FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jeziorak w trzy dni
Autor Wiadomość
~D@reC
D@reC

Wysłany: 2021-08-26, 21:11    [Cytuj]

Jeżeli dysponujesz większą ilością czasu polecam z Jezioraka myknąć kanałami ( ok.5 h płynięcia) na Drwęckie po drodze Dauby tez fajne jeziorko , kanały i śluzy po czym na Drwęckim pod most na drugą część Drweckiego zakupy w Ostródzie zwiedzanie (bardzo klimatyczne miasto) i postój na noc na wyspie Orzechowa dawno temu na końcu w Piławkach był fajny bar ale obecnie chyba nadal nieczynny aczkolwiek rundkę można sobie zrobić. Po czym wracamy ,mijamy Ostrode po prawej burcie wpływamy na śluzę i następnymi jeziorem Pauzeńskim kanałami dostajemy się na Szeląg Wielki.Piękne ciche ,czyste ,spokojne jezioro rynnowe ,trochę problem był z miejscówkami na dziko ale...da się znależć, więc tam nocleg i ruszamy na Szeląg Mały tam można zrobić rundkę lub przespać się i wracać na Szelg Wlk. i powrót jak wyżej. O ile pamiętam to czas przeplyniecia kanałami z Szel.Wlk na Drweckie wynosił ok 3 h. Ale mogę coś pomącić trochę to temu było kilka lat napewno....A dodam ,że na j.Pauzenskim woda nie za ciekawa kilka ośrodków raczej na postój jak dla Mnie nieciekawie dlatego zazwyczaj albo dobijałem na Drwęckie i tam w drodze powrotnej spałem w Ostródzie albo co jest bardzo męczące ale kiedys z uwagi na wynikłą nagłą sytuacje cieliśmy prosto na Jeziorak i spanie na zat.Kraga.Z tym ,że jest to męczące z uwagi że trwa to cały dzień, przynajmniej nam tyle to zajmowało. Jeziorak jak opisywano wyżej tym bardziej ,że od kiedy są pomosty przy wyspach nie ma już problemu z miejscówkami A dzięki zmianą czyli kosze , toi-toi jest czysciej niż za starych dobrych czasów kiedy nie było tych dobroci 🙂😉 ale było jakoś tak fajniej.

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2021-08-26, 22:56    [Cytuj]

Tyle, że to pływanie (poza samym Jeziorakiem) głównie na silniku.
Cytat:
dawno temu na końcu w Piławkach był fajny bar ale obecnie chyba nadal nieczynny aczkolwiek rundkę można sobie zrobić

Czynny i jedzenie smaczne. Za to cumowanie na noc z prądem 50 zł.
Ja po 2 m-cach pływania od Jezioraka po Szelągi mam... niedosyt żeglowania. Teraz już na Zalewie, ale to i wrzesień za pasem :-(

Packa

Wysłany: 2021-08-26, 23:05    [Cytuj]

Dzięki za rady :) Zaraz przeanalizuje to z mapą. Powiedzcie mi jeszcze proszę, jak wygląda sprawa z jakością pływania kanałami i po bocznych jeziorach od Jezioraka? Przeglądając oferty czarterów, bardzo dużo było takich z zakazem wypływania poza Jeziorak i po kanałach. Armatorzy tłumaczyli to tym, że większość jachtów wraca uszkodzonych.
Interesuje mnie przede wszystkim jezioro Płaskie, kanał Dobrzycki i wspominana trasa na Dauby, Kanał Iławski... Ostródę itd. sobie odpuszczę w tym roku, tydzień czasu to za mało według mnie, żeby się w to bawić :)

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2021-08-26, 23:57    [Cytuj]

Na Płaskim podobno jest strefa ciszy ? Ale na pewno nikt cię nie przegoni - bardziej dotyczy motorówek. W Jerzwałdzie cmentarz z grobem Nienackiego, kilka ładnych domów i mini muzeum (?) przyrodnicze. Dauby - normalne jezioro. Polecam Ewingi z ekomariną. Ok. 50 zł za wszystko z prysznicami; o ile jeszcze będzie czynna.
Sprawdź czy wypożyczana łódka ma naklejoną winietę uprawniającą do korzystania z pomostów Związku Gmin, z tojkami i śmietnikami - warto.

Packa

Wysłany: 2021-08-27, 00:29    [Cytuj]

Z tego co wiem, winiety będą, więc planuję korzystać z tych pomostów :) Jakieś szczególne polecasz?
Do Zalewa i Ekomariny się przymierzam, tylko właśnie nad kan. Dobrzyckim się zastanawiałam - czy na luzie można większą łódką płynąć. Ale był chyba remontowany całkiem niedawno, to nie powinno być problemu raczej?

~włodek67

Wysłany: 2021-08-27, 07:14    [Cytuj]

Kanał Dobrzycki spokojnie do pokonania. Mój syn na początku sierpnia był w Zalewie Janmorem 28 i nie miał problemów. Mam płetwę sterową 100 cm i generalnie płynąc kanałami (zwłaszcza Iławskim i Elbląskim) lepiej jest mieć wypięty kontrafał i podniesiony miecz ponieważ takiej czystej wody bez przeszkód (konary, korzenie, zielsko) jest z 80 cm.

