FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2018-11-17, 14:27
Poniemieckie nazwy
Autor Wiadomość
~don alonso

Wysłany: 2018-12-19, 11:37    [Cytuj]

No coż, przez obecne ziemie Rzeczpospolitej w poprzednim stuleciu walec historii parę razy się przetoczył. Wynikłych z tego problemów nie da się prosto rozwiązać. Świadomośc historyczna i co za tym idzie wrażliwość społeczeństwa nie jest powszechna.
Mieszkam w regionie gdzie nazwy miejscowości zmieniane były, ale nie tylko miejscowości,bo i nazwiska i imiona, wielokrotnie i świadom jestem wynikających z tego problemów co zalecam tę świadomość też i innym.
Ostatnio zmieniony przez don alonso 2018-12-19, 11:40, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2018-12-21, 10:14    [Cytuj]

Polityczna dyskusja trafiła tam gdzie jej miejsce: https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?p=306128#306128

~extant

Wysłany: 2018-12-21, 12:02    [Cytuj]

No i super ! ... dzięki Zenku :-)

gburek

Wysłany: 2019-05-12, 23:16    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
A tam prawo polskie nie obowiązuje? Cytat: "Nazwy w językach mniejszości nie mogą nawiązywać do nazw z okresu 1933-45 nadanych przez władze Trzeciej Rzeszy Niemieckiej lub Związku Radzieckiego. "

Zgodnie z ustawą z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe, etniczne lub posługujące się językiem regionalnym, istnieje możliwość wprowadzenia nazewnictwa geograficznego w językach mniejszości.

Nazwy w językach mniejszości nie mogą nawiązywać do nazw z okresu 1933-45 nadanych przez władze Trzeciej Rzeszy Niemieckiej lub Związku Radzieckiego.

Ale same tablice dwujęzyczne nie są łamaniem polskiego prawa.

<|Tobo

Wysłany: 2019-05-13, 17:43    [Cytuj]

Gburek - czy ja coś innego napisałem? Zacytowałeś mój cytat odnośnie odnoszenia się nazw do faszystowskiego i komunistycznego nazewnictwa, wyjaśniasz to co zacytowane i dokładasz coś o tablicach... Jak już kogoś cytujesz, to odnoś się do cytatu i nie dokładaj swojej nadinterpretacji ;-) Mi tablice dwujęzyczne nie przeszkadzają, tam gdzie jest mniejszość narodowa. Szanujmy się nawzajem, zwykłym ludziom nie zależy na konfliktach między narodami. Zwykłym, bo "wyżsi" konflikt nieraz w historii wykorzystali do swoich celów.

[ ODPOWIEDZ ]