FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: pough
2013-05-30, 10:31
wyciąganie miecza...
Autor Wiadomość
Tomek_Sz

Wysłany: 2013-04-16, 22:28   wyciąganie miecza... [Cytuj]

Witajcie!
Mam Sasankę 660SN,chciałbym wyciągnąć miecz w związku z urwanym fałem oraz w celach konserwacyjnych.Czy ktoś z Was wyciągał miecz w podobnym jachcie? Sam się zastanawiam,wyciągnąć górą (mam dobre dojście po ściągnięciu stolika) czy dołem.
Z góry dzięki za informacje.

pozdr
Tomek
Ostatnio zmieniony przez Tomek_Sz 2013-04-16, 22:51, w całości zmieniany 1 raz  

Artur 66

Wysłany: 2013-04-17, 12:16    [Cytuj]

Zależy jak masz rozwiązany mechanizm, ale nie słyszałem o wyciąganiu górą :roll: i nie wydaje mi się by było to możliwe.
W mojej wszystko wychodzi dołem. Jak masz zerwany fał, to dobrze zabezpiecz miecz przed odkręceniem śruby mocującej, co by nie poleciał z hukiem :shock: ;-)
Ostatnio zmieniony przez Artur 66 2013-04-17, 12:17, w całości zmieniany 1 raz  

Śledziu

Wysłany: 2013-04-17, 15:17    [Cytuj]

A jak zostawisz fał miecza luźny to co wpadnie do jeziora
[link komercyjny]
Tu masz schematy zamocowań mieczy i choć stowarzyszenie chrześcijańskie to nie pozbawione rozsądku.
Obejrzyj i sam skumkasz ,że tylko górą :evil:

ModEdit: Usunięto link komercyjny.
Ostatnio zmieniony przez pough 2013-04-17, 15:22, w całości zmieniany 1 raz  

Śledziu

Wysłany: 2013-04-17, 15:19    [Cytuj]

No chyba że kabina nie puści :-D

Artur 66

Wysłany: 2013-04-17, 16:07    [Cytuj]

Śledziu napisał/a:
A jak zostawisz fał miecza luźny to co wpadnie do jeziora

Jak będziesz to robił na wodzie i odkręcisz śrubę na której się obraca miecz to... bankowo możesz zamawiać nurka do poszukiwań :-P :mrgreen:

hyzewicz

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 2013-04-17, 22:16    [Cytuj]

U mnie w Corveette 650 chyba sie nie da wyciagnac do gory, trzeba raczej dolem, od gory odkrecic srobe mocujaca i dolem wypuscic. Ja na szczescie zmienilam fal zanim sie urwal.
Niezla byla z tym zabawa. Miecz ogladalam na dzwigu, o dziwo wcale zle nie wygladal, nie wygladalo, zeby potrzebowal jakiej kolwiek konserwacji. Ale cos w mocowaniu musi chyba moze rdzewiec, bo jak go wyciagnelam na zime, to potem nie chcial spasc. Musialam za rada cwanszego kolegi skopac skrzynie mieczowa. Zycze owocnych prac. Renata

magicadm

Wysłany: 2013-04-18, 01:35    [Cytuj]

Ja w ubiegły weekend wymieniałem fał w Janmorze 20 - to taka łódka 'sasanko-podobna'.
Od góry to można niestety tylko patrzeć i walić młotem :(
Po zdjęciu stołu i rozsilikonowaniu listwy nad mieczem widać cały miecz, fał, bloczki.
Po usunięciu przetyczki - w zależności od wieku/zanieczyszczenia skrzynki mieczowej i jej spasowania z mieczem (a dokładnie z czymś co podobno nazywa się wąsami) miecz może wypaść w dół - albo: (jak u mnie niestety) wymagać dość brutalnych perswazji za pomocą młotka w celu opuszczenia w dół :)
Dostęp tylko od dołu.
Drogę powrotną miecz wykonał za pomocą opuszczania łodzi na lewarkach (akcja na lądzie).
Na wodzie - tylko w ostateczności...

Na przyszłość warto pomyśleć czy nie przepleść tak liny fałowej by cały zabieg wymiany robić od góry - czyli jego mocowanie przenieść w okolicę górnej części skrzynki mieczowej.

PS
Jeżeli cokolwiek fału zostało w pilersie - wykorzystaj go dobrze do zaciągnięcia nowej liny po bloczkach.

PS2
Moim zdaniem:
Warto by najgrubszy z możliwych jakie wejdą na rolki - łatwiej go będzie wybierać.
Ostatnio zmieniony przez magicadm 2013-04-18, 01:39, w całości zmieniany 2 razy  

aleksiasty

Wysłany: 2013-04-18, 01:43    [Cytuj]

hyzewicz napisał/a:
U mnie w Corveette 650 chyba sie nie da wyciagnac do gory, trzeba raczej dolem, od gory odkrecic srobe mocujaca i dolem wypuscic. Ja na szczescie zmienilam fal zanim sie urwal.
Niezla byla z tym zabawa. Miecz ogladalam na dzwigu, o dziwo wcale zle nie wygladal, nie wygladalo, zeby potrzebowal jakiej kolwiek konserwacji. Ale cos w mocowaniu musi chyba moze rdzewiec, bo jak go wyciagnelam na zime, to potem nie chcial spasc. Musialam za rada cwanszego kolegi skopac skrzynie mieczowa. Zycze owocnych prac. Renata

Może po prostu na dźwigu, czy na kobyłkach skorupa lekko się zdeformowała, co wystarczyło do zablokowania miecza, a na wodzie wróci do właściwego kształtu, i funkcjonalności.
U mnie jak łódka jest na sankach, to zacinają się klapy bakist.

hyzewicz

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 2013-04-18, 23:45    [Cytuj]

No to zobaczymy co bedzie w tym roku jak sie zwoduje. Obawiam sie ze moze byc to samo, ale powiem panom z portu, zeby to sprawdzili od razu na dzwigu, zebym nie musiala potem kopac i cudowac.

~Slaw

Wysłany: 2020-06-15, 09:25    [Cytuj]

Wyjąć a raczej opuścić miecz pod jacht próbowałem - 250 kg.
Wejście, podczas pierwszego montażu nie sprawiało większych trudności, ale wyjęcie, już tak.
Osunął się ok 10 cm i zatrzymał.
Zaprzestałem walki, bo pewnikiem, trzeba by zmienić podparcie jachtu.
W tym czasie stał podparty od dziobu i rufy, czyli siły ściskające do środka.
Balast wylany, w podłodze, też zapewne swoje robi, bo 850 kg, to kawałek wagi.
Miecz jest w tzw wąsach czy sankach, wprowadzonych w profil skrzyni.
Pewnikiem, przy planowanej kolejnej próbie wyjęcia, trzeba by było jakimś szówaksem psióknąć.
Ma ktoś praktyczne doświadczenie z tego typu wyjęciem miecza?
Jakiś fachowiec, od wymiany płaszcza miecza, czy wykonania nowej płetwy, z wykorzystaniem zawartości wnętrza, do wypełnienia nowego profilu?
Wszystkie elementy towarzyszące płetwie - nierdzewka. Uwag brak.

P1210703.JPG
od dołu solidna ok 1 cm obudowa osi i wąsy z nierdzewki
Plik ściągnięto 52 raz(y) 1,42 MB

[ ODPOWIEDZ ]