FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiosna i Ptaki
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-05-09, 07:58    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Szpak zasadniczo legna się w dziuplach lub budkach legowych. Ten może zatrzymał się w locie aby przeczekać jakieś zagrożenie.

Raczej nie. Obserwowałem to miejsce przez dłuższy czas. Dwa ptaki znosiły tam przez cały czas jedzenie. Słychać było odgłosy piskląt.

<|Tobo

Wysłany: 2018-05-09, 08:20    [Cytuj]

Szpaki (i nie tylko) potrafią założyć gniazdo w najróżniejszych miejscach. Wystarczy byle szczelina i odrobina miejsca. Budka przede wszystkim ( u mnie dwie zajęte przez szpaki), ale nie pogardzą przestrzenią między blachodachówką a membraną, lub wydłubaną w styropianie dziuplą. To z własnych obserwacji...
Dla mnie rekordzistą jest pleszka - która założyła gniazdo (i wyprowadziła młode) na balkonie w miejskim bloku, na odwróconym mopie w rogu :mrgreen:

<|Tobo

Wysłany: 2018-05-09, 20:48    [Cytuj]

Może ktoś skorzysta z mojego pomysłu na szybko - co zrobić jak mamy budkę na drzewie i kota, który ma chęć na pisklęta: .http://ptaki.net/forum/viewtopic.php?p=5610#5610

Treść (bez zdjęć niestety): "Krótki poradnik jak tanio, prosto, szybko i skutecznie zabezpieczyć budki przed kotami
Mam aktualnie dwie budki zalężone przez szpaki. Pisklęta głośne, kuszą koty. Koty też lubię, ale nie jak włażą na drzewo z budkami. Budki co prawda od góry obite śliską blachą, ale po co robić stres rodzicom, a może któryś kocur byłby zbyt sprytny. Postanowiłem na szybko coś wymyślić.
1. w złomie znalazłem pasek blachy pozostałej po wymianie dachu. Uciąłem nożycami do blachy kawałki 25x25cm, w odległości 5 cm podcięcia jak na zdjęciu – żeby zrobić kołnierz dopasowany mniej więcej do średnicy drzewa
2. blacha na posadzkę, klocek drewna przyciśnięty własnym ciężarem jako giętarka
3. młotek pomógł wygiąć kołnierz
4. tak to wygląda na drzewie – blacha jest miękka, cienki gwóźdź bez problemu przebija blachę i wystarczająco mocno trzyma blachę na drzewie
5. kąt z lekkim spadkiem w dół, mi wystarczyło 5 kawałków blachy na zabezpieczenie
6. teraz tylko trzymać kciuki za szpaki z obu budek
Szpakom warto pomagać - odwdzięczają się pięknym śpiewem (jeden z samców naśladuje kilka innych gatunków), zbierają owady z drzewek, trawnika (tak, tak – w okresie karmienia piskląt są owadożercami, jak większość ptaków, nawet wróble)
"
Zdjęcia kołnierza na drzewie, uprzedzając pytania - gwóźdź nie zrobi krzywdy drzewu, szczególnie cienki i w warstwie kory

7.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 117,77 KB

8.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 299,89 KB

~Kswitalski
Kotwica w plecy

Wysłany: 2018-05-09, 21:12    [Cytuj]

Bardzo ciekawy projekt. Osobiście wolę pieski niż kotki. Na pierwszym obrazku widzę jednak lukę przez którą bardzo uparty kot mógłby przemknąć...

~Rafał1960

Wysłany: 2018-05-10, 13:42    [Cytuj]

Kswitalski napisał/a:
Na pierwszym obrazku widzę jednak lukę przez którą bardzo uparty kot mógłby przemknąć...

Nie da rady. Kot to nie Francuz, który wszedł na warszawski hotel Mariott

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-06-14, 10:56    [Cytuj]

Co to za cudaki? Ten z dziupli wygląda jak sikorka ale jest mniejszy. Ten drugi niczego nie przypomina. 8-)

w-dziupli.jpg
Plik ściągnięto 1236 raz(y) 91,86 KB

ptak.jpg
Plik ściągnięto 1237 raz(y) 41,64 KB

<|Tobo

Wysłany: 2018-06-14, 11:06    [Cytuj]

Sikorka modra (modraszka) i gąsiorek (dzierzba gąsiorek).
Gąsiorek łapie robale i magazynuje na kolcach drzewek. Oba gatunki bardzo pomocne w walce ze szkodnikami drzewek.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-06-14, 12:03    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Gąsiorek łapie robale i magazynuje na kolcach drzewek. Oba gatunki bardzo pomocne w walce ze szkodnikami drzewek.

