FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Drzewa przy drogach - wycinać czy nie?

Czy jesteś za/przeciw wycinaniu drzew przy mazurskich drogach?
Jestem za. Bezpieczeństwo na drodze jest bezcenne.
30%
 30%  [ 48 ]
Wycinka tak ale tylko w miejscach szczególnie niebezpiecznych
36%
 36%  [ 57 ]
Godzę się na wycinkę drzew ale TYLKO przy głównych drogach
10%
 10%  [ 17 ]
Jestem przeciw. Ochrona przyrody jest najważniejsza.
21%
 21%  [ 34 ]
Głosowań: 156
Wszystkich Głosów: 156

Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-12, 03:18    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Bo pieniądz dla wybranych jest dziś ważniejszy niż środowisko w którym żyją wszyscy

To niestety prawda. Większość z nas zasyfia jeziora detergentem myjąc swoje lub nie swoje lśniące pływadła. :-P

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2018-11-12, 07:57    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Najlepiej wyciąć wszystkie drzewa w kraju.
Taką mam koncepcję....

Niszczymy wszystko co się da. Co na naszej drodze to wróg.
Niszczymy zieleń, powodujemy znikanie wielu gatunków zwierząt, zasyfiamy świat i postępujemy jakby nasze działanie nie miało wpływu na przyrodę.
Nie miało, gdy na świecie było 30 mln ludzi a transport odbywał się perpedesem.
Ziemia przyjmowała nasze odchody, spokojnie je przerabiała, odłowienie paru kilogramów ryb nie miało znaczenia, wycięte drzewa stanowiły mały ułamek promila drzewostanu, który szybko się regenerował.

Nie jesteśmy władcami przyrody ani jej właścicielami. Zorientujemy się niestety zanim będzie za późno. Bo pieniądz dla wybranych jest dziś ważniejszy niż środowisko w którym żyją wszyscy

Rafale, mam pytania:
- czy mieszkasz w mieście?
- czy jeżdzisz autem?
- czy jeździsz koleją?
- czy robisz zakupy w markecie?
- czy jadasz mięso? Rybę?
- czy pływasz jachtem?
Ostatnio zmieniony przez plitkin 2018-11-12, 07:57, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2018-11-12, 09:44    [Cytuj]

Z wycinaniem przydrożnych drzew jest tak, że punkt siedzenia określa punkt widzenia.
Miłośnik przyrody czy nawet przeciętny człowiek, który sporadycznie używa samochodu będzie przeciwnikiem wycinania drzew rosnących przy drogach. Jak będzie trochę więcej jeździł, to opinia takiego kierowcy może się zmieniać w kierunku usuwania drzew, bo zobaczy potencjalne zagrożenie z ich strony.
Po drugie miłośnicy przydrożnych drzew radykalnie zmienią zdanie jeżeli to drzewo rośnie blisko ich ogrodzenia lub domu. Wtedy wręcz zażądają usunięcia takiego drzewa.
Z punktu widzenia zarządców dróg sprawa wygląda mniej więcej tak. Z pasów drogowych usuwane są drzewa, które ewidentnie zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego lub są uschnięte czy popękane. Najczęściej są to topole, lipy, klonojesiony. Te pierwsze czyli topole swoim systemem korzeniowym niszczą nawierzchnię dróg. Sporadycznie zdarza się aby wnioski o usunięcie drzew z pasa drogowego dotyczyły dębów, świerków czy innych cennych gatunków.
Decyzje o wycięciu drzew podejmuje Urząd Gminy po zasięgnięciu opinii w RDOŚ. Drogowcy jedynie wnioskują o wycięcie drzewa.

A teraz taki przykład dlaczego to robią. Kierowca jadąc drogą wjeżdża w powalone na jezdnię drzewo. Myślicie, że uznał swoją winę? Nic z tego -występuje do zarządcy drogi o odszkodowanie, bo jego zdaniem zarządca nie powinien dopuścić do sytuacji aby drzewo upadło na jezdnię!
Drugi przykład. Auto ma kolizję z łosiem. Kierowca występuje do zarządcy drogi o odszkodowanie, bo jego zdaniem rosnące w poboczu drzewa uniemożliwiły mu odpowiednio wczesne zauważenia zwierzęcia.
No to teraz spróbujcie sobie odpowiedzieć czy drogowcy powinni być zwolennikami wykarczowania do zera przydrożnych drzew czy za przeproszeniem nadstawiać własne cztery litery mając na uwadze dwa powyższe przypadki?

