bardzo fajne. Przepłynięcie całej trasy (Węgorapa Kocia Upałty Węgorapa) zajęło czołowym jachtom ok 2 godzin.

Potwierdzam
Regaty bardzo fajne i szkoda , ze tak mało jachtów. Jak zobaczyłem co się dzieje w porcie w Węgorzewie w piątek wieczorem to liczyłem na liczniejszy udział ale dla mnie i tak Ci Najważniejsi byli.
Do pierwszej dwójki przegrałem ok 6,5 minuty ( o ile dobrze widziałem ich moment przechodzenia przez linię mety ) do Jacka na Babuszce ok 3,40 a do dwójki 22jek ok 1,2 min.
Po słabym starcie byłem na 5 poz i w połowie Mamr przeszedł mnie Marian.
Potem już cały czas widziałem przed sobą pięciu kevlarowców.
Płynęliśmy spokojnie i bez ciśnienia. Za nami długo było pusto a na zagrożenie tym przed nami za słabo wiało. Byliśmy za ciężcy - pełne wyposażenie turystyczne ze spaniem dla 3 osób i pies z 8 kocami dla dobrego okrycia koi. Niestety Panna Jenny zawsze zostawia kudły i nanosi piachu. Jacht czarterowy musi być dobrze zabezpieczony ( łącznie z obandażowaną schodnią ). Oczywiście nie tłumaczy to złego startu i popełnionych błędów ale odpowiednio skaluje przewagę zwycięzców którym już gratulowałem na brzegu a teraz gratuluję jeszcze raz na forum.
Wyniki bezwzględne są najciekawsze i wszystkich traktuję jako przeciwników nawet jeżeli są na katamaranie :lol:
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2014-06-23, 16:43, w całości zmieniany 1 raz  

~sceptyk

Wysłany: 2014-06-23, 22:40    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:
. Byliśmy za ciężcy - pełne wyposażenie turystyczne ze spaniem dla 3 osób i pies z 8 kocami dla dobrego okrycia koi. Niestety Panna Jenny zawsze zostawia kudły i nanosi piachu. Jacht czarterowy musi być dobrze zabezpieczony ( łącznie z obandażowaną schodnią).
Pomimo tego całego majdanu turystycznego-czarterowego , miecza obrotowego i starych żagli. Wynik w konfrontacji z jachtami szybrowymi jest niesamowity :mrgreen: :-P . Zawsze mówiłem, iż najbardziej dopracowane nautycznie, są moje jachty czarterowe. Szkoda, iż zabrakło nowości 2014 :-/ .Chyba sobie walnę napis :mrgreen: :lol: na burcie Binga najszybszy jacht turystyczny, powyżej8,05 m. Może to ruszy konkurencje.
Pozdrawiam
ModEdit: znaczniki cytowania
Ostatnio zmieniony przez zenek 2014-06-23, 22:53, w całości zmieniany 2 razy  

użytkownik_usunięty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-06-24, 07:50    [Cytuj]

sceptyk napisał/a:
Pomimo tego całego majdanu turystycznego
. W tej konkurencji mogę śmiało startować ,będąc pewnym wygranej . Co tam może być na czarterówce ? Mój MX 28 gotowy do drogi waży 4 tony /brakuje mu niecałe 100 kg/ . Fakt faktem że nie wożę ze sobą tylko drewna na opał /jak Gadżet / ale za to mam inne niezbędne rzeczy jak np. kajak, parasol ogródkowy , namiot 2-kę ,dwa odkurzacze /12V i 230V/ ,expres do kawy i inne najpotrzebniejsze "prawdziwemu" żeglarzowi -turyście rzeczy :mrgreen: . Jak dodam że pływam na malutkim samohalsującym foku to można sobie wyobrazić szybkość przemieszczania się mojego campingu na regatach .
Ostatnio zmieniony przez użytkownik_usunięty 2014-06-24, 07:50, w całości zmieniany 1 raz  

Andrzej Drago
[Usunięty]

Wysłany: 2014-06-24, 08:48    [Cytuj]

Tak , ekspres do kawy i czajnik elektryczny są niezbędne.
Pozwalają bez budzenia załogi zrobić w porcie to co jest niezbędne do życia szczególnie jak pies wyprowadza o 5;30 na spacer :lol:
Płynąc na tego typu regaty zawsze jest dylemat - co wyładować.
Przy wyrównanych zdolnościach nautycznych pustych łódek jednak to zaczyna mieć bardzo duże znaczenie.
Ja jestem leniwy i co włożę wypływając to wożę ze sobą :oops:
W końcu regaty dla mnie czy ja dla regat ?
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2014-06-24, 08:51, w całości zmieniany 1 raz  