Dzięki za info. Na "pacz pan" jaki z niego killer :-P

Cytat:
Zjada owady (najchętniej chrząszcze i pasikoniki), rzadziej małe kręgowce jak nornice, myszy oraz drobne ptaki, często pisklęta ptaków śpiewających oraz małe gady.

Swojej zdobyczy szuka na ziemi albo czatuje na nią. Uważany za bezwzględnego drapieżnika (mimo niepozornego wyglądu zewnętrznego). Mniejsze zdobycze zjada od razu, większą (owady, jaszczurki, gryzonie) lub nadwyżkę pokarmu nabija na cierń krzewu (najchętniej tarniny) lub drzewa albo na kolec od drutu kolczastego, podobnie jak inne dzierzby, np. srokosz. Dzięki temu łatwiej mu przytrzymać zdobycz (ma słabe nogi) i rozczłonkować ją dziobem. Niezjedzone od razu ofiary tworzą zarazem rodzaj zapasów na dni, w trakcie których nie upoluje dostatecznie dużo zdobyczy[8][15][13].
W porównaniu do swoich dość niewielkich rozmiarów chwyta zaskakująco duże zdobycze, które czasami mogą być niewiele mniejsze od gąsiorka – ptak potrafi upolować żabę.

Wikipedia

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną Dz.U. z 2004 r. Nr 220, poz. 2237

~najmita

Wysłany: 2018-06-14, 19:59    [Cytuj]

Gąsiorek to piękny ptak i łatwy do podglądania, jeżeli już znajdzie się jego siedlisko. Siedlisko to tereny zarośnięte "krzaczorami", wśród których są cierniowe. Kiedyś gdy chodziłem do pracy przez taki teren często widywałem gąsiorka siedzącego na gałęzi i mogłem się do niego zbliżyć na odległości dwóch metrów. Z daleka gąsiorka łatwo było wypatrzeć gdyż siadał na pionowej, gołej łodydze i był widoczny oraz słychać było jego "poskrzekiwanie".
Gąsiorek jest dosyć duży.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-06-15, 00:52    [Cytuj]

Dziś nad Niegocinem

nad-niegocinem-7.jpg
Plik ściągnięto 1161 raz(y) 61,95 KB

nad-niegocinem-6.jpg
Plik ściągnięto 1161 raz(y) 83,36 KB

nad-niegocinem-5.jpg
Plik ściągnięto 1161 raz(y) 65,95 KB

nad-niegocinem-4.jpg
Plik ściągnięto 1161 raz(y) 53,68 KB

nad-niegocinem-3.jpg
Plik ściągnięto 1161 raz(y) 45,29 KB

nad-niegocinem-2.jpg
Plik ściągnięto 1161 raz(y) 56,78 KB

nad-niegocinem-1.jpg
Plik ściągnięto 1161 raz(y) 32,23 KB

~extant

Wysłany: 2019-02-27, 18:23    [Cytuj]

Ptaków i wiosennych ptasich śpiewów w mojej okolicy jakoś jeszcze brak, ale bazie dzisiaj już widziałem :-) ... czyżby to już wiosna ?! :-D

20190227_120355.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 4,94 MB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2019-02-27, 18:34    [Cytuj]

Postanowiłem, że przyłożę się w tym roku do zwiększenia populacji ptaków na Mazurach i zakupię oraz zamontuję budki lęgowe. Pytanie do znających temat. Jakie budki lęgowe polecacie. Dla jakich ptaków i czym się kierować przy wyborze produktu? Wybór jest spory.

Myślałem o Jerzykach i Nietoperzach. Te ostatnie to nie ptaki, ale też przyczyniają się do eliminacji insektów. Szczególnie wieczorową porą. ;-)

<|Tobo

Wysłany: 2019-02-27, 21:12    [Cytuj]

Za oknem klangor żurawi od kilku dni słyszę. Już 17II na Tyrkle słyszałem żurawie.
Budki koło domu (4 aktualnie) wyczyszczone, czekają na szpaki i mazurki, bo jakoś ani pleszki ani kopciuszki, sikorki nie chcą skorzystać.

