FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Za pomosty jak za zboże...
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2013-06-24, 22:33    [Cytuj]

Spaść nie spadną, ale przynajmniej nie wzrosną.

zenek

Wysłany: 2014-12-10, 20:09    [Cytuj]

Czyżby kretyński podatek od pomostów miał teraz wrócić ze zdwojoną siłą i objąć jeszcze większą liczbę użytkowników wód :-( ???
Cytat:
Korzystanie z wód powierzchniowych ma być płatne dla wszystkich

Ministerstwo Środowiska wprowadzi zasadę odpłatności za korzystanie z wód powierzchniowych. Tego wymaga od Polski prawo unijne. Dziś z tej opłaty zwolnione są niektóre branże. W nowym Prawie wodnym znajdą się również rozwiązania mające usprawnić zarządzanie gospodarką wodną – pojawią się nowe instytucje i zasady. Ustawa ma rozwiązać także problem lokalnych podtopień.
-Wprowadzamy zasadę odpłatności za korzystanie z wody. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której będziemy całkowicie zgodni z prawem europejskim. Oczywiście pamiętamy o wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Niemiec, bo on doprecyzowuje zasady pobierania opłat, ale jednak ta zasada musi być w Polsce wprowadzona – mówi Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.

Tego wymaga Ramowa Dyrektywa Wodna 2000/60/WE z 2000 roku, która ustanawia sposób wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej. ETS w niedawnym wyroku w sprawie KE przeciw Niemcom stwierdził, że płacić za wodę powinny firmy i branże, które negatywnie oddziałują na jej stan. Dziś z opłat za korzystanie z wód powierzchniowych zwolnione są np. firmy energetyczne, które i tak płacą za wodę na podstawie umów.
To jedna ze zmian, którą wprowadza przygotowana przez resort środowiska nowa ustawa Prawo wodne. Propozycja przepisów trafiła do konsultacji.

W Polsce od dłuższego czasu pojawiają się głosy mówiące o tym, że trzeba uporządkować zarządzanie gospodarką wodną – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Stanisław Gawłowski. – Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której na jednej rzece będzie wyłącznie jeden gospodarz. Dzisiaj możliwe jest, by kto inny zarządzał wałami przeciwpowodziowymi, kto inny – korytem rzeki, a jeszcze inny – międzywalem.

W projekcie ustawy resort proponuje ograniczenie liczby organów i instytucji z piętnastu zajmujących się żeglugą śródlądową i regionalnych zarządów gospodarki wodnej do ośmiu. Będzie to sześć urzędów gospodarki wodnej (zgodnie z podziałem Polski na układ hydrograficzny – w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu oraz Gdańsku, Warszawie i Krakowie) i dwa zarządy: Dorzecza Wisły i Dorzecza Odry.

Rzeki duże, o znaczeniu ogólnokrajowym, lub graniczne będą utrzymywane przez zarządy. Pozostałe – te o znaczeniu regionalnym lub lokalnym – będą przypisane marszałkom województw. Przygotowane przepisy zwiększą rolę wojewodów w zarządzaniu tymi terenami w zakresie działań przeciwpowodziowych, m.in. realizacji koniecznych inwestycji i utrzymaniu infrastruktury przeciwpowodziowej.

Samorządy gmin przejmą odpowiedzialność za utrzymanie melioracji szczegółowych. Do tej pory melioracja szczegółowa jest zadaniem własnym właścicieli nieruchomości i jakość jej utrzymania jest bardzo słaba. Zdecydowaliśmy się również rozwiązać ten problem. Mamy świadomość, że początkowo może to budzić różnego rodzaju emocje, ale bez rozwiązania problemu związanego z melioracją szczegółową nie uda się uporządkować spraw związanych z lokalnymi podtopieniami – podkreśla Stanisław Gawłowski.

