FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak skutecznie pozbyć się pająków z jachtu
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-10-11, 01:00   Jak skutecznie pozbyć się pająków z jachtu [Cytuj]

Nie wiem jak u Was, ale moją łódź bardzo lubią pająki. Dziś znalazłem w internecie podobno skuteczny sposób na pozbycie się ich bez ich zabijania.

Cytat:
Jak zrobić płyn odstraszający pająki - instrukcja:

Przygotuj:

litr wody
kwasek cytrynowy lub cytrynowy olejek eteryczny (ew. plasterki cytryny)
butelkę z atomizerem

Do wody dodaj 4 - 5 łyżek kwasku lub łyżkę dobrego naturalnego olejku cytrynowego, mocno wstrząśnij. Płynem spryskaj miejsca, w których pojawiają się pająki (kąty, parapety, kratki wentylacyjne, framugi okien, progi) - możesz je również przetrzeć plasterkami cytryny.

Jak działa spray przeciwko pająkom?

Płyn nie uśmierca pająków, ale kwaśny zapach i smak działa na nie drażniąco - trzymają sie więc od niego z daleka. Co ciekawe, zmysł smaku i zapachu znajduje się u pająków na odnóżach.

Środek jest nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny - tak dla nas, jak i innych zwierząt i roślin.

Źródło:onet.pl

W domach pająki bywają pożyteczne.

Cytat:
1. Są doskonałą bronią przeciwko żyjącym w naszych domach insektom. Ich przysmakiem są m.in. komary, muchy, mole, rybiki, pchły, mrówki, również mszyce.

2. Wiele domowych szkodników jest nosisielami groźnych dla ludzi i domowych zwierząt chorób (np. larw pasożytów). Pożerając je, pająki ograniczają rozprzestrzenianie się niebezpiecznych patogenów.

Warto też wiedzieć, że w Polsce nie ma groźnych gatunków pająków. Nie ma więc i realnego powodu, żeby się ich bać (one boją się nas bardziej), a tym bardziej zabijać.

~Tomek J

Wysłany: 2017-10-18, 13:18   Re: Jak skutecznie pozbyć się pająków z jachtu [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
W domach pająki bywają pożyteczne.

Cytat:
1. Są doskonałą bronią przeciwko żyjącym w naszych domach insektom. Ich przysmakiem są m.in. komary, muchy, mole, rybiki, pchły, mrówki, również mszyce.

2. Wiele domowych szkodników jest nosisielami groźnych dla ludzi i domowych zwierząt chorób (np. larw pasożytów). Pożerając je, pająki ograniczają rozprzestrzenianie się niebezpiecznych patogenów.

Warto też wiedzieć, że w Polsce nie ma groźnych gatunków pająków. Nie ma więc i realnego powodu, żeby się ich bać (one boją się nas bardziej), a tym bardziej zabijać.

