FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2015-07-14, 23:38
Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską
Autor Wiadomość
~darkor54

Wysłany: 2019-03-11, 21:25    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
(...)Co do wycinki lasów to tzw lex Szyszko nie miała nic wspólnego z planami pozyskania drewna w LP. To zależy od planów urządzania lasu i ogólnej polityki LP., też zależnej od danej władzy, gdyż regionalni dyrektorzy LP to już stanowiska polityczne.

Sławek

lex "Szyszko" nie dotyczył gruntów leśnych. To były przepisy łagodzące przepisy o ochronie przyrody. Co do "wycinki" lub "znikania" lasów jak się w tym wątku to pojawia w kontekście WJM. Musimy zdać sobie sprawę, że lasy pełnia rożne funkcje. Na 10 funkcji lasów pozyskanie surowca jest na 8 pozycji. Co nie oznacza, że Lasy państwowe nie prowadzą normalnej gospodarki leśnej wynikającej z planów urządzania lasu. Musimy także pamiętać, że w lasach gospodarczych pozyskanie prowadzone zgodnie z tzw. "koleją rębu" jest normalnością. lasy na WJM sadzone po wojnie uzyskują własnie wiek rębności. Oczywiście można nic nie wycinać jak postulują tu niektórzy - ale zobaczmy czy drewno da się skutecznie i "eco" zastąpić tworzywem? jest jeszcze jeden ważny aspekt - problem zachowania bioróżnorodności. Każda faza rozwoju drzewostanu ma sobie tylko właściwe i związane z tą fazą formy życia rożnych organizmów. Dlatego należy utrzymywać różnorodność wiekową drzewostanów aby ta różnorodność została zachowana. warto również zauważyć, że obecnie w leśnictwie polskim nie stosuje się tzw. "zrębów zupełnych" tylko "rębnie gniazdowe" co nie pozwala na na pozostawianie bardzo dużych obszarów z usuniętym drzewostanem. Przepraszam za off-topic ale wielokrotnie powtarzane, nie do końca prawdziwe informacje zaczynają żyć własnym życiem kształtując opinie społeczną. Na koniec - zastanówcie się proszę które drzewostany będą wbudowywały C z CO2 ograniczając efekt cieplarniany - te stare czy te młode rozwijające się?

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2019-03-11, 21:36    [Cytuj]

Darku, wielkie dzięki za tak fachowy post - oby więcej takich na Forum !!

<|Tobo

Wysłany: 2019-03-12, 07:01    [Cytuj]

Nie wiem darkor54 czy mnie masz na myśli, jednak dałem przykład wycinek nad jeziorami tylko po to, żeby zwrócić uwagę na oburzenie wycinką na mierzei co niektórych przy pomijaniu znacznie większych wycinek na WJM (pomijam tu ich zasadność lub nie, może mi się to podobać lub nie, ale nie w tym wątku).

~darkor54

Wysłany: 2019-03-12, 09:15    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Nie wiem darkor54 czy mnie masz na myśli, jednak dałem przykład wycinek nad jeziorami tylko po to, żeby zwrócić uwagę na oburzenie wycinką na mierzei co niektórych przy pomijaniu znacznie większych wycinek na WJM (pomijam tu ich zasadność lub nie, może mi się to podobać lub nie, ale nie w tym wątku).

Jak pewnie zauważyliście staram się nigdy nie odnosić 'ad personam' do wpisów na forum. Napisałem to tylko dlatego, że w całej Polsce będziemy obserwowali przebudowę drzewostanów (co wiąże się również ze znacznymi wycinkami). Ponieważ wielokrotnie pojawiają się wpisy wprost lub w sposób zawoalowany pokazujące leśników jako szkodników to jako "częściowo" leśnik staram się pokazać problem z innej strony.. Co do przekopu mam swoje zdanie - zresztą już je tu wyrażałem. Przy tej inwestycji to nie szkody w lesie są problemem. Przy okazji przypominam serwis ze starymi mapami .hgis.cartomaics.pl i polecam zobaczyć jak wyglądało przed wojną zagospodarowanie chociażby półwyspu Zagon. Ale to w tym temacie jest OT. Jeszcze raz przepraszam.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2019-03-12, 15:16    [Cytuj]

Cytat:
Przy tej inwestycji to nie szkody w lesie są problemem.

Dokładnie tak. jak ten przekop ma powstać to i tak trzeba wylesić część gruntów, na którym on powstanie, czy to stanie się teraz , czy za rok nie ma to znaczenia. Gdyby jednak inwestycja nie powstała, to grunt można znowu zalesić, zwłaszcza ,że drzewa były już chyba w wieku rębnym. najgorsze byłoby zostawić rozgrzebaną inwestycję. rządowi się spieszy, gdyż po zaczęciu inwestycji nie będzie innej możliwości jak ją dokończyć.

