FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2020-03-12, 22:44
nieśmieszkowo, merytorycznie i bez polityki o koronawirusie
Autor Wiadomość
zenek

Wysłany: 2020-07-30, 20:31    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Zamaskowani są przeważnie przyjezdni, miejscowi - sporadycznie.
Niech się maskują. Przynajmniej pluć na ulicy nie będą, bo w niczym innym szmatka na ustach i nosie nie pomoże :-P !

~najmita

Wysłany: 2020-07-30, 20:34    [Cytuj]

zenek napisał/a:
najmita napisał/a:
Zamaskowani są przeważnie przyjezdni, miejscowi - sporadycznie.
Niech się maskują. Przynajmniej pluć na ulicy nie będą, bo w niczym innym szmatka na ustach i nosie nie pomoże :-P !

Jednak uchroni przed mandatem...

zenek

Wysłany: 2020-07-30, 20:42    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Jednak uchroni przed mandatem...
Jakim mandatem? Za co :shock: ? Pisałem już wielokrotnie, że aby nie tłumaczyć jakiemuś posterunkowemu że maskarada jest pozbawiona sensu, to oświadczam, że korzystam ze zwolnienia jakie dopuszcza rozporządzenie w § 19 i tyle!

funyo

Wysłany: 2020-07-30, 20:44    [Cytuj]

Zenek, tak z ciekawości, miałeś już jakąś kontrolę? Pytania o brak maseczki? Jak się tłumaczysz z jej braku?
Edit: zdążyłeś napisać przede mną, więc rozwinę: dlaczego w takiej sytuacji nie nosisz przyłbicy?
Ostatnio zmieniony przez funyo 2020-07-30, 20:45, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2020-07-30, 20:52    [Cytuj]

funyo napisał/a:
Zenek, tak z ciekawości, miałeś już jakąś kontrolę? Pytania o brak maseczki? Jak się tłumaczysz z jej braku?
Żadnej kontroli nie miałem. Dwa razy , raz w dużym sklepie ochroniarz siedzący przy wejściu zwrócił uwagę-odpowiedziałem to co tutaj piszę. Coś próbował mruczeć, że to jego praca, że kodeks pracy. Odpowiedziałem, że nie interesuje mnie jego interpretacja i wszedłem do sklepu. W sklepie ktoś inny z obsługi zwrócił uwagę. Po mojej odpowiedzi, że korzystam ze zwolnienia zawartego w rozporządzeniu uprzejmie poprosił abym skorzystał z kasy samoobsługowej.
Przy wejściu do restauracji, a właściwie baru, bo to było KFC w galerii handlowej, obsługa po usłyszeniu, że korzystam ze zwolnienia powiedziała "oczywiście-bardzo proszę". Z tym, że obydwa zdarzenia miały miejsce jakieś dwa miesiące temu. W dziesiątkach innych sklepów, barów i restauracji nikt nie zwracał uwagi na ten kuriozalny nakaz.

r.blaszczak

Wysłany: 2020-07-30, 21:02    [Cytuj]

A nie jest przypadkiem tak, że jeśli Państwo nakłada na obywatela obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic, to powinno wyposażyć bezpłatnie obywatela w te akcesoria?
Rozmawiałem z kolegą na stałe mieszkającym w Belgii i tam (jak twierdzi kolega) wszyscy otrzymali bezpłatnie środki ochrony indywidualnej.

~najmita

Wysłany: 2020-07-30, 21:10    [Cytuj]

r.blaszczak napisał/a:
A nie jest przypadkiem tak, że jeśli Państwo nakłada na obywatela obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic, to powinno wyposażyć bezpłatnie obywatela w te akcesoria?
Rozmawiałem z kolegą na stałe mieszkającym w Belgii i tam (jak twierdzi kolega) wszyscy otrzymali bezpłatnie środki ochrony indywidualnej.

