FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Puszcza Piska czy Borecka?
Autor Wiadomość
słowik

Wysłany: 2018-01-05, 20:13   Puszcza Piska czy Borecka? [Cytuj]

Witam serdecznie :-)

Dwa lata temu odwiedziłem Mazury po raz 1 w życiu, mieszkałem w okolicy Giżycka i jestem zadowolony z tamtego pobytu. W tym roku latem również wybieram się na Mazury ale
tym razem zależy mi bardziej na lasach niż na jeziorach, oczywiście jezioro tak ale teraz chciałbym więcej czasu spędzać na terenach zielonych, leśnych itp.

Zastanawiam się nad noclegami na lato w okolicach Puszczy ale nie wiem co którą się zdecydować
czy Piską czy Borecką ;-) Zależy mi na rowerowych wycieczkach, na pieszych wędrówkach najlepiej po mazurskich lasach, krótko mówiąc lubię takie dzikie klimaty.
Chciałbym zapytać gdzie jest latem większa ilość atrakcji ciekawych i w jakiej miejscowości najlepiej wybrać kwaterę żeby było najbliżej do puszczy i żeby można było coś ciekawego zobaczyć. To na razie tyle, wiem że jeszcze wiele czasu ale zakładam ten wątek tek wcześnie bo nie wiem o tych pięknych miejscach nic a mnie tam ciągnie. Za każdą informację o jednej lub drugiej Puszczy będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
Stanisław

~robarek

Wysłany: 2018-01-05, 21:00    [Cytuj]

Polecam Ci Puszczę Borecką. Byłem dwukrotnie stacjonarnie z rowerami w Borkach. Masa ciekawych terenów do zwiedzania. Nie zrobisz tego ani z wody ani samochodem ani pieszo (mały zasięg). A i jeziora też są. W bezpośrednim sąsiedztwie Borków i puszczy 5 szt.
Jeżeli bliżej WJM to polecam Stręgielek (też byłem dwukrotnie) . W necie pełno ofert agroturystycznych.

słowik

Wysłany: 2018-01-05, 22:38    [Cytuj]

Dziękuję :-)

Rozumiem że z tych Borków jest blisko do Puszczy ? Można tam wypozyczyć rower np. na pół dnia czy na cały dzień ? w jakiej cenie ?

~robarek

Wysłany: 2018-01-06, 09:22    [Cytuj]

Z Borków do Puszczy jest rzut beretem. Jest na styk. Co do wypożyczenia rowerów niestety nie mogę Ci pomóc bo ja byłem z własnym a nie pamiętam żadnej wypożyczalni, bo mnie to nie interesowało. Mam nadzieję, że od 2011, kiedy byłem ostatnio, coś się zmieniło na plus. Popatrz do internetu. Zerknij na PW.

kamson

Wysłany: 2018-01-06, 15:25    [Cytuj]

"Z Borków "

Z BOREK...

~Prem

Wysłany: 2018-01-06, 15:44    [Cytuj]

Puszcza Borecka jest bardziej dzika, i ze wszystkich mazurskich lasów ma najwięcej wspólnego z roślinnością, która jest dla nich naturalna. Bardziej ją polecam. Ale też jest to najbardziej zakomarzony teren na Mazurach, to też trzeba wziąć pod uwagę.

kamson

Wysłany: 2018-01-06, 16:27    [Cytuj]

Prem napisał/a:
Puszcza Borecka jest bardziej dzika, i ze wszystkich mazurskich lasów ma najwięcej wspólnego z roślinnością, która jest dla nich naturalna. Bardziej ją polecam. Ale też jest to najbardziej zakomarzony teren na Mazurach, to też trzeba wziąć pod uwagę.

Komary tam to pikuś. Gorsze masy Jusznic i gzów w okresie letnim..

słowik

Wysłany: 2018-01-07, 00:16    [Cytuj]

kamson napisał/a:
Prem napisał/a:

Komary tam to pikuś. Gorsze masy Jusznic i gzów w okresie letnim..

Jej nie strasz ;-) już się ucieszyłem że nie muszę dłużej zastanawiać się nad wyborem Puszczy bo z tego co piszecie to Borecka jest dla mnie najlepszą opcją :-) z drugiej strony
nie wiem czy te komary latem są tam aż tak strasznym problemem, bo ja komary dobrze znam
z moich okolic, mieszkam n-daleko Odry. Mam nadzieję ze w słoneczny dzień z wiatrem nie będzie tak źle i Moje drugie Mazury nie okażą się koszmarem.

