FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czorsztyn
Autor Wiadomość
<|MirekMors

Wysłany: 2014-07-10, 10:14    [Cytuj]

Na fot.3 widać, że to jezioro pływowe ;-)

gzajac
Grzesiek

Wysłany: 2014-07-10, 10:19    [Cytuj]

W maju po kilkudniowych ulewach poziom wody był kilka metrów wyższy...

gzajac
Grzesiek

Wysłany: 2014-07-10, 14:50    [Cytuj]

Za stroną PTŻ:
Cytat:

Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie w Kluszkowcach zaprasza na VII Regaty Bosmana Stacha w dniu 12 lipca 2014.

11:00 - przyjmowanie zgłoszeń
12:00 - odprawa sterników
12:30 - start
16:00 - wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów
Serdecznie zapraszamy wszystkich żeglarzy i sympatyków.

kaaarol123

Wysłany: 2018-08-06, 01:43   Czorsztyn - odkrycie roku [Cytuj]

W ostatni weekend lipca miałem przyjemność debiutować na jeziorze Czorsztyńskim i podzielę się z Wami kilkoma spostrzeżeniami, ponieważ żeglowanie tutaj jest dla mnie odkryciem roku.

Po pierwsze - w internecie jest bardzo mało świeżych informacji na jego temat (pod kątem żeglarskim). Po zrobieniu dłuższego researchu udało mi się uporządkować informacje.

[usunięto treści sprzeczne z regulaminem pkt II.5]

CUMOWANIE:
Jako, że jest to akwen raczej na weekend, niż na dłuższy okres (ok 7km długości), najlepiej stawać na noc tam, gdzie wypożyczyło się łódź, bo w zasadzie nie ma możliwości przycumowania gdzie indziej ;) Dwie "większe" przystanie w Niedzicy są zarezerwowane przez białą flotę i tramwaj wodny oraz motorówkę policji wodnej, a jedyna opcja stanięcia bliżej tej miejscowości to ew. rezerwacja telefoniczna miejsca na kei YKP Zakopane, co jednak może być ciężkie z racji na brak podanego nr telefonu ;)
Istnieje też możliwość stanięcia na dziko - jedyna rozsądna miejscówka to Zatoka Falsztyńska, raczej po stronie niekamienistej, czyli bliżej Niedzicy (płytkie podejście, bez miecza i płetwy).
Przy zamku Czorsztyńskim znajduje się kilka "ładnych polan", jednak po podpłynięciu okazuje się, że są dość zaśmiecone i zarośnięte.
Część linii brzegowej jest objęta całkowitym zakazem cumowania ze względu na rezerwat ścisły (otulina Pienińskiego Parku Narodowego). Na mapie poniżej są one oznaczone zieloną linią).

WIATR I STREFA CISZY:
Jak to bywa na podgórskich jeziorach (patrz: Solina) - bardzo kręci. W ciągu chwili potrafi z 3-4-ki zrobić się totalna flauta. Chwile czasu zajmuje zrozumienie powstających tu strumieni powietrznych i nie ukrywam - ich obserwacja i praktyczne wykorzystywanie jest naprawdę ciekawe ;)
Na jeziorze obowiązuje Strefa Ciszy z wyłączeniem manewrów portowych, dlatego łódki mają także silniki spalinowe. Oczywiście podbijanie na dziko nie jest manewrem portowym i za taki wyczyn dostałem 50 PLN mandatu od (skądinąd) miłych panów policjantów. Wypytałem ich o kilka kwestii, jak np. cumowanie do drzewa. Mimo zapisów w ustawie, jest na to przyzwolenie.
Wracając do strefy ciszy - większość zaobserwowanych łódek sprytnie ją omija i przy słabym wietrze stawia pełne żagle i odpala silnik na niskich obrotach tak, by z daleka niczego nie było widać. My niestety sfrajerowaliśmy się i odpaliliśmy katarynę przy żaglach zrzuconych ;)
Ponadto - możliwe, że za jakiś czas strefy ciszy nie będzie, ponieważ decyzja gminy została niedawno zaskarżona.

PŁYWY i GŁĘBOKOŚĆ:
Jako, że jest to zbiornik retencyjny, niestety nie można być w 100% pewnym czy w zarezerwowanym terminie pływanie będzie w pełni możliwe. W ciągu dnia poziom wody może zmienić się nawet o kilka metrów, dlatego warto na miejscu dowiedzieć się najświeższych informacji od bosmana. Może zdarzyć się, że rano twoja łódka będzie stała na brzegu kilka metrów od wody ;)
My trafiliśmy na klimaty "popowodziowe" i po zbiorniku pływało dużo kłód i krzaków, na które należało uważać. Poziom wody został określony przez bosmana jako "średni".
Głębokość w większej części zbiornika jest duża i nie trzeba się niczym przejmować. Jedynie przy części zachodniej, za wysepką, bliżej mostu, zaczynają się mielizny. Tam lepiej nie wpływać.

