FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc przy doborze silnika do łodzi.
Autor Wiadomość
zoombiep

Wysłany: 2017-10-03, 13:55   Pomoc przy doborze silnika do łodzi. [Cytuj]

Witam
Mam na imię Paweł i na wstępie chcę wszystkich przywitać gdyż jestem nowy na forum i to jest mój pierwszy post.

Pragnę prosić kolegów o pomoc w doborze silnika do nowo nabytej łodzi.
Zakupiona łódź to M.F.G Gypsy 15 dane techniczne aby nikt nie musiał w sieci szukać:
- długość 460cm
- waga około 350kg
- szerokość 200cm

Łódź wykorzystywana będzie do wędkarstwa przeważnie w 2 osoby i do pływania rekreacyjnego. Zastanawiałem się czy nie kupić jakiegoś silnika 2 sówowego jako głównego a pomocniczy będzie silnik elektryczny wzmocniony 55. No i teraz pytanie czy 2suw np yamaha 50km autolube albo np suzuki dt65, czy na przykład lepiej zainwestować w młodszy 4suw np jakaś yamaha 25km.

Największy problem to brak doświadczenia i wiedzy. Jak jak już będę wiedział jakiej mocy silnik wystarczy to w sumie dopiero zacznie sie szukanie konkretnego motoru. I w tym temacie też liczę na waszą pomoc.

Pozdrawiam

~szg

Wysłany: 2017-10-03, 15:22    [Cytuj]

Jeżeli zamierzasz łódką popłynąć w ślizgu to potrzeba minimum 50 KM a silnik elektryczny 55 lbs to też żaden demon prędkości do wykorzystania w strefie ciszy. Jeżeli chcesz pływać tylko rekreacyjnie i niespiesznie to wystarczy i 10 KM 8-) .

zygusik

Wysłany: 2017-10-03, 16:22    [Cytuj]

szg napisał/a:
10 KM

10 KM do łódki 350 kg ? Według mnie najmniejszy spalinowy czyli 2 KM w zupełności wystarczy. Elektryk 55 Lbs też jest dobrym wyborem.
W sobotę płynąłem Focusem 730 z silnikiem Tohatsu 5 KM. Dobrze, że jestem prawie łysy bo pewnie wiatr przy uzyskanej prędkości łódki by mi włosy zerwał z głowy :-)
I jeszcze na poważnie. Mój Tohatsu 5 KM waży pawie 30 kg (27). To ile waży taki 10-konny raczej 2 cylindrowy silnik ?
Ostatnio zmieniony przez zygusik 2017-10-03, 16:27, w całości zmieniany 2 razy  

~robarek

Wysłany: 2017-10-03, 16:46    [Cytuj]

43 - 46 kg. (4-suw)
Ostatnio zmieniony przez robarek 2017-10-03, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  

wodnik szuwarek

Wysłany: 2017-10-03, 18:32    [Cytuj]

Kiedyś Aleksiasty udzielił super porady w tym temacie a mianowicie polecił posiadanie dwóch silników, małej mocy do spacerów i większej mocy do zabawek i pływania w ślizgu. Posłuchałem rady i i zakupiłem 15 KM i 40 KM jestem super zadowolony.Moja łódka 440 długa waga 250 kg.

~szg

Wysłany: 2017-10-03, 19:29    [Cytuj]

zygusik napisał/a:
szg napisał/a:
10 KM

10 KM do łódki 350 kg ? Według mnie najmniejszy spalinowy czyli 2 KM w zupełności wystarczy.

Bez silnika na pagajach też da radę tylko, że kolega ma motorówkę i ona wyglądem (z odpowiednim silnikiem) powinna przypominać motorówkę i poruszać się podobnie jak motorówka :shock: .

zoombiep

Wysłany: 2017-10-03, 23:49    [Cytuj]

Silnik elektryczny będzie służył przeważnie do trollingu :). Wiem że najlepszym rozwiązaniem byłby zakup silnika 4suw z 50 km ale na niego na razie mnie nie stać. Do tej pory pływałem łódkami wiosłowymi 3,90 i do tego silnik forelle 7,5km prędkość około10km/h. Przy mojej łodzi myślę że prędkość która by mnie satysfakcjonowała to 20-30km/h. Nie wiem czy do takiej prędkości silnik np 25km w 4suw wystarczy czy potrzebny jest jakiś mocniejszy silnik i ślizg mojej łodzi jaka to może być prędkość. Łódź ślizgowa typu cathedral.
Do tego jak może się zwiększyć zapotrzebowanie na moc silnika gdybym np zwiększył wagę łodzi do 400 ( montaż dodatkowego akumulatora)
Pozdrawiam

funyo

Wysłany: 2017-10-04, 09:25    [Cytuj]

Prędkość 20-30km/h jest najmniej ekonomiczna, bo w większości przypadków oznacza półślizg. Nawet jeśli Cię satysfakcjonuje, to lepiej najpierw wejść w ślizg, a potem odpuścić gaz, żeby zejść do tych 30km/h.
25KM w 4-suwie może się okazać sporo za słabe (zwłaszcza w perspektywie przyszłego zwiększania masy). Postawiłby na co najmniej 40KM w dwusuwie lub 50KM w cztero.
Być może jakoś dałoby radę z silnikiem 30KM 2-suw i kombinowaniem ze skokiem śruby w kierunku uciągu. Tylko po co męczyć silnik (i siebie hałasem), lepiej mieć rezerwę mocy.
Kiedyś miałem łódkę kabinową Delfin (4,4m ok.350kg) z 30konnym dwusuwem. Gdy pływałem sam pustą łodzią jakoś to szło, ale wystarczyła druga osoba na pokładzie, a już wejście w ślizg stawało się utrudnione.

~Luke

Wysłany: 2017-10-04, 11:17    [Cytuj]

zoombiep, moim zdaniem, jeżeli finanse Cię ograniczają, to kupuj 2-suw póki jeszcze są dostępne. Tańszy, lżejszy, prostsza budowa. Masz łódź ślizgową, to kup odpowiednio mocny silnik, abyś mógł przynajmniej w 2 osoby wejść w ślizg. Do przemieszczania się po łowisku będziesz miał elektryka. Nie ma nic gorszego niż łodzie ślizgowe z silnikami do 10KM (brak uprawnień) - aż żal patrzeć jak się wszyscy męczą, łącznie z silnikiem...

zoombiep

Wysłany: 2017-10-04, 12:34    [Cytuj]

O i fanie. Dziekuje koledzy za pomoc i utwierdzenie mnie w przemysleniach. Pawęż mam do 85km. A polecilibyście jeszcze może jakąś sprawdzoną kąstrukcje tak do 7000tys zl. Myslalem o suzuki dt 65, a moze jakas yamaha autolube 50km. Czy moze jeszcze jakis inny dobry sprawdzony model.

~Luke

Wysłany: 2017-10-04, 12:40    [Cytuj]

W silnikach dużej mocy jestem zielony, ale miałem 2x Suzuki DT6 i raz Yamahę 9.9, przyczepne, pomocnicze na jacht żaglowy. Suzuki chodziły jak zegarki, ale części drogie lub bardzo drogie (nie mam pojęcia dlaczego). Yamaha podobno niezniszczalna, ale chodzi jakoś tak mniej równo w porównaniu do Suzuki. Ale odpala zawsze.
Generalnie podałeś chyba 2 najbardziej sprawdzone marki. A tak naprawdę, to każdy silnik będzie dobry, jeżeli kupiony w dobrym stanie i był/będzie regularnie serwisowany.

[ ODPOWIEDZ ]