FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach


Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Unikatowe odkrycie archeologiczne w Mikołajkach
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Pomógł: 469 razy
Dołączył: 15 Maj 2008
Posty: 31310
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2011-10-27, 18:41   Unikatowe odkrycie archeologiczne w Mikołajkach [Cytuj]

Cytat:
Pozostałości dużej i bogatej osady z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów (I-VII w.) przebadali wykopaliskowo w okolicach Mikołajek (woj. warmińsko-mazurskie) archeolodzy z olsztyńskiej firmy Archeo-Adam.

- To miały być rutynowe badania sondażowe pod planowaną na tym obszarze inwestycję. Byliśmy zaskoczeni odkryciem, ponieważ nikt nie spodziewał się tutaj, tak dużej w swym zasięgu osady. Odkryliśmy liczne pozostałości obiektów mieszkalnych i jam zasobowych, w których mieszkańcy przechowywali żywność - mówi prowadząca badania Mariola Orzechowska.

- O tym, że ówcześni trudnili się również zaawansowanymi technologicznie czynnościami przekonały nas odnalezione pracownie metalurgiczne wraz z formami odlewniczymi. To odkrycie unikatowe – podkreśla.


W przypadku badań osad, archeolodzy z reguły rzadko natrafiają na spektakularne zabytki. Te najczęściej odkrywane są na cmentarzyskach, jako wyposażenie grobowe. Jednak w przypadku tej osady sytuacja wygląda odmiennie.

- Zebraliśmy spory zbiór metalowych ozdób, głównie zapinek, szpil, zawieszek, sprzączek, ale również monet z obszarów Cesarstwa Bizantyjskiego, które świadczą o znacznej zamożności i szerokich kontaktach ludności zamieszkującej osadę – informuje dr Mirosław Rudnicki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. O tym, że ludność osady stykała się z innymi, nieraz odległymi społecznościami, poświadczają również gotlandzka ozdoba pasa czy fibula płytkowa o nawiązaniach skandynawskich.

Dr Rudnicki uważa, że badana osada pod względem bogactwa wyróżnia się spośród innych stanowisk z tego okresu. Zdaniem badaczy, jest to największe i najbogatsze stanowisko tego typu należące do zachodniobałtyjskiego kręgu kulturowego w granicach Polski północno-wschodniej.

Obszar osady zamieszkiwanej przez tę dawną społeczność liczy ponad 2,2 hektara. W życiu tej społeczności – wynika z informacji przekazanych przez naukowców - istotną rolę odgrywało rybołówstwo, o czym świadczy znaczna liczba szczątków ryb. Wśród szczątków zwierzęcych znalazły się także pozostałości tura.

- Bez wątpienia osada odgrywała niebagatelną rolę w regionie, szczególnie w VI-VII w. Jej mieszkańców można łączyć z Galindami, znanymi ze źródeł antycznych i wczesnośredniowiecznych – ocenia dr Rudnicki.

Intensywne badania trwały od kwietnia do października tego roku. Archeolodzy pojawili się w miejscu, gdzie w przyszłości stanie kompleks hotelowo-rekreacyjny. Teren położony jest tuż nad Jeziorem Mikołajskim.

W pracach wykopaliskowych uczestniczyli również wolontariusze - detektoryści z Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Skarbów, działającego we współpracy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum w Szczytnie. W badaniach brali udział także studenci, doktoranci, pracownicy naukowi Instytutów Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Łódzkiego.

Źródło
 
 
~boSmann

Pomógł: 17 razy
Dołączył: 10 Maj 2009
Posty: 421
Wysłany: 2011-10-28, 00:18    [Cytuj]

Bardzo interesujące.
Mnie jednak ciekawi czy zostanie to jakoś zdyskontowane w promocji regionu czy z czasem sprawa przycichnie i pozostanie znana jedynie specjalistom.
Może dużo ciekawsze by było odtworzenie takiej osady niż paskudzenie (tak przypuszczam) krajobrazu następnym kompleksem.
Wiem, wiem .... właściciel terenu decyduje itd.
Zobaczymy
 
 
kursmazury

Pomógł: 64 razy
Dołączył: 17 Sty 2009
Posty: 2571
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2011-10-28, 09:04    [Cytuj]

To chyba trzeba zrobić ściepę na perukę dla inwestora, bo sobie przez tą osadę wszystkie wlosy z głowy powyrywa... może sie okazać, że dłubanina tam zajmie kilka lat...

Może wyjaśni się wreszcie, dlaczego Mazury były prawie wyludnione gdy przybyli tu Krzyżacy? Pozostałości osad w naszym regionie jest bardzo wiele, co świadczy o sporym zaludnieniu tych terenów na przestrzeni wieków. Jednak w pewnym okresie nastąpiło dosyć nagłe, tajemnicze wyludnienie.
 