Pieniądze na ten cel mają być pozyskiwane z opłat uiszczanych do gminy przez właścicieli gruntów, którzy odniosą korzyści z urządzeń melioracji wodnych. Do końca 2020 r. gminy dodatkowo otrzymają dotacje z budżetu państwa na dofinansowanie wydatków związanych z utrzymywaniem wód i urządzeń wodnych.
Źródło

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2014-12-10, 20:19    [Cytuj]

Ja mogę się ustosunkować do końcowego fragmentu o melioracji szczegółowej.
Za komuny płaciłem 10 zł rocznie i Spółka Wodna utrzymywała rowy w dobrej kondycji. Teraz ten obowiązek spoczywa na mnie. Ale jak mam się z niego wywiązywać ? W gumiakach i z łopatą mam czyścić podległy mi odcinek ?
Niech szczezną urzędasy.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-12-10, 20:52    [Cytuj]

Może nie będzie tak źle. ;-)

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2014-12-10, 20:54    [Cytuj]

Już jest ! Wiesz co płynie rowami "melioracyjnymi" ? :-?

~darkor54

Wysłany: 2014-12-10, 20:58    [Cytuj]

Z tekstu opisującego planowane zmiany niewiele wynika. Przywołano wiele organów, których działania nie pokrywają się terytorialnie bądź kompetencyjnie. Mamy mieć zarządy, urzędy, marszałków i wojewodów - wszystkie te organy wymieniono jednym tchem - czyli jak na razie problem ustalenia kompetencji i odpowiedzialności pozostaje bez zmian. Istota zmian ustawowych zmierza chyba do opłaty za pobieranie wody bądź jej inne wykorzystanie a nie stanowienie podatków podwodnych. Ale nie możemy wykluczyć, że ktoś przy okazji wpadnie na taki pomysł. Pamiętajmy jednak, że podatek można nałożyć na rzecz (przedmiot opodatkowania) a póki co rzeki i jeziora przepływowe w świetle definicji rzeczy zawartej w polskim kodeksie cywilnym rzeczami nie są, co dawał wyraz już nie raz sąd - ostatni raz chyba w przypadku podatku podwodnego w Cichej Zatoce na Mikołajskim :-P

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-12-11, 08:26    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Ja mogę się ustosunkować do końcowego fragmentu o melioracji szczegółowej.
Za komuny płaciłem 10 zł rocznie i Spółka Wodna utrzymywała rowy w dobrej kondycji. Teraz ten obowiązek spoczywa na mnie. Ale jak mam się z niego wywiązywać ? W gumiakach i z łopatą mam czyścić podległy mi odcinek ?
Niech szczezną urzędasy.

Mirku, ale to twój rów i twoje grunty, a skoro tak to twoja woda , więc niby dlaczego podatnik ma utrzymywać twój rów. Są firmy , które Ci ten rów wykopią za wcale nie duże pieniądze. Chcesz taniej to wodery i łopata. Właściele gruntów , rolnicy dobrowolnie zrzeszają się w spółki wodne opodatkowuje się i przy pomocy dodatkowej pieniędzy z gmin utrzymują te urządzenia, ale inicjatywa jest i musi być po stronie ludzi. Co Ci państwo ma jeszcze zrobić : zaorać, zasiać, pielęgnować , zebrać plony, korzystnie sprzedać i kasę przelać Ci na konto.

Mirku za bardzo się nie orientuje , ale za 10 zł ty nawet chyba podłej wódki nie kupisz, a chciałbyś aby Ci państwo utrzymywało urządzenia melioracyjne na Twoim gruncie. Socjalizm się skończył, to se newrati jak mawiają Czesi.
Ja nie mam gruntów , ale mam mieszkanie, tez chętnie zapłacę 10 zł i niech mi państwo zrobi remont w domu.
Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2014-12-11, 08:27, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2014-12-11, 11:22    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
... Co Ci państwo ma jeszcze zrobić : zaorać, zasiać, pielęgnować , zebrać plony, korzystnie sprzedać i kasę przelać Ci na konto.

