FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2018-11-17, 14:27
Poniemieckie nazwy
Autor Wiadomość
~juzekp

Wysłany: 2018-11-15, 21:43    [Cytuj]

Pozwolę sobie na małe OT.
Autor tego tematu podał miejsce swej siedziby Warthegau (niemiecka nazwa regionu poznańskiego) - dla mnie brzmi to prowokacyjnie ! Pomnę niegdysiejszą dyskusję na tym forum o nazwach niemieckich na terenie Mazur.

<|jaras63

Wysłany: 2018-11-15, 22:38    [Cytuj]

juzekp napisał/a:
Pozwolę sobie na małe OT.
Autor tego tematu podał miejsce swej siedziby Warthegau (niemiecka nazwa regionu poznańskiego) - dla mnie brzmi to prowokacyjnie ! Pomnę niegdysiejszą dyskusję na tym forum o nazwach niemieckich na terenie Mazur.

Masz racje , mnie też trochę to razi, tym bardziej że jest to nazwa nadana w czasie okupacji, od roku 1940, i dla ludzi którzy ją jeszcze pamiętają (okupację) chyba się źle kojarzy.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-15, 23:00    [Cytuj]

Usunąłem administracyjnie poniemiecką nazwę z profilu użytkownika. Na tym forum nie ma miejsca na tego typu manifestacje. To forum jest apolityczne.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-16, 14:39    [Cytuj]

Znalazłem nieco informacji na ten temat.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kraj_Warty

Przyznam, że nie znałem wcześniej tej nazwy, ani jej znaczenia. Myślałem, że to nazwa jakiejś miejscowości na terenie Niemiec.

~juzekp

Wysłany: 2018-11-16, 18:11    [Cytuj]

Też zajrzałem do niemieckiego "słownika języka niemieckiego" (choć kojarzyłem to określenie):
Warthe = niemiecka nazwa rzeki Warty
Gau = Jednostka (teren) administracyjna NSDAP (partii hitlerowskiej)

rba555

Wysłany: 2018-11-17, 07:33    [Cytuj]

Jak widzicie na powyższym przykładzie używanie nazw historycznych (w tym hitlerowskich) nie jest złe samo w sobie bo niesie za sobą pewien pewien walor edukacyjny.

<|Tobo

Wysłany: 2018-11-17, 09:09    [Cytuj]

Walor edukacyjny w postaci podstawy dla badań jakiegoś psychologa – dlaczego przedstawiciel (???) narodu który tak od niemców ucierpiał, w kraju który tak przez niemców został zniszczony, hołubi niemieckim nazwom. To ciekawa edukacja...

zenek

Wysłany: 2018-11-17, 09:47    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
dlaczego przedstawiciel (???) narodu który tak od niemców ucierpiał, w kraju który tak przez niemców został zniszczony, hołubi niemieckim nazwom.
Dlatego, że byc może jest to np. ktoś narodowości niemieckiej lub ma niemieckie korzenie. Dla ludzi, którzy mieszkali do 1945r, na obecnych polskich terenach pod administracją niemiecką Giżycko będzie nazywane Lötzen, Węgorzewo Angerburg, a Szczecinek Neustettin.
Polacy tez nie używają do nazwania nawet rdzennie niemieckich miejscowości nazw niemieckich ale polskich. Leipzig to Lipsk, Dresden to Drezno, a München to Monachium itd...

~Colonel

Wysłany: 2018-11-17, 09:53    [Cytuj]

Warhegau to był hitlerowski potworek. To nie to samo co Lotzen, czy Posen!
Tu nie chodzi o nieustanne "przeżuwanie" krzywd wyrządzonych Polakom przez Niemców, tu chodzi o kultywowanie hitlerowskiej i okupacyjnej tradycji, mam nadzieję, ze z głupoty, a nie świadomego zamiaru. Brawo Admin!

zenek

Wysłany: 2018-11-17, 10:18    [Cytuj]

Colonel napisał/a:
Warhegau to był hitlerowski potworek. To nie to samo co Lotzen, czy Posen!
Tu nie chodzi o nieustanne "przeżuwanie" krzywd wyrządzonych Polakom przez Niemców, tu chodzi o kultywowanie hitlerowskiej i okupacyjnej tradycji,
Samo użycie nazwy obcojęzycznej o negatywnych konotacjach historycznych, to najmniejszy problem. Jeżeli ktoś używa takiej nazwy z powodów które wymieniłem w poprzednim poście, to jest to moim zdaniem niech sobie używa jak musi.
Dużo gorzej jeżeli jest to przejaw odradzającego się nacjonalizmu i faszyzmu. Chyba nie jest nikomu obcy reportaż z okolic Wodzisławia, za który autorzy w ostatnich dniach otrzymali nagrodę im. A. Woyciechowskiego.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-11-17, 11:28    [Cytuj]

