FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Majówka czarterem przez Kanał Elbląski - czy warto?
Autor Wiadomość
jachoo

Wysłany: 2020-02-12, 00:53   Majówka czarterem przez Kanał Elbląski - czy warto? [Cytuj]

Dzień dobry Forumowicze!

Mam do Was pytanie, jako do ekspertów ;)

Od wieeeelu lat czarteruję 2-3 razy do roku jachty na szlaku WJM i robię rejsy z paczką znajomych (młodzi ludzie, 20-35-latkowie). Zawsze klimatyczne i w miarę tradycyjnie: z ogniskami, szantami, gitarą, stawaniem na dziko i ogólną żeglarską kulturą... czyli bez disco polo i bez robienia siary po marinach 12-metrowymi krowami. Przepracowałem też na WJM parę sezonów jako sternik na obozach żeglarskich.

W tym roku, jako że jest krótka majówka (w moim przypadku czwartek-niedziela), wpadła mi taka myśl do głowy, żeby szarpnąć się na pochylnie na Kanale Elbląskim. Wyczarterować jakąś większą motorówkę (8-10 osób), przepłynąć się tam i z powrotem przez pochylnie i ewentualnie gdzieś jeszcze jak starczy czasu.

Czy taka wizja ma sens?

Problemy jakie przychodzą mi na myśl:

1. Od miliona lat pływam tylko jachtami żaglowymi, a nigdy motorowymi. Czy trudno jest "ot tak" się przesiąść na dużą motorówkę?

2. Nigdy też nie byłem na samych pochylniach. Czy przejście pochylniami bez wcześniejszego doświadczenia jest bezpieczne?

3. Pochylnie mogą być nie otwarte na majówkę (czy nie?)

4. Poziom wody może być zbyt niski (chyba mamy obecnie suszę?)

5. Nie mam żadnych znajomości ani znajomych, który czarterowaliby cokolwiek na Kanale Elbląskim. Czy mogą być jakieś problemy z armatorami?

Z góry dziękuję za wszelkie Wasze rady :) Jeśli nie będę na 100% pewny, że taki rejs jest bezpieczny, popłynę standardowo na WJM.
Ostatnio zmieniony przez jachoo 2020-02-12, 00:55, w całości zmieniany 1 raz  

~Robert W

Wysłany: 2020-02-12, 09:27    [Cytuj]

Podłączę się pod ten temat, bo przymierzam się do Kanału Elbląskiego i pochylni w sierpniu, ale jednak żaglówką .
Chętnie przeczytam wszelkie uwagi i sugestie w tym temacie.
Mam nadzieję, że założyciel wątku, nie weźmie mi tego za złe, bo pewne informacje będą chyba przydatne dla nas obu.
Ostatnio zmieniony przez Robert W 2020-02-12, 09:29, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2020-02-12, 10:12    [Cytuj]

Jak będzie z wodą nikt wam teraz nie powie. Tym bardziej z awariami... Za to w sierpniu może już być problem z zielskiem.
Co do samych pochylni - trzeba dobrze uwiązać łódkę. Przy ruszaniu bezwładność szarpnie ją w tył, a przy stawaniu w przód. Nawet jeśli dla was to oczywiste, trzeba pilnować innych jadących czy nie uszkodzą waszych łódek.
Ps. dużo informacji dostaniesz na Sailforum. Są tam stali bywalcy kan. Elbląsko - Ostródzkiego i pochylni.
Ostatnio zmieniony przez MirekMors 2020-02-12, 10:17, w całości zmieniany 1 raz  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2020-02-12, 15:06    [Cytuj]

Ale trzeba pamiętać o luzie bo przecież łódka musi osiąść na dnie.
Czyli nic nie może być opuszczone bo na tym zawiśnie albo i zniszczy ( np opuszczony silnik czy ster )

jachoo

Wysłany: 2020-02-12, 15:57    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Jak będzie z wodą nikt wam teraz nie powie. Tym bardziej z awariami... Za to w sierpniu może już być problem z zielskiem.

Oczywiście, że nikt nie zagwarantuje - ale pytanie czy jest w ogóle takie ryzyko, że kanał albo pochylnie będą całkiem zamknięte, a ja będę miał problem? Albo że zamkną pochylnie w połowie majówki i nie będę miał jak wrócić z czarteru? Zdarzają się takie sytuacje często?

Wydaje mi się, że w majówkę jeszcze poziom wody powinien być bezpieczny nawet mimo suszy, a ryzyko awarii pochylni niskie - dobrze myślę?

haszsz napisał/a:

Oceniasz z doświadczenia czy po prostu jak ktoś ma dłuższego to musi być cham?

Ehem, że co?????????