Mnie osobiście wystarczyłoby jedynie... to ostatnie. ;-) :mrgreen:

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-12-11, 11:26    [Cytuj]

extant napisał/a:
Sławek napisał/a:
... Co Ci państwo ma jeszcze zrobić : zaorać, zasiać, pielęgnować , zebrać plony, korzystnie sprzedać i kasę przelać Ci na konto.

Mnie osobiście wystarczyłoby jedynie... to ostatnie. ;-) :mrgreen:

Za rok wybory trzeba dobrze wybrać. na pewno będą tacy co będą obiecywali ,że przeleją, a potem okaże się, że owszem przyleją :mrgreen: No chyba że zostaniesz znanym politykiem wtedy oprócz pudrowania nosa zostanie Ci jedynie śledzenie przyrostu konta :-D

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2014-12-11, 11:35, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2014-12-11, 11:44    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
... No chyba że zostaniesz znanym politykiem wtedy oprócz pudrowania nosa zostanie Ci jedynie śledzenie przyrostu konta :-D

Nie mam na to żadnych szans... jestem "do bólu" uczciwym człowiekiem. :-)

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2014-12-11, 17:54    [Cytuj]

Napisałem. Skasowałem. Sławek jest chyba zerojedynkowy ?

~Tomek J

Wysłany: 2014-12-12, 13:30    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
No chyba że zostaniesz znanym politykiem wtedy oprócz pudrowania nosa zostanie Ci jedynie śledzenie przyrostu konta :-D

O brylantynie we włosach zapomniałeś :-D Tylko broń Boże nie zapomnij o prawidłowym wypełnieniu zeznania podatkowego, bo inaczej możesz podzielić los Obercajgiermajstra :shock:

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

~Colonel

Wysłany: 2014-12-13, 10:35    [Cytuj]

SŁawku, żadnej brylantyny, możesz wylądować w Madrycie zamiast Charzykowach! A tam wody mało!!!

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-12-15, 09:14    [Cytuj]

Colonel napisał/a:
SŁawku, żadnej brylantyny, możesz wylądować w Madrycie zamiast Charzykowach! A tam wody mało!!!

A właśnie miałem wylądować na przełomie lutego i maca w Alicante na treningi. Ale aby było taniej połączyliśmy wyjazd z drugim klubem i jedzie jeden trener. Ponieważ lecimy za swoje na mnie brakło kasy więc zostaje w naszym pięknym kraju.

Sławek

~Colonel

Wysłany: 2014-12-16, 08:10    [Cytuj]

Czy to moze trener z Pucka?

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2014-12-16, 10:01    [Cytuj]

Colonel napisał/a:
Czy to moze trener z Pucka?

Nie trener Marek ze Stali Gdynia. Planów Macieja nie znam. On jeździ wczesną wiosna na Gardę.

Sławek

Wardo

Wysłany: 2015-02-18, 05:49   W jaki sposób są naliczane opłaty za pomosty ? [Cytuj]

Czy jest jakaś reguła czy każdy przypadek jest traktowany przez urzędników indywidualnie ?

--------
Wardo

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-09-25, 23:02    [Cytuj]

17.09.2019 Wody Polskie uruchomiły nową usługę, która pomoże klientom w szybkim uzyskaniu informacji dotyczących wniosków i opłat.

Infolinia działa w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00
Kontakt będzie możliwy pod nr (22) 699 92 99

Dzięki nowej usłudze każdy zainteresowany może uzyskać niezbędne informacje na temat prawidłowego przygotowania dokumentów, właściwego miejsca składania wniosków oraz wniesienia odpowiednich opłat na odpowiedni numer konta.

Konsultanci nie będą informować o toku postępowania w konkretnej sprawie. W celu uzyskania takich wiadomości należy skontaktować się z konkretną jednostką Wód Polskich, do której został złożony wniosek.

Źródło:Wody Polskie

[ ODPOWIEDZ ]