FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach


Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zbieranie chrustu na ognisko
Autor Wiadomość
Kswitalski

Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 35
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-12, 23:55   Zbieranie chrustu na ognisko [Cytuj]

Witam!
Wyczytałem kiedyś na tej stronie, że zbieranie drewna na terenie lasu państwowego jest karane aresztem, jeżeli wartość ukradzionego drewna przekracza 75zł ale ogólnie wynoszenie drewna z lasu jest nielegalne. Moje pytania brzmią więc następująco:

Czy zbieranie chrustu (małych gałązek) w lesie też jest nielegalne?
oraz
Czy zbieranie drewna/chrustu na terenie biwaku (na terenie są drzewa) jest nielegalne?

Byłbym wdzięczny za odpowiedzi :-)

[Uff, pierwszy temat za sobą]
Ostatnio zmieniony przez Kswitalski 2017-11-12, 23:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Pomógł: 380 razy
Dołączył: 15 Maj 2008
Posty: 22888
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2017-11-13, 00:54    [Cytuj]

Legalnie drewno na ognisko się kupuje - np. na stacji benzynowej, w markecie budowlanym, u gospodarza pola/kwatery itp. ok. 20-30zł za worek.

...lub bezpośrednio w Lasach Państwowych - ok.100-300zł za paletę 1m3 z transportem w najbliższej okolicy. Cena zależy od jakości tego drewna - najtańsza jest tzw. gałęziówka, najdroższe jest pocięte drewno kominkowe twarde - np. dąb.

Zbieranie drewna w lesie jest nielegalne... aczkolwiek na Mazurach raczej nikt nie robi problemu jeżeli to drewno zbierasz... a nie wycinasz siekierą. W tym ostatnim przypadku "nie ma zmiłuj" gdy zostaniesz przyłapany. Na forum był opisywany właśnie taki przypadek.
 
 
<|piotrw

Pomógł: 16 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Gru 2010
Posty: 931
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-13, 23:13    [Cytuj]

Chyba działam nielegalnie, ale w niektórych miejscach gdzie cumuję, mam swoje miejsca skąd wyciągnąć suche drewno z lasu na ognisko. To są np. gałęzie obcięte pod liniami elektrycznymi, leżące czasem nawet latami - im starsze tym takie próchno szybciej się pali. Zamiast siekiery zabieram cumę - więcej drewna można wyciągnąć jak jest związane w "snopek".
Od przyszłego roku rozważę zamawianie drewna z LP na europaletach :-D . Swoją drogą może to byłby pomysł na biznes - podpływać wieczorem do jachtów i sprzedawać legalne drewno na ognisko. Inna sprawa to, że większość ognisk na mazurskich biwakach jest niezgodna z przepisami.
Ostatnio zmieniony przez piotrw 2017-11-13, 23:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kswitalski

Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 35
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-14, 22:40    [Cytuj]

Wielkie dzięki za odpowiedź!

A nie wiecie czasem, czy zbieranie opadłych gałęzi z terenu biwaku jest legalne, w przypadku braku obecności właściciela? Nie mówię tutaj o wandalizmie drzew rosnących sobie spokojnie, tylko o spaleniu zalegających gałązek?

PS Jeżeli drewno jest na prawdę tak łatwo dostępne, to zakupie sobie worek albo dwa na jakiejś stacji paliw okolicy jak już coś.

Mmmm... już czuję ten smak ogniskowej kiełbasy :mrgreen:
 
 
<|piotrw

Pomógł: 16 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Gru 2010
Posty: 931
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-14, 23:34    [Cytuj]

W przypadku braku właściciela lub tablicy informacyjnej lepiej nic nie robić. Miałem nieprzyjemną sytuację, gdy po przycumowaniu - po zmroku - rozpaliliśmy mały ogień w miejscu po ognisku (obok był też przygotowany chrust). Z lasu wyszła nagle Policja (!!!) i chciała wlepić nam mandat za palenie ognia w lesie.
Okazało się, że Policję wcześniej wezwał właściciel do innych "głośnych" żeglarzy obok no i od razu jak byli to skierował ich też do nas. W ogóle beznadziejna akcja, bo policjanci sami nie wiedzieli za co nas ukarać - palenie ognia w lesie czy na prywatnej działce. Konsultowali się przez radio jaki kodeks, paragraf i jaka sankcja (ile kasy). To nie było udane ognisko ... .
 
