FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
pletwa mieczowa
Autor Wiadomość
jjj

Wysłany: 2013-10-03, 22:37   pletwa mieczowa [Cytuj]

Witam,
chce oblaminowac pletwe mieczowa. W zasadzie wszystko wiem poza wykonczeniem. To znaczy nie wiem, w jaki sposob uzyskac gladka ladna powierzchnie miecza. Czy ma to byc szpachla? A pozniej roboty reczne? Jesli tak to jaka szpachla? Czy moze lepiej zelkot.
Pletwa bedzie szybrowa i wiekszosc czasu bedzie spedzala w wodzie a nie w kabinie wiec i tak trzeba bedzie ja pomalowac czyms antyporostowym.
z gory dziekuje za pomoc,
z pozdrowieniami,
jarek

~zeglarskaprzygoda

Wysłany: 2013-10-03, 22:51    [Cytuj]

Szpachla epoksydowa + farba epoksydowa.

Odpuść topkot

~RZ

Wysłany: 2013-10-04, 06:57    [Cytuj]

Nie brałeś pod uwagę ocynkowania .Jeśli to płetwa stalowa.
Ostatnio zmieniony przez RZ 2013-10-04, 06:59, w całości zmieniany 1 raz  

jjj

Wysłany: 2013-10-04, 09:57    [Cytuj]

dziekuje bardzo za odpowiedzi. Bralem pod uwage ocynkowanie, ale znajomy mi powiedzial, ze pozniej to sie nie trzyma i po jakims czasie odchodzi (byc moze mu sie tak trafilo). Nie wiem czy to prawda bo praktyki takiej nie posiadam.
pozdrowienia
jarek

~RZ

Wysłany: 2013-10-04, 10:07    [Cytuj]

jjj napisał/a:
dziekuje bardzo za odpowiedzi. Bralem pod uwage ocynkowanie, ale znajomy mi powiedzial, ze pozniej to sie nie trzyma i po jakims czasie odchodzi (byc moze mu sie tak trafilo). Nie wiem czy to prawda bo praktyki takiej nie posiadam.
pozdrowienia
jarek
Jeśli zostało prawidłowo zrobione ,to jest lepiej jak malowanie .

~extant

Wysłany: 2013-10-04, 10:49    [Cytuj]

jjj napisał/a:
... Bralem pod uwage ocynkowanie, ale znajomy mi powiedzial, ze pozniej to sie nie trzyma i po jakims czasie odchodzi (byc moze mu sie tak trafilo). Nie wiem czy to prawda bo praktyki takiej nie posiadam...

Oddaj miecz do "fachowca" do cynkowania ogniowego, a nie do galwanicznego i na pewno będzie się dobrze trzymało. :-)

~Piotr Lewandowski

Wysłany: 2013-10-04, 11:16    [Cytuj]

Cynkowanie jest O.K. ale powłoka będzie sie ścierała na przednim narożniku szybra - tu kamyczek, tam żwirek etc. Lepiej mieć coś, co można naprawić własnymi siłami bez demontażu miecza. Dlatego raczej dobra farba i podkład.

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2013-10-04, 11:32    [Cytuj]

Jednak cynkowany. A starty rożek można łatwo co roku pomalować.

~extant

Wysłany: 2013-10-04, 12:06    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Cynkowanie jest O.K. ale powłoka będzie sie ścierała na przednim narożniku szybra - tu kamyczek, tam żwirek etc. ...

Piotrek, z tymi uszkodzeniami ocynku to nie jest taki problem, szczególnie w przypadku dobrze zrobionego cynkowania ogniowego, bo:
- po pierwsze, jeżeli zostanie uszkodzona (stosunkowo gruba) powłoka cynku to w pierwszej kolejności będzie korodował cynk, a produkty jego korozji będą spowalniać dalszą korozję żelaza, czyli pomimo przerwania szczelności powłoki cynkowej, będzie ona w dalszym ciągu chronić materiał bazowy przed korozją (tzw. protektorowanie).
- po drugie, w trakcie cynkowania ogniowego (nie galwanicznego) otrzymywana powłoka cynkowa ma strukturę warstwową, składa się ona z faz stopowych, żelazowo-cynkowych oraz warstwy czystego cynku, a taka obecność warstw stopowych sprawia, że powłoka cynkowa jest bardzo mocno związana ze stalowym podłożem. czyli otrzymuje się powłokę antykorozyjną bardzo wytrzymałą na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, erozję, udary,... itd.,
więc ja bym cynkowania ogniowego miecza tak łatwo nie skreślał. ;-)

~Piotr Lewandowski

Wysłany: 2013-10-04, 12:08    [Cytuj]

Tzn. mnie taka wersja przekonuje, tylko przedni rożek trzeba pomalować co sezon.

