FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Drzewa przy drogach - wycinać czy nie?

Czy jesteś za/przeciw wycinaniu drzew przy mazurskich drogach?
Jestem za. Bezpieczeństwo na drodze jest bezcenne.
31%
 31%  [ 51 ]
Wycinka tak ale tylko w miejscach szczególnie niebezpiecznych
35%
 35%  [ 59 ]
Godzę się na wycinkę drzew ale TYLKO przy głównych drogach
10%
 10%  [ 17 ]
Jestem przeciw. Ochrona przyrody jest najważniejsza.
22%
 22%  [ 37 ]
Głosowań: 164
Wszystkich Głosów: 164

Autor Wiadomość
~najmita

Wysłany: 2020-03-13, 10:14    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
najmita napisał/a:
[
Gdy wieje "taki" wiatr to jadąc autem trzeba być uważnym. Z pewnością na drodze leżały połamane kawałki gałęzi, a wiatr również utrudniał utrzymanie się w pasie jezdni. Trzeba trochę myśleć za kółkiem (i nie tylko).
- i jadąc ostrożnie Andrzeju dostajesz podmuch bocznego wiatru 120km/h (lub dostał go kierowca busa z naprzeciwka) i guzik Ci da Twoje myślenie jak walniesz w drzewo w skrajni lub czołówka.

W skrajnie trudnych (jak dla mnie) warunkach zjeżdżam w miarę bezpieczne miejsce i czekam na poprawę warunków.
Walnąć w drzewo można również i bez wiatru.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-03-13, 10:17    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Wszyscy wiemy, że nie wszystkie drzewa są zdrowe. Wiatr był porywisty, a siły działające dynamicznie różnią się od działających statycznie.
Oczywiście nie wszyscy muszą znać się na fizyce. (ta uwaga nie jest skierowana do nikogo konkretnego).

Dlatego prędkość wiatru podaje się w wartościach średnich i "w porywach". Właśnie prędkość tych porywów nie pozwalała na połamanie pni lub wyrwanie z korzeniami zdrowego drzewa... i faktycznie na zdjęciach widać jedynie powalone próchna, które powinny być już usunięte dawno.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-03-13, 10:18    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Tobo napisał/a:
najmita napisał/a:
[
Gdy wieje "taki" wiatr to jadąc autem trzeba być uważnym. Z pewnością na drodze leżały połamane kawałki gałęzi, a wiatr również utrudniał utrzymanie się w pasie jezdni. Trzeba trochę myśleć za kółkiem (i nie tylko).
- i jadąc ostrożnie Andrzeju dostajesz podmuch bocznego wiatru 120km/h (lub dostał go kierowca busa z naprzeciwka) i guzik Ci da Twoje myślenie jak walniesz w drzewo w skrajni lub czołówka.

W skrajnie trudnych (jak dla mnie) warunkach zjeżdżam w miarę bezpieczne miejsce i czekam na poprawę warunków.

Nie parkuj pod drzewem, bo może być spróchniałe. :-P

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-03-13, 10:23    [Cytuj]

najmita napisał/a:

- nie, jeśli nie będzie drzewa przy drodze...

~najmita

Wysłany: 2020-03-13, 10:25    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
najmita napisał/a:
Tobo napisał/a:
najmita napisał/a:
[

Nie parkuj pod drzewem, bo może być spróchniałe. :-P

To jak raz wiem :lol: Jestem z wykształcenia drzewiarzem...

<|taras

Wysłany: 2020-03-13, 10:41    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Każda ! organizacja sprzeciwiająca się wycięciu konkretnego drzewa powinna być "pod nim" podpisana. W przypadku szkód winna (jej władze) w pełni za nie odpowiadać; w tym karnie jak np. nieumyślne spowodowanie śmierci. Wtedy 2 x by się zastanowili.

tia i jako dupochron wycięto by wszystko, małe, duże zdrowe chore. kilometr od drogi itd.

~najmita

Wysłany: 2020-03-13, 11:00    [Cytuj]

Odpowiedzialnym za pielęgnację zieleni jest jej właściciel. Jeżeli ze względu na stan drzewa (konkretnego) ktoś zdecyduje o jego usunięciu, nie będę nigdy protestował. Oczywiście wtedy gdy drzewo zagraża bezpieczeństwu. Inna sprawa z pomnikami przyrody. Często z powodu wieku są w złym stanie. I tak na przykład dąb rosnący Pod Dębem jest wypełniony betonem, a zrobiono to jeszcze w czasach słusznie minionych.

~darkor54

Wysłany: 2020-03-13, 11:25    [Cytuj]

najmita napisał/a:
(...)Inna sprawa z pomnikami przyrody. Często z powodu wieku są w złym stanie. I tak na przykład dąb rosnący Pod Dębem jest wypełniony betonem, a zrobiono to jeszcze w czasach słusznie minionych.

Ale na ogół przy drogach pomników przyrody nie spotkacie. Można i powinno robić się ekspertyzy stanu drzew przydrożnych. Jest to niestety koszt, nie wiem nawet czy jest robiona ich inwentaryzacja - co gdzie rośnie.

~najmita

Wysłany: 2020-03-13, 11:29    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
najmita napisał/a:
(...)Inna sprawa z pomnikami przyrody. Często z powodu wieku są w złym stanie. I tak na przykład dąb rosnący Pod Dębem jest wypełniony betonem, a zrobiono to jeszcze w czasach słusznie minionych.

Ale na ogół przy drogach pomników przyrody nie spotkacie. Można i powinno robić się ekspertyzy stanu drzew przydrożnych. Jest to niestety koszt, nie wiem nawet czy jest robiona ich inwentaryzacja - co gdzie rośnie.

Darku, w Rucianem, koło Wyłuszczarni stały kiedyś dęby pomniki przyrody. Stały blisko drogi ale po którejś wichurze, gdy połamały się konary wycięto je. Można?

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-03-13, 13:09    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:

Ale na ogół przy drogach pomników przyrody nie spotkacie. M
- są są, z głowy - na E63 między Małym Płockiem a skrzyżowaniem na Nowogród - nawet ileś tam stron tego tematu wcześniej dałem zdjęcie, dwie całe aleje - Jedwabno- Olsztynek - w skrajni, piękne dęby, Wizna - Bożejewo (też droga krajowa).

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2020-03-13, 15:42    [Cytuj]

Nie wiem, jakimi kryteriami kieruje się przy udzielaniu zgód na wycięcia drzew właściwa administracja.
Właścicielowi naszego biurowca przeszkadzała piękna lipa, rosnąca 4 m od budynku. Dlaczego ? Bo liście trzeba było wybierać z rynien na jesień. To napisał, że drzewo chore. I dostał z Delegatury UM pozwolenie. Jak zobaczyłem zdrowe przekroje ściętego dużego, pięknego drzewa, bielutkie, bez skazy, to mnie kurwica wzięła. Zadzwoniłem do odpowiedniego wydziału w Delegaturze i spytałem, kto wydał takie zezwolenie i na jakiej podstawie. Za 30 minut po telefonie właściciel biurowca wszedł do nas i poprosił mnie, żebym "nie drążył" .

~krak

Wysłany: 2020-03-13, 20:02    [Cytuj]

Ale jakie piękne drzewo do rzeźbienia :mrgreen:

[ ODPOWIEDZ ]