Tymczasem krążą legendy o pająkach które podstępnie włażą nocą do ciepłego wyrka, chodzą po ciele śpiącego aby w końcu dziabnąć go, w najlepszym razie gdy zostaną niechcący przyciśnięte, i po takim ukąszeniu pozostają wstrętne, bolesne bąble wypełnione krwawą treścią, które paskudzą się całymi tygodniami zanim się zagoją, niejednokrotnie pozostawiając trwałe blizny.
Miałem coś podobnego parę miesięcy temu. Budziłem się w środku nocy ze swędzącymi stopami lub dłońmi, któregoś razu wyskoczyły mi na górnej powierzchni dłoni trzy podbiegłe krwią bąble w równym, regularnym rządku. Nawet pielęgniarka w robocie nie potrafiła doradzić jakiegoś smarowidła, zdiagnozowała sprawy uczuleniowe, bez udziału istot trzecich.
I w końcu dopadłem winowajcę. To było takie coś brązowego, mające dwa do trzech milimetrów długości, owalne i spłaszczone. Z braku skrzydeł niejeden laik wziąłby to paskudztwo za... no to przecież oczywiste że za pająka i rozgniótłby nawet nie spostrzegając że ma to nie osiem nóg a sześć. Jak na graficiarskich bohomazach sprzed kilkunastu lat podpisanych PAJONK ZONE. I oczywiście wypowiedział wojnę wszelkim pająkom, i tym w domu, i tym za oknem lub na żywopłocie (w tymże OBI półki aż uginają się od preparatów specjalnie przeznaczonych to tępienia pająków w przydomowych ogródkach :evil: ). Tymczasem była to dawno już zapomniana pluskwa domowa. Jak się można dowiedzieć, obserwuje się w ostatnich latach odradzanie się populacji tego gatunku, a wystarczy aby zapluskwiony ptak przysiadł na chwilę na parapecie, aby to świństwo wcisnęło się do mieszkania np. przez najmniejszą szparę w rozszczelnionym, bo nawet nie uchylonym oknie. Już nawet w porywie desperacji kupiłem w OBI sprej owadobójczy, ale po upolowaniu na prześcieradle w odstępie paru dni trzech sztuk więcej już gryziony nie byłem, toteż obeszło się bez psikania po kątach.
I tylko szkoda że pająków w mieszkaniu nie ma od lat. Dla kątników domowych, rozpinających trójkątne, gęste pończochy klimat wielkiej płyty od początku okazał się zdecydowanie za suchy, a wraz z wymianą stolarki okiennej na szczelną zniknął także zyzuś tłuścioch, zwany przez Brytyjczyków fałszywą czarną wdową, z uwagi na zewnętrzne podobieństwo do tego jadowitego, egzotycznego gatunku. Ja nazywam go bardziej swojsko pętakiem, z uwagi na to jak postępuje z muchami złapanymi w swoje ohydne, nieregularnie potargane szmaty. Może gdyby były w mieszkaniu pająki to nawet nie zdążyłbym się dowiedzieć o wizycie niechcianego krwiopijcy?

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2017-10-18, 13:54, w całości zmieniany 7 razy  

~Prem

Wysłany: 2017-10-24, 10:07    [Cytuj]

A ja kilka lat temu rozmawiałem z kobietą ugryzioną w rękę przez pająka. Wracała właśnie od lekarza. Wyglądało to bardzo nieciekawie. Lekarz stwierdził, że to bardzo wyjątkowy przypadek, niemniej był.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-10-24, 15:42    [Cytuj]

Nasze polskie pająki nie gryzą, w każdym razie nie tak szkodliwie... ale do domu można przynieść jakieś egzotyczne badziewie np. z bananami lub innymi owocami.

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-10-24, 22:04    [Cytuj]

Jak skutecznie pozbyć się pająków z jachtu ? Spalić jacht.

yavor

Wysłany: 2017-10-25, 11:01    [Cytuj]

Nasze polskie pająki nie gryzą

Bzdura!

w każdym razie nie tak szkodliwie...

To gryzą czy nie?

A szkodliwie też potrafią, szczególnie jak ktoś jest uczulony. A czy jesteśmy uczuleni, dowiemy się dopiero po ugryzieniu.
Idealnym przykładem jest Tygrzyk paskowany, którego spotkałem w tym roku w Rynie (w ekomarinie).

Zamiast pisać głupoty wystarczy poczytać... To nie boli.

melloon

Wysłany: 2017-10-25, 20:20    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Jak skutecznie pozbyć się pająków z jachtu ? Spalić jacht.

Eeeee, szkoda. Wezmę z pająkami i obiecuję że nie wyrzucę :mrgreen:

~najmita

Wysłany: 2017-10-25, 20:30    [Cytuj]

yavor napisał/a:
Nasze polskie pająki nie gryzą

Bzdura!

w każdym razie nie tak szkodliwie...

To gryzą czy nie?

Pająki, które zamieszkują mój jacht, a często też samochód (rzadko używany) nie gryzą, przynajmniej mnie jeszcze żaden nie ugryzł. Aha, ja nie wyganiam pająków z mojego jachtu, to syzyfowa robota :lol:

<|Tobo

Wysłany: 2017-10-25, 20:31    [Cytuj]

melloon napisał/a:
Wezmę z pająkami i obiecuję że nie wyrzucę :mrgreen:
- tegoroczne 12 dni pod żaglem z dzieciakami były także z pająkami. I syn i córa wybrali sobie po jednym, nazwali je, obserwowali i tak z nami płynęły po całym szlaku WJM. Bodajże Stefan i Marian to były. Dzielnie żeglowały, zniosły trudy żeglugi na małym jachcie, bunty w załodze, fochy kapitana o kapitanowej nie wspomnę... Ja na ich miejscu bym zdezerterował ;-)

ps. I za wiele lat jeżdżę nad wodę (rzeki, jeziora, starorzecza), sypiałem po namiotach, przy ognisku itp. żeby uwierzyć w gryzące pająki. W jakim celu miałyby to robić...
Ostatnio zmieniony przez Tobo 2017-10-25, 20:41, w całości zmieniany 1 raz  

funyo

Wysłany: 2017-10-25, 22:56    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
...W jakim celu miałyby to robić...