INNE:
Idealne miejsce na weekend dla osób mieszkających na południu Polski. Z Krakowa niecałe dwie godziny drogi samochodem.
Piękne widoki na Pieniny (Trzy Korony) oraz słowackie Tatry, jak i same nadczorsztyńskie zamki oraz strome, skaliste zbocza sprawia, że pływanie w takiej scenerii jest wręcz bajkowe, zwłaszcza wczesnym rankiem, gdy nad jeziorem panują mgły ;)
Zbiornik nie jest duży, ale wystarczy, żeby się "pobawić" i poćwiczyć przy kręcącym wietrze. Umiejętność "czytania wody" i obserwacja wpływu ukształtowania i szorstkości terenu przy brzegu (pola/lasy) będzie tutaj przydatna, jednak niejedna niekontrolowana "rufka" na pewno zostanie zaliczona ;)

Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2018-08-06, 07:01, w całości zmieniany 6 razy  

kaaarol123

Wysłany: 2018-08-06, 16:12    [Cytuj]

Pozwolę sobie jeszcze tylko dopisać, że łódek kabinowych kilka (a nawet kilkanaście) spotkaliśmy.
Sami pływaliśmy Sasanką 660, ale widzieliśmy nawet "27-ki" :)
Zdecydowana wiekszość jest niestety prywatna.
Co do cumowania: próbowaliśmy przycumować w okolicy plaży Zamajerz, ale ostatecznie tylko zabraliśmy stamtąd znajomych (bez rzucania cum). Infrastruktury ogólnodostępnej ogólnie brak (głównie z racji na pływy).

<|Tobo

Wysłany: 2018-08-06, 21:25    [Cytuj]

Ciekawe doświadczenie, widoki "inne" niż na WJM. Mapy batymetryczne są dokładne, dobre?

kaaarol123

Wysłany: 2018-08-07, 00:30    [Cytuj]

Map za dużo nie ma, w zasadzie to tylko ta, dostępna na stronie zapory w Niedzicy.

Raczej "jechaliśmy" na Google Maps opierając się na informacjach, że "...wszędzie jest głęboko i brzeg stromy, tylko za wysepkę nie płyńcie bo tam mielizny...". Reszta (jak cumowanie na dziko) robiona powoli i "na czuja", na wszelki wypadek bez miecza i płetwy
.
Trudno opierać się na głębokościach, gdy poziom lustra wody może różnić się w zależności od warunków nawet o 19 metrów ;)

Zachodnia część, gdzie faktycznie jest płyciej, jest moim zdaniem słabo opisana, bo widzieliśmy tam nawet wystające krzaki i drzewo, także mogło być płytko i bardziej zróżnicowanie niż wskazuje na to mapa.
Reszta, tak jak wspominałem, jest na tyle głęboka (i bez żadnych przeszkód typu wystające drzewa/głazy), że patrzenie na mapę nie jest konieczne.

Nie ma co się łudzić, że przystanie żeglarskie zaznaczone na mapie mają cokolwiek związanego z klimatami mazurskimi. Są to po prostu pływające pomosty/keje raczej prywatne, bez żadnej oferty.
Odnośnie Zatoki Falsztyńskiej, o której wspominałem, że warto stanąć na dziko - tutaj panowie policjanci wprowadzili mnie (i siebie) w błąd - miałem na myśli lejkowatą Zatokę Kosarzyską ;)
Ostatnio zmieniony przez kaaarol123 2018-08-07, 00:35, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-08-07, 05:27    [Cytuj]

Ciekawe ile procent z produkowanej energii idzie w przepompowanie wody z powrotem do wyższego zbiornika?

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2018-08-07, 07:07    [Cytuj]

pough napisał/a:
Ciekawe ile procent z produkowanej energii idzie w przepompowanie wody z powrotem do wyższego zbiornika?

jest to elektrownia szczytowo pompowa wykorzystująca różnice taryf. Pompuje się w nocy, a w dzień zarabia.
Co do zbiornika tu byłem tam na MP juniorów w optymiście. Całe szczęście,że przyszedł głęboki niż i z 4 dni 2 dni wiało. Z tego co wiem to jest to strefa ciszy, tylko my mieliśmy dyspensę na czas regat. Do Żeglowania taki sobie, natomiast widoki rzeczywiście przepiękne.

Sławek

[ ODPOWIEDZ ]