FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
domeny, domeny... komu domeny! [ostrzeżenie]
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2011-01-05, 11:05   domeny, domeny... komu domeny! [ostrzeżenie] [Cytuj]

Ze znajomością nowych technologii wśród Polaków nie jest najlepiej… o czym świadczy fakt, że prezes jednej z giżyckich spółek dał sobie wcisnąć kilka domen internetowych z nazwą spółki po 600zł netto za sztukę (razem 3.600zł netto).

Te same domeny można zarejestrować na wolnym rynku za 29,90zł, a niektóre wręcz za darmo.

Sprytni naciągacze nagrali rozmowę telefoniczną podczas której 'omotany' przez przeszkolonego pracownika prezes wyraził zgodę na zakup (zawarł ustną umowę). Sprawa prawdopodobnie trafi do sądu.

Przekażcie tą informacje znajomym prezesom.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2011-01-05, 11:15    [Cytuj]

Nie bardzo rozumiem o co ma być ten sąd i w czym problem?
Jeżeli domeny były zajęte, to można dowolną cenę na nie ustalić. Jak nie, to co za problem sprzedać domenę drożej niż można to zrobić gdzie indziej, jeżeli kupujący chce kupić?

Widzę tylko jeden fakt złamania prawa: nagranie rozmowy bez uprzedzenia osoby z którą się tą rozmowę prowadzi - za to faktycznie można skierować sprawę do sądu.

Jakoś nie czuję tej "afery".

kursmazury

Wysłany: 2011-01-05, 11:16    [Cytuj]

Mi też kiedyś próbowali wkręcić parę domen. Ale cenę chcieli dużo wyższą. Pamiętam, że firma, której "pracownik" do mnie dzwonił miała mieć siedzibę w Olsztynie. Ponieważ ciocia google czasem nie kłamie, wpisałem sobie w wyszukiwarkę (teraz już nie pamiętam :-/ ) nazwę owej firmy i okazało się, że takowa nie istnieje.
Cybersquotting jest zakazany prawnie, więc nawet jak ktoś wykupi domenę podobną do naszej, to i tak nie może pod nią prowadzić tej samej, co my działalności. Jest już kilka wyroków za takie działanie, można o nich poczytać w sieci. Właśnie się ciągam po sądach z typem, który podszywając się pode mnie wypisuje różne głupoty w internecie, nawet szkalował burmistrza naszego miasta"na moje konto". Założył sobie też domenę podobną do mojej, pod którą przekierowuje do konkurencji. Ale ten proceder potrwa już niedługo :lol:

<|wlowoj

Wysłany: 2011-01-05, 11:49    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Nie bardzo rozumiem o co ma być ten sąd i w czym problem?
Jakoś nie czuję tej "afery".

Wiktorze, moje macierzysta firma we Francji wygrała też proces o używanie nazwy własnej w domenie, ale to było dobrych kilka lat temu...
U nas taki proceder trwa w najlepsze, ja jako "prezes" otrzymuję kilka razy w miesiacu propozycje wykupienia podobnej domeny do mojej i... zaczynam się...wk..ać tego typu ofertami.. :oops:
Ciekawe ile osób daje się nabrać, bo skoro to trwa to znaczy,że są ciągle naiwni....
A zawieranie umów w ten sposób jest chyba karalne....

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2011-01-05, 12:30    [Cytuj]

Co innego używanie domeny o podobnej nazwie przez konkurencję, a co innego propozycja sprzedaży domeny. W czym przestępstwo?

dzikiwiesiek
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-05, 13:45    [Cytuj]

Niedawno też był taki przypadek u mnie... Ale nikt nie dał się nabrać ;). Trzeba przyznać, że coraz to lepsze oszustwa są wymyślane.

<|wlowoj

Wysłany: 2011-01-05, 13:50    [Cytuj]

Jak sądzę "podejrzana" jest propozycja domeny z innym rozszerzeniem, np. XXX.org lub XXX.net, jeśli np. firma używa już XXX.pl lub com - bo to cały czas jest to nazwa własna...
Ale najbardziej denerwujące jest, gdy dzwoni ktoś informując, że : "zgłosiła się do nas firma, która chce zarejestrowac domenę XXX.net i informujemy was, o tym lojalnie..." po czym pada propozycja: możecie taka domene u nas zarejestrować, żeby na przyszłosć nie miec problemu.....(oczywiście za opłatą....).
Nie jest to "sprzedaż domeny" ale ewidentne naciaganie naiwnych, a jeśli jeszcze rozmowa jest nagrywana to ...pachnie kryminałem....

~Buber
Zgórmysyn

Wysłany: 2011-01-05, 14:20    [Cytuj]

kursmazury napisał/a:
Ponieważ ciocia google czasem nie kłamie, wpisałem sobie w wyszukiwarkę (teraz już nie pamiętam :-/ ) nazwę owej firmy i okazało się, że takowa nie istnieje.

Troszkę offtopując - czyli jak czegoś nie ma w googleach to nie istnieje?
Oto przykład - rozmowa na czacie;
- siema łysy
- siema. Wiesz może jaką mam przyszłość?
- czekaj, poszukam....
- "poszukiwanie ciągu "przyszłość łysego" dało 0 rezultatów...
- o w mordę Łysy... nie masz przyszłości....

Nie popadajmy w skrajności.