Żeby złożyć w Tobie jaja i czekać, aż z Twojego brzucha, w fontannie krwi, wypełznie krwiożercza larwa... ;-)

Tupi

Wysłany: 2017-10-26, 00:15    [Cytuj]

funyo napisał/a:
Tobo napisał/a:

Żeby złożyć w Tobie jaja i czekać, aż z Twojego brzucha, w fontannie krwi, wypełznie krwiożercza larwa... ;-)

:-)

a poważnie to jednak pająki od czasu do czasu gryzą
celu w tym nie mają - po prostu pewnie ze strachu/stresu czy też odruchowo :) np. przygniecione przez nas podczas snu czy za słabo "pacnięte" na ciele itp

~Colonel

Wysłany: 2017-10-26, 07:32    [Cytuj]

Są dostępne różne "anti spinnen spray". Np. Yachticon Anti Spinnen 500ml. Ci, co używają twierdzą,że to skuteczne, działa kilka miesięcy.

~extant

Wysłany: 2017-10-26, 07:44    [Cytuj]

Wiele różnych "żyjątek" pogryzło mnie w trakcie wielu, wielu lat żeglowania, ale jakoś nigdy nie widziałem, żeby zrobił to pająk... no chyba, że zrobił to kiedy spałem. ;-)

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-10-28, 16:50    [Cytuj]

funyo napisał/a:
Tobo napisał/a:

Strzelam : byłeś ostatnio na nowym "Obcym" !

<|Tobo

Wysłany: 2017-10-28, 18:34    [Cytuj]

Śmiejcie się, śmiejcie, a ja od kilku nocy nie śpię, boje się....

~najmita

Wysłany: 2017-10-28, 22:35    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Śmiejcie się, śmiejcie, a ja od kilku nocy nie śpię, boje się....

To z kolei jest Arachnofobia?

<|Tobo

Wysłany: 2017-10-29, 07:31    [Cytuj]

Chyba jednak nie 😀 a przynajmniej kątnik chodowany w domu o tym nie wie. Brzucholarwofobia to możliwe.

~Tomek J

Wysłany: 2017-11-27, 08:53    [Cytuj]

Od pewnego czasu staram się pozbywać pająków z kabiny "Leśnego Dziadka" możliwie szybko. Własnoręcznie, przy czym żaden jeszcze pająk (praktycznie miałem do czynienia wyłącznie z krzyżakami) nie ugryzł mnie przy tym, póki nie odwiesiłem go na pierwszej napotkanej gałęzi. Robię tak bynajmniej nie dlatego że się ich boję, tylko dlatego że jest mi ich szkoda. Do wnętrza zamkniętej kabinie z rzadka tylko wpadnie owad mogący posłużyć za pożywienie, o wiele częściej bywa to osa dla której niewyrośnięty bo głodujący pająk stanowi łatwą zdobycz. Raz tylko podczas rejsu Pisą w rozpiętą na ramce okiennej pajęczynę (o wiele częściej jednak trafia się pajęczyna rozpięta między sufitem a materacem, której trudno nie zniszczyć) złapała się krwiopijna mucha.

Tomek Janiszewski

~najmita

Wysłany: 2017-11-27, 09:05    [Cytuj]

Pająki wyrzucam z łódki tylko wtedy gdy na pokład wchodzą kobiety :lol:

<|piotrw

Wysłany: 2017-11-27, 18:55    [Cytuj]

U mnie pająki mieszkają nawet na silniku i jeden w środku. Nie wiem jak wytrzymują podróż np. po kanałach, naprawdę to jacyś prawdziwi "mistrzowie". Mniej przeszkadzają mi pająki niż np. komary, które mogą się złapać w ich sieci.
Natomiast równowagę w przyrodzie zapewnia córka, która jak z nami pływa to wywala pająki które są najbardziej na widoku - no i tak się ich pozbywam.

[ ODPOWIEDZ ]