Mam kolejne pytanie: widzę że PKS kursuje np. z Olecka do Jurkowa ale nie wiem czy odjeżdzają też do Borek czy nie ? czy np. nie posiadając auta, można czymś się dostać z tych Borek czy Borków do Giżycka?

kamson

Wysłany: 2018-01-07, 08:12    [Cytuj]

"Mam kolejne pytanie: widzę że PKS kursuje np. z Olecka do Jurkowa ale nie wiem czy odjeżdzają też do Borek czy nie ? czy np. nie posiadając auta, można czymś się dostać z tych Borek czy Borków do Giżycka?[/quote]"

Z Olecka na pewno dostaniesz się bezpośrednio do Borek (1 lub 2 połączenia) i odwrotnie, ale czy z Borek do Giżycka to nie wiem (myślę że bezpośrednio nie).
PS Gzami się nie przejmuj, ciesz się starym lasem i naprawdę magicznymi miejscami puszczy, a jest ich sporo..
Ostatnio zmieniony przez kamson 2018-01-07, 08:13, w całości zmieniany 1 raz  

~Prem

Wysłany: 2018-01-07, 09:02    [Cytuj]

Niestety z komunikacją autobusową w Puszczy Boreckiej jest bardzo źle. W Piskiej zresztą również. W soboty i niedziele lepiej nie liczyć na nic.

~Prem

Wysłany: 2018-01-07, 09:08    [Cytuj]

Niestety z komunikacją autobusową w Puszczy Boreckiej jest bardzo źle. W Piskiej zresztą również. W soboty i niedziele lepiej nie liczyć na nic.

słowik

Wysłany: 2018-01-07, 12:30    [Cytuj]

kamson napisał/a:
"Mam kolejne pytanie: widzę że PKS kursuje np. z Olecka do Jurkowa ale nie wiem czy odjeżdzają też do Borek czy nie ? czy np. nie posiadając auta, można czymś się dostać z tych Borek czy Borków do Giżycka?
"

Z Olecka na pewno dostaniesz się bezpośrednio do Borek (1 lub 2 połączenia) i odwrotnie, ale czy z Borek do Giżycka to nie wiem (myślę że bezpośrednio nie).
PS Gzami się nie przejmuj, ciesz się starym lasem i naprawdę magicznymi miejscami puszczy, a jest ich sporo..[/quote]

Fajnie a tak w ogóle to kiedy już zacznę poszukiwać pokoju, noclegu to czy możecie podpowiedzieć
jakie miejscowości poza Borkami mogę brać pod uwagę? na mapie widzę tam blisko siebie jest trochę wsi w pobliżu Puszczy i zastanawiam się jakie wioski wytypować z pośród których później
będzie można już ostatecznie się zdecydować. Czy mogę myśleć również np. o : Jurkowie,Orłowie,Żabince,Rogojny czy takich miejscowościach jak Kruklanki, Jeziorowskie ? Czy wybierając którąś z tych miejscowości nie będzie większych niż w Borkach problemów z PKS ? Bardzo proszę o odp. ;-)

kamson

Wysłany: 2018-01-07, 15:31    [Cytuj]

"Jurkowie,Orłowie,Żabince,Rogojny czy takich miejscowościach jak Kruklanki, Jeziorowskie ? Czy wybierając którąś z tych miejscowości nie będzie większych niż w Borkach problemów z PKS ? Bardzo proszę o odp. ;-) [/quote]"

Kruklanki i Jeziorowskie są troche bardziej turystyczne (aczkolwiek jakiejś plagi przyjezdnych tam chyba nie ma)..
Cisza i spokój to reszta miejscowości. W Borkach jest trochę kwater agro i mini ośrodków,ale musisz popatrzyć w sieci. Jeśli chodzi o resztę miejscowości to nie mam pojęcia.
W Zawadach Oleckich jest fajna agro kwatera. Znam okolicę i jest tam uroczo, ale... zadupiaszczo.

PS Ja bym celował w Borki na Twoim miejscu.
PS2 Coś mi się przypomina że jadąc widziałem jeszcze chyba agro w Szwałku

Usunieto treści sprzeczne z regulaminem. Przypominam o bezwzględnym zakazie reklamowania tutaj uslug turystycznych nie wymienionych w portalu mazury.info.pl. Takie informacje prosze wysylac sobie WYLACZNIE na PW!

No tak, sorki..
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2018-01-07, 16:00, w całości zmieniany 2 razy  

Michal P.