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2020-02-12, 16:16    [Cytuj]

Pytałeś o majówkę, a ja sobie wydumałem sierpień :shock: - sorry. W maju o zielsku nie ma mowy.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2020-02-12, 20:30    [Cytuj]

jachoo napisał/a:
Pytałem o Kanał Elbląski i pochylnie, jeśli nie masz nic do powiedzenia w tej kwestii, nie zaśmiecaj forum.

Masz rację Kolego.
Pytasz konkrety i masz prawo konkretów oczekiwać.
Płynąłem przez kanały ileś lat temu , Focusem 650 i było super.
Najważniejsze to pamiętać , że jak wózek ruszy to jacht musi bezpiecznie osiąść na dnie czyli pamiętać o cumach i aby nic nie było na czym może się zatrzymać w górnym położeniu.
Nie wiem jak teraz ale w tamtych czasach jak wszystkie jachty zajęły już miejsca na wózku to uderzało się w metalowa szynę na wózku , był to sygnał gotowości.
Pamiętam , że cała trasę przez pochylnie szliśmy z jedną dużą motorówką - 1 dzień .
Wcześniej byliśmy i w Iławie i w Ostródzie .
Po drodze wspaniałe jeziorka i niezapomniany widok Elbląga za jez. Druzno.
Jeżeli pochylnie będą czynne i będziesz miał z 1 ruchliwą i kumata osobę do cum to nie będziesz miał problemów.
Na wózki i w wąskich miejscach ( przy kołach lin ) na prawidłowe podejście naprowadzały specjalne prowadnice tak , że była mała szansa przywalić w coś.
Powodzenia
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2020-02-12, 20:32, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2020-02-12, 20:59    [Cytuj]

Posty rozjeżdżające temat zostały wydzielone. https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?p=327434#327434 Tam proszę dyskutować o użytkownikach dużych jachtów.

~Robert W

Wysłany: 2020-02-13, 14:18    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
... Za to w sierpniu może już być problem z zielskiem...

Za pierwsze informacje bardzo dziękuję, zwłaszcza o tym mocowaniu - niby oczywiste, ale z reguły człowiek łapie się na błędzie po tym pierwszym razie. A tak będę już czujny.
Z tym zielskiem - nie do końca wiem co masz na myśli - wydaje mi się, że ruch jest spory i pas roślinności raczej nie ma szansy na bujną wegetację...
Możesz to skomentować.
Ostatnio zmieniony przez Robert W 2020-02-13, 14:19, w całości zmieniany 1 raz  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2020-02-13, 15:58    [Cytuj]

Co prawda wywołujesz Mirka ale napisze Ci o swoim doświadczeniu niezaleznie od tego , że On sam pewnie Ci też napisze.

Pomimo ruchu niektóre miejsca były mocno zarośnięte co wymagało kilkukrotnego czyszczenia śruby.
Najgorzej było jak szedł przede mną stateczek.
Pomagało mi , że miałem lekką Hondę chłodzony powietrzem to nie musiałem wyłączać silnika , wystarczyło wrzucić na luz , podnieść i oczyścić .
Pomagałem sobie czymś w rodzaju zakrzywionego ostrza noża na krótkiej tyczce.
trzeba było tylko dobrze wsunąć czubek pod zielska na śrubie.

.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2020-02-13, 15:59, w całości zmieniany 1 raz  

~Robert W

Wysłany: 2020-02-14, 08:22    [Cytuj]

A może coś więcej o jakiś ciekawostkach lub fajnych miejscówkach Ostróda-Jeziorak-Elbląg?
Andrzej Drago - dziękuję za info.

~familiant

Wysłany: 2020-02-14, 09:28    [Cytuj]

W necie masz kilka przewodników po pętli Żuławskiej , kanale Elbląskim, Jezioraku. Tytułow nie będę wrzucał bo Admin i tak wywali ;)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-02-14, 11:11    [Cytuj]

Wątek targowy wydzieliłem do istniejącego tematu.

sowa4

Wysłany: 2020-04-27, 10:11    [Cytuj]

