FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kanał Niegociński nieczynny [ remont 01.10.2016-30.06.2018 ]
Autor Wiadomość
funyo

Wysłany: 2017-12-05, 12:59    [Cytuj]

Ależ ja nie krytykuję Andrzeja, mam po prostu nieco inne zdanie w tym temacie. I nie dotyczy ono nawet treści petycji, co raczej terminu jej publikacji, który od początku uważałem za przedwczesny. Tyle.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-12-05, 13:00    [Cytuj]

Andrzej. Ja również dalej popieram Twoje stanowisko.

Niezrozumiałe dla mnie jest choćby to, że w jednej z oficjalnych odpowiedzi (chyba ta opublikowana w Żaglach) było zwarta informacja, że wykonawca nie nie zgłaszał problemów, a okazuje się że te problemy istnieją.

To jak w końcu jest?

~darkor54

Emill`76 napisał/a:
artiosso napisał/a:

Jeszcze raz popieram Andrzeja Drago we wszystkim, co zrobił, łącznie
z ewentualnymi nieścisłościami, które - uważam - nie mają żadnego znaczenia dla sprawy.

Ja również absolutnie popieram .

Jeśli nawet nie będziemy mieli wpływu na uruchomienie dodatkowych kwot , pozwalających na wznowienie prac, to jak widać pomysł , który padł na tym forum - zawieszenia prac w okresie wysokiego sezonu - jest brany pod uwagę . Należy o to walczyć i myślę, że są realne szanse na to , aby wszedł w życie .

Pełna zgoda. Popieram działania Andrzeja.

jaras63

Popieram Andrzeja i zawsze w tym temacie możecie liczyć na moje poparcie. Nie wiemy czy bez tej petycji zrobiłby się taki "ruch w interesie". Zawsze lepiej urzędnika popchnąć i to właśnie się dzieje, jak widać po wszelkiej korespondencji.
Pozdrawiam

~Rafał1960

Wysłany: 2017-12-05, 13:21    [Cytuj]

Jak popierałem Andrzeja, tak dalej popieram.
Nawet jeśli było za wcześnie bo termin jest jednak 30.06.2018, to widoczny "postęp" prac
skłonił nas do działania. I wyszło, że wiele rzeczy jest nie tak.
Jak prywatnie widzimy, że stolarz, glazurnik, malarz czy inny fachowiec nic nie robią i tylko mówią "spokojnie szefie, wyrobimy się, do Świąt jeszcze 2 miesiące, będzie pan zadowolony" to przecież lampka ostrzegawcza na pewno nam się zapala. Tak samo było i tutaj.
Podatnik ma prawo patrzeć na ręce urzędnikom i wykonawcom państwowych zleceń.

Poza tym to nie jest przetarg na zakup papieru ksero do szkoły podstawowej za 5 tys złotych, tylko zlecenie za 10 mln złotych netto z możliwością zwiększenia kwoty o 50%.
Czyli 15 mln złotych netto. Przewały na podobną kwotę są dziś określane mianem afer.
Nie mówię, że tu jest afera ale postępowania na taką kwotę nie powinny wyglądać tak, jakby były robione w pośpiechu na kolanie. Nie można inwestycji za 10-15 mln robić na hura, bo jakoś to będzie. Jak widać nie będzie.

Efekt petycji jest taki, że sprawą interesują się również media GG i Żagle.
Postulowane zawieszenie prac na sezon 2018 jest rozpatrywane.
Dodatkowo urzędnik już wie, że żeglarz to nie ciemny lud i wszystkiego nie kupi
Na moje wyczucie przekazanie sprawy do nowej komórki przez RZGW też będzie miało jakiś priorytet.
Nikt tego w nowej organizacji nie wrzuci remontu do archiwum i nie powie,
że papiery gdzieś się zapodziały a winny wszystkiemu jest poprzednik.
Więc choćby ze względu na powyższe petycja i jej poparcie były słuszne.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-12-05, 15:30    [Cytuj]

Koledzy
Spoko
Nie pękam a jednocześnie Wam ufam.
Przy odpowiedziach firmuję swoim nazwiskiem , nie chcę śladu podejrzenia , że nadużywam Waszego zaufania albo za Was się chowam ale jak będzie trzeba poproszę o podpisanie nowego dokumentu po wcześniejszej konsultacji.

