FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Regaty Mazury Open 2014
Autor Wiadomość
~plitkin
Stangret

Wysłany: 2014-05-14, 10:24    [Cytuj]

Mysle, ze przyjdzie czas i na zmiany. Na ten moment regaty sa powiewem swiezego powietrza i sie rozwijaja. Po czasie zaczna sie kurczyc, zwlaszcza jezeli dominowac bedzie kilka tych samych lodek. Wowczas jako uprzedzajacy krok mozna bedzie wprowadzic zmiany by dac pozostalym nadzieje.

krzysieks

Wysłany: 2014-05-14, 10:25    [Cytuj]

extant napisał/a:
krzysieks napisał/a:
... Czemu nie rozszerzać formuły pięknie rozwijających się Regat Mazury Open?

Bo nie poprawia się tego co jest już... doskonałe. ;-) :mrgreen: :-P

No teraz rozumiem extant Twój upór. :lol:
W regatach krótkich możesz poprawić swój wynik zaś w długich raczej stracisz swoje miejsce ;-) :-P

pough

Wysłany: 2014-05-14, 10:40    [Cytuj]

krzysieks napisał/a:
...Pomysł jednak na rozszerzenie formuły o bieg długodystansowy np. w drugi dzień i obserwację wchodzących na metę w Mikołajkach na pełnej szybkości jednostek żaglowych wydaje mi się wartym zainteresowania...

Wyścigów długodystansowych mamy sporo w innych regatach rozgrywanych na Mazurach.
Mazury OPEN niech zostaną w takiej formule w jakiej są. Jedynie regulowałbym długość boków trasy. Może 3 wyścigi 20 minutowe i 3 wyścigi 40 minutowe ale dalej trójkąt śledź. :-D

Formuła Mazury OPEN zdobyła wiekie zainteresowanie i niech zostanie w takiej formie jaką założył organizator.

krzysieks

Wysłany: 2014-05-14, 10:46    [Cytuj]

Nie chodzi mi faktycznie o wyścig długodystansowy jakich wiele tylko o 2 proste - tam i z powrotem na pełnej szybkości.
Dopiero to usprawiedliwiłoby określenie "który jacht żegluje najszybciej" :-P ;-)

pough

Wysłany: 2014-05-14, 10:59    [Cytuj]

krzysieks napisał/a:
Nie chodzi mi faktycznie o wyścig długodystansowy jakich wiele tylko o 2 proste - tam i z powrotem na pełnej szybkości.
Dopiero to usprawiedliwiłoby określenie "który jacht żegluje najszybciej" :-P ;-)

Dwie proste eliminuje genakery na rzecz spinakerów. Aby warunki były w miarę jednakowe dla wszystkich trójkąt śledź jest najlepszy. Ale długość boków już ma znaczenie w kontekście długości jachtów. :-)

pough

Wysłany: 2014-05-14, 11:05    [Cytuj]

szg napisał/a:
pough napisał/a:
Krótkie wyścigi są fajne i dają sporo emocji i dynamiki. Bardzo je lubię i w tej chwili wolę od wyścigów długodystansowych,....

Nie wiem czy to z wiekiem przychodzi, że się chce krócej ale częściej? :mrgreen:

Bardzo trafna uwaga... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

<|lukasz
Rainmaker

Wysłany: 2014-05-14, 11:13    [Cytuj]

Parę kolejnych zdjęć.

DSC02780.JPG
Plik ściągnięto 121 raz(y) 2,22 MB

DSC02781.JPG
Plik ściągnięto 115 raz(y) 2,16 MB

DSC02793.JPG
Plik ściągnięto 114 raz(y) 2,41 MB

DSC02799.JPG
Plik ściągnięto 113 raz(y) 4,72 MB

DSC02813.JPG
Plik ściągnięto 116 raz(y) 3,75 MB

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-05-14, 11:22    [Cytuj]

Wyścig długodystansowy preferuje jacht szybsze, zwłaszcza na kursach wolnych. Wyścigi po trójkącie i to krótkim dają szanse wszystkim na dobry wynik. Trzeba dobrze wystartować, rozwiązać halsówkę, walczyć na znakach, wykonywać sprawnie wszystkie manewry. Poza tym więcej emocji daje więcej krótszych wyścigów niż jeden długi. Przykładowo załapiesz ocs-a i masz po regatach.