 
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Pomógł: 380 razy
Dołączył: 15 Maj 2008
Posty: 22888
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2017-11-15, 01:15    [Cytuj]

<|piotrw Z drugiej strony trudno dziwić się właścicielom nadjeziornych posesji. Znam osobiście właścicieli posesji nad brzegiem szlaku WJM, którzy w sezonie są zmuszeni sprzątać worki ze śmieciami, nadpalone w ognisku materace itp. ze swoich posesji i potem płacić za ich utylizację. To odwieczny konflikt interesów, gdyż niestety nie każdy potrafi się zachować.

Początkowo wybudowali sobie (i wodniakom) pomost, ale chyba po dwóch sezonach ciągłych napraw i sprzątania go zdemontowali i powiesili tabliczki o groźnym psie na posesji. Ktoś nawet chciał ich podać do sądu za porysowany przy ich pomoście jacht, gdyż wcześniej cumujący połamali drewnianą odbojnicę pozostawiając wystające śruby.

smieci-w-ognisku.jpg
Taki widok to niestety norma.
Plik ściągnięto 16 raz(y) 120,72 KB

 
 
~najmita

Pomógł: 62 razy
Wiek: 63
Dołączył: 09 Paź 2014
Posty: 4656
Skąd: Ruciane-Nida
Wysłany: 2017-11-15, 08:51    [Cytuj]

I jeszcze jedno "ognisko". Mała Guzianka, miejsce, w którym myślałem, że cumują prawdziwi żeglarze. Blisko śluzy, za pierwszym cyplem po lewej stronie.

Mała Guzianka.JPG
Plik ściągnięto 21 raz(y) 1,97 MB

 
 
zenek

Pomógł: 240 razy
Wiek: 56
Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 12582
Wysłany: 2017-11-15, 10:17    [Cytuj]

Zbierania chrustu w lasach dotyczy odpowiedni artykuł kodeksu wykroczeń:
Cytat:
Art. 153. § 1. Kto w nie należącym do niego lesie:
1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,
2) zbiera mech lub ściółkę,
3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,
4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Jest jednak jedno ale... To zdrowy rozsądek leśników, którym od dawna się wykazują. Po prostu nie czepiają się zebrania kilkunastu gałęzi wartości kilku złotych, które i tak by zgniły w lesie.
A jeżeli jesteśmy przy drewnie na ogniska, to aby być w zgodzie z prawem, to ich palenie dozwolone jest jedynie w przeznaczonych do tego miejscach.
I znowu ale... Leśnicy nie robią z tego tytułu problemu, jeżeli ognisko rozpalone jest rozsądnie i zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
 
 
~Tomek J

Pomógł: 62 razy
Wiek: 54
Dołączył: 16 Maj 2008
Posty: 5821
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-15, 12:53    [Cytuj]

piotrw napisał/a:
Chyba działam nielegalnie, ale w niektórych miejscach gdzie cumuję, mam swoje miejsca skąd wyciągnąć suche drewno z lasu na ognisko. To są np. gałęzie obcięte pod liniami elektrycznymi, leżące czasem nawet latami - im starsze tym takie próchno szybciej się pali.

Te gałęzie pozostawiono pod liniami WN nieprzypadkowo. Po to mianowicie aby nie wyrosły tam natychmiast młode drzewka, które niebawem znów trzeba by ścinać aby nie powodowały awarii linii WN. Wcale bym się nie zdziwił gdyby służby nie miały pobłażania dla zbierania chrustu w takich miejscach.
A presja turystyczna na WJM jest obecnie tak wielka, że ślady po ognichach jaranych gdzie popadnie staje się plagą nie mniejszą niż papierzaki. A może nawet większą, od czasu gdy te ostatnie trafiają wprost do jezior z morskich kibli na czarterowych koromysłach. :evil:

Tomek Janiszewski
 
 
~Tomek J

Pomógł: 62 razy
Wiek: 54
Dołączył: 16 Maj 2008
Posty: 5821
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-15, 12:55    [Cytuj]

najmita napisał/a:
I jeszcze jedno "ognisko". Mała Guzianka, miejsce, w którym myślałem, że cumują prawdziwi żeglarze.

Dziś prawdziwych żeglarzy już prawie nie ma. :-( A już zwłaszcza na czarterowych koromysłach, po masowych kursach na patent :evil:

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2017-11-15, 12:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
<|piotrw

Pomógł: 16 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Gru 2010
Posty: 931
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-15, 23:52    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
<|piotrw Z drugiej strony trudno dziwić się właścicielom nadjeziornych posesji. Znam osobiście właścicieli posesji nad brzegiem szlaku WJM, którzy w sezonie są zmuszeni sprzątać worki ze śmieciami, nadpalone w ognisku materace itp. ze swoich posesji i potem płacić za ich utylizację. To odwieczny konflikt interesów, gdyż niestety nie każdy potrafi się zachować.

