FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Regaty 2020 na Mazurach
Autor Wiadomość
~greg

Wysłany: 2020-07-25, 16:59    [Cytuj]

Ścigają się dzisiaj?

fym

Wysłany: 2020-07-27, 13:01    [Cytuj]

greg napisał/a:
Ścigają się dzisiaj?

Regaty o puchar Burmistrza Węgorzewa się nie odbyły. Zgłosiły się tylko 4 załogi :(
Ostatnio zmieniony przez fym 2020-07-27, 13:02, w całości zmieniany 1 raz  

Banita

Wysłany: 2020-07-31, 19:43    [Cytuj]

fym napisał/a:
greg napisał/a:
Ścigają się dzisiaj?

Regaty o puchar Burmistrza Węgorzewa się nie odbyły. Zgłosiły się tylko 4 załogi :(

Rady dla organizatorów: 1) Po co załogi min.3-osobowe? Przy epidemii trudno skompletować.
2) Gdy zobaczyłem klasy do 8 m i open- zrezygnowałem. Mniejsze jachty nie miały szans.
Ale przy 5 jachtach też by się nie odbyły... :(
Ostatnio zmieniony przez Banita 2020-07-31, 19:45, w całości zmieniany 1 raz  

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-07-31, 21:52    [Cytuj]

Armatorzy Sasanek, Sportin 595, micro i innych 6-6,5m z reguły są skazani na ogon. Ściganie z łódkami pod 8m ciężka sprawa... ale już załogi minimum 3 osobowe... Dziwne. Nie zachęcało do udziału. Mi się najlepiej startuje na swej niedużej łódce w dwie osoby, jak 3 to już jedna na balast przy wantach.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-07-31, 21:57    [Cytuj]

Czyli najlepiej podzielić załogi na maksymalna liczbę kategorii, aby każdy miał szansę na pudło? Nie prościej każdemu wypisać dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w swojej klasie? Zawsze myślałem, że w regatach bierze się udział dla przyjemności. ;-)

Jutro rozpoczynają się regaty w Mrągowie.

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-07-31, 22:06    [Cytuj]

Co Ty bredzisz? Odczytałeś co chciałeś i interpretacja własna oderwana od tego co ja myślałem i insynuacja. Że niby co - startuję dla dyplomów śmiesznych?
Wiele razy byłem w regatach ostatni i nie wynik się liczył.
Wyjaśniam Ci więc dokładniej - przeczytaj ze zrozumieniem- startowanie krótkimi jachtami w jednej klasie z dłuższymi o 2 metry nieraz uskuteczniałem i nie miejsce najważniejsze. To nauka, frajda z obserwowania lepszych sterników i łódek. Dla wielu jednak bardzo się liczy, nikt nie lubi przegrywać, chyba oczywiste?
A krytyka była z mojej strony wymogu załóg 3 osobowych - na mojej łódce raz startowałem z 2 dorosłymi dużymi załogantami, żadna przyjemność, więcej tego nie powtórzę.
Ostatnio zmieniony przez Tobo 2020-07-31, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-07-31, 22:16    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Dla wielu jednak bardzo się liczy, nikt nie lubi przegrywać, chyba oczywiste?

Dla mnie nie jest to oczywiste. Jeśli szanse nie są wyrównane to słaby wynik nie powinien nikogo martwić. Przecież największa satysfakcja jest wtedy, gdy objedzie się kogoś własnym sprytem, a nie sprzętem, któremu wystarczy nie przeszkadzać. Czyż nie?

Tobo napisał/a:

A krytyka była z mojej strony wymogu załóg 3 osobowych - na mojej łódce raz startowałem z 2 dorosłymi dużymi załogantami, żadna przyjemność, więcej tego nie powtórzę.

Dlaczego? :shock:

PS. Przeciwnikiem podziału na kategorie byłem od zawsze. To niszczy postęp techniczny.

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-07-31, 22:23    [Cytuj]

Mała łódka = mały kokpit. U mnie 2 osoby to max wygodnego, szybkiego pływania, bez przeszkadzania sobie przy zwrotach. Podobnie pewnie jest w wielu turystycznych, krótkich łódkach (jak wspomniane powyżej).
Wiele małych łódek pływa w załogach dwuosobowych a nawet jednoosobowych. Wymóg 3 osób z tego powodu jest dziwny i niezachęcający armatorów łódek j.w.. IMHO

A podział na klasy - w sporcie rzecz naturalna, nie uważam żeby to zabijało dyscypliny, różne.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-07-31, 22:43    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Wiele małych łódek pływa w załogach dwuosobowych a nawet jednoosobowych. Wymóg 3 osób z tego powodu jest dziwny i niezachęcający armatorów łódek j.w.. IMHO

Zgadzam się. Wszelkie ograniczenia są wg. mnie niepotrzebne. Zakaz żagli dodatkowych, zakaz tego czy owego. Wyścig to wyścig. Wygrywa najlepszy, wszelkimi dostępnymi środkami. Jak w życiu.

Tobo napisał/a:
A podział na klasy - w sporcie rzecz naturalna, nie uważam żeby to zabijało dyscypliny, różne.

