FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czyszczenie żelkotu ( i nie tylko żelkotu )
Autor Wiadomość
~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-18, 12:21    [Cytuj]

Widzę na przykład,że przez bzdury Mazury tracą więcej niż zyskują. Łatwo podnieść larum o coś,trudniej to zrobić z głową. Przykład: kormorany,bobry, Gilma... Taki miecz obosieczny. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Ponastawiać zakazów na Mazurach- nie ma sprawy.Potem jak głód zajrzy w oczy, to co? Żyjesz z turystyki? Daj turystom żyć.
Nie zbawiaj za mnie Mazur, ale mi ich nie zepsuj.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-18, 12:24    [Cytuj]

Zlikwidujmy zatem strefy ciszy, rezerwaty, wylejmy do jezior ścieki i uzupełnijmy chemią... w myśl zasady turysta nasz Pan 8-)

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-18, 12:25    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Zlikwidujmy zatem strefy ciszy, rezerwaty, wylejmy do jezior ścieki i uzupełnijmy chemią... w myśl zasady turysta nasz Pan 8-)

Tak jest ....niech nastanie WOLNOŚĆ .

Ktoś coś wspominał o zdolności do "samoregulacji" :-P :mrgreen:

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-18, 12:32    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

Znowu nie rozumiesz...Turysta nie jest Twoim wrogiem. Nie jest Twoim panem. Po prostu, zamiast ganiać go, pomóż mu. Daj mu kosz, nie będzie śmiecił, daj mu ścieżkę z rezerwacie, nie będzie przebijał się przez krzaki.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-18, 12:42    [Cytuj]

chester_brudnostopy napisał/a:
Daj mu kosz, nie będzie śmiecił, daj mu ścieżkę z rezerwacie, nie będzie przebijał się przez krzaki.

Po pierwsze ideały nie istnieją. Śmieci widuję często 20-50m od śmietnika. Może były zbyt ciężkie?

Po drugie kto i za co ma kupić te kosze i je potem opróżniać? Ty za wywóz odpadów płacisz w swojej gminie, ja w swojej... ale ja na wyspach nie śmiecę, a Twoja gmina z moją nie dzieli się Twoją opłatą.

I po trzecie rezerwatów nie tworzy się do zwiedzania, tylko w celu ochrony przyrody. Jeżeli uważasz, że jakiś rezerwat jest niepotrzebny - napisz pismo do Olsztyna. Może go zlikwidują. Swoje pretensje kierujesz pod zły adres. 8-)

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-18, 12:53    [Cytuj]

Skoro gmina zarabia na turystach, niechaj tworzy z głową warunki do turystyki. Skoro jest problem śmieci, trzeba wystawić śmietnik. Mazury niestety, ale nie nadążają z infrastrukturą. Gdyby zamiast nowej mariny za kilka baniek postawić kilka śmietników dedykowanych turystom, by nie musieli szukać ich po całych Mazurach, na pewno ten problem by zmalał.
Gdyby na łodzi było fajne, wygodne miejsce do srania i poczytania gazetki, nikt by nie narażał się na pogryzienie jaj w krzakach. Gdyby miejscówki do oczyszczania sracza obsługiwał ktokolwiek, ci którzy się brzydzą mieliby łatwiej. Człowiek jest leniwy i wygodnicki. Więc Mazury muszą się przystosować do wygodnickiego i leniwego turysty. Możesz ich też wygnać z Mazur, ale co będziesz wtedy jadł? A ja chcę,żeby i turysta miał dobrze i żebyś Ty miał pełny brzuszek. Życie to sztuka kompromisu.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-18, 13:03    [Cytuj]

Skoro gmina zarabia na turystach, niechaj tworzy z głową warunki do turystyki.

Gmina nie zarabia na turystach. Urzędnicy mają tylko tyle pieniędzy ile zabiorą miejscowemu podatnikowi. Podatnicy zarabiający na turystach niestety najczęściej rozliczają podatki w swoich gminach, nie na Mazurach.

Cytat:
Skoro jest problem śmieci, trzeba wystawić śmietnik. Mazury niestety, ale nie nadążają z infrastrukturą.

Nie ma kasy. Patrz punkt pierwszy.

Cytat:
Gdyby zamiast nowej mariny za kilka baniek postawić kilka śmietników dedykowanych turystom, by nie musieli szukać ich po całych Mazurach, na pewno ten problem by zmalał.

W marinach są śmietniki, a nawet odsysarki fekaliów. Nie trzeba ich szukać.

Cytat:
Gdyby na łodzi było fajne, wygodne miejsce do srania i poczytania gazetki, nikt by nie narażał się na pogryzienie jaj w krzakach.

Kto, za co i gdzie ma je ustawić. Z tego co wiem urzędnicy miejscy w sezonie stawiają kilkaset toalet chemicznych w miejscach niezbędnych. Mało? Zapłać, będzie więcej. Za darmo nikt ich nie rozdaje i nie opróżnia.