Za te wpisu dziękuje bo mogą mieć wpływ na urzędników którzy to czytają.

Paweł , Zenek
Zalecam jeszcze raz przeczytanie Petycji i sprawdzenie na co jest położony nacisk.
I przypominam , że śpieszyliśmy się Petycją aby dotarła na czas przed planowanym spotkaniem .
Zdążyliśmy.
Jak wiecie chodziły informacje , że niezaleznie od problemów z gruntem ( co uzyskało potwierdzenie ), są problemy z miejscem gdzie składować materiał z pogłębiania ( o tym nie pisaliśmy bo w warunkach przetargu jest to określone ale podobno jest tego miejsca za mało - w to nie wchodzimy - wyjdzie samo ) no i najważniejsze -chodziły "informacje " , że tempo robót wykonawca dostosowuje do finansowania.
Jak z odpowiedzi już wiemy z wyjaśnień może to być prawdą.
To na co mieliśmy czekać ?
Teraz najważniejsze jest aby to finansowanie już było i wykonawca mógł działać.

Pawle
Sterowanie każdym procesem ( produkcyjnym , remontowym także ) polega na śledzeniu wyjścia ale i wejść i zakłóceń i odpowiednie reagowanie na proces w trakcie , jako odpowiedź na te informacje.
Czekanie na wynik końcowy jest to proszenie się o kłopoty.
Są całe teorie i wykresy mówiące o sposobach planowania i zazwyczaj występującym zaangażowaniu w wykonanie zadania.
Dlatego też dla nadzoru buduje się harmonogramy rzeczowe i dostosowane do tego harmonogramy finansowe. Powinny być określone kryteria poszczególnych kroków.
Jeżeli tego nie ma , to nie ma mowy o nadzorze i dotrzymaniu terminów .
Zobacz - od rozpoczęcia remontu minęło 13 miesięcy - czy coś zostało zrobione do końca ?
Czy jest znany dalszy harmonogram prac ?
A przecież to jest ABC każdego inwestora.
Ile RZGW zapłaci kar za nieterminowe finansowanie ?

Nasza reakcja była o kilka miesięcy za późna.
Usypiał nas Komunikat Nawigacyjny i Tablica a także pierwotna wersja ogłoszenia o przetargu.

No i jeszcze jedno
Działamy w imieniu własnym a nie firm.
Kilkukrotnie broniłem się przed rozszerzeniem naszej petycji i uważam , że słusznie.
Firmy maja swoje interesy i powinny same o nie walczyć a my swoje interesy i o nie walczymy a nie biadolimy.
Ale nie uwierzę , ze skutki takiej polityki nie dotkną Wszystkich czarterujących , także tych z Węgorzewa , bo także ich klienci mają utrudniony ruch na południe.

Pawle
Oczywiście masz prawo pozostać przy swoim zdaniu ale pozwól mi także pozostać przy swoim tym bardziej , że jest poparte doświadczeniem zawodowym
Tak jak napisał Artek - my w Petycji możemy być nieściśli w opisie rzeczywistości ale urzędnik musi być ścisły i nie ma prawa oszukiwać , że problemów nie ma tam gdzie są.
Na dzisiaj to grunt , który podobno już jest rozwiązany choć mam wątpliwości i finansowanie , którego na dzisiaj nie ma.

