FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pika do sondowania lodu
Autor Wiadomość
gutaperek

Wysłany: 2019-03-13, 22:05   Pika do sondowania lodu [Cytuj]

Sezon lodowy w Polsce zakończony. Dla zainteresowanych mam myk jak zrobić tanią i dobrą pikę lodową do sondowania lodu. Pierzchnie mogą być dobre dla ludzi stacjonujących na lodzie, ale jeśli ktoś się przemieszcza, to pierzchnia jest bardzo nieporęczna. W sondowaniu lodu nie chodzi o przebijanie lodu każdej grubości, tylko sprawdzenie wytrzymałości i grubości tafli co do której można mieć wątpliwości, a więc takie narzędzie powinno być lekkie.

Odpowiednią pikę zrobić nie jest bardzo trudno, ale, żeby była prosta, wytrzymała i funkcjonalna, to już trochę trudniej. Dobra pika powinna być tez trochę dłuższa, żeby można było sprawdzić lód w pewnej odległości.

Obecnie w Castoramie są grabie, które po przeróbce idealnie nadają się do tego celu! :) Wystarczy obciąć kątówką w odpowiednim miejscu końcówkę (zostawiłbym max. 10 cm pręta) i ściąć pod ukosem lub np. z czterech stron, by nadać kształt grota. Warto jeszcze użyć pilnika by usunąć zadziory. Proste? Cena grabi 25 zł :) Gdybym nie miał piki, to bym czym prędzej pobiegł do Casto.

IMG_20190312_094742.jpg
tylko 25 zł...
Plik ściągnięto 3 raz(y) 98,86 KB

IMG_20190312_094759.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 139,79 KB

IMG_20190312_094753.jpg
długość umożliwiającą wszechstronne użytkowanie na lodzie
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 64,33 KB

Ostatnio zmieniony przez gutaperek 2019-03-13, 22:06, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-13, 22:12    [Cytuj]

Moim zdaniem trzonek zbyt słaby.

Pikę można wykonać z wielu narzędzi, np. przecinaka, dłuta sds do młota udarowego itp. Trzonek można wykonać z drewnianej tralki lub po prostu wytoczyć.

włodek67

Wysłany: 2019-03-14, 06:50    [Cytuj]

Podejżewam że koledze chodziło o szybkość wykonania która wiąże się z jednym cięciem i zaostrzeniem końcówki. Żeby jakość grota była dobra musiałby być wykonany ze stali gatunkowej, ale zapewne jest zwykła więc szybko się będzie tępić nawet na lodzie.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-14, 10:06    [Cytuj]

Można też pojechać do sklepu ze stalą zbrojeniową, kupić odcinek pręta odpowiedniej grubości i poprosić, aby go na miejscu wygięli w kształcie laski. Na rękojeść nałożyć kawałek gumowego węża, a końcówkę zaostrzyć.

Opis zainspirowany piką wykonaną z pręta zbrojeniowego wyciętego z ruin poniemieckiego bunkra, którą widziałem u jednego z wędkarzy.

~Emill`76

Wysłany: 2019-03-14, 12:00    [Cytuj]

Pika musi być odpowiednio ciężka , dobrze zaostrzona ( najlepiej w 1 skos ) i wykonana z twardej stali . Zdecydowanie lepiej się do tego nada pręt , o którym pisze Zbyszek ... niż to narzędzie ogrodowe ....

~szuwarek13

Wysłany: 2019-03-14, 16:14    [Cytuj]

Mi się wydajże dla @ gutaperek chodziło o ''pikę'' do sondowania jakich używają łyżwiarze turyści :mrgreen: a nie do wykuwania przerębla w celach wędkarskich :-P

gutaperek

Wysłany: 2019-03-15, 00:19    [Cytuj]

W temacie jest wyraźnie napisane, że chodzi o pikę do sondowania lodu, a nie pierzchnię do robienia przerębla, wiec proszę czytać uważnie. Dzięki za uwagi, wasze wątpliwości są uzasadnione, ale proszę merytorycznie i konkretnie. Osobiście lubię wypowiadać się z perspektywy praktyka a nie teoretyka i takie wypowiedzi sobie cenię.