~Rafał1960

Wysłany: 2018-11-12, 18:37    [Cytuj]

plitkin napisał/a:

Rafale, mam pytania:
- czy mieszkasz w mieście?
- czy jeżdzisz autem?
- czy jeździsz koleją?
- czy robisz zakupy w markecie?
- czy jadasz mięso? Rybę?
- czy pływasz jachtem?

1) 50 tys. mieszkańców
2) ponad 5000 km miesięcznie, głównie po Warszawie
3) praktycznie nie
4) tak
5) zdecydowanie, ryba? właśnie smażymy szczupaczka przy Pajęczej
6) jak nie jak tak. Właśnie siedzę na jachcie zacumowanym na śniardwach

~Rafał1960

Wysłany: 2018-11-12, 22:31    [Cytuj]

Odpowiedzi nie pasują? Jeździ samochodem i nie chce wycinania drzew???

~Świerszcz

Wysłany: 2018-11-13, 00:12    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Najlepiej wyciąć wszystkie drzewa w kraju.
Taką mam koncepcję....

Niszczymy wszystko co się da. Co na naszej drodze to wróg.
Niszczymy zieleń, powodujemy znikanie wielu gatunków zwierząt, zasyfiamy świat i postępujemy jakby nasze działanie nie miało wpływu na przyrodę.
Nie miało, gdy na świecie było 30 mln ludzi a transport odbywał się perpedesem.
Ziemia przyjmowała nasze odchody, spokojnie je przerabiała, odłowienie paru kilogramów ryb nie miało znaczenia, wycięte drzewa stanowiły mały ułamek promila drzewostanu, który szybko się regenerował.

Nie jesteśmy władcami przyrody ani jej właścicielami. Zorientujemy się niestety zanim będzie za późno. Bo pieniądz dla wybranych jest dziś ważniejszy niż środowisko w którym żyją wszyscy

Alarmistyczno-katastroficzne wieści głosisz ;) a mi się przypominiał czytając Twego posta taki drobny zapomniany fakcik. Otóż jeszcze tak pod koniec lat 70tych ubiegłego wieku ( byłem wtedy pacholęciem ;) ale pamiętam) pojawił się nurt nazwijmy go na potrzeby ówczesnego czasu „ naukowym” , gdzie „autorytety” zwykłym zjadaczom pieczywa, wieszczyły hekatombę i koniec wszystkiego... i to nie w wyniku wojny ( no może troszkę też i wojny ;) ) ale przyczyną pierwotną miało być skończenie się zasobów surowców wszelakich na planecie. Ropy, gazu, węgla. A węgiel , to pamiętam, bo jako że już świadomość miałem nabytą że „ Polska węglem stoi” w końcu to była epoka Gierka, miał się skończyć w 1997-98 roku, co strasznie mną 10 letnim wtedy wstrząsnęło. Nawet miałem plany by przestać odrabiać lekcje, no bo po co? skoro węgla nie będzie, to i tak wyginiemy z zimna 8-) . Świst wieprzowej skóry przecinającej powietrze w drodze do mojego tyłka, spowodował odejście od koncepcji olania prac domowych :mrgreen: .
A za te katastroficzne dane odpowiadali „ naukoFcy” a jakże, wszyscy z tytułami z ciała nazwie Klub Rzymski ( ciekawe co by dziś powiedzieli o swoich „prognozach”) de facto jakiejś przybudówki do organizacji komunistycznej. :roll: Teraz też takie think tanki podobne pierdoły opowiadają, tyle że 50 lat później już się zmądrzyli, nie podają już tak dokładnych dat apokalipsy. Po prostu proletariatowi średnia życia się sporo wyłużyła, nooo i może dożyć i sprawdzić ;-) a wtedy... no źle to PRowo wygląda 8-)
Także nie histeryzujmy, drzew w Polsce przybywa i to nawet wtedy jak nam tuż pod oknem jakieś wytną, a w strachu umiar też jest potrzebny.
Ostatnio zmieniony przez Świerszcz 2018-11-13, 00:15, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2018-11-13, 11:44    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Odpowiedzi nie pasują?

Nie, raczej praca uniemożliwia szybką reakcję na Twój wpis. Zresztą, oczekujesz szybszej reakcji niż Twoja własna (sam odpowiedziałeś po 10 godzinach, a ode mnie oczekiwałeś już po 4 :)

Ale na poważnie:
nie pasuje mi coś innego. Nie pasuje mi radykalizm poglądów oparty na wąskim spojrzeniu przez pryzmat własnego komfortu. Posługujesz się narracją spójną dla krzykliwych środowisk, które z taką samą łatwością skrzyczałyby Ciebie za Twoje zachowania, sprzeczne z ideami które głosisz.