dzien dobry,
podlacze sie do tematu/watku zeby nie mnozyc bytow.
pomysl Kanalu "wpadl" jak kontrpropozycja tygodnia na szlaku WJM, a poniewaz nikt z zainteresowanych (4os, do max 6, w terminie 9-16.05 lub 16-23.05) nigdy nie widzial Kanalu od strony wody - mam kilka pytan do Szanownych Panstwa:
1. czy start z Ostrody (poniewaz jedziemy z pd PL) bedzie dobrym pomyslem? (niewiele ofert czarteru znalazlem)
2. jesli czarter z Elblaga - u kogo najepiej szukac? (zakladam jednostk motorowa)
3. czy w zakladanym czasie - tydzien - bez wiekszych problemow przeplyniemy leniwie i turystycznie tam i z powrotem? (Ostroda -Elblag -Ostroda lub Elblag-Ostroda-Elblag))
4. czy na przewidywanej trasie znajda sie fajne miejsca na cumowanie na dziko w mazurskim stylu? (typu spacery po lesie, ognisko nad woda itp)
5. jak wyglada dostepnosc na trasie wody, paliwa, zakupow?
edit: doczytalem na Forum, ze 30l paliwa powinno bez problemow wystarczyc w jedna strone - czyli pelen bak i/lub kanister rozwiazuje kwestie paliwa)
6. czy niski (obecny) stan wody moze spodowowac brak mozliwosci przeplynieca Kanalu? ( czy taka informacje znajde kilka dni wczesniej i jesli taka sytuacja bedzie miala miejsce - pozostaje czesc trasy czy raczej rezygnacja z czarteru).

z gory dziekuje za informacje,
pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony przez sowa4 2020-04-27, 10:17, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2020-04-27, 11:06    [Cytuj]

Czas płynięcia: Jak się uprzesz to jednego dnia pokonasz Ostróda - Elbląg. Ale odcinek Ostróda (lub Iława) - Buczyniec spokojnie w 1 dzień. Pochylnie - Elbląg też spokojnie w 1 dzień.
Miejscówki: Znajdziesz miejsca do cumowania. Tam nie ma łódek i np. miejsca na ogniska jak i opał wręcz czekają na ciebie.
Paliwo: napewno jest (była) nawodna stacja paliw w Iławie. W Ostródzie i Elblągu trzeba iść.Na trasie Elbląg - Malbork jest 1,5 km od śluzy.

sowa4

Wysłany: 2020-04-27, 11:39    [Cytuj]

bardzo dziekuje za wyjasnianie pkt 3 i 4 i troche 5.

jesli jeszcze ktos moglby mi pkt. 1, 2 i 6 to mialbym komplet.

zdecydowanie coraz bardziej podoba sie nam opcja przeplyniecia Kanalu - tyle atrakcji i mniej ludzi - jak domniemywam!

olozbyl

Wysłany: 2020-04-29, 21:28    [Cytuj]

Witam
Kanałem Elbląskim pływałem kilkanaście razy, przed i po remoncie.
W internecie znajdziesz ciekawe opisy takich rejsów ( ja jakoś nigdy się nie zabrałem do pisania), łącznie z mapkami.
1. Stan wody i komunikaty ( praca śluz, pochylni, pomoc) ja zawsze sprawdzałem RZGW Gdańsk.
2. Zawsze pływałem prywatną łódka, ale wiem że jest jakaś firma czarterowa w Makowie ( na Jezioraku)lub w Iławie kilka firm.
3. Trasę robiłem, z Gdańska, Zalew Wiślany, Ostróda, Pętla przez Malbork, Tczew, Ostróda, Iława.
Jednak na krótki weekend to najlepiej Iława- Elbląg lub Ostróda - Elbląg.
4. Jak masz doświadczenie to sobie poradzisz. Tylko na pochylniach najlepiej jak byś zobaczył pierwszy raz jak się to robi.Ja tak zrobiłem, przepuściłem kolejkę, żeby zobaczyć. Ważne to jak już tu ktoś napisał nie wiązać do wózka na sztywno. Najważniejsze jest ruszenie i hamowanie wózka. Po ruszeniu wózka łagodnie ustawiać jacht na dnie. Ja zawsze staram się delikatnie opierać na jedną burtę. No i bardzo ważne, nie biegać wtedy bez potrzeby po jachcie!!! Widziałem już paru zdziwionych jak łódką bujnęło - i kosze połamane. Ważne jaki jacht ma ster, czasami przy głębinowym trzeba tak ustawić aby trochę jacht wystawał za wózek. Na szlaku trzeba uważać jeszcze na niskie prześwity pod niektórymi mostami i
5. Zakupy i paliwo na trasie. Najlepsza miejscówka to Miłomłyn, tylko nie przy śluzie, ale trzeba opłynąć dookoła i jesteś w centrum. Blisko stacja paliw, sklepy, marina, knajpka
Też robiłem w Małdytach, ale trzeba zatrzymać się przy moście i z buta zasuwać do starej 7, chyba z 1 km.
6. Jak miejsca na dziko to stawałem na Rudej Wodzie, także przy wyjściu kanału na Ostródę j. Drwęckie, no i oczywiście Jeziorak ( co kawałek), do tego pomosty.
Wrażenie niesamowite ( tak po cichu J. Dróżno 4 rano bezcenne)
Pozdrawiam ZO

[ ODPOWIEDZ ]