FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Renowacja łodzi schetland black hawk 19
Autor Wiadomość
Tomeklodz

Wysłany: 2022-06-13, 10:15   Renowacja łodzi schetland black hawk 19 [Cytuj]

Cześć czołem.
Odnawiam łódź i mam pytanie na jaki klej mozna przyklejac wykladziny dywanowe na burty.
Najlepiej żeby dało się w przyszłości jeśli ktoś będzie chciał zmienić wystrój wnetrza w miarę łatwo dało się oderwać i pozbyć się pozostałości.
Czy może uważacie że goly laminat pomalowany na biało to lepsza opcja?

funyo

Wysłany: 2022-06-13, 10:38    [Cytuj]

Ja kleiłem na butapren - nie łapie od razu, więc można wygodnie ułożyć materiał.
Goły laminat na pewno jest praktyczniejszy ale nie daje poczucia przytulności, jest surowy, a i zapach inny.

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2022-06-13, 11:04    [Cytuj]

Jak dorabiałem-przerabiałem podwięzi oraz dokładałem pod sufitem kable to odklejałem wykładzinę, była chyba na butapren klejona. Za radą kolegi do ponownego przyklejania użyłem kleju tapicerskiego, w puszce. Sprawdził się już 3 sezon. Klejenie było proste, pędzlem smarowanie podłoża i wykładziny, odczekanie chwilę, przyciśnięcie, gładzenie, dociskanie jak gdzieś nie łapał od razu (zagięcia najgorsze) i po robocie – nie kapał jak butapren, gęściejszy i szybciej wiązał, co miało znaczenie.

funyo

Wysłany: 2022-06-13, 12:56    [Cytuj]

Klej tapicerski, podobnie jak szewski jest chyba na bazie butaprenu, przynajmniej dość podobnie pachnie. Butapren, którego używałem był dość gęsty, do tego trzeba go nakładać cienką warstwą na obie powierzchnie i parę minut odczekać, zanim się je połączy, więc z kapaniem nie było problemu.

Bombel

Wysłany: 2022-06-13, 15:00   Re: Renowacja łodzi schetland black hawk 19 [Cytuj]

Tomeklodz napisał/a:
Cześć czołem.
Odnawiam łódź i mam pytanie na jaki klej mozna przyklejac wykladziny dywanowe na burty.
Najlepiej żeby dało się w przyszłości jeśli ktoś będzie chciał zmienić wystrój wnetrza w miarę łatwo dało się oderwać i pozbyć się pozostałości.
Czy może uważacie że goly laminat pomalowany na biało to lepsza opcja?

Używałem i używam zamiennie ( co się akurat uda kupić) kleju:
1. TAPICER. Tani dobrze wiąże, szybko trzyma, mimo to daje czas na poprawki. koniecznie w czasie prac mieć pod ręką dedykowany rozpuszczalnik W ciepłym pomieszczeniu, w puszce na powierzchni kleju robi się warstewka gęstego. Dobrze od czasu do czasu kapnąć rozpuszczalnika i wymieszać. Pędzel można przez długi czas utrzymywać w elastyczności w pojemniku z wodą.
2. BONATERM, użytkowanie podobne jak Tapicer. Trzyma bardzo dobrze, dłuższy czas na poprawki ułożenia wykładziny.
W obydwu przypadkach maluję klejem tylko laminat.
BUTAPREN polecam tylko w stanie kryzysu finansowego, jak nie stać na marychę. :mrgreen:

Tomeklodz

Wysłany: 2022-06-13, 17:28    [Cytuj]

Ok dzieki za rady, a jeszcze mam pytanie czy od cienkich wykladzin dywanowych nie lepsza była by coś jak pianka, miałem to na jednej łódce, ale nie wiem jak to się nazywa i czy u nas wogole można to kupić.

Tomeklodz

Wysłany: 2022-06-13, 17:31    [Cytuj]

Np jak na zdjeciu.

20211030_151639.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 2,66 MB

Bombel

Wysłany: 2022-06-13, 18:18    [Cytuj]

Tomeklodz napisał/a:
Ok dzieki za rady, a jeszcze mam pytanie czy od cienkich wykladzin dywanowych nie lepsza była by coś jak pianka, miałem to na jednej łódce, ale nie wiem jak to się nazywa i czy u nas wogole można to kupić.

A se pogadaj z wujkiem Googlem. On Ci podpowie co to jest pianka poliuretanowa, a co pianka EVA, czy PE, która do czego się nadaje i gdzie ją nabyć. Naliczyłem wiele typów pianek przydatnych do ocieplania/wygłuszania, nie nasiąkliwych, łatwo układających się. Jedno zastrzeżenie: kolorystyka i ceny. Chociaż co poniektórzy producenci podają, że ich produkty można malować dowolnymi farbami.

[ ODPOWIEDZ ]