Sławek

~szg

Wysłany: 2019-03-12, 15:39    [Cytuj]

[quote="Sławek"]
Cytat:
..... gdyż po zaczęciu inwestycji nie będzie innej możliwości jak ją dokończyć.
Sławek

No tak ale to kończenie może trwać i kilkadziesiąt lat. Tu patrz przykład Malczyce, gdzie budowę stopnia wodnego rozpoczęto w 1997 r., a ostatecznie uruchomienie śluzy - pierwsze śluzowanie - miało miejsce 4 czerwca 2018 r. 8-) .

~don alonso

Wysłany: 2019-03-12, 21:49    [Cytuj]

Co do śluzy Malczyce, to ona w zasadzie w ub. sezonie działała okazyjnie.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-13, 11:06    [Cytuj]

Cytat:
W miejscu przekopu Mierzei Wiślanej odkryto bursztyn - poinformowało tvn24bis.pl Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Resort zlecił przeprowadzenie szczegółowych badań, które mają określić wielkość złóż.

O obecności bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej mówił już w 2016 roku Jarosław Sellin,
wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowali nas, że prawdopodobnie - tak się szacuje - ten dosyć głęboki przekop spowoduje, że wydobędziemy tony bursztynu z tego miejsca - powiedział Sellin w Radiu Gdańsk.

Jak dodał, szacunkowa wartość tych złóż to 880 milionów złotych. Co ciekawe, dokładnie tyle samo ma kosztować przekop Mierzei Wiślanej, a koszty inwestycji ma w całości pokryć budżet państwa.

W ubiegłym tygodniu informacje o odkryciu bursztynu, w rozmowie z branżowym portalem wnp.pl, potwierdził minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Nie chciał jednak mówić o wielkości czy wartości złóż.
O sprawę zapytaliśmy resort. - W ramach przygotowania projektu przekopu Mierzei Wiślanej i uzyskiwania wszelkich pozwoleń, przeprowadzone zostały badania na obecność bursztynu. Potwierdziły one, że w pewnych miejscach bursztyn tam jest, prawdopodobnie w dwóch miejscach - poinformował nas Michał Kania z biura prasowego.

Resort zlecił już szczegółowe badania, aby poznać wielkość złóż, głębokość na jakiej się znajdują oraz określić możliwość wydobycia. - Ich wyniki oceni Ministerstwo Środowiska, bo to ono ma odpowiednie jednostki, które podejmą decyzję o rozpoczęciu wydobycia i wydaniu odpowiednich koncesji - dodał Kania.

Na Mierzei Wiślanej ma powstać kanał żeglugowy w ramach programu "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w latach 2016-2022". Celem programu - jak zaznacza resort - jest zapewnienie bezpieczeństwa i obronności w regionie poprzez otwarcie Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie oraz na inne istniejące drogi wodne.

Kanał żeglugowy ma doprowadzić także do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski - informowało MGMiŻŚ. Według resortu jego realizacja będzie również gwarancją swobodnej żeglugi statków.

Według proponowanych rozwiązań kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

.https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/przekop-mierzei-wislanej-na-miejscu-odkryto-bursztyn,917874.html

~don alonso

Wysłany: 2019-03-20, 13:36    [Cytuj]

Jadąc samochodem wysłuchałem w radio urzędnika ministerialnego, że koszt zrobienia tego przekopu to już 1,2 do 1,3 miliarda zł.
A myślałem, że bedą bronili kwoty 880 milionów.

~mmaacc

Wysłany: 2019-03-20, 16:19    [Cytuj]

don alonso napisał/a:
koszt zrobienia tego przekopu to już 1,2 do 1,3 miliarda zł.

I rośnie!...
don alonso napisał/a:
A myślałem, że bedą bronili kwoty 880 milionów.

Po co ? Ciemny lud wszystko kupi...

~szg

Wysłany: 2019-03-20, 18:45    [Cytuj]

No patrz, znowu suwerena zrobili w konia ;-) .

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-20, 21:15    [Cytuj]

Przypominam, że dyskusje i dygresje polityczne są dopuszczalne wyłącznie w tym dziale.
https://forum.mazury.info.pl/viewforum.php?f=133
Za politykowanie w działach publicznych można otrzymać bana.

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2019-03-20, 21:32    [Cytuj]

Zbyszek, oprócz bana daj im bata na gołe dupsko !

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-20, 22:59    [Cytuj]

Tobie to tylko przyjemności w głowie. :-P

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2019-03-20, 23:00    [Cytuj]

:mrgreen:

[ ODPOWIEDZ ]