Kto ma większe doświadczenie z wychodzeniem na taflę, wie, że przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo. Lód może być bardzo nieprzewidywalny. Do tego właśnie służy pika lodowa - do sprawdzania tafli i nie musi być ciężka, bo nie chodzi o mierzenie grubości, tylko przebijanie tafli, która jest wątpliwa. Co za tym idzie nie musi zawsze przebijać tafli na nie wiadomo jaką grubość. Przy doświadczeniu z własną piką uderzając już wiem czy lód jest dobry, czy zły - nie muszę go mierzyć (btw. lód poszpilkowany może być b. gruby i co z tego).

Takie narzędzie musi być przede wszystkim poręczne i nie musi być ciężkie, czy dla łyżwiarza, czy dla lodołaza, bojerowca itp. Sam podczas całego dnia na tafli zdarza się, że używam piki do sondowania setki razy i gdybym robił to pierzchnią, to by mi ręka odpadła.

Podstawowe cechy piki według mnie:
1. dobre ostrze;
2. waga wspierająca siłę przebijającą narzędzia, ale nie męcząca przy długim noszeniu i użytkowaniu;
3. długość wg. mnie ponad 120 cm, żeby móc testować miejsca znajdujące się odrobinę dalej od tego w którym stoję.
4. pływalność przy wpadnięciu do wody (pierzchnia?...)

Moja propozycja to konkretna, prosta do realizacji i tania alternatywa do propozycji typu "są różne sposoby" czy "można zrobić", "spawaj", "tocz" itp.

@ mazury.info.pl też początkowo myślałem, że trzonek za słaby, ale testowałem go wyginając i wg. mnie jest ok, jak będę miał chwilę, to do celów eksperymentalnych zrobię tę pikę. Słabym punktem jest nit (podwójny) przechodzący przez cały przekrój kija w miejscu osadzenia. W tym miejscu może się łamać. Wygięty pręt zbrojeniowy nie wydaje mi się zbyt poręczny, widziałem jak przebija taflę i według mnie rękojeść nie w osi narzędzia powoduje dużą stratę siły.

@ włodek67 zgodzę się, że stal powinna być twarda. Dużo ludzi nie ma dobrego narzędzia do sprawdzania lodu, a na lód wychodzą, więc rzeczywiście chodziło mi też o łatwość wykonania. Mam od 5 lat pikę, która jako grot ma zeszlifowaną i naostrzoną śrubę (zdjęcia w załączniku). Co sezon ją po prostu ostrzę. Ta pika dobrze się sprawdza, wykonałem nią naprawdę wiele przebić testowych.

@ ~Emill`76 Tak jak pisałem powyżej, mam od kilku lat pikę zrobioną z motyki (serio, ale takiej solidniejszej z tworzywowym styliskiem) i jest b. dobra

@~szuwarek13 Nie rozumiem dlaczego piszesz "pikę" w cudzysłowie, bo jak w temacie, nie chodzi o "pierzchnię" tylko narzędzie do sondowania/sprawdzania lodu. Nie mylisz się sugerując, że używam pikę jeżdżąc na łyżwach (btw. jednego dnia przejeżdżam dziesiątki kilometrów i setki razy testuję lód), nie wyobrażam sobie siedzenia w miejscu na lodzie, ale to kwestia indywidualnych preferencji. Gdzieś pisałeś, że byłeś na lodzie ale akurat nie miałeś pierzchni... cóż bez piki, tak jak bez kolców, praktycznie nie wychodzę na lód.

Gdy chodzi o sprzęt, to lubię konkret, zapraszam opiszcie co używacie do sondowania lodu i zamieśćcie zdjęcia.

