FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Twister Complikator
Autor Wiadomość
~najmita

Wysłany: 2016-12-21, 20:33    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Luke napisał/a:
najmita napisał/a:

Pozostanę przy swoim. Nie spotkałem jeszcze (na jachtach mazurskich) sterowania za pomocą sterociągów. Koło sterowe napędza małą, ręczną pompkę hydrauliczną a ster wychylany jest siłownikami. Na kole nie potrzebna jest duża siła aby wychylić ster przy dobrze dobranych parametrach hydrauliki. Oczywiście, nie zaprzeczam, że urządzenia sterowe ze sterociągami mogą nadal być w użyciu.

No, na jachtach mazurskich może i tak...
Wydaje mi się, że na morzu to jest kwestia niezawodności, sterociąg naprawisz czymkolwiek, metalowa przekładnia raczej się nie posypie, ale cieknącej hydrauliki już możesz nie naprawić drutem :)

Ostatnia proba kpt. Cichockiego skonczyla sie niepowodzeniem z tego co bylo publikowane wlasnie z powodu awarii uszczelki na pompie hydraulicznej.

Sterociagi sa nadal w uzyciu, malo tego: najczescie sa wrecz preferowane przez zeglarzy morskich ze wzgledu na czulosc steru, poddatnosc na serwis, niezawodnosc i td. Proste systemy hydrauliczne pozbawiaja nas tzw. "feedback-a". Drozsze systemy hydrauliczne maja sztucznie wymuszony feedback.

Ze wszystkim się zgadzam, jednak twister komplikator jest jachtem śródlądowym i tego dotyczyła dyskusja, a nie wyższości sterociągów nad hydrauliką na jachtach morskich.

<|Tobo

Wysłany: 2016-12-21, 20:44    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Proste systemy hydrauliczne pozbawiaja nas tzw. "feedback-a". Drozsze systemy hydrauliczne maja sztucznie wymuszony feedback.
- mógłbyś rozwinąć? Dzięki

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-12-21, 20:58    [Cytuj]

Tomek. Ster przekazuje sporo informacji. Hydraulika tłumi te informacje może nie w całości, ale wyraźnie przez co reakcja sternika może być opóźniona.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-12-21, 21:17    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
plitkin napisał/a:
Proste systemy hydrauliczne pozbawiaja nas tzw. "feedback-a". Drozsze systemy hydrauliczne maja sztucznie wymuszony feedback.
- mógłbyś rozwinąć? Dzięki

Tak jak Robert napisal:nie czujesz oporow na sterze, nie czujesz pracy steru. Czasem by sie przekonac czy pletwa jest dobrze ustawiona musisz spojrzec na trzon... o ile jest widoczny i cos na nim zobaczhsz (jest jakis odnosnik). Przykladowo:jezeli lodka jest zle zrownowazona i caly czas kompensujesa to sterem -na prymitywnej hydraulice nie wyczujesz problemu. Ba... Nie wyczujesz tez, ze pletwa sie np. troche podniosla czy poluzowala.
Ostatnio zmieniony przez plitkin 2016-12-21, 21:17, w całości zmieniany 1 raz  

<|Tobo

Wysłany: 2016-12-21, 21:49    [Cytuj]

Dzięki za wyjaśnienia :!: Rozumiem, sprzężenie zwrotne, info od steru co się dzieje.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-12-21, 21:56    [Cytuj]

W pewnych sytuacjach ta wada może być zaletą. Na przykład mogłem samotnie żeglując zostawić ster i obejść jacht do okoła myjąc pokład, czy przygotować cumy dziobowe lub kotwicę, a jacht w tym czasie nie zszedł z kursu... ;-)

~Luke

Wysłany: 2016-12-22, 00:30    [Cytuj]

najmita napisał/a:

Ze wszystkim się zgadzam, jednak twister komplikator jest jachtem śródlądowym i tego dotyczyła dyskusja, a nie wyższości sterociągów nad hydrauliką na jachtach morskich.

Nie wiem czy rozmawiamy o jachtach morskich czy mazurskich, dyskusja dotyczyła koła sterowego. Tak czy siak, ja wolę mieć nawet na jachcie mazurskim duże, czułe, precyzujne koło ze sterociągami, niż małe (jak kierownica) koło hydrauliczne... Dla mnie śmieszne jest koło na Dreamerze, wielkości kierownicy w małym busie, a koło na Komplikatorze budzi szacunek. Oczywiście, na jachcie 9m ze sterem pawężowym koło w ogóle nie ma sensu, ale jeżeli już musi być, to wolę to z nowego Twistera. Jeszcze raz napiszę: zobaczcie koła sterowe współczesnych jachtów regatowych, jeżeli jest jedno, to przeważnie wielkie, nawet wpuszczane w podłogę...