Pozdrawiam Was
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2017-12-05, 15:33, w całości zmieniany 1 raz  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-12-06, 15:22    [Cytuj]

Koledzy
Dzisiaj na sąsiednim forum kol. Andrzej Sadowski który tam przybrał nick " Urzędas Leniwy "
zamieścił informację którą kopiuję :
"Dobre wieści z Funduszu: Zarząd zaakceptował wzrost kosztów i umowa na finansowanie będzie aneksowana jeszcze w 2017 r.
Dzięki temu zakończenie remontu do wakacji 2018 r. staje się realne.
Przy okazji ustalmy o jaki termin mam walczyć: nie jest jeszcze "po ptakach" i fakt że coś poszło w petycji nie znaczy że musi tak być ostatecznie. 23 czerwca pozostaje do dyskusji.
Oczywiście łatwiej będzie utrzymać termin umowny - 30 czerwca. Już sam fakt rozszerzenia zakresu robót bez wydłużenia terminu realizacji wymaga dobrej woli Wykonawcy (która jest) - jeżeli mamy mu jednocześnie zwiększyć zakres robót i skrócić termin, to już zaczyna wyglądać nieuczciwie.
Dlatego ja bym się raczej trzymał terminu umownego. Proszę o potwierdzenie czy się Państwo na to zgadzają.

Prz okazji chciałbym się ustosunkować do paru zarzutów (przepraszam, że nie do wszystkich, ale niestety nie płacą mi za dyskutowanie na forum, a szkoda...)
1. Nie rozpoczęliśmy remontu "bez skumulowanych środków". Nie mamy nawet takiej możliwości. Żeby rozpisać przetarg musimy mieć zapewnienie finansowania i takie zapewnienie było. Mieliśmy zagwarantowane środki na cały przewidziany w projekcie zakres robót + 10% rezerwy na nieprzewidziane roboty. Jednak zakres tych robót okazał się tak duży, że rezerwy nie starczyło. I to o te dodatkowe pieniądze teraz szła batalia. Potrzeba wyszła na budowie, w trakcie trwania robót.
2. Oczywiście od przyszłego roku będziemy Wodami Polskimi. Nie znaczy to jednak, że nie mamy prawa planować robót na przyszły rok. Jako Wody Polskie będziemy kontynuować roboty rozpoczęte jako RZGW - wynika to bezpośrednio z cytowanych zapisów Prawa Wodnego. Co więcej Wody Polskie to będzie jedna firma na całą Polskę, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby remont Kanału Niegocińskiego prowadził ten sam koordynator co teraz - z Warszawy, a nie z Białegostoku.
3. "Kanał Niegociński jest drożny i nie trzeba go remontować" - każdy ma prawo do własnej opinii, ja do tej pory się z taką nie spotkałem. Niezależnie od tego kto ma rację nieremontowanie go w tej chwili już raczej nie wchodzi w grę, prawda? Skupmy się proszę na teraźniejszości i przyszłości.
4. Klnę się na mój bomem bity łeb, że z publikacją danych osobowych autorów petycji nie miałem nic wspólnego.
5. Komunikat Nawigacyjny podający błędną datę zakończenia remontu to mój własny błąd. Niedostateczna weryfikacja posiadanych informacji ale bez złej woli. Przepraszam i dziękuję za zwrócenie uwagi - gdyby nie Państwa reakcja wisiałby tak pewnie do tej pory bo sam o nim przez ten rok zapomniałem.
6. Pływak płynący maraton to taki sam obywatel jak wielki żeglarz na swoim wypasionym jachcie. Nie zamknąłem drogi wodnej, ostrzegłem tylko użytkowników, że ktoś będzie sobie płynął wpław. Akcja była prawidłowo zorganizowana, zabezpieczona i zgłoszona. W przyszłości też nie mam zamiaru nikomu czegoś takiego zabraniać.

W najbliższym czasie zapewne będziemy z Wykonawcą negocjować kwestie zakresu robót i terminów. Proszę zatem o zgłaszanie uwag. Rozumiem, że najważniejszą kwestią jest termin, o którym już pisałem. Jeżeli są jeszcze jakieś inne sprawy, proszę napisać tutaj.
Ewentualnie, jeżeli będzie taka potrzeba zorganizujemy spotkanie z udziałem Państwa i Wykonawcy. W Warszawie albo Giżycku - gdzie wygodniej."