Przykład: mieszkasz w zabetonowanym mieście - zapewne dla własnego komfortu/pracy. To, że nie zastałeś chwili kiedy w tym miejscu w którym mieszkasz czy pracujesz wycięto drzewa i położono beton nie oznacza, że to się nie stało. Pod Twoim supermarketem również, ale przedkładasz taniość i komfort zakupów nad ekologię. Nie przeszkadzają Ci plastikowe opakowania, które dopiero śa niszczące dla środowiska - te opakowania są zmorą środowiska, wymuszaną m.in. przez markety, w których robisz zakupy.
Nie przeszkadzają Tobie wycięte na potrzebę budowy drogi drzewa, z której to drogi korzystasz wyłącznie dla swojej przyjemności - by sobie popływać jachtem. Nie przeszkadza Ci zatruwanie środowiska przez Twoje auto i trucie innych ludzi - robisz 60 tys km do doskonale skomunikowanym mieście. Zapewne robisz to zawodowo, więc kiedy idzie o Twoje potrzeby - akceptujesz wycinkę drzew, betonowanie miast, budowę dróg i chodników, smrodzenie środowiska. Kiedy chodzi o życie i bezpieczeństwo innych - tego już nie akceptujesz, bo nie darzysz szacunkiem życia kierowcy TIRa wiozącego zakupy do Twojego marketu, handlowca, który jedzie z mazurskiej fabryki mleka na podpisanie kontraktu handlowego z Twoim marketem byś mógł wygodnie kupić zapakowany w plastik twaróg u siebie pod nosem, i może umrzeć na drodze, bo zmęczony w pracy kierowca TIRa przysnął i wyjechał na przeciwny pas, a ten handlowiec nie ma ucieczki. Nie traktujesz poważnie bezpieczeństwa innych ludzi, bo jest poza Twoimi potrzebami - wszakże jeździsz głównie po już wyciętym i zabetonowanym mieście, a jak sobie dla przyjemności jedziesz na Mazury kilka razy do roku - to może się nic akurat nie zdarzy i nie jest to dużym dyskomfortem czy ryzykiem dla Ciebie.
Jadasz rybkę, którą musisz zabić, choć są środowiska uznające, że wcale tego robić nie musisz. Przyczyniasz się do rozwoju marketów i miast - niszcząc przyrodę. Spalasz ogromne ilości paliwa poruszając się po dobrze skomunikowanym mieście, zatruwając innych. Nawet chyba nie wiesz jak wygląda w Polsce gospodarka leśna i drzewostan (ja nie wiem, ale co jakiś czas słyszę w mediach, że drzew przybywa). I w tej sytuacji naprawdę mówisz o tym, że wycięcie drzew, na których REALNIE GINĄ LUDZIE, jest rzeczywistym problemem ekologicznym? Nawet nie wiedząc, czy te wycięte drzewa nie zostaną gdzieś odtworzone?

To jak jak unać, że jak kupujesz w markecie pokrojonego schabowego, to żadna świnka nie ucierpiała, bo różowe mięsko leży w pięknym pudełeczku.

Apeluję: działajmy rozsądnie, nie ograniczajmy swoich poglądów na strefie własnego komfortu. Tak działają skrajne środowiska i im głośniejsze się one robią, im bardziej akceptujemy tego typu działania - tym więcej ograniczeń narzucimy na siebie, w tym na strefę naszego własnego komfortu. Dlatego, że dzisiaj my jesteśmy głośni i radykalni w kwestii komfortu/bezpieczeństwa innych, a jutro inni będą i wejdą na nasz komfort.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2019-05-14, 15:49    [Cytuj]

Tak a propos drzew w skrajni jezdni:

<|Tobo

Wysłany: 2019-05-26, 21:36    [Cytuj]

Cytat:
Pasażerka audi trafiła do szpitala w Łomży po wypadku w Małym Płocku na drodze krajowej nr 63. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierowca renault jadąc z naprzeciwka z nieustalonych przyczyn zmienił pas ruchu. Kierujący audi chcąc uniknąć zderzenia z pojazdem zjechał do rowu, następnie jego auto z całym impetem uderzyło w drzewo.

Do zdarzenia doszło dziś przed godziną 18.

W wyniku wypadku 29-letnia pasażerka audi trafiła do szpitala. Ruch na tym odcinku jest utrudniony.
- źródło: .https://mylomza.pl/artykul/wypadek-na-trasie-lomza/667970

[ ODPOWIEDZ ]