FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Recykling Rejs
Autor Wiadomość
~Tomek J

Wysłany: 2019-05-21, 11:06    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Zawsze będą tacy, którzy bez względu na wysokość kaucji wyrzucą butelkę do kosza

Niby racja, bo rok czy dwa lata temu szukając grzybów w Zalesiu Górnym znalazłem wyrzuconą szklaną butelkę po coli 0,25l. Bezproblemowo zdałem ją w miejscowym sklepie, tym bardziej że sam w nim często kupowałem colę w takich samych butelkach wypijaną na miejscu. Ale więcej taka okazja do zarobienia tych 25 a może 40gr się nie powtórzyła.
Cytat:
Tomku, czy celowo nie odnosisz się do ceny miejsca magazynowego?

Miejsca magazynowego w którym normalnie stoją zgrzewki z colą. Co za problem w miarę wyprzedaży towaru wygospodarować miejsce na puste butelki? Przywiozą następną dostawę coli, to odbiorą puste flaszki zamiast wozić powietrze. I zwrócą je producentowi zamawiając kolejną partię.
Cytat:
Moim zdaniem należy, wzorem epalet, stworzyć punkty obrotu (wtórnego może i pierwotnego) opakowaniami wielokrotnego użytku.

Tyle ze to interes na tyle mało dochodowy ze ze świecą szukać nawet punktów skupu surowca tak cennego jak puszki po piwie. Zbieram je podczas mazurskich rejsów z wody i brzegów gdzie staję na noc (nazwa jachtu wszak zobowiązuje! ;-) ) i po paru sezonach mam zapełniony achterpik. Muszę więc przed rozpoczęciem kolejnego sezonu znaleźć punkt skupu niezbyt odległy od macierzystego portu, przy czym bywa i tak że tego gdzie pozbyłem się kłopotliwego ładunku kilka lat wcześniej już nie ma. Kto przy takich uwarunkowaniach chciałby skupować puste flaszki PET?

Tomek Janiszewski

~najmita

Wysłany: 2019-05-21, 11:35    [Cytuj]

Tomku,
- uwierz, że w sklepach mało powierzchniowych miejsce magazynowe jest wykorzystane do końca, a towar rotuje w miarę regularnych dostaw i zbytu.
- do proponowanego systemu obrotu opakowaniami musi się włączyć państwo i zamiast rozdawać
pieniądze powinno dotować taką działalność, a są jeszcze pieniądze z "ochrony środowiska"

Dawno temu, kilkanaście lat, uczestniczyłem w sympozjum na temat projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i produktami niebezpiecznymi. Tekst ustawy był naprawdę dobry jednak sama ustawa przepadła w procesie legislacyjnym. Stąd, min. moja wiedza (już trochę zakurzona) na powyższy temat.

EDIT: Ja wyrzucając do pojemnika swoje bezzwrotne butelki widzę w "śmieciach" butelki zwrotne. Mógłbym je wydobyć i oddać do sklepu ale nie będę właził do pojemnika i grzebał. dziesięć pustych butelek to dwa "moje" piwa w butelce bezzwrotnej :lol:
Ostatnio zmieniony przez najmita 2019-05-21, 11:44, w całości zmieniany 1 raz  

~Tomek J

Wysłany: 2019-05-21, 12:11    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Tomku,
- uwierz, że w sklepach mało powierzchniowych miejsce magazynowe jest wykorzystane do końca, a towar rotuje w miarę regularnych dostaw i zbytu.

Znaczy się w miarę jak ubywają wyprzedawane zgrzewki z colą stawia się na ich miejsce kartony proszków do prania? :shock:

Cytat:
- do proponowanego systemu obrotu opakowaniami musi się włączyć państwo i zamiast
rozdawać pieniądze powinno dotować taką działalność, a są jeszcze pieniądze z "ochrony środowiska"

Dotować coś co z definicji powinno być dochodowe (odzysk tworzyw nadających się do ponownego wykorzystania)? Jeżeli dochodowe mimo to nie jest - znaczy coś z przepisami i stawkami jest nie halo.
Cytat:
Dawno temu, kilkanaście lat, uczestniczyłem w sympozjum na temat projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i produktami niebezpiecznymi. Tekst ustawy był naprawdę dobry jednak sama ustawa przepadła w procesie legislacyjnym. Stąd, min. moja wiedza (już trochę zakurzona) na powyższy temat.