Cytat:
Gdyby miejscówki do oczyszczania sracza obsługiwał ktokolwiek, ci którzy się brzydzą mieliby łatwiej.

Większość firm czarterowych taką usługę świadczy - za ok. 50zł.

Cytat:
Człowiek jest leniwy i wygodnicki.Więc Mazury muszą się przystosować do wygodnickiego i leniwego turysty.

Wiec zlikwidujmy rezerwaty, pozwólmy srać do jeziora, rozwińmy czerwony dywan po drodze do śmietnika... będziesz Pan zadowolony.

Cytat:
Możesz ich też wygnać z Mazur, ale co będziesz wtedy jadł?

O mnie się nie martw, o mnie się nie martw, ja sobie radę dam. Pam pa ram pam pam :-P

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-18, 13:12    [Cytuj]

Większość Twoich postów ogranicza się do udowadniania, że czegoś się nie da, że trzeba karać i wywalonego jęzora...
Nie zauważasz, że właśnie te 50 zł opłaty jest problemem dla gościa, który zarabia w cholerę kasy, stać go na super auto i piękny dom właśnie, bo oszczędza na takich właśnie usługach.
Czy śmietnik w gminie, gdzie prywaciarze przez sezon turystyczny zarabiają nieraz na całoroczne utrzymanie, wystawienie kilku śmietników w miejscach największego ruchu jest takim wielkim kosztem? Nie. Ale lepiej dać sobie premię.
Tacy właśnie są ludzie. Nie mnie to oceniać. Poza tym to nie ja prowadzę portal poświęcony Mazurom i turystyce mazurskiej. Niech więc poza narzekaniem i ganieniem za wszystko turystów( w tym mnie) idzie za tym jakaś myśl przewodnia. A tej nie widać, za to jej szczątkowe części są wypaczone. Nie oceniam, tak to zauważam.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-18, 13:20    [Cytuj]

Na wycieczki osobiste nie będę reagował. Zbyt niski poziom.

Nie zauważasz, że właśnie te 50 zł opłaty jest problemem dla gościa, który zarabia w cholerę kasy, stać go na super auto i piękny dom właśnie, bo oszczędza na takich właśnie usługach.

W takim razie powinni mu dopłacić za opróżnienie kibla.

Cytat:
Czy śmietnik w gminie, gdzie prywaciarze przez sezon turystyczny zarabiają nieraz na całoroczne utrzymanie, wystawienie kilku śmietników w miejscach największego ruchu jest takim wielkim kosztem?

Ci prywaciarze nie płacą podatków na Mazurach, więc mazurska gmina tych pieniędzy nie ma.

Cytat:
Nie. Ale lepiej dać sobie premię.

To zawsze jest mile widziane. W każdej branży. 8-)

Cytat:
Poza tym to nie ja prowadzę portal poświęcony Mazurom i turystyce mazurskiej. Niech więc poza narzekaniem i ganieniem za wszystko turystów( w tym mnie) idzie za tym jakaś myśl przewodnia. A tej nie widać, za to jej szczątkowe części są wypaczone. Nie oceniam, tak to zauważam.

Ten portal nie jest jedynym, który prowadzę. Dywersyfikacja. Pamiętasz? :-P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-18, 13:24    [Cytuj]

Poza tym od kiedy wskazanie, że dany produkt jest szkodliwy dla środowiska i wskazanie precyzyjnie dlaczego - jest "czepianiem się turystów"? :-P

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-18, 13:28    [Cytuj]

Jakie wycieczki osobiste? Czy ten wywalony jęzor jest płytki, czy głęboki? Świadczy o Twoim szacunku do rozmówcy?
Ciągle nie rozumiesz meritum. Kijem Wisły nie zawrócisz. Jeśli Mazury nie zaczną się przystosowywać do nowych warunków, jakie niesie ze sobą cywilizacja, staną się ściekiem i śmietnikiem. Proces ten już następuje. Karanie nic nie da, bo im bardziej będziesz łapać, tym więcej sposobów, by uciec. Wtedy ja popłynę na inny szlak a Ty zostaniesz w tym śmietniku. Póki co stoimy na jednej barykadzie. Paradoksalnie.

~Luke

Wysłany: 2017-08-18, 13:31    [Cytuj]

Gdyby na łodzi było fajne, wygodne miejsce do srania i poczytania gazetki, nikt by nie narażał się na pogryzienie jaj w krzakach.

