FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Boatshow 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
podnoszenie miecza
Autor Wiadomość
jjj

Wysłany: 2017-11-07, 12:55   podnoszenie miecza [Cytuj]

Witam wszystkich serdecznie,
planuje czesciowo przerobic lodka (ktora sam przerobilem na morska) na srodladowa. Poniewaz, robiac rewolucje na lodce zostawilem sobie okno na srodladzie czyli dorobienie podnoszenia miecza. Lodka ma miecz szybrowy z bulbem o masie calkowitej okolo 1 tony. Mam przekladnie slimakowa (chyba 27/1) ktora podnosze miecz przy pomocy korby. Natomiast trzeba uzyc sporej sily w celu jego podniesienia. Oczywiscie takie przelozenie wymaga czasu, wiec potrzebuje kilku a nawet ok 10ciu minut. Poniewaz chce sobie troche jeszcze po jeziorach pobuszowac, wiec postanowilem dorobic podnoszenie bardziej sprawne. Bardzie sprawne znaczy duzo szybsze i niezawodne. Po analizie wychodzi mi, ze wskazane by bylo uzycie hydrauliki - np kilkoma ruchami mozna podniesc auto wazace nawet kilka ton. Czy ktos zajmowal sie czyms takim, zeby dac jakies wskazowki? Gdzie mozna silowniki kupic, jaka pompe zastosowac i czy da sie cos przerobic tak, zeby dalo sie to adaptowac?
Z gory dziekuje za wszystkie wskazowki,
pozdrowienia
jarek

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2017-11-07, 13:08    [Cytuj]

Taki mechanizm jest na NFun30, skontaktuj się z użytkownikiem marek470

~extant

Wysłany: 2017-11-07, 13:12    [Cytuj]

Jedyną łódkę jaką ostatnio widziałem na śródlądziu z hydraulicznym podnoszeniem miecza szybrowego to był jacht N Fun 30 Marka Stańczyka - może spróbuj nawiązać z nim kontakt.

ps: o i Piotrek był szybszy ;-)

DSC_0856_N Fun 30.JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 783,97 KB

DSC_0855_N Fun 30 (1).JPG
Plik ściągnięto 30 raz(y) 845,71 KB

Ostatnio zmieniony przez extant 2017-11-07, 13:13, w całości zmieniany 1 raz  

~don alonso

Wysłany: 2017-11-07, 17:53    [Cytuj]

Podba mi się to!
No i pamiętaj: na każde ciało zanirzone w cieczy działa siła wyporu cieczy.....
Czyli siłownik nie musi uwzględniac wagi na such - ale powienen.

~Luke

Wysłany: 2017-11-07, 19:28    [Cytuj]

Zastanów się nad elektryką. Wydaje mi się, że dużo prostsze do założenia niż hydraulika. Możesz na początek pomyśleć nad podłączeniem silnika zamiast korby do istniejącego mechanizmu, albo zastosować wyciągarkę samochodową do systemu bloczków...
Mechanizm ślimakowy jest połączony z jakąś stalówką? Czy inaczej to działa?

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-11-07, 19:43    [Cytuj]

Elektryka potrzebuje czasu na podniesienie czy opuszczenie miecza. Hydraulika robi to w sekundy...

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2017-11-07, 19:59    [Cytuj]

pough napisał/a:
Elektryka potrzebuje czasu na podniesienie czy opuszczenie miecza. Hydraulika robi to w sekundy...
Tam jest ręczna pompa i zasadniczo całość działa zgodnie z prawami fizyki, a energii nie magazynuje. Z tego co widziałem z boku, to trzeba się tą wajchą nieco namachać.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-11-07, 20:09    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
pough napisał/a:
Tam jest ręczna pompa i zasadniczo całość działa zgodnie z prawami fizyki, a energii nie magazynuje. Z tego co widziałem z boku, to trzeba się tą wajchą nieco namachać.