Wysłany: 2018-01-08, 15:53    [Cytuj]

Witam, Puszcza Borecka jest faktycznie piękna, ale po namyśle ja jednak zdecydowanie polecałbym Puszczę Piską z kilku powodów:
1) jest blisko 5 razy większa i w mojej ocenie każdy znajdzie coś dla siebie
2) leży bliżej szlaku WJM, więc jak będzie potrzebna przerwy od lasu to jest więcej alternatywnych rozrywek związanych z wodą (np. kajaki - Krutynia)
3) chyba lepsza (pewnie ze względu na WJM) infrastruktura turystyczna
4) W Boreckiej można spotkać żubra, ale w okolicach P.Piskiej są co najmniej 3 inne atrakcje dla miłośników zwierząt
a) farma jeleniowatych PAN w Kosewie
b) park dzikich zwierząt w Kadzidłowie
c) wolno żyjące koniki polskie na półwyspie w okolicach Popielna

Niezależnie od decyzji, w jednym i drugim przypadku można liczyć na spokój. Latem wbrew pozorom w tych puszczach nie ma wielu turystów, co zawsze mnie zaskakuje (wszyscy są chyba nad wodą, lub na wodzie :-)

słowik

Wysłany: 2018-01-08, 20:18    [Cytuj]

Michal P. napisał/a:
Niezależnie od decyzji, w jednym i drugim przypadku można liczyć na spokój. Latem wbrew pozorom w tych puszczach nie ma wielu turystów, co zawsze mnie zaskakuje (wszyscy są chyba nad wodą, lub na wodzie :-)

Dzięki za informacje :-) tak ja wcześniej myślałem o Piskiej ale w ostatnich dniach
czytając Wasze info oraz oglądając , przeglądając mapy tamtych terenów, co raz bliższe stają się dla mnie okolice Puszczy Boreckiej ;-) Uczę się tego pięknego " fragmentu " Mazur, znam co raz więcej miejscowości i czuję że jest to najlepsze miejsce dla mnie. Ostatnio miałem właśnie samą wodę, jeziora to teraz czas na dzikie lasy, łąki, pola itp. Może wilka się zobaczy.
Planuję postawić na rower i na nogi i tak zwiedzać Mazury. :-)
ModEdit: cytowanie
Ostatnio zmieniony przez zenek 2018-01-08, 20:21, w całości zmieniany 1 raz  

~robarek

Wysłany: 2018-01-08, 22:09    [Cytuj]

słowik napisał/a:
...
Planuję postawić na rower i na nogi i tak zwiedzać Mazury. :-)

I tak trzymaj :-)

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2018-01-09, 10:51    [Cytuj]

Zdecydowanie Borecka. Dalej od Warszawy ;-)

I jest wszystko to, co w Piskiej:
- kajaki na Łaźnej Strudze (bardzo rozwinięta oferta!!) i Sapinie (jeszcze bardziej!!!)
- żubry w Wolisku
- piękne i mało uczęszczane jeziora (Szwałk mały i duży, Litygajno, Łaźno, Kuty)
- blisko np. Gołdap, tężnie, wyciąg krzesełkowy etc.
- kolejka wąskotorowa w Ełku
- małe stadniny koni, serowarnie etc.

Ciekawiej ukształtowany teren - w końcu to Mazury Garbate a nie płaskie jak lotnisko okolice Pisza.

słowik

Wysłany: 2018-01-09, 17:33    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:

- kajaki na Łaźnej Strudze (bardzo rozwinięta oferta!!) i Sapinie (jeszcze bardziej!!!)
- żubry w Wolisku
- piękne i mało uczęszczane jeziora (Szwałk mały i duży, Litygajno, Łaźno, Kuty)

Ciekawiej ukształtowany teren - w końcu to Mazury Garbate a nie płaskie jak lotnisko okolice Pisza.

Dzięki ;-) można coś więcej info o tym wyciągu krzesełkowym ?

Ostatnio zmieniony przez zenek 2018-01-09, 18:33, w całości zmieniany 1 raz  

kamson

Wysłany: 2018-01-09, 20:17    [Cytuj]

słowik napisał/a:
Piotr Lewandowski napisał/a:

- żubry w Wolisku

Dzięki ;-) można coś więcej info o tym wyciągu krzesełkowym ?

Patrz Piękna Góra w Gołdapi. A jeśli chodzi o farmę jeleniowatych to masz safari w okolicach Gołdapi.

Michal P.

Wysłany: 2018-01-16, 14:04    [Cytuj]

Piska w okolicach Piszu, faktycznie płaska i niestety wciąż lekko "szczerbata" po wichurze z 2002 roku, ale nie tą część puszczy miałem na myśli polecając.
Trochę bardziej na zachód teren jest mniej płaski i nie ma śladów po tym tornado.
Poniżej kilka zdjęć z wyprawy w ostatnią sobotę 13/01

IMG_2970.JPG
Plik ściągnięto 8 raz(y) 4,31 MB

IMG_2989.JPG
Plik ściągnięto 6 raz(y) 2,31 MB

IMG_2949.JPG
kruk ledwo uszedł z życiem
Plik ściągnięto 6 raz(y) 2,31 MB

IMG_2967.JPG
Plik ściągnięto 3 raz(y) 3,94 MB

IMG_2975.JPG
Plik ściągnięto 4 raz(y) 3,13 MB