A czemu przepadła, mimo że była taka dobra? Trafiła pod obrady tuż przed wyborami i nie zdążono uchwalić jej do końca?
Cytat:
EDIT: Ja wyrzucając do pojemnika swoje bezzwrotne butelki widzę w "śmieciach" butelki zwrotne
.
Niewykluczone że po piwie niejeden amator tego świństwa traci zdolność logicznego myślenia i wyrzucając butelkę nie patrzy czy jest ona zwrotna czy też nie.
Cytat:
Mógłbym je wydobyć i oddać do sklepu ale nie będę właził do pojemnika i grzebał.

Nigdzie nie grzebałem. Zarówno szklaną butelka po coli jak i puszki po piwie znajdowałem tam gdzie spodziewałem się znaleźć grzyby.
Cytat:
dziesięć pustych butelek to dwa "moje" piwa w butelce bezzwrotnej :lol:

Niechaj zgadnę: piwo w butelce zwrotnej kosztowało w przeliczeniu na jednostkę objętości drożej niż identyczne piwo w butelce bezzwrotnej, nawet po odliczeniu kaucji? Gdyby tak było - oznaczałoby to że producent piwa nie chciał sobie zaprzątać głowy pustymi butelkami i wolał aby kupowano piwo w butelkach bezzwrotnych, wyrzucanych w najlepszym razie na stłuczkę. Właśnie ukróceniu takich patologii powinna służyć zapowiadana ustawa.

Tomek Janiszewski

~najmita

Wysłany: 2019-05-21, 12:40    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
najmita napisał/a:
Tomku,

Znaczy się w miarę jak ubywają wyprzedawane zgrzewki z colą stawia się na ich miejsce kartony proszków do prania? :shock:

Właśnie tak, no może nie proszek... Napoje częściowo stoją w lodówkach, a folia zgrzewki nie zajmuje miejsca.

Tomek J napisał/a:
najmita napisał/a:
- do proponowanego systemu obrotu opakowaniami musi się włączyć państwo i zamiast
rozdawać pieniądze powinno dotować taką działalność, a są jeszcze pieniądze z "ochrony środowiska"

Dotować coś co z definicji powinno być dochodowe (odzysk tworzyw nadających się do ponownego wykorzystania)? Jeżeli dochodowe mimo to nie jest - znaczy coś z przepisami i stawkami jest nie halo.

Kto mówi, że dochodowe? Możliwe, że dochodowe byłoby gdyby punkty obrotu zaczynały na rynku pierwotnym (wprowadzając do obrotu nowe opakowania)
Tomek J napisał/a:
]
A czemu przepadła, mimo że była taka dobra? Trafiła pod obrady tuż przed wyborami i nie zdążono uchwalić jej do końca?

Nie dotyczy tematu - polityka.
Tomek J napisał/a:

Nigdzie nie grzebałem. Zarówno szklaną butelka po coli jak i puszki po piwie znajdowałem tam gdzie spodziewałem się znaleźć grzyby.

Ja pisałem o sobie, Ty napisałeś wyraźnie, że zbierałeś puszki poza pojemnikami.
Tomek J napisał/a:

Cytat:
dziesięć pustych butelek to dwa "moje" piwa w butelce bezzwrotnej :lol:

Niechaj zgadnę: piwo w butelce zwrotnej kosztowało w przeliczeniu na jednostkę objętości drożej niż identyczne piwo w butelce bezzwrotnej, nawet po odliczeniu kaucji? Gdyby tak było - oznaczałoby to że producent piwa nie chciał sobie zaprzątać głowy pustymi butelkami i wolał aby kupowano piwo w butelkach bezzwrotnych, wyrzucanych w najlepszym razie na stłuczkę. Właśnie ukróceniu takich patologii powinna służyć zapowiadana ustawa.

Tomek Janiszewski

Tomku, stłuczka nie jest balastem, jest nadal surowcem wtórnym.

PS.1. Teraz idę sobie do pracy więc jakiś czas mnie nie będzie :-D
PS.2. Tekst projektu ustawy wala się gdzieś w Sieci, jak będę miał czas to w swoich papierzyskach odnajdę tytuł ustawy.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-05-21, 12:44    [Cytuj]

A to nie jest tak, że butelka w automacie jest mielona? Poza tym zgnieciona nie zajmuje wiele miejsca. Z drugiej strony jako właściciel sklepu nie chciałbym mieć obowiązku zbierania śmieci. Wystarczy sprawić, aby to klientom nie opłacało się kupować produktu w plastiku i jest na to szereg sposobów.

