FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
W Himalajach
Autor Wiadomość
<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2018-01-26, 17:17   W Himalajach [Cytuj]

Tak łatwo idzie nam w temacie "Na drodze" umniejszanie winy kierowcy BMW X 5.
A co sądzicie o tej sytuacji ?

Premier RP uruchamia specjalne środki z budżetu na sfinansowanie akcji ratowniczej dla himalaistów. Komentarze pod artykułem w większości krytykują tę decyzję .
Dyskutanci podnoszą wagę dobrego ubezpieczenia takich przedsięwzięć.

Co Wy o tym sądzicie ?

.https://sport.onet.pl/alpinizm/nanga-parbat-trwa-akcja-ratunkowa-tomasza-mackiewicza/74bjqtp

<|Tobo

Wysłany: 2018-01-26, 17:57    [Cytuj]

Uratować, rachunek wystawić.

<|Sza-man

Wysłany: 2018-01-26, 18:36    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Można się z tym zgodzić... można i nie zgodzić. Zdania są podzielone.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-01-26, 18:39    [Cytuj]

Jadąc na narty wykupuję ubezpieczenie ze śmigłem.

~Emill`76

Wysłany: 2018-01-26, 18:50    [Cytuj]

Tobo napisał/a:

Moze się zdarzyć ... i niestety jest to prawdopodobne :-| Że taki rachunek spadłby na wdowę....

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2018-01-26, 20:26    [Cytuj]

pough napisał/a:
Jadąc na narty wykupuję ubezpieczenie ze śmigłem.

A co to jest "ze śmigłem" ?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-01-26, 20:27    [Cytuj]

Uwzględniając ratunek (rachunek) helikopterem (drogocenny).

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-01-26, 21:15    [Cytuj]

Dokładnie, ratownicy narciarza ratują, i mogą podjąć decyzję, że piszkodowanego zdejmą z miejsca wypadku helikopterem. Późniejszy rachunek może zrujnować niektóre budżety domowe.
Brak ubezpieczenia to ruletka, uda się albo nie...
Jak lubisz grać wysoko obstawiając, to nie musisz kupować ubezpieczenia w ogóle albo zrezygnować ze śmigła.

~Emill`76

Wysłany: 2018-01-27, 10:21    [Cytuj]

pough napisał/a:

Brak ubezpieczenia to ruletka, uda się albo nie...
Jak lubisz grać wysoko obstawiając, to nie musisz kupować ubezpieczenia w ogóle albo zrezygnować ze śmigła.

....i warto pamiętać , aby nie "wyłączyć" ubezpieczenia ...np. kilkoma piwkami ;-)

~szg

Wysłany: 2018-01-27, 19:53    [Cytuj]

Niestety na ten moment sprawy źle się mają i rokowania są bardzo niskie, jednak jak wyczytałem na internecie, poszukiwana para nie była ubezpieczona - no zagotowałem się :oops: . Takie wycieczki powinny być zabronione bez wykazania pełnego ubezpieczenia ze śmigłem łącznie, zaplecza technicznego, organizacyjnego i medycznego. Moje podatki powinny iść na rozwój mojego kraju a zbiórkę na wycieczkę prywatną alpinistów zorganizowali ich znajomi i chyba mają już całą kasę.

<|Tobo

Wysłany: 2018-01-27, 19:59    [Cytuj]

Mnie to drażni, bo dzieci, ludzie umierają z braku kasy na operacje, drogie leki, a tu czyjeś hobby jest dofinansowywane.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-01-27, 22:10    [Cytuj]

Sam bym poszedł na ratunek gdybym umiał i miał zdrowie i środki.
Ratować każdego trzeba, ale teraz po tym precedensie, każdy będzie mógł żądać od MSZ takiej pomocy finansowej w podobnej sytuacji.
Czy każdy otrzyma?
Tak jak Tobo pisał, ratować i rozliczyć.
Trzymam kciuki, by p. Tomasz doczekał naszych z pomocą. Już podobno spotkali się z Fracuzką.
Ostatnio zmieniony przez pough 2018-01-27, 22:13, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-01-28, 09:48    [Cytuj]

Ciekawy wywiad znalazłem w sport.pl

Cytat:
Jak pan ocenia władze Pakistanu? Decyzyjność wojska była niewojskowa, a agencje życzyły sobie 50 tys. dolarów z góry za ratowanie życia.

[Piotr Pustelnik:]- Gdyby Tomek i Eli mieli kaprysy, byli członkami komercyjnej wyprawy oczekującej transportu powietrznego, zrozumiałbym ich. W przypadku polsko-francuskiego zespołu ważna jest każda sekunda. Po jaką cholerę potrzebowali deklaracji pieniężnych?! Na portalach crowdfundingowych środki znalazły się szybko, należało działać od razu. Bez interwencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych! Mam do Pakistańczyków ogromny żal. Kim trzeba być, żeby przedkładać banknoty nad życie?