Układ mieszany z elektryczną pompą na N Fun 30 pozwala całkowicie podnieść miecz w 3 sek.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2017-11-07, 21:21    [Cytuj]

pough napisał/a:
pough napisał/a:

Układ mieszany z elektryczną pompą na N Fun 30 pozwala całkowicie podnieść miecz w 3 sek.
To mam informacje sprzed kilku lat, brawo Marek!!!

jjj

Wysłany: 2017-11-07, 21:27    [Cytuj]

Jest stalowka i oczywiscie wieszak na ktorym jest blok. Drugi blok jest na mieczu. Elektryka wydaje sie pozornie prostsza, ale wymaga wiekszej przerobki w srodku. A to generuje koszty, bo wiadomo jesli lodki nie mam pod domem, to musze albo komus zlecic (co czesto konczy sie porazka bo czesto sie zdarza, ze mowimy w innych jezykach) albo samemu zrobic - wiec wyjazdy, ale z przyjemnoscia. Tylko z czasem kiepsko. Hydraulika ma to do siebie, ze pompa moze byc umieszczona prawie gdziekolwiek, a przewodami hydraulicznymi (ktore nie sa objetosciowo jakos specjalnie duze) mozna sie podpiac.
Marek470 prawdopodobnie zaplacil za zrobienie bo sam sie takimi pierdolami nie zajmuje, wiec uderzanie w tej sprawie mija sie z celem. Natomiast gdyby chcial moglby zrobic dobry uczynek i podac jaka pompe (marka i model, ewentualnie moc) posiada w NHFUN30 i jaki silownik.
Myslalem o pompie sterowanej elektrycznie i dodatkowo reczna. Jeszcze poszperam - moze cos znajde,.
dziekuje z wskazowki i odpowiedzi, oczywiscie nigdy ich za wiele.
pozdrowienia
jarek
Ostatnio zmieniony przez jjj 2017-11-07, 21:28, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-11-07, 21:56    [Cytuj]

pough napisał/a:
pough napisał/a:

To mam informacje sprzed kilku lat, brawo Marek!!!

To informacja z 17-07-2015 za artykułem w jednym z miesięczników żeglarskich więc chyba testowali fizyczny jacht i rozwiązanie...
Ale z Markiem rozmawiałem o tym w kontekście połączenia z echosondą jako zabezpieczenie uderzenia w kamień przy pełnej prędkości, gdy sonda umieszczona z przodu kadłuba wykryje przeszkodę pod wodą. Zastanawiałem się wtedy czy ta hydraulika zdąży podnieść miecz na sygnał z echosondy. Było to na regatach kiedy ja uderzyłem szybrowym mieczem w kamień właśnie chyba ze 2 lata temu. Marek wtedy był na regatach N Funką 30. Z rozmowy z Markiem wynikało wtedy, że system chyba by się wyrobił z mieczem gdyby sonda patrzyła w przód, ale również zauważyliśmy, że miecz może byśmy uchronili, ale stracilibyśmy urządzenie sterowe (również szybrowe). ;-)

W każdym razie jest możliwy system oparty o hydraulikę podnoszący ciężki szybrowy miecz w kilka sekund. :-D

~extant

Wysłany: 2017-11-08, 07:05    [Cytuj]

Zamieszczone przeze mnie powyżej fotki hydraulicznego mechanizmu podnoszenia miecza szybrowego na N Fun 30 zostały zrobione na Targach Boatshow 2015. Wtedy również rozmawiałem z Markiem i w trakcie tej rozmowy potwierdził on, że czas podnoszenia miecza wynosi ok 3-4 sekund.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2017-11-08, 08:35    [Cytuj]

pough napisał/a:
W każdym razie jest możliwy system oparty o hydraulikę podnoszący ciężki szybrowy miecz w kilka sekund. :-D
No i super. Po prostu widziałem w akcji skromniej wyposażoną wersję i założyłem, że wszystkie tak mają :oops: :shock:

~juzekp

Wysłany: 2017-11-08, 22:34    [Cytuj]

Cytat:
...W każdym razie jest możliwy system oparty o hydraulikę podnoszący ciężki szybrowy miecz w kilka sekund. ...

Uzupełnię to małym obliczeniem:
Moc potrzebna do podniesienia miecza wyniesie :

N = P • s / t • η

N - moc w kGm/s
P - siła (ciężar) w kG -1000kg
s - droga w m - 1m
t - czas w sek - 3 s
η - sprawność - 0,8 (80%)

z wyliczenia wychodzi 417 kGm/s - co odpowiada 5,56 KM , lub 4,1 kW

Ze względu na krótki czas pracy średni akumulator samochodowy (np. 60 Ah) nie powinien mieć z tym problemów .
Pamiętać o przekroju przewodów elektr. (25mm²)[/b]

~Tomek J

Wysłany: 2017-11-15, 11:36    [Cytuj]

juzekp napisał/a:
Ze względu na krótki czas pracy średni akumulator samochodowy (np. 60 Ah) nie powinien mieć z tym problemów .