Co do budek, google podpowie kształt. Zdecydowanie jerzykom warto pomóc, znikają im siedliska w dobie ociepleń i nowoczesnego budownictwa. A jerzyk czytałem, że potrafi zjeść 300 komarów dziennie! Budka dla jerzyka prosty kształt, jak chcesz sam zrobić to warto zabezpieczyć pokostem lnianym (tylko) i od góry dać blachę- wytrzyma wiele lat (nie używaj gwoździ, to przeżytek -wkręty polecam ;-) )

~Rafał1960

Wysłany: 2019-02-28, 00:53    [Cytuj]

U mnie ładunek słonecznika w karmniku przestał schodzić w tempie jakim schodził jeszcze 3 tygodnie temu. Na jedzeniu ziarna ostatnio namierzyłem makolągwy i grubodzioba.
Ale ptaki mają coraz więcej naturalnego pokarmu i to są oznaki wiosny.

<|węzełek

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2019-02-28, 11:25    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Postanowiłem, że przyłożę się w tym roku do zwiększenia populacji ptaków na Mazurach i zakupię oraz zamontuję budki lęgowe. Pytanie do znających temat. Jakie budki lęgowe polecacie. Dla jakich ptaków i czym się kierować przy wyborze produktu? Wybór jest spory.

Myślałem o Jerzykach i Nietoperzach. Te ostatnie to nie ptaki, ale też przyczyniają się do eliminacji insektów. Szczególnie wieczorową porą. ;-)

Warto też montować drewniane belki pod okpapami, dla oknówek, ich też jest coraz mniej , a ilość owadów przez nie zjadanych jest znaczna. Warto też dla tych ptaków w okresie, gdy wiosna jest sucha ,tworzyć sztuczne kałuże z błotkiem do budowy gniazd..

~Rafał1960

Wysłany: 2019-02-28, 19:31    [Cytuj]

Tobo, Twoja budka lęgowa jakaś pancerna jest. Moja wisi na 3 m wysokości i nie ma szans by kot się zaczaił w takim miejscu na ptaki.

IMG_20190228_080954.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 4,61 MB

<|Tobo

Wysłany: 2019-02-28, 20:37    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Tobo, Twoja budka lęgowa jakaś pancerna jest. Moja wisi na 3 m wysokości i nie ma szans by kot się zaczaił w takim miejscu na ptaki.
- uwierz mi, że kot przed którym zabezpieczyłem budkę - nie miałby problemów z wejściem na Twoją i łapą wygrzebaniem pisklaka , niestety...

~Rafał1960

Wysłany: 2019-02-28, 22:23    [Cytuj]

4 sezony z rzędu miałem lęgi w tej budce.
Raz sikorki a trzy razy mazurki.

Budka ma tak dobrane wymiary i średnicę otworu, właśnie po to by kot nie sięgnął na dno.
Może co najwyżej włożyć koniec łapy do środka i tyle. Pogrzebać w środku nie pogrzebie, bo by musiał zginać łapę w 3 miejscach

<|Tobo

Wysłany: 2019-03-01, 06:54    [Cytuj]

No właśnie mazurki mi wyciągał, bo jak pewnie i u Ciebie - mazurki za każdym powrotem do piskląt mają jakiegoś śmiecia w dziobie i dno budki systematycznie rośnie. Przy 3 lęgu jest blisko otworu, a przy czwartym (bywało i 5 jednego roku chyba) - pisklaki wystawiały dzioba przez wlot ;-)

~Rafał1960

Wysłany: 2019-03-01, 08:54    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
pewnie i u Ciebie - mazurki za każdym powrotem do piskląt mają jakiegoś śmiecia w dziobie i dno budki systematycznie rośnie. Przy 3 lęgu jest blisko otworu, a przy czwartym (bywało i 5 jednego roku chyba) - pisklaki wystawiały dzioba przez wlot ;-)

No i tu Cię mam. Czyli nie czyścisz budki jak należy.
Powinno się budkę lęgową otworzyć mniej więcej w drugiej połowie lutego i wyjąć stare gniazdo z resztkami skorupek. Wtedy zawartość budki nie podnosi swojego poziomu i kot może sobie wsadzać co chce i gdzie chce. Po prostu nie sięgnie do gniazda.
U mnie mam max 2-3 lęgi a budkę głęboką.

Ptaki znoszą też śmieci ocieplające, bo budka służy również do przetrwania mrozów.
Ostatnio zmieniony przez Rafał1960 2019-03-01, 08:56, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]