A poniżej kopiuję moją odpowiedź :
" Urzędas Leniwy pisze: ↑
40 min temu
Dobre wieści z Funduszu: Zarząd zaakceptował wzrost kosztów i umowa na finansowanie będzie aneksowana jeszcze w 2017 r.
Dzięki temu zakończenie remontu do wakacji 2018 r. staje się realne. "

Kolego
Bardzo dziękuję za tą informację , teraz czekamy na potwierdzenie , że aneks z terminem zakończenia wszystkich prac na 30.06.2018 został podpisany.
Wszystkich to dla nas oznacza łącznie z odbiorami i oddaniem do eksploatacji.
To znaczy , że 1 lipca 2018 kanał zostanie oddany do eksploatacji , oddany nawet jeżeli będzie to oddanie warunkowe na okres wakacji.
Trzymajmy się terminu i zasad opisanych w Petycji
Dla przypomnienia
"Nasza propozycja to :
1. Zakończyć prace do 30 czerwca 2018.
2. Jeżeli to nie będzie możliwe to nie prowadzić prac w szczycie sezonu urlopowego tj. od 30 czerwca do końca sierpnia.
3. Jeżeli z jakichś względów prace będą musiały być kontynuowane w tym czasie to przez odpowiednią organizację prac dopuścić ruch na kanale np. z zachowaniem szczególnej ostrożności i dla jednostek, których zanurzenie w czasie przechodzenia kanału nie będzie przekraczało 0,7 m ( głębokość wyjścia na Niegocin ).
4. Jeżeli nie będzie możliwe równoczesne prowadzenie prac i ruchu na kanale, to tak zorganizować prace, aby ruch na kanale był dopuszczony od godz. 16 do godz. 8 dnia następnego."

Przy takim rozwiązaniu tj oddaniu kanału do użytku od 1 lipca 2018 roztrząsanie tego co było wcześniej nie ma sensu.
Uważam , że udział naszych przedstawicieli w spotkaniu nie jest potrzebny jednak oczekiwalibyśmy upublicznienia harmonogramu prac abyśmy mogli obserwować postęp prac i oceniać zagrożenie.

Proponuję uzgodnienie pomiędzy nami na PW komunikatu dla zaangażowanej w sprawę prasy ale dopiero po podpisaniu aneksów do umowy . Myślę , że harmonogram powinien być częścią tego komunikatu.

Dziękuję za prawidłowa komunikację , dobre wieści i pozdrawiam
Andrzej Jankowski

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-12-06, 15:25    [Cytuj]

Teraz musimy spokojnie poczekać na podpisanie aneksu
upublicznienie harmonogramu
wtedy opracujemy wspólny komunikat dla prasy - bo chodzi o to aby był stonowany , bezkonfliktowy ale informował o przyznaniu środków , dacie podpisania aneksu , harmonogramie prac i planowanym terminie oddania kanału.
Proszę bez żądnej euforii
Czekamy
Pozdrawiam

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-12-06, 15:31    [Cytuj]

Jedno trzeba oddać temu Panu :
przejął się sprawą i ma poczucie humoru (nick).
To rzadkość, że urzędnik "tapla" się postowo na jakimkolwiek forum.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-12-06, 15:38    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Jedno trzeba oddać temu Panu :
przejął się sprawą i ma poczucie humoru (nick).
To rzadkość, że urzędnik "tapla" się postowo na jakimkolwiek forum.

Podobno to też żeglarz i pewnie dlatego trochę rozumie nasz ból

zenek

Wysłany: 2017-12-06, 16:31    [Cytuj]

Cytat:
Przy okazji ustalmy o jaki termin mam walczyć: nie jest jeszcze "po ptakach" i fakt że coś poszło w petycji nie znaczy że musi tak być ostatecznie. 23 czerwca pozostaje do dyskusji.
Oczywiście łatwiej będzie utrzymać termin umowny - 30 czerwca. Już sam fakt rozszerzenia zakresu robót bez wydłużenia terminu realizacji wymaga dobrej woli Wykonawcy (która jest) - jeżeli mamy mu jednocześnie zwiększyć zakres robót i skrócić termin, to już zaczyna wyglądać nieuczciwie.
Dlatego ja bym się raczej trzymał terminu umownego. Proszę o potwierdzenie czy się Państwo na to zgadzają.
Z powyższą wypowiedzią przedstawiciela RZGW w pełni się zgadzam. Absolutnym nonsensem byłoby domaganie się skrócenia czasu wykonania inwestycji przy rozszerzeniu zakresu robót.
Zresztą wykonawca nie ma żadnego obowiązku aby na krótszy termin się zgodzić. Oby tylko dotrzymał założonego terminu!
Ostatnio zmieniony przez zenek 2017-12-06, 17:23, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2017-12-06, 17:23    [Cytuj]