A jak jest z antyfoulingiem na cynku? Nierdzewka wymaga specjalnego podkładu izolującego.

~extant

Wysłany: 2013-10-04, 12:18    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Tzn. mnie taka wersja przekonuje, tylko przedni rożek trzeba pomalować co sezon.
A jak jest z antyfoulingiem na cynku? ...

Hmm... a sądzisz, że na ocynk trzeba kłaść antyporost ?? Z tego co wiem to antyporosty (twarde) działają na zasadzie uwalniania z powłoki lakierniczej związków cynku lub miedzi... więc może jednak sam cynk wystarczy ??

aleksiasty

Wysłany: 2013-10-05, 01:38    [Cytuj]

Mój miecz ma ponad 25 lat, nie jest ocynkowany a jest jedynie pomalowany podkładem antykorozyjnym, kiedyś tam przeszpachlowany epoksydem, i zamalowany tym, co reszta łódki, ale tylko czasami, i tylko tyle, co wystaje ze skrzynki pod dno.
Te zabiegi renowacyjne robię w zasadzie dla spokoju sumienia, bo stan miecza w żaden sposób tego nie wymaga, ani nie uzasadnia.

~RZ

Wysłany: 2013-10-05, 08:53    [Cytuj]

aleksiasty napisał/a:
Mój miecz ma ponad 25 lat, nie jest ocynkowany a jest jedynie pomalowany podkładem antykorozyjnym, kiedyś tam przeszpachlowany epoksydem, i zamalowany tym, co reszta łódki, ale tylko czasami, i tylko tyle, co wystaje ze skrzynki pod dno.
Te zabiegi renowacyjne robię w zasadzie dla spokoju sumienia, bo stan miecza w żaden sposób tego nie wymaga, ani nie uzasadnia.
Właśnie dlatego że o niego dbasz, od czasu do czasu, jest taki jaki jest ,Jak się dba to się ma :lol:

~Slaw

Wysłany: 2020-06-15, 09:03    [Cytuj]

Miecz 250 kg.
Podczas zamawiania, podstawa techniczna, brak chodzenia na boki, w skrzyni.
Od góry, w przedniej części, była zalaminowana pokrywa wziernika. Odpadła po latach, po przetarciu połączeń na bokach. Nie widziałem tego pomysłu, jak odbierałem.
Pomysł z ponownym zakryciem, odpuściłem sobie, bo zauważyłem, że na dole woda się sączy. Ewidentne przetarcie, a było na czym.
Czy woda wpada od przodu, czy na innych połączeniach, nie wiem.
Ważne, żeby przed mrozami wewnątrz miecz został osuszony.
Co rok, miecz czyszczony i malowany.
Przez lata wszelkie zabezpieczenia ocynkowania znikły.
Na zimę 2019/20, podczas czyszczenia, dotarłem do bąbla, który oczyściłem, ale zaczeła sączyć się woda.
Na wiosnę 2020 wgłębienie pokryłem szpachlą i zamalowałem.
Jestem ciekaw, czy przetrwa sezon?
Fakt, do połysku nie doprowadziłem powierzchni szpahlowanej, żeby nie osłabiać płaszcza miecza.
Czy ktoś miał podobny przypadek?
Jak zabezpieczyć płaszcz z zewnątrz? Miecz, w najgrubszym miejscu jest prawie na styk ze skrzynią, co zapobiega tłuczeniu - profilowany.

miecz wymiana.jpg
kontrola w 1 roku.
Plik ściągnięto 9 raz(y) 455,03 KB

P1370603.JPG
wgłębienia ok max 0,5 cm, jakby od uderzeń kamieni
Plik ściągnięto 7 raz(y) 4,55 MB

[ ODPOWIEDZ ]