~Tomek J

Wysłany: 2019-05-21, 13:58    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Tomku,
Właśnie tak, no może nie proszek... Napoje częściowo stoją w lodówkach, a folia zgrzewki nie zajmuje miejsca.

Jak nie ma miejsca gdzie indziej, to i w lodówce można puste butelki trzymać ;-) Chyba że miejsce zwolnione przez colę zajmuje kiełbacha :lol:

Cytat:
Kto mówi, że dochodowe? Możliwe, że dochodowe byłoby gdyby punkty obrotu zaczynały na rynku pierwotnym (wprowadzając do obrotu nowe opakowania)

Wykorzystane opakowania to lepszy lub gorszy, ale zawsze jakiś surowiec. Poza kartonami po mleku UHT bo taką piekielną mieszaninę tektury, plastiku i folii aluminiowej można wykorzystać tylko do spalenia w piecu, i to dostosowanym do tego procesu, w żadnym razie pospolitym kopciuchu.
Cytat:
Nie dotyczy tematu - polityka.

:shock: :mrgreen: :lol: :-P ;-)
Cytat:
Tomku, stłuczka nie jest balastem, jest nadal surowcem wtórnym.

I to pełnowartościowym, lepszym nawet niż pierwotne surowce do produkcji szkła (krócej trwa przetapianie gotowego szkła w piecu podczas wyrobu nowych butelek). W przeciwieństwie do butelek PET ponieważ wszystkie tworzywa sztuczne degradują się w większym lub mniejszym stopniu po każdym kolejnym przetopieniu. Zapewne dałoby się z nich zrobić polarowy ciuch, który conajwyżej szybciej się podrze niż zrobiony z pełnowartościowego, świeżego PET ale na żagle o izolacji kablowej w samolotach już nie mówiąc zdecydowanie bym tworzywa z odzysku nie polecał.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2019-05-21, 13:59, w całości zmieniany 3 razy  

~juzekp

Wysłany: 2019-05-21, 15:05    [Cytuj]

Ja na tą sprawę popatrzę z punktu innego widzenia - z kraju gdzie recykling jest sprawą powszechną, a opakowania jednorazowe znikają na rzecz kaucjowanych (z Niemiec).

Pierasza sprawa, to wysokość kaucji. Powinna byc taka, żeby z jednej strony nie odstręczała od kupna danego towaru, a z drugiej zapewniała opłacalność zwrotu. Ci bogacze i lenwi, którym się nie chce zanosić zostaną zastąpieni przez zbieraczy, którym to się opłaca. Bo za zbieranie i odnoszenie 10 czy 20 tu butelek i dostanie za to 1 czy 2 złote nikomu się nie opłaci, za to jeżeli dostanie za to 10 czy 20 złotych - to już niejegen zrobi.

W Niemczech w każdym większym skłepie jest automat (nawet kilka) przyjmujący takie opakowania, tam zostaje zmiażdżone (przygotowane do recyklingu) i wydany kwit realizowany w kasie. Godziny otwarcia - takie jak sklepu. Cena jednolita dla puszek i PETów różnej wielkości. Niektóre automaty przyjmują także plastikowe skrzynki po napojach.

Nie wiem nic na temat kosztów instalowania tych automatów, ale to już inna sprawa.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-05-21, 16:06    [Cytuj]

Można powiedzieć, że orientuję się w tej branży. Recykling w Niemczech to działalność fasadowa. Niemcy obok Holandii są europejskim liderem eksportu śmieci za granicę, dlatego wskaźniki dotyczące "składowania" mają imponujące. Tu są oficjalne dane UE za lata 2001-2016
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/0/06/Export_of_all_notified_waste_from_EU_Member_States_and_EFTA_countries_%281_000_tonnes%29%2C_2001-2016l.png

Dane opisowe:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Waste_shipment_statistics#Export_of_all_notified_waste.2C_in_tonnes

Co ciekawe od 3 lat nie prowadzi się już tych statystyk, więc pojawia się szereg spiskowych teorii.