Zbędna dyskusja wydzielona do VIP

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-12-08, 15:58    [Cytuj]

Na zaprzyjaźnionym forum został zamieszczony wpis Naszego Partnera z RZGW który niżej cytuję
Początek cytatu
Re: Remont Kanału Niegocińskiego w 2016r

Post autor: Urzędas Leniwy » dzisiaj, o 14:53
Dokładnej daty podpisania aneksu nie jestem w stanie w tej chwili podać. Najpierw musi zostać podpisany Aneks do umowy między RZGW a Funduszem - zwiększający finansowanie. Dopiero wtedy mamy formalną możliwość aneksowania umowy z Wykonawcą. Nie będę ukrywał, że z mojego doświadczenia wynika, że aneks z Wykonawcą raczej do końca bieżącego roku nie będzie podpisany. Obstawiam pierwszy tydzień stycznia.

Zdaję sobie sprawę że nie brzmi to najlepiej, ale najważniejsze jest to, że te formalne kroki, które zostały nam do zrobienia nie wstrzymują już robót. Wykonawca został przez nas poinformowany o decyzji Funduszu - i nic już nie wstrzymuje go przed dokonaniem zakupu niezbędnych materiałów oraz prowadzeniem robót zgodnie z rozszerzonym zakresem. O postępie sprawy aneksu będę informował na bieżąco.

Andrzej - Draco pisze: ↑
6 gru 2017, o 15:17
"Nasza propozycja to :
1. Zakończyć prace do 30 czerwca 2018.
2. Jeżeli to nie będzie możliwe to nie prowadzić prac w szczycie sezonu urlopowego tj. od 30 czerwca do końca sierpnia.
3. Jeżeli z jakichś względów prace będą musiały być kontynuowane w tym czasie to przez odpowiednią organizację prac dopuścić ruch na kanale np. z zachowaniem szczególnej ostrożności i dla jednostek, których zanurzenie w czasie przechodzenia kanału nie będzie przekraczało 0,7 m ( głębokość wyjścia na Niegocin ).
4. Jeżeli nie będzie możliwe równoczesne prowadzenie prac i ruchu na kanale, to tak zorganizować prace, aby ruch na kanale był dopuszczony od godz. 16 do godz. 8 dnia następnego."

Proszę wybaczyć że się dopytywałem, faktycznie już w petycji było to dokładnie opisane. Cytowane cztery punkty przyjmuję jako wytyczne do działania na przyszłość. Aktualnie jedziemy zgodnie z punktem pierwszym - zakończyć roboty do 30 czerwca (włącznie z odbiorami). Podpiszemy aneks bez przedłużania terminu, ale wiele może się jeszcze na tej budowie wydarzyć. Zaznaczam, że nie ma na chwilę obecną żadnych przesłanek żeby termin 30 czerwca nie został dotrzymany, ale jeśliby coś się tam jeszcze wydarzyło (odpukać) co przedłużyłoby roboty, będziemy postępować zgodnie z kolejnymi punktami powyższych wytycznych - przedstawiłem je przełożonym i uzyskały akceptację, a nawet zostały ocenione jako zaskakująco racjonalne. Dziękuję zatem za racjonalne podejście, to też bardzo ważne, że Państwa propozycje są czymś więcej niż tylko "życzeniową postawą".

