FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polska potentatem eksportowym
Autor Wiadomość
~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-06-28, 07:19   Polska potentatem eksportowym [Cytuj]

Potęgą jesteśmy i basta
Cytat:
Polska potęgą w UE w eksporcie jachtów
Okazuje się, że Polska jest unijnym liderem jeśli chodzi o eksport jachtów. Nasz udział (w eksporcie) wynosi aż 60 procent. Kolejna na liście Finlandia nie przekracza nawet 10 proc.

Wartość polskiego eksportu jachtów wyniosła w ubiegłym roku niemal 400 mln euro (395,8 mln), co oznacza podwojenie od 2014 roku. W przypadku Finlandii to 60 mln euro, a trzecich w zestawieniu Włoch 36,7 mln euro. Rocznie w polskich stoczniach powstaje około 22 tys. jednostek.

Jesteśmy ekspertami przede wszystkim w produkcji małych jachtów, o długości do 9 metrów - największym producentem w Europie i drugim największym na świecie, po Stanach Zjednoczonych. Na posiadanie nawet takiej małej jednostki na własność wielu Polaków raczej nie stać. Stąd niemal cała nasza produkcja - 95 proc. - trafia na eksport. Jak wylicza Polski Instytut Ekonomiczny, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Francji, Niemiec, Rosji i na Bliski Wschód. Często są to jachty luksusowe.

Polskie stocznie dyktują trendy
"Polska jest pionierem nowych rozwiązań w przemyśle jachtowym, dyktując trendy, które inni powielają (np. opuszczane burty). Obok doświadczenia i niejednokrotnie unikalnych kwalifikacji polskich szkutników, ważnym atutem naszych stoczni jachtowych są możliwości w zakresie technologii, designu, a także jakości wykończenia. Polskie stocznie jachtowe często realizują kontrakty pod konkretne zamówienia" - piszą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W Polsce działa ponad 150 stoczni, a kilka największych zatrudnia do 1,5 tysiąca osób. Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych (POLBOAT) szacuje wartość sprzedaży tych stoczni na 1,2-1,3 mld zł.

- Polskie stocznie w tej chwili należą do najbardziej nowoczesnych, najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie. W ostatnich latach wiele z nich przeprowadziło bardzo spektakularne inwestycje, dzięki czemu rozbudowały znacznie swoją zdolność produkcyjną. Liczymy na to, że w następnych latach uda nam się znacznie powiększyć również wolumen produkcji polskiego przemysłu jachtowego - mówił agencji Newseria sekretarz generalny POLBOAT.

Sławek

szeglarz

Wysłany: 2019-06-28, 08:00    [Cytuj]

Wiedziałem, że jest dobrze, ale nie wiedziałem, że aż tak.
Gratulacje dla producentów.
Duma 😄

Piotr Przybecki

Wysłany: 2019-06-28, 20:30    [Cytuj]

Proszę odpowiedzieć mi na pytania:
1. Czy samochody Kia, produkowane w Słowacji, są autami słowackimi, czy koreańskimi?
2. Czy jachty Balt lub stoczni Delphia, produkowane na terenie Polski, są jachtami polskimi?
3. Czy np. Delpha Yachts jest stocznią polską czy francuską?

~Luke

Wysłany: 2019-06-28, 20:57    [Cytuj]

szeglarz napisał/a:
Duma 😄

Ale że co dobrze? Że praktycznie nikogo w kraju nie stać na takie jachty i wszystko idzie na eksport..? Bo ten nasz rekord, to nie ilość wyprodukowanych jachtów, a procentowy udział w eksporcie. Bawaria i Beneteau produkują o wiele więcej jachtów, ale najwyraźniej rozchodzi się to na wewnętrznym rynku.

szeglarz

Wysłany: 2019-06-28, 21:05    [Cytuj]

Dobrze, że coś produkujemy i to wg polskiej myśli technicznej, a nie tylko sprowadzamy z Chin albo skręcamy dla Niemców. Eksport też jest ważny, wszyscy na tym zarabiamy i może powoli powoli sami będziemy kupować więcej ( no ale gdzie się to zmieści ☺)

<|jaras63

Wysłany: 2019-06-29, 13:10    [Cytuj]

Luke napisał/a:
szeglarz napisał/a:
Duma 😄

Ale że co dobrze? Że praktycznie nikogo w kraju nie stać na takie jachty i wszystko idzie na eksport..? Bo ten nasz rekord, to nie ilość wyprodukowanych jachtów, a procentowy udział w eksporcie. Bawaria i Beneteau produkują o wiele więcej jachtów, ale najwyraźniej rozchodzi się to na wewnętrznym rynku.

W artykule jest napisane że jesteśmy drugim po USA producentem jachtów o długości do 9 m. Czyli jednak coś produkujemy, a nie tylko *spam* :-D Z resztæ Twojego postu w pełni się zgadzam :-)

~Luke

Wysłany: 2019-06-29, 14:52    [Cytuj]

Masz rację, tylko moim zdaniem te "jachty do 9m" to w większości przypadków motorówki wędkarskie 5-6m (z kabiną). I tego faktycznie jest sporo, bo albo widać nasze, albo amerykanskie regale, baylinery itp.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-07-05, 14:51    [Cytuj]

Piotr Przybecki napisał/a:
Proszę odpowiedzieć mi na pytania:
1. Czy samochody Kia, produkowane w Słowacji, są autami słowackimi, czy koreańskimi?
2. Czy jachty Balt lub stoczni Delphia, produkowane na terenie Polski, są jachtami polskimi?
3. Czy np. Delpha Yachts jest stocznią polską czy francuską?

Obie stocznie są polskie Delphia założpna przez braci Kot, Balt w 1990 r.. Obie produkują jachty w oparciu o polskich projektantów.

Sławek

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2019-07-05, 15:14    [Cytuj]

Sławku, w przypadku "Delphii" jest to już nieaktualne.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-07-05, 16:45    [Cytuj]

A główną produkcją Bałta jest produkcja jachtów zachodnich marek. Marka własna wg mojej wiedzy to ułamek całości w przypadku tego dość dużego przedsiębiorstwa. Zapewne to sugerował kolega Piotr.
Ostatnio zmieniony przez plitkin 2019-07-05, 16:46, w całości zmieniany 1 raz  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-07-06, 22:10    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
A główną produkcją Bałta jest produkcja jachtów zachodnich marek. Marka własna wg mojej wiedzy to ułamek całości w przypadku tego dość dużego przedsiębiorstwa. Zapewne to sugerował kolega Piotr.

A czy to coś zmienia

Sławek

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-07-06, 23:30    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
plitkin napisał/a:

A czy to coś zmienia

Sławek

Sporo. W przypadku własnej marki cały zysk zostaje u Ciebie. W przypadku obcej nigdy nie wiesz, czy jutro produkcji nie przeniosą do tańszego kraju... a koszty pracy w Polsce rosną.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2019-07-07, 08:42    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
plitkin napisał/a:

A czy to coś zmienia

Sławek

Zmienia jedynie sens Twojej poprzedniej wypowiedzi w tym wątku, a dla Bałta z pewnością nic mój wpis nie zmieni :)

[ ODPOWIEDZ ]