Moja obecna pika, używam jej od 5 lat, sprawdzona na lodzie słodkowodnym i słonowodnym, na różnych akwenach. Dziesiątki tysięcy przebić testowych.
- wykonana z lepszej jakościowo motyki z przyspawanym grotem ze śruby, zeszlifowanym i naostrzonym
- stylisko z tworzywa sztucznego - rura o ściance ok. 2-3mm, średnica rury 25 mm
- pływak z pianki
- uchwyt piankowy od turystycznej kierownicy rowerowej przypięty trytkami
- waga 800 g
- długość 140 cm

pika.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 84,19 KB

IMG_20190314_232957.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 108,89 KB

IMG_20190314_232919.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 77,28 KB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-15, 03:39    [Cytuj]

gutaperek napisał/a:

@ mazury.info.pl też początkowo myślałem, że trzonek za słaby, ale testowałem go wyginając i wg. mnie jest ok, jak będę miał chwilę, to do celów eksperymentalnych zrobię tę pikę. Słabym punktem jest nit (podwójny) przechodzący przez cały przekrój kija w miejscu osadzenia. W tym miejscu może się łamać. Wygięty pręt zbrojeniowy nie wydaje mi się zbyt poręczny, widziałem jak przebija taflę i według mnie rękojeść nie w osi narzędzia powoduje dużą stratę siły.

Masz rację. Testowałem tą pikę na lodzie i było tak jak mówisz. Można temu zaradzić dorabiając rączkę. Można też wygiąć go w kształt klucza, aby "ucho" było w osi uderzenia.

Daj znać jak się sprawuje na lodzie twój wynalazek.

~szuwarek13

Wysłany: 2019-03-15, 06:57    [Cytuj]

Na pikach się nie znam :-P ale myślę że pika to powinna być jak oszczep , czyli długie stylisko a krótkie ostrze żeby środek ciężkości był jak najniżej , co przy odpowiedniej lekkości daje siłę przebicia :idea: Z pierzchnią jest dokładnie tak samo , z tym że tu waga musi być ciut większa , aby kuć a nie opukiwać lód , oczywiście i lekką pierzchnią też się wykuje przerębel ale będzie to trwać dłużej - moim zdaniem pierzchnia powinna mieć 2,5kg a jej wysokość to już sprawa indywidualna zależna od wzrostu wędkarza , moje mają 110cm :mrgreen: i najlepiej też jak w pice środek ciężkości jak najniżej , bo im dłuższe żelastwo a krótszy trzonek tym gorzej się rombie lód :roll: Co do kształtu ostrza to też co kto lubi - są różne typy , ale generalnie powinno być jak klin , na dole wąskie a potem szersze , https://www.youtube.com/w...A&index=30&t=0s takie by było idealne :idea: Rosjanie mają też pierzchnie Tonar o ostrzu ''język żmii'' fajnie nią się kuje ale nie nadaje się do ''badania'' przed sobą lodu bo jest po prostu za ostra i nie wydaje tego specyficznego dźwięku :mrgreen: jest też skręcana z 3 części i sprężynuje przy uderzeniu . Na ten sezon zrobiłem sobie pierzchnię z pręta zbrojeniowego 18'(średnica) kawałek rurki od wodi i trzonek od łopaty i jest idealna waga 2,5kg , mam też wykutą przez kowala z zęba tura (do podnoszenia bel) waga 5kg jest za ciężka i ma za krótki trzonek , do kucia jedną ręką jest za ciężka a dwoma jest niewygodnie bo trzeba trzymać za żelazo :-/ ale stal bardzo dobra i będzie z tego kiedyś 2 pierzchnie :-D

20190224_112905.jpg
ideał :)
Plik ściągnięto 9 raz(y) 111,85 KB

DSCN0113.JPG
Tonar
Plik ściągnięto 9 raz(y) 192,75 KB

Zdjęcie1051.jpg
2 typy ostrzy
Plik ściągnięto 2 raz(y) 147,34 KB

Zdjęcie1519.jpg
kowalska robota
Plik ściągnięto 4 raz(y) 272,33 KB