~włodek67

Wysłany: 2021-08-27, 07:30    [Cytuj]

Ja już wróciłem do Iławy z Ostrudy i zalewu Wiślanego. Tak jak pisał Mirek przesyt pływania na silniku. Zrezygnowałem z Gdańska (dodatkowe dwa dni w hałasie) i zostaliśmy parę dni na zalewie. ,,Zbytki" wyprzedziły nas po wyjściu z Nogatu i pomknęły do Kątów Rybackich. Skojarzyłem dopiero po zdjęciu z nowego portu w Piszu, pozdrawiam Cię Mirku.

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2021-08-27, 08:16    [Cytuj]

włodek67 napisał/a:
Zrezygnowałem z Gdańska (dodatkowe dwa dni w hałasie) i zostaliśmy parę dni na zalewie.
- my mieliśmy więcej szczęścia chyba do wiatru. Szkarpawa w obie strony praktycznie cała na żaglach, później Nogat (od Szkarpawy do Cieplicówki) również na żaglach, Wisła od ujścia do Przegaliny. Dało się sporo bez silnika, tylko trzeba było planować trasy z uwzględnieniem wiatru, nie zawsze się da.

~D@reC
D@reC

Wysłany: 2021-08-30, 23:10    [Cytuj]

Jak dla Mnie j.Płaskie nie zrobiło fajnego wrażenia ale zapewne rzecz gustu 🙂 jeżeli chodzi o kanały to jest to trochę męczące to fakt chyba że ktoś lubi pyrkanie na silniku ale uważam, że warto się poświęcić i popłynąć na Szeląg.
Dobrze Miro wiedzieć że bar w Pilawkach znowu działa ,a jedzonko smakowite w 2001 r. tez żarełko było pyszne ,natomiast jak byłem kilka lat temu za cumowanie nic nie płaciłem ,a bar był nieczynny znaczy był otwarty ale nic nie sprzedawali a właściciel jakiś taki wystraszony.Ale jak wspomniałem było ta kilka lat temu.
Na Drwęckim może i fakt nie ma aż tak dużej możliwości zabawy ,ale już na Szelągu jest gdzie się pobawić. ;-)

~jaNO

Wysłany: 2021-09-15, 11:06    [Cytuj]

Koledzy, czy na Jezioraku można gdzieś kupić świeżą rybę ?
Chodzi mi o odpowiednik rybaków z Ogonków albo Pięknej Góry ?

~Tupi

Wysłany: 2021-09-15, 15:03    [Cytuj]

jaNO napisał/a:
Koledzy, czy na Jezioraku można gdzieś kupić świeżą rybę ?
Chodzi mi o odpowiednik rybaków z Ogonków albo Pięknej Góry ?

można
w Iławie na Sienkiewicza i chyba w Siemianach

~jaNO

Wysłany: 2021-09-21, 11:05    [Cytuj]

Potwierdzam, w Siemianach widziałem z wody wielki napis "sprzedaż ryb" ale nie zabrałem butli żeby smażyć na kei więc nie wiem co w nim było i po ile.
Ale koledzy to nic, na Jezioraku natknąłem się na prawdziwy rarytas czarterowy pokazujący że życie zawsze nas zaskoczy, żebyśmy nie wiem jak się natężali.
Zapis w umowie "zakaz wypływania poza Pojezierze Iławskie" rozumiany przez czarterodawcę jako zakaz wypływania gdziekolwiek poza Jezioraka.
Ciekaw jestem opinii czy tak jest w istocie że Poj.Iławskie to jeno Jeziorak

zenek

Wysłany: 2022-06-20, 18:31    [Cytuj]

Rok temu zachwalałem Jeziorak na długi weekend BC. W tym roku jednak trochę się zmieniło. Żadnych precyzyjnych danych nie posiadam ale na nasze oko było zdecydowanie więcej ludzi i jachtów. Żeby "zdobyć" atrakcyjne miejsce do cumowania na dziko to godz. 16 jest ostatnim dzwonkiem na poszukiwania.
Zatrzymałem się na obiad w porcie w Siemianach (30zł za postój do trzech godzin, 50 zł/doba+10 prąd). Tłok, zgiełk, mnóstwo ludzi. Bez mała wszystkie miejsca w porcie zajęte, a na dokładkę frekwencję zwiększają kampery i przyczepy. Obiad udał się zjeść w "Szopie". Pomimo tłumu ludzi nadzwyczaj szybko radzili sobie z obsługą. czas oczekiwania ok. 20 minut na rybę lub mniej na inne dania.
Znacząco też wzrosła ilość motorówek i skuterów. Ostatniej nocy zacumowaliśmy na cyplu z pomostem gminnym na przeciwko Szałkowa. Miejsce super z przepięknym lasem, przygotowanym miejscem na ognisko. Niestety do 21 jeden ciągły ryk szalejących motorówek i skuterów, których użytkownicy tak naprawdę mają wszystkich i wszystko w "czterech literach". Dużych, szybkich motorówek też nie brakowało.
Spokój i mało ludzi było na Płaskim. Problem jest jeden-tam nie bardzo można gdzieś stanąć na noc.
Nie zmieniło się póki co jedno. Na brzegach jest czysto!!!

ArkadiuszRTS

Wysłany: 2022-06-21, 16:39    [Cytuj]

Okolice Szałkowa i Makowa to najgorsze (dla lubiących ciszę i pływających na żaglach) miejsca. Pierwsze to głównie działki nowobogackich (chociaż nie wszystkie oczywiście) gdzie królują skutery i czym większa motorówka tym więcej punktów do pozycji społecznej a Makowo to duża liczba ośrodków wczasowych z mnóstwem ludzi.

[ ODPOWIEDZ ]