Sławek

krzysieks

Wysłany: 2014-05-14, 11:30    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Wyścig długodystansowy preferuje jacht szybsze, zwłaszcza na kursach wolnych.

Sławek

Ale właśnie o to chodzi, żeby wyłonić jacht "który.. żegluje najszybciej" ;-) :roll:

Chcę również zauważyć jeszcze raz, że absolutnie nie mówimy o rezygnacji z wielu krótkich wyścigów !!! Tylko o dodaniu jednego :-P
Ostatnio zmieniony przez krzysieks 2014-05-14, 11:33, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2014-05-14, 11:35    [Cytuj]

krzysieks napisał/a:
... Ale właśnie o to chodzi, żeby wyłonić jacht "który.. żegluje najszybciej" ;-) :roll:

Tak, żegluje najszybciej... bezwzględnie i na każdych kursach. ;-) :mrgreen:

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-05-14, 11:37    [Cytuj]

Ale do tego nie trzeba regat wystarczy odcinek pomiarowy i GPS. Krótkie wyścigu wyrównują szanse poszczególnych jachtów i weryfikują umiejętności poszczególnych załóg.

Sławek

krzysieks

Wysłany: 2014-05-14, 11:43    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Krótkie wyścigu wyrównują szanse poszczególnych jachtów i weryfikują umiejętności poszczególnych załóg.

Tak jak wszystkie inne regaty a te miały być innymi i miały wyłonić "najszybszy" ;-) a nie "weryfikować poszczególnych załóg" :-P
A "mila pomiarowa" i GPS pomierzy ale w różnych warunkach wiatrowo/falowych ;-) :cry:

~extant

Wysłany: 2014-05-14, 11:55    [Cytuj]

Krzysieks... teoretyzujesz ;-) :-P ... po prostu w przyszłym roku wystartuj w regatach MazuryOpen i wtedy po regatach rzeczowo, w oparciu o dopiero co zakończone wyścigi przedyskutujemy sobie... co było, co jest i co będzie. :mrgreen: :-P

krzysieks

Wysłany: 2014-05-14, 12:05    [Cytuj]

Prawdopodobnie w przyszłym roku w terminie regat wypadnie mi praca i mogę znowu nie być (w tym roku zawaliła mi szkutnia) :cry: ale nie jest ładnie sugerować, że tylko Ci co brali udział to mają prawo dyskutować na forum a ci co nie brali udziału to tylko "teoretyzują".

I tak przyjdzie Leśniczy i wygoni wszystkich z lasu. ;-) :-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-05-14, 12:12    [Cytuj]

krzysieks napisał/a:
Sławek napisał/a:
Wyścig długodystansowy preferuje jacht szybsze, zwłaszcza na kursach wolnych.

Sławek

Ale właśnie o to chodzi, żeby wyłonić jacht "który.. żegluje najszybciej" ;-) :roll:

Chcę również zauważyć jeszcze raz, że absolutnie nie mówimy o rezygnacji z wielu krótkich wyścigów !!! Tylko o dodaniu jednego :-P

Wyścig po prostej wyłoni jacht, który uzyskuje największą prędkość po prostej - niczego więcej nie udowodni (moim zdaniem). Nie ma to nic wspólnego z szybką żeglugą (moim zdaniem).
Od czasu, gdy zaczęto w ten sposób sprawdzać deski z żaglem - buduje się deski żeglujące najszybciej tylko tym konkretnym kursem, który służy do bicia rekordu. W mojej opinii to wypaczenie idei.

1. Wyścig po trójkącie pozwala sprawdzić jacht na każdym kursie. Tylko taka trasa (moim zdaniem) zapewnia dogłębne poznanie, który jacht jest rzeczywiście najszybszy nie tylko w półwietrze, ale na baksztagu, na halsówce i na pełnym.

2. Krótkie wyścigi wyrównują szanse i pozwalają uniknąć męczącego, dłużącego się, "wielogodzinnego" oczekiwania na przypłyniecie na metę najwolniejszego jachtu. Co miało miejsce przy pierwszej edycji. podczas pierwszego wyścigu. Regaty stają się po prostu nudne. Weź pod uwagę, że w tych regatach katamaran ściga się z 11-metrowym Twisterem.