4,1kW to przy napięciu 12V prąd 340A. Jest to prąd porównywalny z tym jaki czerpie rozrusznik samochodowy. Tyle że tam akumulator z którego pobrano niemało energii zostaje natychmiast doładowany z alternatora, na jachcie zaś wcale tak być nie musi. Wróży to krótką żywotność tak katowanego akumulatora, chyba że będzie zasadowy (tylko skąd wziąć takowy o pojemności większej niż 10Ah jaką mają bateryjki R20?) lub litowy. Może więc lepiej poprzestać na ręcznym podnoszeniu miecza (za pośrednictwem hydrauliki czy też bez niej) niż robić z jachtu urządzenie do przetwarzania akumulatorów na ołowiany złom?

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2017-11-15, 11:38, w całości zmieniany 1 raz  

~juzekp

Wysłany: 2017-11-15, 16:36    [Cytuj]

Pełna zgoda . Moim zamysłem było wskazanie na ogromną moc takiego urządzenia. Spojrzałem teraz na wykresy itp. obliczenia i wyszło mi że 60 Ah aku rozruchowy przy omawianych tu parametrach podniesie ten miecz, ale wystarczyłby na 20 .... 25 podniesień , potem konieczne ładowanie .
Oczywiście podane tu wyniki są oriętacyjne i mają na celu uzmysłowienie energochłonności takiego rozwiązania.
Tomku - dzięki za uzupełnienie .

jjj

Wysłany: 2017-11-15, 21:35    [Cytuj]

Dziekuje bardzo za odpowiedzi,
mysle, ze czas potrzebny do podniesienia miecza nie musi byc rzedu kilku sekund, moze to byc 30-60. W zwiazku z tym moc takiego urzadzenia powinna byc przynajmniej dziesieciokrotnie mniejsza.
SYtacje na lodce mam taka, ze umieszczenie podnoszenia elektrycznego wymagalo bedzie remontu w srodku. Jest przekadnia slimakowa, ale podpiecie sie do niej wymaga rozebrania skrzyni i zrobienia nowej obudowy, dodatkowo bedzie blokowalo przejescie z LB na PB po stronie dziobowej skrzyni mieczowej. I tak juz zablokowalem przejscie wzmacniajac skrzynie za pomoca sklejki laczacej skrzynie z usztwnieniem poprzecznym kadluba.
Stad podejscie hydrauliczne - rurkami podejde, a pompa moze byc np pod koją. Reczne podnoszenie chcialbym rowniez miec w wersji hydraulicznej, ale jako awaryjne.
Siłowniki można nabyc bez problemow. Gorzej z wersjami nierdzewnymi. Jak ze sterowaniem takiego ustrojstwa? Czy ma byc jakas dzwignia/pilot/sznurek albo cos innego? Zdaje sobie sprawe, ze to kwestia finansow, no ale gdybym mial za duzo, nie pytalbym.
pozdrowienia
Jarek

dżordż

Wysłany: 2017-11-15, 21:36    [Cytuj]

A dlaczego to musi być podniesione w 3 sekundy?

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-11-15, 22:07    [Cytuj]

dżordż napisał/a:
A dlaczego to musi być podniesione w 3 sekundy?

Nie musi, ale czasem się przydaje... :-D

~Luke

Wysłany: 2017-11-15, 22:17    [Cytuj]

Czy 3 sek czy 30 sek to i tak praca ta sama, a co za tym idzie energia też... Czyli łopatologicznie prąd z akumulatora mniejszy, ale dłużej pobierany. Czy szybko czy wolno, to te 1000 kg musi zostać podniesione o 1,5 metra. I na to pójdzie sporo prądu.
Jeżeli chodzi o przełącznik, to są gotowe rozwiązania od wyciągarek do samochodów terenowych. Przełączniki bazujące na stycznikach albo piloty bezprzewodowe (polecam - np. możesz sterować mieczem będąc pod łódką na lądzie podczas wyciągania). Trzeba tylko sprawdzić obciążalność prądową, ale niektóre wyciągarki są na prawdę mocne, więc i pobór prądu mają wysoki. Powinieneś coś dobrać.
Tylko cały czas niepokoi mnie rozładowanie akumulatora...

[ ODPOWIEDZ ]