Chodziło mi o kategorie, nie klasy (lub inaczej ligi). W czym problem, aby drużyna Mamry Giżycko nie mogła się zmierzyć z jakąś "topową" drużyną? Rzuca wyzwanie i staje w szranki. Wygrywa najlepszy. ;-)

Wracając do żeglarstwa. Jeśli są to regaty jachtów turystycznych, to jedyną kategorią wg mnie powinna być kategoria Open. Bez żadnych ograniczeń. Ci którzy nie lubią lub nie potrafią przegrywać pozostają przy pływaniu od portu do portu i nie biorą udziału w wyścigu. Co o tym myślisz?

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2020-08-01, 07:42    [Cytuj]

Przed nami dobre/szybkie łódki...
Za nami słabi sternicy...

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2020-08-01, 08:08    [Cytuj]

[quote="mazury.info.pl"]

Wracając do żeglarstwa. Jeśli są to regaty jachtów turystycznych, to jedyną kategorią wg mnie powinna być kategoria Open. Bez żadnych ograniczeń. Ci którzy nie lubią lub nie potrafią przegrywać pozostają przy pływaniu od portu do portu i nie biorą udziału w wyścigu. Co o tym myślisz?[/quote]

Ja myślę, że podpuszczasz, bo:
1. Sam sobie zaprzeczasz. Najpierw dzielisz jachty (na jakieś bliżej nie zdefiniowane "turystyczne" i, zapewne, pozostałe/regatowe/sportowe), by później propagować brak podziałów. Ciekawe kto i wg jakich parametrów będzie uznawał jacht za wystarczająco turyatyczny i czym taki podział się różni od dowolnego innego podziału na grupy? Sprzeczne.
2. Historia, która jest tak bardzo łatwo dostępna, że dobrze ją znasz, pokazuje, że to pomysł wielokrotnie sprawdzany i zawsze z tym samym wynikiem - konsekwentny upadek takich regat. Nie sądzę byś tego nie wiedział, zatem przypuszczam, że podpuszczasz ;) Tego typu wyścigi dobrze się utrzymują jedynie w formie pewnego festynu, a nie rywalizacji sportowej: kiedy samo spotkanie / udział są ważniejsze od wyniku. Drugi obszar - to prace konstrukcyjne i cel pomiarowy. Ale powtórzę: cel sportowy jest drugorzędny.
Porównując do wspomnianych drużyn piłkarskich - to tak jakbyś zmusił do rywalizacji chłopaków z podwórka z klubem z ekstraklasy, ale na betonowym pochylonym w jedną stronę boisku i z bramkami o różnej wielkości. Widowiskowe, zabawne, ciekawe (jednorazowo), ale czy sportowe? Wg mnie nie.

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-08-01, 08:26    [Cytuj]

Są dyscypliny gdzie wielkość ma znaczenie, fizykę trudno oszukać, stąd podziały wagowe (np. boks), w sprzęcie np. długościowe. To nie zabija rywalizacji, wyrównuje szanse, żeby nie tylko sprzęt lub waga decydowało o wyniku tylko człowiek.
Czy wielką frajdą jest startować w regatach z łódkami turystycznymi łódką regatową, świetnie przygotowaną i kolekcjonować pudła? Dla niektórych jest i OK. Czy wielką frajdą jest startować krótką "turystyczną" łódką wśród regatowych wydmuszek będąc z góry skazanym na przegraną?- dla niektórych też jest to fajne.
Regaty towarzyskie, amatorskie- to nie wynik najważniejszy, ale niech nikt nie ściemnia, że bez znaczenia. Psychologia jak fizyka, to nauka :-)
Ostatnio zmieniony przez Tobo 2020-08-01, 08:28, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2020-08-01, 08:31    [Cytuj]

Wiktor, przyznasz, że jednak wspólny start b. różnych konstrukcji ma sens jedynie towarzyski ? Jeśli jest nas mało, to może np. start z handy cap`em ? (jak to się pisze ?) Kiedyś pisałem, że chciałbym choć popatrzeć jak lepsi płyną. Jaki sens dla Tobo ścigania się z Morsem870 ? I jaki wstyd dla MM ? :->

~najmita

Wysłany: 2020-08-01, 08:39    [Cytuj]

A od dawien dawna wmawia się ludziom, że nie ważny wynik, liczy się udział ;-) :lol:

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2020-08-01, 09:14    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Wiktor, przyznasz, że jednak wspólny start b. różnych konstrukcji ma sens jedynie towarzyski ? Jeśli jest nas mało, to może np. start z handy cap`em ? (jak to się pisze ?) Kiedyś pisałem, że chciałbym choć popatrzeć jak lepsi płyną. Jaki sens dla Tobo ścigania się z Morsem870 ? I jaki wstyd dla MM ? :->

Mirek, nie bardzo wiem co mam "przyznawać", jeżeli ja sam o tym piszę: open ma sens głównie towarzyski, nie sportowy

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-01, 09:57    [Cytuj]

najmita napisał/a:
A od dawien dawna wmawia się ludziom, że nie ważny wynik, liczy się udział ;-) :lol:

Bo to prawda. Uczestnicząc w wyścigu z najlepszymi masz szansę się czegoś nauczyć. Startując w kategorii "czerwonych latarni" szanse na to znacznie maleją. Zdaję sobie sprawę, że niektórym honor i prestiż nie pozwala przypłynąć w końcówce peletonu, dlatego mam ogromny szacunek dla naszego olimpijczyka, który kiedyś wystartował w regatach amatorów na jachcie, z którym wcześniej nie miał do czynienia i nie zajął wcale miejsca na pudle. Teraz wyobraź sobie satysfakcję tych, którym udało się go wyprzedzić. Pewnie do dziś to wspominają podczas "morskich opowieści" przy ognisku.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-01, 10:04    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Są dyscypliny gdzie wielkość ma znaczenie, fizykę trudno oszukać, stąd podziały wagowe (np. boks)

Podział bez sensu, bo zawsze musi być granica eliminująca kogoś z zawodów, bo waży pięć gram za dużo. Starożytni doskonale to rozumieli, dlatego ktoś kto był zbyt słaby, aby zmierzyć się z kimś większym, szukał dziedziny odpowiedniej do swoich możliwości.

Dziś mamy setki mistrzów świata... w kategorii wiekowej 33-48 lat, mężczyzn, w przedziale wagowym 85,40-94,20kg, i długości, przepraszam, wzroście w przedziale 169,33-172,15cm i tak dalej... a w punktacji Open byli na szarym końcu. Osobną kategorię stanowią kobiety. Czasem wystarczy po prostu ukończyć wyścig, aby stanąć na pudle. :-P

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-08-01, 11:17    [Cytuj]

Twoje zdanie, nawet wykpiwając inne, pomijając argumenty innych- masz do niego prawo 8-)
Frekwencja wielu regat na Mazurach jest dobrą podstawą do przemyśleń, dyskusji jak powyżej.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-01, 12:36    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Twoje zdanie, nawet wykpiwając inne, pomijając argumenty innych- masz do niego prawo 8-)
Frekwencja wielu regat na Mazurach jest dobrą podstawą do przemyśleń, dyskusji jak powyżej.

Zgadzam się. Każdy jednak na tej podstawie może wysnuć własne wnioski. Ja mam nawet swoją teorię w tym zakresie. ;-)

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2020-08-02, 06:03    [Cytuj]

Niewątpliwie słuszną ;)

Ale Twoje, Zbyszku, uwagi wzbudziły we mnie następującą refleksję: jeżeli mówimy o sporcie związanym ze sprzętem (regaty, wyścigi samochodowe), to ppwiedz proszę czymże innym jest Twoja propozycja sprowadzenia wszystkich sportów do open, aniżeli "tylko ukończeniem wyścigu" do zwycięstwa, jeżeli przewaga sprzętu pozwala na jakiekolwiek jego wykorzystanie, gwarantując wynik? Startowałem w wyścigu morskim, w którym była kat. OPEN. W niej wygrał jacht klasy VO70. Płynął na zarefowanym grocie, bardzo źle wystartował, pomylił trasę (sporo nadrobił), nie używał żagli dodatkowych, bo... na pokładzie miał turyatów, którzy zapłacili za "wycieczkę". Reszta załóg na mniejszych jachtach walczyła o każdą sekundę, paliła spinakery, balastowała na fali i td. A i tak tamten był pierwszy na mecie, choć sportowo poziom zaangażowania i umiejętności, a przede wszystkim włożonego wysiłku - był zupełnie inny. Wystarczyło, że ukończą i musieli być piersi. Jaki sens?
.
Kiedyś, koedy zrozumiałem, że mój jacht jest zwyczajnie najszybszy na Mazurach - odpuściłem sobie starty w regatach z jachtami, nad którymi miałem przewagę sprzętową. Bo to nie ma sensu. Znam wiele przypadków kiedy regaty, zdominowane przez szybkie łodzie/konstrukcje, umarły prsez to, bo zatraciły wymiar sportowy. Koedyś, w trakcie jednych regat, mogłem pozwolić sobie popłynąć daleko za znak by pogadać ze znajomym, spotkanym na szlaku. Kiedy powiedziałem "sorry, muszę już płynąć, bo mnie doganiają" zdziwił się, że jestem w wyścigu. Sportowe? W ogóle, byłem smutny, że nie przyjechały inne jachty, z którymi mogłem nawiązać rywalizację.

Idàc Twoim tropem (zniesienie lat. wagowych w sportach walki) można dojść do wniosku, że można znieść ograniczenia ilościowe w sportach drużynowych: wszakże kraj lub klub jest w stabie wystawić więcej zawodników do meczu piłlarskiego, niż jedenastka. Niech ich będzie 100, bo klub rywala ma tylko 70 zarejestrowanych (albo opłaconych).

Myślę, że dobrze wiesz, że piszesz rzeczy bez sensowne, tylkonpodpuszczasz by dyskusja się rozwijała. ;) Korzystam z okazji i rozwijam zatem.

[ ODPOWIEDZ ]