Ale czy państwo daje za darmo foteliki bezpieczeństwa dla dzieci do samochodów?
Słyszałem o darmowym rozdawaniu maseczek przez lokalne "władze" ale nie słyszałem o obowiązku państwa zapewnieniu darmowych maseczek.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-07-30, 21:11    [Cytuj]

r.blaszczak napisał/a:

W Giżycku każdy mieszkaniec otrzymał swoją maskę pocztą. Mogę oddać. :-P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-07-30, 21:12    [Cytuj]

najmita napisał/a:
lokalne "władze"

Urzędnik w demokracji nie jest żadną władzą. Zapamiętaj to w końcu. :-P

r.blaszczak

Wysłany: 2020-07-30, 21:14    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Ale czy państwo daje za darmo foteliki bezpieczeństwa dla dzieci do samochodów?
Słyszałem o darmowym rozdawaniu maseczek przez lokalne "władze" ale nie słyszałem o obowiązku państwa zapewnieniu darmowych maseczek.

Jeśli Cię nie stać na fotelik, to masz zawsze alternatywę, czyli własne nogi. Nie ma obowiązku jeżdżenia samochodem. Dla obowiązku noszenia masek jednak nie widzę alternatywy :-D .

zenek

Wysłany: 2020-07-30, 21:16    [Cytuj]

Przede wszystkim jest już wyrok sądu, w którym jest mowa o nielegalnym nakazie dotyczącym zakrywania ust i nosa! https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?p=341405#341405

Jak komuś to nie wystarcza, to ja nie mam nic przeciwko. Zakładajcie szmaty na usta i nos do końca życia, bo wirus już nigdy nas nie opuści!!!

~Agnieszka14

Pomogła: 22 razy
Wysłany: 2020-07-30, 21:38    [Cytuj]

W Polsce nie obowiązuje prawo precedensowe. Ten wyrok nic nie wnosi.

zenek

Wysłany: 2020-07-30, 21:44    [Cytuj]

Agnieszka14 napisał/a:
W Polsce nie obowiązuje prawo precedensowe. Ten wyrok nic nie wnosi.
Czyżby? Na pewno nic? A jakby był diametralnie inny? Poczekamy na wyroki innych sądów.

PS. A tak na marginesie, to zanim się stwierdzi, że wyrok nic nie wnosi, to może warto się np, z tym zapoznać? I z określeniem poniżej wymienianym czyli z "ukształtowaną linia orzeczniczą".
Cytat:
Sąd Najwyższy – czy w Polsce jest prawo precedensowe?

Bazując na fundamentalnych zasadach naszego porządku prawnego, na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć negatywnie. Taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca, ponieważ system prawa anglosaskiego oparty jest na prawie precedensowym, zaś polski system nie. Precedens to z kolei rozstrzygnięcie mogące wpływać na rozstrzygnięcia wydawane później. Jednakże stwierdzenie, iż w Polsce nie funkcjonuje prawo precedensowe nijak ma się do stwierdzenia, iż wcześniejsze orzeczenia nie mogą oddziaływać na orzeczenia późniejsze.
W rozważaniach odnośnie prawa precedensowego należy podkreślić przede wszystkim kwestię związania. W tym aspekcie rzeczywiście – wyrok jednego sądu wydany w Polsce nie wiąże innego sądu. W analogicznej sprawie sąd może poczynić zupełnie inną ocenę prawną i wydać odmienne rozstrzygnięcie niż wcześniej orzekający sąd, bowiem zgodnie z naszym porządkiem prawnym sąd związany jest jedynie ustawami oraz Konstytucją. Oczywiście, istnieją pewne wyjątki, jak chociażby prawomocny wyrok skazujący, który jest wiążący przy czynieniu ustaleń faktycznych dla później rozstrzygającego sądu, np. w kwestii naprawienia szkody. Jednakże taka sytuacja dotyczy ustaleń faktycznych, a nie prawnych, na czym opiera się system prawa precedensowego.