~extant

Wysłany: 2016-12-22, 07:54    [Cytuj]

Luke napisał/a:
... a koło na Komplikatorze budzi szacunek...

... oczywiście największy w połączeniu z "kapitańską" czapką na głowie sternika ;-) :mrgreen: :-P

~najmita

Wysłany: 2016-12-22, 09:33    [Cytuj]

Luke, Na dreamerze sternik siedzi sobie na krzesełku w zasadzte bez względu na przechył i dlatego koło może być mniejsze. Na twisterze, jak napisano w opisie, duży przechył to normalność i sternik musi wychodzić na balast, wtedy potrzebne jest duże koło aby mógł do niego sięgać.

~juzekp

Wysłany: 2016-12-22, 09:53    [Cytuj]

extant napisał/a:
Luke napisał/a:

... oczywiście największy w połączeniu z "kapitańską" czapką na głowie sternika ;-) :mrgreen: :-P

... :lol: :lol: :lol:
A mnie to koło przypomina koło linowe na Kanale Elbląskim :mrgreen: :roll: :lol: :lol:

~Luke

Wysłany: 2016-12-22, 11:03    [Cytuj]

juzekp napisał/a:
extant napisał/a:
Luke napisał/a:

... :lol: :lol: :lol:
A mnie to koło przypomina koło linowe na Kanale Elbląskim :mrgreen: :roll: :lol: :lol:

Hmm... Ja naprawdę nie mogę zrozumieć zdziwienia wielkością koła, przecież to jest zupełnie normalna średnica! To że na Mazurach tak nie było, to nie znaczy, że w reszcie Świata takie koła nie występują... Co więcej, są popularne... :roll: Jakoś nikogo nie dziwi elektryczna winda kotwiczna, czy elektryczny kabestan, a jak pojawiło się koło takie, jak w większości szybkich jachtów, to wielkie halo... :shock: :mrgreen:

~extant

Wysłany: 2016-12-22, 11:26    [Cytuj]

Luke napisał/a:
Hmm... Ja naprawdę nie mogę zrozumieć zdziwienia wielkością koła, przecież to jest zupełnie normalna średnica...

... na śródlądowym jachcie poniżej 9 metrów długości ze sterem na pawęży ?? ;-) :-P
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-12-22, 11:29, w całości zmieniany 2 razy  

~Luke

Wysłany: 2016-12-22, 11:28    [Cytuj]

extant napisał/a:
Luke napisał/a:
Hmm... Ja naprawdę nie mogę zrozumieć zdziwienia wielkością koła, przecież to jest zupełnie normalna średnica...

... na śródlądowym jachcie poniżej 9 metrów długości ze sterem na pawęży ?? ;-) :-P

A jak by było małe, to byłoby lepiej? Taki sam absurd, jak w Maxusie, Dreamerze czy Antili...

~extant

Wysłany: 2016-12-22, 11:30    [Cytuj]

Luke napisał/a:
... absurd ...

... zgadzam się :mrgreen:

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2016-12-22, 13:36    [Cytuj]

extant napisał/a:
Luke napisał/a:

I z opaloną, piękną, szczupłą, zgrabną, długonogą, pełną sexapilu i dzikich kurwików w oczach lasencją w skąpym bikini przy boku :-P

~extant

Wysłany: 2016-12-22, 17:03    [Cytuj]

... ale żeś się rozmarzył :lol: :mrgreen: :-P

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2016-12-22, 17:10    [Cytuj]

Jakie koło, takie marzenia :mrgreen:

boss321

Wysłany: 2019-03-10, 00:11   twister 870 complikator [Cytuj]

Ahoj wszystkim !!! Tak jak w temacie pływał ktoś :?: Jakieś opinie jak chodzi do wiatru? Jak spisuje się to WIELKIE koło sterowe? :mrgreen: I czemu tych jachtów wyprodukowano tylko 5 egzemplarzy? :shock:
Ostatnio zmieniony przez boss321 2019-03-10, 00:17, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-03-10, 01:15    [Cytuj]

Scalam z istniejącym wątkiem

[ ODPOWIEDZ ]