 
~NePolyak

Pomógł: 30 razy
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 1178
Wysłany: 2011-10-28, 09:52    [Cytuj]

kursmazury napisał/a:
może sie okazać, że dłubanina tam zajmie kilka lat...

Fajnie by było, gdyby na tym miejscu powstała atrakcja w rodzaju Biskupina :-)
 
 
kursmazury

Pomógł: 64 razy
Dołączył: 17 Sty 2009
Posty: 2571
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2011-10-28, 12:04    [Cytuj]

Istnieje poważna teoria(moim zdaniem bardzo prawdopodobna) że Biskupin był obozem koncentracyjnym. Więc może lepiej, żeby taka atrakcja nie powstała:) A na serio, to przychylam się do twojego zdania. Mamy na naszych terenach takie mrowie zabytków staropruskich, że "żywy", interaktywny skansen tego typu byłby wielką atrakcją turystyczną.
 
 
~Piotr Lewandowski

Pomógł: 97 razy
Dołączył: 27 Lip 2008
Posty: 4470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-28, 12:42    [Cytuj]

kursmazury napisał/a:
"żywy", interaktywny skansen tego typu byłby wielką atrakcją turystyczną.
A Galindia? Znam wady, ale część zapotrzebowania na tego typu atrakcje niewątpliwie zaspokaja.
 
 
kursmazury

Pomógł: 64 razy
Dołączył: 17 Sty 2009
Posty: 2571
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2011-10-28, 12:51    [Cytuj]

No, właśnie chodzi o to, żeby zaspokojone było cale zapotrzebowanie i nie bylo tych wad ;-)

Galindia to typowa komercja a ja mam na myśli obiekt o znaczeniu bardziej edukacyjnym.
 
 
~Barbarossa

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 2245
Wysłany: 2011-10-28, 18:14    [Cytuj]

Bardzo ciekawe odkrycie, szkoda że nie ma fotoreportażu. Dobrze by się stało gdyby to odkrycie stało się atrakcją turystyczno-edukacyjną.
 
 
kursmazury

Pomógł: 64 razy
Dołączył: 17 Sty 2009
Posty: 2571
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2012-04-05, 22:58    [Cytuj]

Prowadziliśmy sobie przez ostatnie dwa dni eksplorację okolic dosyć znanego grodziska niedaleko Giżycka w celu rekonstrukcji stosunków wodnych tamtych terenów w czasach przedkrzyżackich i znaleźliśmy bardzo ciekawy kamień z rytem głowy jelenia. Nie spotkałem się do tej pory z jakimikolwiek petroglifami na Mazurach. Wrzucam fotkę. Do tego na świeżo zaoranym polu pod grodziskiem nazbieraliśmy reklamówkę kamiennych narzędzi- wyorano je pługiem z ziemii i leżały sobie na wierzchu. Jeszcze dużo leży, bo nie daliśmy rady wszystkiego zebrać. Mam nadzieję, że jakieś muzeum zechce to ogarnąć...
Do tego odkryliśmy nowy ołtarz kamienny oraz dwie strażnice z okresu pruskiego.
Te Mazury stają się coraz ciekawsze ;-)

P1020146.JPG
Petroglif głowy jelenia na głazie wyoranym pod grodziskiem
Plik ściągnięto 544 raz(y) 1,95 MB

 
 
~Buber
Zgórmysyn

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 09 Paź 2010
Posty: 622
Skąd: Z Karkonoszy.
Wysłany: 2012-04-06, 14:05    [Cytuj]

"prowadziliśmy sobie eksplorację".. ???? To tak można? Proszę, napisz że odbywało się to pod jakimkolwiek nadzorem jakiegoś archeologa, bo jak nie, to akurat nie są to dobre wieści.... :-/
 
 
kursmazury

Pomógł: 64 razy
Dołączył: 17 Sty 2009
Posty: 2571
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2012-04-06, 15:58    [Cytuj]

Buber napisał/a:
"prowadziliśmy sobie eksplorację".. ???? To tak można? Proszę, napisz że odbywało się to pod jakimkolwiek nadzorem jakiegoś archeologa, bo jak nie, to akurat nie są to dobre wieści.... :-/