~darkor54

Wysłany: 2014-06-24, 09:58    [Cytuj]

Siga2 napisał/a:
Fakt faktem że nie wożę ze sobą tylko drewna na opał /jak Gadżet / ale za to mam inne niezbędne rzeczy jak np. kajak, parasol ogródkowy , namiot 2-kę ,dwa odkurzacze /12V i 230V/ ,expres do kawy i inne najpotrzebniejsze "prawdziwemu" żeglarzowi -turyście

Miałem okazje zobaczyć ten "biwak" w ostatni weekend - ale potem jak widziałem w sobotę Twój "okręt" "prujący" wody Kaczerajna to wyglądało to całkiem, całkiem.... i nic nie wskazywało na zawartość "ładowni" :mrgreen:

A tak poważnie - jeżeli są to towarzyskie regaty żeglarzy turystów to nie ma problemu. Gorzej jak do takiego grona trafi "ścigant", który wynosi rano przed regatami z uśmiechem na ustach kostki ołowiu - to już trochę może popsuć zabawę. Oczywiście w "prawdziwych regatach" wszystko musi być na poważnie ;-)
Ostatnio zmieniony przez darkor54 2014-06-24, 10:01, w całości zmieniany 1 raz  

użytkownik_usunięty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-06-24, 12:17    [Cytuj]

Andrzej Drago- A propos psów ,ja pływam z dwoma :->
Darkor 54 -Miło było poznać i do zobaczenia na ... Kaczerajnie

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-06-24, 12:28    [Cytuj]

Siga wszystko rozumiem, ale po co Tobie dwa odkurzacze. jeden nie starczy, no chyba ,że akurat jeden się zepsuje, ale na tej samej zasadzie powinieneś mieć dwa parasole ogródkowe, dwa kajaki, dwa ekspresy do kawy itd.
Na mojej sasance jest trochę podobnie ,ale wynika to z lenistwa, jak już cos się tam zawlecze to potem się wozi. bo nie chce się tego wyokrętować.

Sławek

Andrzej Drago
[Usunięty]

Wysłany: 2014-06-24, 13:07    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
A tak poważnie - jeżeli są to towarzyskie regaty żeglarzy turystów to nie ma problemu. Gorzej jak do takiego grona trafi "ścigant", który wynosi rano przed regatami z uśmiechem na ustach kostki ołowiu - to już trochę może popsuć zabawę. Oczywiście w "prawdziwych regatach" wszystko musi być na poważnie ;-)

Mnie to nie psuje zabawy ale poprawia humor - boją się nas a Bolero i tak pędzi. Na poważnie - takie przygotowanie to szacunek do tego co się robi i dla przeciwnika ale nie zawsze można się wyładować.

Siga - pozdrowienia od Panny Jenny dla Twoich piesków
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2014-06-24, 13:10, w całości zmieniany 2 razy  

~sceptyk

Wysłany: 2014-06-24, 13:17    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:

Ja, uważam, iż jachty z mieczami szybrowymi. Dopracowane nutycznie i specjalnie zbudowane (lekko) do regat, spełniają bardzo pożyteczną rolę i oby było ich jak najwięcej :mrgreen: . Przynajmniej w moim przypadku, jest do kogo się przymierzyć. Jak się przegra to jest normalne i nie ma czego się wstydzić. Alle jak się wygra to jest powód do dumy :lol: :mrgreen: :-P i zawsze można wkurzyć konkurencje na wodzie.
Pozdrawiam

~Piotr Lewandowski

Wysłany: 2014-06-24, 13:36    [Cytuj]

Posłużę się analogią motoryzacyjną...., dla jej potrzeb uznajmy że "szyber = turbo" ;-)

"Wyprzedziłem auto z turbo!!!" - cieszył się kierowca Audi 4,2l V8, 350 KM wyprzedziwszy Octavię 1,4 TSI 122KM.