~juzekp

Wysłany: 2019-05-21, 22:59    [Cytuj]

Mazury.info.pl
Chyba masz rację. Teraz przypomniało mi się że chyba te zgniecione PET-y zostają wysyłane do Chin w celu dalszego "przerobu"

Natomiast druga część mojego posta (o wysokości kaucji) jest nadal aktualna

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-05-21, 23:04    [Cytuj]

juzekp napisał/a:
Mazury.info.pl
Chyba masz rację. Teraz przypomniało mi się że chyba te zgniecione PET-y zostają wysyłane do Chin w celu dalszego "przerobu"

Chiny zablokowały import śmieci i teraz Europa ma problem, bo cały rzekomy recykling się "posypał". Pewnie dlatego na strona UE nie można znaleźć aktualnych danych.
.https://www.chemiaibiznes.com.pl/aktualnosc/chiny-zakaz-importu-odpadow-tworzyw-sztucznych

Cytat:
Chiny to największy na świecie producent, importer, a jednocześnie przetwórca tworzyw sztucznych. Jednocześnie od ponad 30 lat sprowadzały one odpady tworzyw sztucznych z innych części świata celem ich dalszej przeróbki. W ten sposób były w stanie pozyskać tani surowiec produkcyjny. W 2016 r. importowały, głównie z Europy, Japonii i Stanów Zjednoczonych, 7,3 mln ton odpadów tworzyw sztucznych za kwotę przekraczającą miliard dolarów. W latach wcześniejszych było to nawet ponad 10 mln ton odpadów.

Nic zatem dziwnego, że wprowadzony zakaz zachwieje światową równowagą. Wedle różnych danych aż 87% odpadów tworzyw sztucznych powstających w Europie ostatecznie trafiało do Chin (nie przeszkadzało to państwom europejskich zaliczać tych wielkości – wywiezionych do Chin - jako zagospodarowywanych przez siebie. Eksport odpadów traktowały po prostu jako jedną z opcji postępowania z nimi). Statystyki dla całego świata mówią o wywozie do Chin 56% wszystkich odpadów tworzyw sztucznych.

Decyzja rządu chińskiego może zatem dziwić, bo kraj ten sukcesywnie rozbudowywał swój przemysł związany z recyklingiem tworzyw sztucznych, zapewniając w ten sposób źródło cennych surowców dla gospodarki. Jednak brak skutecznego nadzoru i monitorowania działalności recyklingowej powodował także problemy środowiskowe w postaci zanieczyszczenia gleby i wód, co było spowodowane częstym zanieczyszczeniem odpadów przez inne materiały. A ponieważ Chiny były przez światową opinię publiczną już od dawna krytykowane za nieprzestrzeganie regulacji środowiskowych, to w końcu rząd w Pekinie postanowił nadać polityce środowiskowej większe znaczenie. W lipcu ubiegłego roku zdecydowano się zatem wprowadzić, z początkiem 2018 r., zakaz importu dla 24 rodzajów śmieci, w tym m.in. tworzyw sztucznych, papieru, bawełny, popiołu, przędzy, odpadów powstających przy produkcji stali. W uzasadnieniu stwierdzono, że bezpieczeństwo środowiska jest zbyt mocno narażone przez działanie toksycznych substancji, które trafiają do Chin wraz z zagranicznymi odpadami. Do odpadów z tworzyw sztucznych zaliczono m.in. butelki PET i inne opakowania tworzywowe.

Zakaz oznacza powstanie silnej presji na kraje europejskie, wywożące dotąd odpady do Chin, aby znalazły one alternatywne rozwiązania w zakresie unieszkodliwiania produkowanych przez siebie śmieci. Już teraz wiadomo, że nie będą one w stanie szybko podnieść poziomu recyklingu u siebie, choćby z uwagi na ograniczenia prawne oraz brak wystarczającej infrastruktury. Być może część przemysłu recyklingowego wyprowadzi się z Chin, ale to dopiero kwestia przyszłości. Nic więc dziwnego, że rośnie obawa, iż w Europie znów wzrośnie ilość odpadów kierowanych na składowiska, co jest najgorszą i nieakceptowalną formą gospodarowania nimi.

W Polsce średni wskaźnik odzysku surowców ze śmieci w profesjonalnych sortowniach wynosi od kilku do 10% (wagowo), zdecydowana większość i tak trafia na hałdę. Powodów jest całe mnóstwo. Od niewłaściwej segregacji w miejscu wytworzenia odpadu aż po nieefektywną organizację odbioru śmieci.

Niemcy niewiele się pod tym względem różnią. Wykazują się jedynie lepszą "kreatywnością" w zapisach, gdy uda im się śmieci wyeksportować do Chin lub któregoś z biedniejszych krajów takich jak Polska... które sobie potem spłoną na wolnym powietrzu. :roll:

Za wywóz tony odpadów uznanych za niebezpieczne Niemcy płacą nawet 2 tys. EUR. W Polsce koszt ich "legalnego" składowania wynosi o ile pamiętam ok. 200zł. Nielegalnego kosztuje grosze. Jest to więc dochodowy interes.