Można. Eksploracja jest pojęciem dosyć szerokim i zawiera w sobie zarówno robienie zdjęć i pomiarów oraz inwentaryzację jak i rycie w glebie. Eksplorację inwazyjną, w omawianym przypadku prowadzi rolnik orzący tam ziemię a my przeprowadziliśmy inwentaryzację okolic zabytku oraz dokumentację fotograficzną na potrzeby odtwarzania dawnych stosunków wodnych. Przy okazji zabezpieczając rolnicze wykopki.
Dla Twojego uspokojenia dodam, że zaprzyjaźniony archeolog jest powiadamiany o naszych wyprawach i otrzymuje materiały do ekspertyzy.
W przypadku ostatnich znalezisk powiadomiony zostanie rownież konserwator zabytków, ponieważ wygląda na to, że prace polowe objęły teren, który powinien być chroniony.
 
 
użytkownik_usunięty
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-06, 20:52    [Cytuj]

kursmazury napisał/a:

W przypadku ostatnich znalezisk powiadomiony zostanie rownież konserwator zabytków, ponieważ wygląda na to, że prace polowe objęły teren, który powinien być chroniony.
-- No to rolnik ma przerąbane ,chociaż całe szczęście że nie było to miejsce pod autostradę :-D :-D .
Poważnie-- Tacy amatorzy jak Wy , jeżeli " explorują" z głową to odwalają kawał świetnej roboty,bo nikt by tego nigdy nie zrobił --Tak to już niestety jest . Zazdroszczę pomysłu i realizacji !
 
 
~NePolyak

Pomógł: 30 razy
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 1178
Wysłany: 2012-04-06, 20:59    [Cytuj]

Siga2 napisał/a:
bo nikt by tego nigdy nie zrobił --Tak to już niestety jest

Z tym bym się nie zgodził. Studenci archeologii mają tzw powierzchniówki wiosną i jesienią (obowiązkowe praktyki) i łażą po całej Polsce. Pewnie i na to grodzisko za jakiś czas przyjechali by.
 
 
kursmazury

Pomógł: 64 razy
Dołączył: 17 Sty 2009
Posty: 2571
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2012-04-06, 21:20    [Cytuj]

NePolyak napisał/a:
Studenci archeologii mają tzw powierzchniówki wiosną i jesienią (obowiązkowe praktyki) i łażą po całej Polsce. Pewnie i na to grodzisko za jakiś czas przyjechali by.

To grodzisko, akurat, było juz wielokrotnie badane.
Trzy lata temu odkryliśmy inne, ogromne grodzisko nad jednym z jezior mazurskich. W dodatku nosi ono ślady pobytu Gotów, ktorych tu, teoretycznie, nie było. Nikt o nim nie wiedział, nawet lokalny konserwator zabytków. Co więcej, nie wiedzieli o nim nawet leśnicy, którzy zarządzaja tamtym terenem. Więc, wydaje mi się, że ci studenci nie wszędzie są w stanie dotrzeć. A już ogromnie wątpię, czy będzie im się chciało przedzierać przez niedostępne bagna przez kilka godzin, żeby zbadać kepkę drzew.
Już samo odkrycie z pierwszego artykułu tego wątku świadczy o tym, że wiele jeszcze jest miejsc niezbadanych.
Mnie najbardziej denerwują domorośli poszukiwacze skarbów, ktorzy pchają się z wykrywaczem metali i łopatką wszędzie i ryją niszcząc wartościowe stanowiska.
Zawsze jak cos się uda znaleźć, robimy dokumentację foto, pomiary i powiadamiamy o nich znajomego archeologa. Nie rozpowiadamy, gdzie dokładnie znalezisko jest wśrod ludzi, żeby nikt tego nie zniszczył. Dopiero po zbadaniu archeologicznym można to podać szczegółowo do publicznej wiadomości i włączyć, np. do programu wycieczki.
Czasem wrzucam tu info o czymś takim, żeby ożywić atmosferę i zaznaczyć, że Mazury to nie tylko jeziora i lasy, ale też ogromna skarbnica wiedzy historycznej i etnograficznej, co podnosi walory naszej krainy jako atrakcyjnej turystycznie.
 
 
olka99

Dołączył: 27 Lut 2022
Posty: 2
Wysłany: 2022-03-28, 19:42    [Cytuj]

Brzmi nieźle. A wy korzystaliście już z usług takich firm, jak przykładowo [link] ? Tak pytam, bo dowiedziałam się, że moja działka też jest bardziej na terenie zabytkowym i musiałabym przeprowadzić najpierw badania. Zastanawiam się czy warto się do nich zgłosić?

ModEdit: Link sprzeczny z regulaminem forum.
Ostatnio zmieniony przez pough 2022-03-28, 20:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

MAZURY INFO PL - KONTAKT

| strona główna | internet | o serwisie |
(C) 2008 Copyright by mazury.info.pl

CZARTER JACHTÓW NA MAZURACH NOCLEGI NA MAZURACH