Uprzedzając kolejne posty sugeruję wątek polityczny przenieść we właściwe miejsce. To forum apolityczne.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2018-11-17, 12:57    [Cytuj]

Colonel napisał/a:
Warthegau to był hitlerowski potworek. To nie to samo co Lotzen, czy Posen!
W 1938 była fala głębszej germanizacji nazw, na Mazurach eliminowano ślady języka polskiego, np. Wilkasy z Wilkassen zostały przemianowane na Wolfsee, łatwo wygóglować inne zmiany miejscowości. Umieszczanie takich nazw (wszystkich zmienionych po 1933) np. na tablicach dwujęzycznych jest prawnie zakazane.
Ostatnio zmieniony przez Piotr Lewandowski 2018-11-17, 13:06, w całości zmieniany 1 raz  

<|Sza-man

Wysłany: 2018-11-18, 08:45    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
... na tablicach dwujęzycznych jest prawnie zakazane.
Oprócz terenów Opolszczyzny, Ślunska i chyba Kacieb

<|Tobo

Wysłany: 2018-11-18, 08:49    [Cytuj]

A tam prawo polskie nie obowiązuje? Cytat: "Nazwy w językach mniejszości nie mogą nawiązywać do nazw z okresu 1933-45 nadanych przez władze Trzeciej Rzeszy Niemieckiej lub Związku Radzieckiego. "

~Colonel

Wysłany: 2018-11-20, 11:39    [Cytuj]

Obowiązuje i nikt hitlerowskich nazw nie stosuje.

Djab'eł

Wysłany: 2018-11-20, 12:23    [Cytuj]

Ot, w Niemczech to jeszcze do lat siedemdziesiątych, osoby/organizacje poszukujące swoich krewnych mieszkających kiedyś na terenie dawnych Prus Wschodnich i Zachodnich, zamieszczali w lokalnej prasie nazwy ulic, placów typu: Adolf Hitler Platz, Erich Koch Strasse, itp.
Zastanawiam się, czy jeszcze żyją tam osoby, które opowiadają swoim wnukom historie np: W 42 miałem mieszkanie w Lublinie przy Adolf Hitler Platz :shock:
Ostatnio zmieniony przez Djab'eł 2018-11-20, 12:23, w całości zmieniany 1 raz  

~juzekp

Wysłany: 2018-11-21, 23:36    [Cytuj]

Djab'eł napisał/a:
Ot, w Niemczech to jeszcze do lat siedemdziesiątych, osoby/organizacje poszukujące swoich krewnych mieszkających kiedyś na terenie dawnych Prus Wschodnich i Zachodnich, zamieszczali w lokalnej prasie nazwy ulic, placów typu: Adolf Hitler Platz, Erich Koch Strasse, itp.
Zastanawiam się, czy jeszcze żyją tam osoby, które opowiadają swoim wnukom historie np: W 42 miałem mieszkanie w Lublinie przy Adolf Hitler Platz :shock:

Djab'eł, Ty , co tak ładnie opisałeś epizody z historii Mazur i ludzi tam żyjących chyba zdajesz sobie sprawę z tego jaka jest różnica między ogłoszeniem :
"szukam brata, który w czasie okupacji mieszkał przy Adolf H. Platz", a stwierdzeniem :
"mieszkam (obecnie w Polsce) przy Adolf H. Platz" (Warthegau)
i nie rób z siebie i z nas głupków :!:

Djab'eł

Wysłany: 2018-11-22, 09:41    [Cytuj]

Juzku z baden baden, czytaj ze zrozumieniem. Wiem co oznacza określenie Warthegau! Dałem tylko przykład, że w powojennych Niemczech (jak i teraz), tego typu nazwy były i są często powielane.

~juzekp

Wysłany: 2018-11-22, 23:17    [Cytuj]

Djab'eł napisał/a:
Juzku z baden baden, czytaj ze zrozumieniem. Wiem co oznacza określenie Warthegau! Dałem tylko przykład, że w powojennych Niemczech (jak i teraz), tego typu nazwy były i są często powielane.

Nic nie zrozumiałeś . Użycie takiej nazwy w ogłoszeniu to opis faktu historycznego, podobnie jak w twoich opisach dziejów leśniczówki Kierzek. Nie chodzi tu o historyczne nazwy niemieckie, lecz o nazwy wprowadzone przez nazistów hitlerowskich.
Użycie takiej nazwy w sensie mieszkam obecnie w Polsce w "W.......u" jest Jednoznaczną prowokacją pronazistowską. I to w Polsce (jak już koledzy ci wyjaśniali) jest zakazane - w Niemczech także !!!

Tenewleg

Wysłany: 2018-12-18, 08:10    [Cytuj]

Bardzo dobrze, że ktoś zrobił z tym porządek, takim to odrazu powinno się powiedzieć dowidzenia.

[ ODPOWIEDZ ]