Inaczej wygląda sytuacja w przedmiocie oddziaływania orzeczeń sądowych na orzeczenia późniejsze. Gdyby takiego oddziaływania nie było, za każdym razem należałoby na nowo czynić wykładnię przepisów, często niejasnych i nieprecyzyjnych. Dlatego tak ważne jest powoływanie się na tzw. „ukształtowaną linię orzeczniczą”, co w prostym tłumaczeniu oznacza, że dany problem został już wcześniej rozstrzygnięty w określony sposób, a sposób ten przyjął się w orzecznictwie polskich sądów i jest przez nie powielany. Ukształtowana linia orzecznicza nie stoi na przeszkodzie wydaniu orzeczenia odmiennego, jednak w praktyce takie sytuacje zdarzają się rzadko, zwłaszcza gdy u podstaw ukształtowanej linii orzeczniczej leżą orzeczenia Sądu Najwyższego. Związane jest to oczywiście z powagą i szacunkiem, jakim darzony jest Sąd Najwyższy. Ale nie tylko. Sąd Najwyższy ma bowiem możliwość nadawania swoim tezom miano zasady prawa. Jest to specyficzna sytuacja, kiedy to Sąd Najwyższy tym samym wskazuje, że dane zagadnienie w jego opinii może być interpretowane tylko i wyłącznie w ten sposób. Co ciekawe, sformułowanie zasady prawa w teorii nie wiąże sądów powszechnych przy wydawaniu orzeczenia, jednak w praktyce trudno spotkać się z rozstrzygnięciem niezgodnym z ukształtowaną przez Sąd Najwyższy zasadą prawa
źródło-:http://e-magazynadwokat.pl/sad-najwyzszy-czy-w-polsce-jest-prawo-precedensowe/
Ostatnio zmieniony przez zenek 2020-07-30, 21:54, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2020-07-30, 22:06    [Cytuj]

Tak jak w cytacie powyżej. Orzecznictwo SN jest prawem i obowiązuje.

PS. Obowiązywało w Polsce przedtem, nie wiem jak jest teraz :lol:

~melloon
melloon

Wysłany: 2020-07-31, 06:41    [Cytuj]

A franca jest wyjątkowo inteligentna...
Na weselach, pogrzebach, w kopalniach kosi równo.
Ale na znacznie większych wiecach przedwyborczych już nie 😁

Trzeba mieć swoje zdanie. Ludzie głupieja hurtowo, a mądrzeją detalicznie.
Wiesława Szymborska
Ostatnio zmieniony przez melloon 2020-07-31, 06:44, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-07-31, 08:33    [Cytuj]

Uprzedzam,że jakiekolwiek dygresje polityczne są dopuszczalne wyłącznie w jednym miejscu na tym forum. https://forum.mazury.info.pl/viewforum.php?f=133 Publikowanie ich w innych działach jest na naszym forum zabronione.

~Agnieszka14

Pomogła: 22 razy
Wysłany: 2020-07-31, 09:58    [Cytuj]

Ja wiem, ze jak coś napisali w internecie to musi być prawda, niemniej pragnę zauważyć, ze jedno orzeczenie sądu rejonowego to nie jest ukształtowana tudzież ugruntowana praktyka orzecznicza.
Moc obowiązującą mają jedynie niektóre, bardzo nieliczne, orzeczenia Sądu Najwyższego.
Jeden wyrok wydany przez sad rejonowy jest absolutnie niewiążący, niemiarodajny i nic nie wnoszący do porządku prawnego na poziomie krajowym.

zenek

Wysłany: 2020-07-31, 10:17    [Cytuj]

Agnieszka14 napisał/a:
Jeden wyrok wydany przez sad rejonowy jest absolutnie niewiążący, niemiarodajny i nic nie wnoszący do porządku prawnego na poziomie krajowym.
Wyrok jest wiążący w konkretnej sprawie, której dotyczy i jest krokiem w kierunku ukształtowania linii orzeczniczej w zakresie tego typu spraw, a można się spodziewać, że będzie podobnych rozpraw dużo więcej.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-02, 12:47    [Cytuj]

Usunięto post nie na temat. To jest wątek o koronawirusie, a nie o rejsie i przepisach dotyczących poboru wody. Użytkownik otrzymuje zapowiadane ostrzeżenie.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-04, 12:30    [Cytuj]

Dziś 680 nowych zakażeń. Na Mazurach 4.

[ ODPOWIEDZ ]