FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2012-06-14, 20:41
Kajakarstwo na jeziorze Roś
Autor Wiadomość
Piotrekpl1985

Wysłany: 2012-06-14, 19:18   Kajakarstwo na jeziorze Roś [Cytuj]

Witam szanownych użytkowników forum.
W tym roku przymierzam się do zakupu kajaka (model Seabird Design Fisherman 12) i chciałbym wiedzieć co ja jako kajakarz powinienem mieć aby w pełni legalnie pływać po naszych jeziorkach i rzekach. Przeczytałem to i owo, ale jeśli chodzi o przepisy w szczególności tyczące się kajakarzy niezbyt wiele się dowiedziałem. Rozumiem, że na pokładzie musi znajdować się kapok - nie muszę go nosić ale muszę go mieć. Jeśli chodzi o inne sprawy takie jak przymus lub nie przymus rejestracji kajaka etc. Bardzo bym szanownych kolegów prosił o pomoc - przekierowanie do jakiś przepisów etc abym mógł spokojnie i zgodnie z prawem pływać.
Napiszę jeszcze tylko, że pływanie będzie się głównie odbywać na Jeziorze roś oraz kanałem Jeglińskim na jeziorze Śniardwy.

ModEdit: korekta tytułu tematu
Ostatnio zmieniony przez zenek 2012-06-14, 19:35, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-14, 19:43    [Cytuj]

Kajaków na szczęście rejestrować nie trzeba... chyba, że ma pow. 12 metrów długości :-P

Kamizelkę powinieneś mieć dla własnego bezpieczeństwa. Kajakarzy raczej nikt nie kontroluje ale stosunkowo wielu (w porównaniu do żeglarzy) ich tonie gdy nie mają kamizelki. Najlepiej zainwestuje w kamizelkę ratunkową pneumatyczną - odpalaną ręcznie gdy już jesteś w wodzie. Jest wygodna i nie zajmuje wiele miejsca. Poza tym dla kajakarzy z tego co wiem są specjalne kamizelki asekuracyjne.

Piotrekpl1985

Wysłany: 2012-06-14, 20:26    [Cytuj]

12 metrów to raczej nie ;-) Ja mam zamiar to przenosić / przewozić ręcznie na składanym wózeczku bo do jeziora mam niedaleko :-) Tak w kamizelkę chcę zainwestować bo wiem, że to BARDZO ważna sprawa. Druga sprawa to wędkowanie z kajaka. Choć nie mam zamiaru tego robić na bank w te wakacje to dobrze by było wiedzieć, czy wymaga to rejestracji? Rozumiem, że takie sprawy jak karta wędkarska i opłata z wędkowanie na danym akwenie to podstawa, ale czy muszę też gdzieś zgłaszać, że mam zamiar łowić z łódki tudzież kajaka.

A tak po za tym chciałem napisać, że bardzo fajne forum i cieszę się, że tu trafiłem. Będę zaglądać częściej!
PS: może kiedyś z adminem się spotkamy na jeziorze ;-)
Ostatnio zmieniony przez Piotrekpl1985 2012-06-14, 20:27, w całości zmieniany 2 razy  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2012-06-14, 20:39    [Cytuj]

Cytat:
W tym roku przymierzam się do zakupu kajaka (model Seabird Design Fisherman 12) i chciałbym wiedzieć co ja jako kajakarz powinienem mieć aby w pełni legalnie pływać po naszych jeziorkach i rzekach.

Silne mięśnie do wiosłowania, dobry kapok ,a właściwie kamizelkę asekuracyją - lepsza są specjalne na kajak.
Gdy bedziesz łowił z kajaka rybki potrzebujesz :
1. zezwolenie na połów z łodzi,
2. kartę wędkraską ,
3. zarejestrowanie kajaka w celu połowu ryb w miejscowym Starostwie Powiatowym. Koszt 17 zł , powinno być zrobione od ręki.

pozdrawiam Sławek

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-14, 20:47    [Cytuj]

Piotrekpl1985 napisał/a:
PS: może kiedyś z adminem się spotkamy na jeziorze ;-)

Kto wie... ale musiałbyś pływać bliżej Giżycka. Odnośnie rejestracji wędkarskiej już otrzymałeś odpowiedź. W tym przypadku jest wymagana.

Dodatkowo potrzebujesz zezwolenie (do kupienia w sklepie wędkarskim lub czasem na stacji benzynowej) na wędkowanie. Jeżeli straż rybacka złapie Cię bez karty wędkarskiej to jeszcze tragedii nie będzie... ale jeżeli będziesz łowił z kajaka bez kwitu zezwolenia - możesz zostać potraktowany jak kłusownik, stracić kajak i trafić pod sąd jak przestępca gospodarczy. Kłusownicy często stawiają sieci z kajaka :-P

więcej zdjęć z tej ciekawej wyprawy znajdziesz tu:
http://mazury.info.pl/fot...ajna-na-wojsak/

Piotrekpl1985

Wysłany: 2012-06-14, 21:04    [Cytuj]

Dzięki za odpowiedzi i za link ;)
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to:
Jak chcę łowić z brzegu to jest na to odpowiednie zezwolenie, natomiast na łowienie z łodzi jest już inne pozwolenie? *zakładam też, że droższe...).
Dziękuje wam za odpowiedzi!

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-14, 21:10    [Cytuj]

Tak. Dodatkowo łódź służąca do wędkowania MUSI być zarejestrowana w starostwie (obojętnie jakim). Jeżeli przewidujesz wędkowanie warto to zrobić. Kosztuje to niewiele i jest załatwiane "od ręki".

Piotrekpl1985

Wysłany: 2012-06-14, 22:33    [Cytuj]

I jak będę łowił to na pewno to zrobię. 17 zł to pikuś przy innych opłatach.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2012-06-14, 22:38    [Cytuj]

najtańsze jest zezwolenie na 2 wędki z brzegu, droższe spinning z brzegu, nastepnie 2 wędki z łodzi i górna półeczka to spinning z łodzi.

Sławek

[ ODPOWIEDZ ]