~sceptyk

Wysłany: 2014-06-24, 13:46    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Posłużę się analogią motoryzacyjną...., dla jej potrzeb uznajmy że "szyber = turbo" ;-)

"Wyprzedziłem auto z turbo!!!" - cieszył się kierowca Audi 4,2l V8, 350 KM wyprzedziwszy Octavię 1,4 TSI 122KM.
Piotrek mnie na drodze można wyprzedzać rowerem i w cale mnie to nie rusza.
Pozdrawiam

Andrzej Drago
[Usunięty]

Wysłany: 2014-06-24, 14:02    [Cytuj]

Piotrze , nie wulgaryzuj.
Marian w jednym zdaniu napisał o kilku czynnikach z których podstawowym dla rozróżnienia jachtu turystycznego od regatowego ( o zacięciu regatowym ) jest miecz szybrowy. Daje on znacznie mniejsze opory indukowane ( brak szczeliny skrzyni ) , większą nośność i lepsze rozłożenie balstu czyli wszystko to zwiększa zdolności nautyczne. W zamian znacznie większe ryzyko w przypadku wejścia na mieliznę. Ryzyko dla załogi i dla jachtu - właśnie dlatego w jachtach turystycznych stosuje się miecze obrotowe . Sam o tym wiesz.
Kiedy budowałem DRAGO ( Focus 650 ) z myślą o turystyce zastosowałem miecz obrotowy 90 kg. Wejście na mieliznę nie było mi straszne. Po doświadczeniach na morzu a głównie na stromej sztormowej fali Zatoki Gdańskiej zmieniłem go na 280 kg szybra pozostawiając balast wewnętrzny tylko dla uzyskania prawidłowego trymu wzdłuznego. Szybkość oraz ostrość chodzenia na wiatr zdecydowanie wzrosła ale w obawie przed mieliznami natychmiast zainstalowałem echosonde i nie raz się przydała.
Budując jacht trzeba sobie uświadomić przewidywany program dla niego . Jeżeli jacht ma być głównie turystyczny to trzeba dla bezpieczeństwa i wygody zastosować rozwiązania pogarszające zdolności nautyczne. Np grot na pełzaczach zamiast wprowadzanego w maszt na liklinie , fok na sztywnym sztagu itp itd nie wspominając koszy rufowych , dziobowych i relingach.
Piotrze
Jako bardzo dobry żeglarz i zawodnik sam to wiesz . Na Mx 22 na którym startowałeś na Solinie nie miałeś sztywnego sztagu i grota na pełzaczach ?
Tak , jest jeszcze czynnik masy i wielkości żagli ale jak to działa sami ostatnio widzieliście w Warszawie.

pough

Wysłany: 2014-06-24, 14:26    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:
...Tak , jest jeszcze czynnik masy i wielkości żagli...

I długości kadłuba. :-)

Andrzej Drago
[Usunięty]

Wysłany: 2014-06-24, 14:52    [Cytuj]

i kształt kadłuba , i jakość powierzchni ( chropowatość ) i zdolność do chodzenia w ślizgu itd
Pozdrawiam Wszystkich :-)

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2014-06-24, 15:10    [Cytuj]

Jak wszyscy wiemy: czynników jest dużo i każdy stosuje swoje metody marketingowe.

Stosowana w Polsce formuła PZŻ daje większą karę za żagle laminatowe niż za szyber - o tym wiemy wszyscy. Jeszcze większa kara jest np. za maszt kompozytowy.
Poza tym znaczenie też ma długość, masa, warunki i td.

Turystyczność jachtu jest rzeczą mocno względną: swoją łódką zwiedziłem więcej miejsc, niż wszystkie typowe czarterówki na Mazurach razem wzięte przez kilka ładnych lat.

Czy podrasowanie jachtu do regat to tylko zejście z masy? A może wstawienie szybra? Czy może postawienie żagli laminatowych i wysokiego masztu? A może piekarnik ma być świadectwem turystyczności? A sztywny sztag? (Na sztywnym sztagu Piotrek zfobył drugie Wicemistrzostwo Polski). Czy szyber wiele się różni od profilowanej ciężkiej obrotówki z zaślepką? Na przykładzie Lidy, Binga czy Saturna 21 Andrzeja wiemy, że nie.
Co daje większą przewagę? Formuły wyrównawcze próbują ubrać to wszystko w liczby. Firmy - w marketing. Żeglarze - w vmg.

Ja jestem natomiast przekonany, że największą przewagę daje przekładka białkowa pomiędzy rumplem a kokpitem. Widzę to choćby na przykładzie trzech identycznych jachtów, które potrafią przypływać czasem daleko od siebie.

Co do szybra: osobiście uważam, że to doskonała rzecz w turystyce armatorskiej. W czarterze - nie.

W kwestiach realnych (poza marketingowych) czy jacht ma szyber, czy laminaty, czy może maszt z węgla ma dla mnie znaczenie pomijalne. Dużo większe ma całokształt - jak ten jacht pływa. Jeżeli pływa dobrze - ciesze się z wygranej z nim. Jeżeli źle - wsio mi rybka że to wyżyłowany i drogi sprzęt.

[ ODPOWIEDZ ]