Jeśli środki były niezbędne, to powinni pomóc, a temat rozliczeń podjąć później.

[Piotr Pustelnik:]- Oczywiście. Pakistańczycy wydusiliby te pieniądze, takie mechanizmy nimi kierują. W 1992 r. poznałem je na własnej skórze. Nie zapłacono za "rachunek" i gdy kolejnym razem pojawiłem się na tej ziemi, powiedziano mi, że mam długi i należy je uregulować przed wyprawą. Nie mają w sobie za grosz empatii.

Nie znam się na górach i nie wiem czy dobrze zrozumiałem: Gość nie zapłacił rachunku, przyjechał na kolejną wyprawę i dziwi się, że wymagają gwarancji finansowych?

Z ich punktu widzenia jesteśmy znudzonymi wygodnym życiem białasami, którzy porywają się z motyką na słońce, a potem oczekują... "empatii" w trudnych warunkach, za którą nie płacą wyjeżdżając z kraju bez uregulowanych rachunków.

Ktoś może mi to wyjaśnić?

<|Tobo

Wysłany: 2018-01-28, 10:53    [Cytuj]

Szkoda chłopa, liczył się z tym co go spotkało, takie hobby.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-01-28, 11:32    [Cytuj]

Pewnie rachunku nie za płacił z empatii, którą posiada. Aż dziw, że w takiej sytuacjii wymaga jej od Pakistańczyków.
Ostatnio zmieniony przez pough 2018-01-28, 11:34, w całości zmieniany 1 raz  

~Colonel

Wysłany: 2018-01-28, 11:44    [Cytuj]

W kontekście tego co się właśnie kończy cała ta dyskusja jest delikatnie mówiąc niesmaczna. Co najmniej po część się czegoś takiego nie spodziewałem. Nie tu i teraz.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-01-28, 12:24    [Cytuj]

Doceniam i podziwiam himalaistów z grupy K2 za to co zrobili i co pokazali. Nie mogę od nich wymagać więcej, bo nie mam do tego prawa ani wiedzy. Decyzję, którą z bólem podjęli szanuję, bo to oni, nie ja potrafią ocenić ryzyko na miejscu. Gdybym mógł i potrafił sam bym szedł ratować.
Wiem, że solidarność zawodowa ludzi morza, gór, górników i innych jest i będzie.

Szanuję pasję i wytrwałość p. Tomka. Z pewnością kalkulował ryzyko, znał jego skalę i swoje możliwości gdy przygotowywał się do 7 już wyprawy.

ale

Colonelu, chcesz udawać, że tłumaczenie i przykład tego co powoływał się na niezapłacony wcześniej rachunek jest na miejscu?
Ostatnio zmieniony przez pough 2018-01-28, 12:26, w całości zmieniany 2 razy  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-01-28, 12:34    [Cytuj]

Zgadzam się z Colonelem
Cała ta dyskusja , szczególnie teraz jest nie na miejscu.

Bardzo Was proszę.
Odpuśćcie z tydzień.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2018-01-28, 12:39, w całości zmieniany 1 raz  

haszsz

Wysłany: 2018-01-28, 19:59    [Cytuj]

W końcu zdobyłeś Nangę ale ona już cię nie wypuściła...
R.I.P. Tomasz

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-01-29, 16:50    [Cytuj]

Po wydarzeniach ostatnich dni w internecie pojawiło się sporo informacji na temat wspinaczy (nie wiem czy to poprawne określenie). Nie wiedziałem na przykład, że ciał zmarłych w górach nie zabiera się na dół. Ich ciała leżą tam latami wśród śmieci pozostawionych przez innych zdobywców.

Niektórzy stanowią punty nawigacyjne na trasie.

Cytat:
Zielone Buty (ang. Green Boots) – zamarznięte zwłoki anonimowego himalaisty spoczywające pod szczytem Mount Everestu na wysokości około 8500 metrów n.p.m. Ciało znajduje się w zagłębieniu skalnym, przy grani, po stronie tybetańskiej. Nazwa pochodzi od zielonych, plastikowych butów, które cały czas znajdują się na nogach leżącego właściciela. Zielone Buty stały się znakiem orientacyjnym dla wspinaczy podchodzących na wierzchołek od strony północnej.

Zielone Buty, to prawdopodobnie ciało indyjskiego himalaisty Tsewanga Paljora, który zmarł w partii podszczytowej Mount Everestu 10 maja 1996. Dziesięć lat później obok tego miejsca umarł z wyczerpania i wyziębienia angielski wspinacz David Sharp – jego śmierć wzbudziła wielkie poruszenie, ponieważ w czasie gdy umierał, minęło go około czterdziestu osób w drodze na szczyt lub z niego schodząc.

Do sierpnia 2013 na Mont Evereście zginęło 251 osób, większość ciał pozostała na zawsze w górach.

.https://pl.wikipedia.org/wiki/Zielone_Buty

Z tej perspektywy całe to wspinanie traci romantyczny charakter, a staje się...

[ ODPOWIEDZ ]