Nicka nie będę zmieniał, cieszy mnie że wszyscy zrozumieli żart.
Za ciepłe słowa bardzo dziękuję, zaznaczam jednak, że to ciut za wcześnie na ocenianie mojego wkładu w sprawę, daleka jeszcze przed nami droga.
Postaram się aktualizować informacje na forum nie rzadziej niż raz w tygodniu. W przypadku gdybym obietnicy nie dotrzymywał, proszę się przypomnieć na maila:
eksploatacja@warszawa.rzgw.gov.pl
Koniec cytatu

Poniżej moja odpowiedź uwzględniająca także inne wypowiedzi.
Początek cytatu
Re: Remont Kanału Niegocińskiego w 2016r

Post autor: Andrzej - Draco » 1 min temu

Koledzy

Bardzo Was proszę abyśmy nie tracili energii i budującego się zaufania na spory jak było , co by było gdyby było i dlaczego nie było.
Proszę Was

Nie dziwi mnie , że nasze postulaty zostały ocenione jako racjonalne , naszym celem od początku nie jest i nie było walczenie z kimkolwiek dla walki czy dokopywania , czy szukanie podtekstów tylko udrożnienie drogi wodnej dla Nas - dla Wodniaków.
Udrożnienie bo właśnie po ta są drogi wodne , niemniej cieszy taka ocena bo może ona dawać szanse realizacji i zadowolenia.
Oczywiście , gdyby była potrzeba ..... ale mam nadzieję , że nie będzie .

Dziękuje Urzędasowi Leniwemu - będziemy czekali na informacje.
Martwi mnie jednak , że ta procedura jeszcze długo potrwa.
Zapewne pieniądze będą z przyszłorocznego budżetu i pewnie dlatego aneks zwiększający fundusze będzie podpisany w przyszłym roku ( proszę o potwierdzenie jeżeli dobrze rozumiem ) ale to oznacza , że jeszcze wszystko się możne zdarzyć.
My nie odpuścimy i mam nadzieję , że Kolega również.

Rozumiem , ze elementem aneksu z wykonawcą będzie harmonogram i on zostanie upubliczniony

Pozdrawiam
Andrzej Jankowski

Koniec cytatu

Czyli niestety musimy się uzbroić w cierpliwość i czekać nie wykonując niepotrzebnych nerwowych ruchów.

~Rafał1960

Wysłany: 2017-12-08, 22:35    [Cytuj]

Oby to nie była gra na uśpienie przeciwnika.
Żeby było jasne, to nie mam żadnych zarzutów czy uprzedzeń do "Urzędasa".
On jest na linii ognia między RZGW a nami i bierze wszystko na klatę.
Wydaje się, że przepływ informacji jest teraz zadowalający.

Czy Gazeta Giżycka i Żagle są na bieżąco w temacie?

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-12-08, 22:56    [Cytuj]

Z redaktorem z Gazety Giżyckiej dzisiaj rozmawiałem , do Żagli napiszę jutro krótką informację . Oni inaczej działają , nie piszą sami zasadniczego tekstu tylko przedrukowują.
Musze przemyśleć jak napisać.
Nie mogę po prostu odesłać do wpisów na forum

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-12-08, 23:02    [Cytuj]

Andrzej, jak petycja zadziała, to będzie to Twoja zasługa i Mariusza.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-12-08, 23:17    [Cytuj]

Nie Artku
To będzie zasługa nas Wszystkich bo wystąpienie było zbiorowe a nawet Ci co z różnych powodów nie podpisali wspierali radą.
Prawda
Mariuszowi należą się szczególne podziękowania za uruchomienie alarmu i prowadzenie rozmów.
Teraz jednak musimy czekać
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2017-12-08, 23:17, w całości zmieniany 1 raz  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-12-09, 00:39    [Cytuj]

Informuję , że informacja o stanie wyszła do Żagli.

~familiant

Wysłany: 2017-12-13, 12:45    [Cytuj]

na kanale Wilkaskim błogi spokój:( fakt, że wyrwany beton od strony Niegocina jest uprzątnięty.

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-12-13, 12:57    [Cytuj]

Może zastanawiają się, czy bramek do opłat nie zrobić ? :mrgreen:

[ ODPOWIEDZ ]