FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Katastrofa ekologiczna na jeziorze Rożnowskim
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-08-03, 22:50   Katastrofa ekologiczna na jeziorze Rożnowskim [Cytuj]

Cytat:
Jez.Rożnowskie zamieniło się w wysypisko śmieci.W takiej wodzie kąpią się dzieci
W Jeziorze Rożnowskim można dostrzec butelki po napojach, pieluchy, opakowania po dezodorantach, styropian, słoiki, martwe ryby... Długo jeszcze można byłoby wymieniać. W takiej właśnie wodzie kąpią się wczasowicze, którzy wypoczywają na Sądecczyźnie.

Otrzymaliśmy od naszej Czytelniczki maila z prośbą o interwencję. Kilka dni temu kobieta wybrała się razem ze swoją rodziną na wycieczkę do Gródka nad Dunajcem. Chcieli popływać statkiem po Jeziorze Rożnowskim.

- To, co zastaliśmy na miejscu wprawiło nas w prawdziwe osłupienie. Jezioro zamieniło się w wysypisko śmieci - mówi Pani Justyna. - Mój ośmioletni syn patrzył oniemiały na to, co przedstawia "krajobraz" podczas rejsu. W pewnym momencie nawet zaproponował: "Tato zagrajmy w taką grę - co jest na półce w sklepie, a czego nie ma w jeziorze".

W Jeziorze Rożnowskim można dostrzec butelki po napojach, po oleju, płynach do naczyń, pieluchy, opakowania po dezodorantach, styropian, słoiki i martwe ryby. Długo jeszcze można byłoby wymieniać.

- O ile jednak rejs statkiem można z powodzeniem zamienić na edukacyjną wycieczkę dotyczącą ekologii i tego dlaczego śmieci należy wyrzucać do kosza, o tyle nie jestem w stanie pojąć dlaczego nikt nie zamknął kąpieliska? – pyta nasza Czytelniczka.

Słoneczna pogoda sprzyja wczasowiczom, których w gminie Gródek nad Dunajcem nie brakuje. Ludzie zażywają kąpieli w Jeziorze Rożnowskim wśród śmieci.

- To, co zelektryzowało mnie najbardziej to fakt, że z kąpieli w jeziorze korzystają nawet kilkuletnie dzieci – dodaje.

.http://sadeczanin.info/wiadomosci/jezroznowskie-zamienilo-sie-w-wysypisko-smieciw-takiej-wodzie-kapia-sie-dzieci

~Kswitalski
Kotwica w plecy

Wysłany: 2018-08-03, 22:53   Re: Katastrofa ekologiczna na jeziorze Rożnowskim [Cytuj]

Podobnie skończą jeziora mazurskie - możliwe, że za naszego życia.
Ostatnio zmieniony przez Kswitalski 2018-08-03, 22:53, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-08-03, 22:55    [Cytuj]

Niestety to całkiem możliwe.

<|yavien

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2018-08-03, 23:21    [Cytuj]

A ja myślę, że nie. WJM są większe, nie są narażone, jak j. Rożnowskie, na taką ilość śmieci spływającą wraz z dużymi opadami deszczu.
.http://sadeczanin.info/wiadomosci/wielkie-sprzatanie-jeziora-roznowskiego-czy-woda-nadaje-sie-do-kapieli
Cytat:
Wójt Gródka nad Dunajcem poinformował w oficjalnym komunikacie, że woda w Jeziorze Rożnowskim stabilizuje się i szybko wraca do normy po niedawnych nawałnicach deszczu.

- Ogromne ilości śmieci, które napłynęły  z górnego Dunajca i Popradu zostały w większości usunięte, a pozostałe są usuwane sukcesywnie, pomimo że  nie są to odpady komunalne powstałe na terenie gminy Gródek nad Dunajcem, lecz na obszarze gmin górnego Dunajca i Popradu z części Słowacji – tłumaczy Józef Tobiasz, wójt Gródka nad Dunajcem.

- Jezioro Rożnowskie  jest zbiornikiem przepływowym i przy większych ulewach lub powodziach sytuacja się powtarza i jest to naturalne zjawisko. Po usunięciu odpadów stałych woda szybko się regeneruje i za kilka dni nie będzie śladu po ostatnich nawałnicach – wyjaśnia wójt Tobiasz. 

Tutaj, na Mazurach, główny czynnik (moim zdaniem) wpływający na zanieczyszczenie - człowiek i jego działanie - jest, przynajmniej teoretycznie, do poprawienia. Ja mam nadzieję, że jeszcze za naszego życia zauważalnie więcej ludzi będzie miało świadomość co szkodzi, czego nie robić, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się wypoczynkiem na WJM.

<|Tobo

Wysłany: 2018-08-04, 07:28    [Cytuj]

Większość "śmieci" na zdjęciach to jest to, co spłynęło z deszczami z brzegów. Drewno, liście - wpływają na eutrofizację, ale katastrofą tego bym nie nazwał. Aktualnie w/g potwierdzonych informacji na Bełdanach jest przyducha i sporo padłych ryb pływa - to jest katastrofa. Potwierdzę wieczorem, bo zaraz ruszamy i na wieczór tam płyniemy.
To, że śmieci na wodzie WJM nie widać nie znaczy, że jest lepiej. A w niejednym porcie widziałem wodę w o wiele gorszym stanie. Nawet teraz nie ruszając tyłka z domo (kamerki...) można ocenić syf w porcie np. Mikołajki (tu płatne kible, więc "motywacja" duża do s..a do wody), można wypatrzeć jak szorowane są jachty. Zamulenie jezior szlakowych, nierozkładalne fosforany (proszę mnie poprawić jak się mylę), zakwity, dobrze nie jest. Tracę nadzieję, że będzie lepiej.

~Agnieszka14

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 2018-08-04, 08:15    [Cytuj]

Martwe ryby na Bełdanach potwierdzam.
Przez godzinę Córka naliczyła 16.
I tu nie jest mowa o martwych rybach przy brzegu - te były na środku jeziora.

funyo

Wysłany: 2018-08-04, 08:19    [Cytuj]

Będzie lepiej...jesienią.
Temperatura wody sprzyja negatywnym zjawiskom, a wizualnie też wypacza nieco obraz.
Od września znacząco spadnie ilość jednostek na wodzie i znowu zrobi się normalniej. Co oczywiście wcale nie oznacza, że należy olać kwestie syfu i syfiarzy...

<|Tobo

Wysłany: 2018-08-05, 18:51    [Cytuj]

Z rybami tragedia. Na Śniardwach miejscami pływają padłe, nawet leszcz ok.1kg, na Bełdanach mnóstwo na brzegach drobnych okoni, sandaczy, kiełbi i nie tylko. Ile tego pod wodą?
Woda temperatura 29 stopni.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-08-05, 19:02    [Cytuj]

Na Bełdanach rybki dodatkowo są podlewane chemią, a na wodzie jest film z oleju.

<|Tobo

Wysłany: 2018-08-05, 19:11    [Cytuj]

Najwięcej chemii w wodzie to jednak jest tam, gdzie najwięcej czarterowni. Bełdany mają większe wady - dresoloty robią taką falę, że potrafi rufą wlać się do kokpitu... W sezonie chyba najgorsze jezioro do żeglowania.

~Emill`76

Wysłany: 2018-08-05, 22:30    [Cytuj]

Wczoraj i dziś zaobserwowałem na Bełdanach i Tałtach sporo śniętych drobnych okoni... smutny widok, efekt przyduchy :-/

[ ODPOWIEDZ ]