Szaman3
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-05, 14:23    [Cytuj]

wlowoj napisał/a:

Ale najbardziej denerwujące jest, gdy dzwoni ktoś informując, że : "zgłosiła się do nas firma, która chce zarejestrowac domenę XXX.net i informujemy was, o tym lojalnie..." po czym pada propozycja: możecie taka domene u nas zarejestrować, żeby na przyszłosć nie miec problemu.....(oczywiście za opłatą....).
Nie jest to "sprzedaż domeny" ale ewidentne naciaganie naiwnych, a jeśli jeszcze rozmowa jest nagrywana to ...pachnie kryminałem....

Dokładnie. Regularnie dostaję takie propozycje. W marcu ubiegłęgo roku żona smsowała do mnie na Cabo Verde, bo dostała taką ofertę. Ktoś kto nie wie, że można sobie domenę kupić bez bólu przez internet bez żadnych pośredników i nie wie, że w kazdej chwili można sprawdzić dostępność danej domeny, łyknie to. A wystarczy sprawdzić, ze domena jest wolna, kosztuje 9,90 PLN i jeśli potrzeba kliknąć "Do koszyka".

~Buber
Zgórmysyn

Wysłany: 2011-01-05, 14:45    [Cytuj]

[quote="Mariusz Główka"]
wlowoj napisał/a:

A wystarczy sprawdzić, ze domena jest wolna, kosztuje 9,90 PLN i jeśli potrzeba kliknąć "Do koszyka".

W kwestii formalnej - bo to też lekkie naciągnięcie - 9,90 to tylko pierwszy rok :-P potem zwykle jest 30....

Szaman3
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-05, 14:47    [Cytuj]

Aż 30 :mrgreen:

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2011-01-05, 15:11    [Cytuj]

Trudno chyba mówić o przestępstwie. Jeśli mają nagrane, że uprzedzają, że nagrywają, to chyba mocno osłabia pozycję giżyckiej firmy.

Można było próbować się ratować przepisami o umowach zawieranych poza siedzibą firmy, ale nie jestem pewien, czy nie chronią one jedynie osób fizycznych a nie prawnych.

Poza tym to nie jest jakaś kosmiczna kwota, jeśli to ma być cena uchronienia firmy na przyszłość od zawierania wszelkich nieprzemyślanych umów. Moim zdaniem warto było tyle dać.

kursmazury

Wysłany: 2011-01-05, 16:19    [Cytuj]

Buber napisał/a:
kursmazury napisał/a:
Ponieważ ciocia google czasem nie kłamie, wpisałem sobie w wyszukiwarkę (teraz już nie pamiętam :-/ ) nazwę owej firmy i okazało się, że takowa nie istnieje.

Troszkę offtopując - czyli jak czegoś nie ma w googleach to nie istnieje?
Oto przykład - rozmowa na czacie;
- siema łysy
- siema. Wiesz może jaką mam przyszłość?
- czekaj, poszukam....
- "poszukiwanie ciągu "przyszłość łysego" dało 0 rezultatów...
- o w mordę Łysy... nie masz przyszłości....

Nie popadajmy w skrajności.

Nie popadam. Jeżeli firma istnieje, to jej dane powinny być dostępne w sieci, np. poprzez stronę miasta lub gminy, w której jest zarejestrowana. Nie chodziło mi tylko o stronę internetową danej firmy. Dostęp do informacji publicznej za pomocą internetu jest w XXI wieku normą. A to najlepszy sposób sprawdzenia faktu istnienia takiego podmiotu gospodarczego.
Ostatnio zmieniony przez kursmazury 2011-01-05, 16:19, w całości zmieniany 1 raz  

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-05, 23:49    [Cytuj]

W przypadku tego typu ofert, załatwiam to od ręki:
- oferują wykup domeny - odpowiadam, żeby przesłali ofertę na maila to rozważymy ..... wynik : nikt dotychczas nie przesłał takiej propozycji i nie dzwonił powtórnie
- oferują naukę języków - pytam jakich.... wymieniają je...... odpowiadam, że te wszystkie to już znam, ale chętnie nauczę się języka nepalskiego....... ( nie dzwonią drugi raz)
- oferują księgowe poradniki - twierdzę, że korzystam z firmy zewnętrznej i nie interesuje mnie to.
- oferują poradniki zarządzaniem kadrami - odpowiadam, że firma jest jednoosobowa......
- dla ofert o pozyskaniu środków z UE - odpowiadam, że aktualnie mam nierozliczoną ostatnią dotację, którą muszę zwrócić......

To naprawdę działa...... te oferty występują coraz rzadziej ......
Aha.... na ofertę zarządzania nadwyżkami finansowymi, pytam, czy mają ofertę na zarządzanie niespłaconymi kredytami...... :-D
Ostatnio zmieniony przez Bodo 2011-01-05, 23:50, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2011-01-06, 12:05    [Cytuj]

U mnie nie mają szans przebić się do mnie telefonicznie ze spamem, ale jeżeli jakimś cudem im się uda, to rzadko mam ochotę i czas na żarty - odkładam w chamski sposób słuchawkę z informacją, że mnie to nie interesuje. Ale jak mam ochotę pożartować - wysłuchuję, a później w tych samych słowach proponuję im kupić 17 ton stali. Z reguły są w takim szoku, że mówią, że stali nie potrzebują, na co używam ich argumentów, które przed chwilą sam usłyszałem gdy powiedziałem, że nie potrzebuję ich produktu. :-) Mocno ich to szokuje z reguły i zawieszają się - a ja w tym czasie proponuję oddzwonić jak się zdecydują na tą stal i odkładam słuchawkę.

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-06, 17:57    [Cytuj]

Dobre!!!...... :mrgreen: :mrgreen:

[ ODPOWIEDZ ]