~Tupi

Wysłany: 2019-05-23, 01:02    [Cytuj]

oj recykling to nasza przyszłość :mrgreen: :lol:
powstaje właśnie niemiecko-francuskie konsorcjum budowy baterii do aut elektrycznych
UE dofinasuje
no i doceniając Polskę Niemcy i Francuzi postanowili nas to tego przedsiębiorstwa zaprosić - jako specjalistę od recyklingu :mrgreen: :lol: :evil:

jak to będzie wyglądało to chyba tłumaczyć nie muszę:)))

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-05-23, 09:55    [Cytuj]

Już wytłumaczyłem powyżej. :-P

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2019-05-23, 12:07    [Cytuj]

Odpowiednio rozumiany i prowadzony recykling przyczyni się do zwiększenia połowów ślimaka oraz obfitych zbiorów owoców marchewki.

~Tomek J

Wysłany: 2019-05-23, 14:58    [Cytuj]

Polityka :?:

~Tomek J

Wysłany: 2019-05-23, 15:04    [Cytuj]

Największy Śmieciorób Świata zamierza robić to tak:

Cytat:
Warszawa. Bilet za PET lub za puszkę. Na razie do kina

Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:

2019-05-23 10:00

Coca Cola rusza z globalną kampanią #WciążZmieniamy, w ramach której będzie m.in. namawiała do recyklingu plastikowych butelek, a jak wiadomo, cały biznes koncernu opiera się na napojach w plastiku. W jej ramach, w Warszawie staną śmieciomaty, w których będzie można oddać puszkę lub butelkę, a w zamian otrzymać punkty, które z kolei będzie można wymienić na bilety do kina, czy zniżki w kawiarni. Popularnym bonusem w tego rodzaju urządzeniach na świecie jest bilet komunikacji miejskiej, ale koncern na razie nie potwierdza, że będzie tak również w Warszawie.

W Warszawie stanie 10 śmieciomatów, przy czym pierwszy już w przyszłym miesiącu. Miasto jeszcze zastanawia się nad lokalizacjami. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zaznacza, że będą to uczęszczane miejsca, np. pl. Bankowy, czy ul. Ząbkowska. Olszewski od wielu miesięcy prowadzi intensywną kampanię, związaną z nowymi zasadami segregacji śmieci i przyznaje, że akcja Coca coli, która zapłaci za dziesięć śmieciomatów, wpisuje się w działania ratusza.

Maszyny dostarczy firma EcoTech Systems, która już w zeszłym roku postawiła śmieciomat w Wieluniu, a niedawno również w Krakowie, prezentowała też swoją technologię na kongresie klimatycznym COP24 w Katowicach. Chwali się, że w Warszawie staną pierwsze na świecie śmieciomaty przyjmujące trzy rodzaje odpadów – butelki plastikowe, szklane i puszki. Trzeba wrzucić butelkę do dziury, zeskanować wirtualną kartę z kodem ze smartfonowej aplikacji, a na nasze konto trafią punkty, które potem będzie można wymienić na bilety do kina czy inne miejskie bonusy. Producent tłumaczy jak to się robi m.in. tutaj.

Nie jest to jednak pierwszy taki pomysł na świecie, gdzie śmieciomaty często są sposobem na zdobycie biletu na komunikację miejską. Np. w Wieluniu jest taka możliwość. Siedem lat temu podobny śmieciomat stanął w pekińskim metrze. Podobną maszynę postawiono też w Sydney. W zeszłym roku w indonezyjskiej Surabaji uruchomiono autobusy, w których za wrzucenie do kosza pięciu małych lub trzech dużych plastikowych butelek, steward wydaje dwugodzinny, przesiadkowy bilet autobusowy.

Tekst aktualizowany: W pierwotnej wersji poinformowaliśmy, że również w Warszawie będzie można punkty za butelki wymienić na bilet. Skontaktowała się z nami Coca Cola zaznaczając, że lista warszawskich partnerów nie jest jeszcze gotowa, więc póki co nie można jeszcze potwierdzić zniżek na transport publiczny.

.https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/warszawa-bilet-za-pet-lub-za-puszke-61695.html

A ja tak się zastanawiam, czy korzystanie z tej smarkfonowej aplikacji nie okaże się droższe niż zdobyte dzięki niej bonifikaty. O tym kiedy zwróciłby się zakup smarkfona, jeśli korzysta się nadal z klasycznej komóry już nie mówiąc.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2019-05-23, 15:06, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]