Ja to wszystko rozumiem, wtedy zaczynaliśmy palić na przygotowanym miejscu. Policja wpadła "znienadzka", ale jak zobaczyli, że nie drzemy ryja, nie jesteśmy na bańce i jeszcze jest sporo młodzieży to skończyło się na pouczeniu (ostatecznie).
Szkoda tylko że właściciel nie przeszedł najpierw tylko od razu skierował "służby". Było widać, że Panowie z Policji z Rucianego planowali inne, ważniejsze rzeczy do roboty.
No, ale to tak "archiwalnie" więcej tam nie staję. Jak ktoś chce się dowiedzieć gdzie to zapraszam na prv.

Jeżeli chodzi o "kupowane" ognisko to niestety widziałem nast akcję żeglarza w jednym ze znanych portów na północy. Miał urodziny, planował kiełbaski i dostał do ogniska taczkę drewna z łatami z impregnatem do dachu. Biedny siedział głodny i nie zdecydował się na pieczenie w dziwnie kolorowym ogniu ... .
Ostatnio zmieniony przez piotrw 2017-11-15, 23:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Pomógł: 380 razy
Dołączył: 15 Maj 2008
Posty: 22888
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2017-11-15, 23:58    [Cytuj]

piotrw napisał/a:
Szkoda tylko że właściciel nie przeszedł najpierw tylko od razu skierował "służby".


Być może skłoniły go do tego wcześniejsze doświadczenia z mniej kulturalnymi użytkownikami jego działki.

Na Kisajnie jest ośrodek Eliksir, który po jednej z takich wizyt do dziś nie chce otworzyć się dla wodniaków (doszło do pobicia właścicieli przez pijanych turystów)

piotrw napisał/a:
Jeżeli chodzi o "kupowane" ognisko to niestety widziałem nast akcję żeglarza w jednym ze znanych portów na północy. Miał urodziny, planował kiełbaski i dostał do ogniska taczkę drewna z łatami z impregnatem do dachu. Biedny siedział głodny i nie zdecydował się na pieczenie w dziwnie kolorowym ogniu ... .


Podaj nazwę. Powinniśmy ostrzegać się przed takimi działaniami. Takim drewnem w ogóle nie powinno się palić, bo wydziela rakotwórczy dym.

Narzekacie (ogółem) na "cenzurę reklamową" na forum, a sami ukrywacie nierzetelnych usługodawców turystycznych. To jest fair? :shock:
 
 
~juzekp

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 07 Mar 2013
Posty: 532
Skąd: Baden-Baden
Wysłany: 2017-11-16, 00:34    [Cytuj]

Bo wszyscy się boją Twojego strasznego gniewu :-/ :-P
 
 
<|artiosso
Hej Mazury !

Pomógł: 43 razy
Wiek: 51
Dołączył: 01 Wrz 2015
Posty: 3608
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-11-16, 00:37    [Cytuj]

... i bananów.
 
 
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Pomógł: 380 razy
Dołączył: 15 Maj 2008
Posty: 22888
Skąd: Giżycko
Wysłany: 2017-11-16, 00:51    [Cytuj]

Zanim kogokolwiek zbanuję najpierw proszę na PW, ostrzegam oficjalnie minimum dwa razy, a ban jest ostatecznością.. z której nie waham się korzystać jeżeli wszystkie poprzednie środki zawiodą. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku aktywnych użytkowników.
Jednorazowych spamerów oczywiście pomijam. Ich banuję po pierwszym spamie.
 
 
<|piotrw

Pomógł: 16 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Gru 2010
Posty: 931
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-16, 08:59    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Podaj nazwę. Powinniśmy ostrzegać się przed takimi działaniami. Takim drewnem w ogóle nie powinno się palić, bo wydziela rakotwórczy dym.

Narzekacie (ogółem) na "cenzurę reklamową" na forum, a sami ukrywacie nierzetelnych usługodawców turystycznych. To jest fair? :shock:


Nie ma problemu: pierwsza akcja miała miejsce na półwyspie Kowalik w 2015 r, druga w Trygorcie w 2010 r. Podaję daty, bo może coś się tam zmieniło - w tym pierwszym miejscu więcej nie staję, a w drugim byłem ostatnio ze 3 lata temu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

MAZURY INFO PL - KONTAKT

| strona główna | internet | o serwisie |
(C) 2008 Copyright by mazury.info.pl

CZARTER JACHTÓW NA MAZURACH NOCLEGI NA MAZURACH