3. Seria krótkich wyścigów pozwala na w miarę rzetelny wybór najszybszej jednostki. Każdemu w którymś wyścigu może coś nie wyjść, coś się nie udać, coś ulec awarii. Po to wymyślono tzw. odrzutki. Im więcej wyścigów, tym ocena szybkości jest bardziej realna. Jeżeli jacht przez cały czas pływa w czołówce - oznacza to, że jest po prostu szybki, a nie to, że akurat wiatr mu dopisał, czy konkurentowi pękła szekla.

4. Całość powyższych założeń sprawia, że regaty wyłaniają najlepszy i najbardziej zgrany zespół: projektant-producent-załoga... i o to właśnie w tym chodzi.

W regatach MazuryOPEN będzie seria krótkich wyścigów - bo taka jest formuła tych konkretnych zawodów. Jeżeli kiedykolwiek dojdą jakieś inne formy współzawodnictwa - będą poza główną punktacją.

Longdystanse można trenować na Mamertach i wielu innych regatach forumowych. To po prostu nie ta impreza. W MazuryOPEN chodzi o maksymalną napinkę, maksymalne skupienie... i wyczerpujące, wyczynowe żeglarstwo na możliwie najwyższym poziomie.

Żeglarstwo "grillowe" (nikomu niczego nie umniejszając) uprawiamy dwa razy do roku na naszych regatach forumowych, a MazuryOPEN powstały właśnie jako "odskocznia", dla tych którzy lubią napinkę i adrenalinę towarzyszącą wyczynowym regatom.

Z forumowych przepychanek zrodziła się impreza, na którą zaczynają przyjeżdżać najlepsi żeglarze w Polsce - żeglarze światowego formatu. Miłośnicy żeglarstwa regatowego poprzez rywalizację z nimi mogą się wiele nauczyć, podpatrzeć, zaobserwować, a wieczorem "podpytać".

krzysieks

Wysłany: 2014-05-14, 12:23    [Cytuj]

Zbyszku Twoja odpowiedź wszystko wyjaśnia i w pełni się z nią zgadzam i to bez kadzenia.
Rzeczywiście ciężko by było z tych dwóch rodzajów konkurencji "uśrednić" zwycięzcę.

Tak jak napisałeś:
"4. Całość powyższych założeń sprawia, że regaty wyłaniają najlepszy i najbardziej zgrany zespół: projektant-producent-załoga... i o to właśnie w tym chodzi.
W regatach MazuryOPEN będzie seria krótkich wyścigów - bo taka jest formuła tych konkretnych zawodów. Jeżeli kiedykolwiek dojdą jakieś inne formy współzawodnictwa - będą poza główną punktacją."

Nic dodać nic ująć.

Pozdrawiam

~extant

Wysłany: 2014-05-14, 13:57    [Cytuj]

krzysieks napisał/a:
... ale nie jest ładnie sugerować, że tylko Ci co brali udział to mają prawo dyskutować na forum a ci co nie brali udziału to tylko "teoretyzują"...

Sorki... ale moją wypowiedzią chciałem jedynie zachęcić Ciebie do startu w przyszłorocznych regatach MazuryOpen, a nie sugerować, że nie masz prawa dyskutować na forum. ;-)

krzysieks

Wysłany: 2014-05-14, 14:22    [Cytuj]

Nawet nie wiesz extant jak bardzo chciałbym wystartować na swoim już w pełni sprawnym jachcie nie tylko w tych regatach :-)

PS. Również sory, że napisałem o Twoim sugerowaniu :-> a mogłem się domyślić, że namawiasz mnie do startów ;-)

Pozdrawiam

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-05-15, 01:17    [Cytuj]

krzysieks napisał/a:
Nawet nie wiesz extant jak bardzo chciałbym wystartować na swoim już w pełni sprawnym jachcie nie tylko w tych regatach :-)

Masz cały rok na przygotowania do TYCH regat. ;-)

krzysieks

Wysłany: 2014-05-15, 08:53    [Cytuj]

Zgadza się tylko, że wypada mi zmiana na połowę kwietnia do połowy maja a to w tym terminie pewnie odbędą się regaty :-( .
I co z tego, że mam sumarycznie pół roku wolnego jeśli w drugiej "połowie" wypada najwięcej najciekawszych regat :-/

[ ODPOWIEDZ ]