Ja tylko nadmienię, że w krzakach się jeszcze gorzej czyta gazetkę... Od kiedy zmieniłem jacht i mam kibelek (trochę ciasny), to coraz więcej moich znajomych nie chodzi już w krzaki jak pływamy. Nie od razu ("e, ja tam wolę po staremu, na jachcie jakoś tak dziwnie") ale sukcesywnie się przekonywali. Ale ja pływam weekendowo, przeważnie w 2 osoby, czasem 3...
A poza tym zgadzam się z chester_brudnostopy, to że ktoś wywali śmieci 50 m od śmietnika nie oznacza, że śmietnik jest niepotrzebny... Pozostałe 90% wywali do śmietnika. Nie stosujmy retoryki typu "po co, i tak będzie do dupy..."

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-18, 13:42    [Cytuj]

Jeśli Mazury nie zaczną się przystosowywać do nowych warunków, jakie niesie ze sobą cywilizacja, staną się ściekiem i śmietnikiem. Proces ten już następuje.

Zgoda. Proces degradacji następuje, ale różnimy się co do sposobów odwrócenia tego procesu. Tych chcesz go przyśpieszyć poprzez "przymykanie oczu" na zanieczyszczenia i łamanie prawa ustanowionego wyżej, nie w lokalnej gminie.

Gmina i lokalni urzędnicy na rezerwaty nie mają żadnego wpływu. Podobnie jak nie otrzymują grosza z podatków płaconych przez firmę zarejestrowaną gdzieś pod Warszawą.

Nie rozumiesz podstaw, dlatego trudno nam się porozumieć.

Karanie nic nie da, bo im bardziej będziesz łapać, tym więcej sposobów, by uciec.

Odwiedź kiedyś Singapur. Zweryfikujesz swoje poglądy bardzo szybko i (oby nie) boleśnie. 8-)

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-18, 14:00    [Cytuj]

[quote="mazury.info.pl"]
Tych chcesz go przyśpieszyć poprzez "przymykanie oczu" na zanieczyszczenia i łamanie prawa ustanowionego wyżej, nie w lokalnej gminie.
8-)

Nie. Ja zauważam tylko bezsens niektórych zakazów, które i tak nic nie dają. Poza tym pisząc gmina, czy powiat ,czy inna jednostka administracyjna mam na myśli administrację jako ogół, pełną patologii, układów, układzików i oderwania od rzeczywistości.
Mój ulubiony przykład - Gilma. Wspaniałe, zamknięte miejsce, stworzone idealnie pod turystykę. Ścieżka jest? Jest. Ale nielegalna. A gdyby zamiast karania, postawić tam pomost, ścieżkę oznaczyć, wytyczyć, postawić tablicę edukacyjną, udostępnić ją z całym jej dobrodziejstwem, na pewno przyniosła by więcej pożytku przyrodzie, niż głupi zakaz i koniec. Zakaz postoju na noc? Ok. Wtedy masz prawo karać, bo dajesz coś w zamian za ograniczenia.
Gdyby taki kontener na śmieci stał gdzieś przy kanałach, gdzie wodniacy by tylko przepływali i wywalenie worka było by kwestią 3 minut, bez konieczności cumowania, czynili by to z radością,że nie muszą ani śmiecić, ani wozić śmieci przez pół szlaku. Wtedy możesz karać, bo kontenery są.
Tak jest ze wszystkim. Każdą dziedziną życia. Jednak nasi kochani urzędasy wydają zakazy, bo są głupi i leniwi. Mało roboty, nie trzeba myśleć. A jeśli jeszcze są bombardowani pismami, mają dodatkowy bodziec - muszą się chronić, bo wpłynęło pismo. Jak nie zareagują, mogą dostać po dupie. Wiec reagują. A jak? Po linii najmniejszego oporu. Wygodnie, szybko, bez angażowania mózgu. Czy raczej muzgó...
Ja nawet rozumiem Twoje cele, ale nie zgadzam się z drogą, którą czasem obierasz. Stoimy na jednej barykadzie przecież.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-18, 21:17    [Cytuj]

Nie. Ja zauważam tylko bezsens niektórych zakazów, które i tak nic nie dają. Poza tym pisząc gmina, czy powiat ,czy inna jednostka administracyjna mam na myśli administrację jako ogół, pełną patologii, układów, układzików i oderwania od rzeczywistości.

Dlatego właśnie Twoje postulaty są oderwane od rzeczywistości. Też uważam, że urzędników powinno być przynajmniej połowę mniej, ale póki co...

Cytat:
Mój ulubiony przykład - Gilma. Wspaniałe, zamknięte miejsce, stworzone idealnie pod turystykę. Ścieżka jest? Jest. Ale nielegalna.

póki co... rezerwaty ustanawiają urzędnicy, którzy na Mazurach byli może kilka razy w życiu turystycznie. Może się spierać, czy ta czy inna wyspa powinna być rezerwatem - moim zdaniem jednak rezerwaty są potrzebne i powinniśmy ich pilnować, bo inaczej zabetonowane i ogrodzone na Mazurach zostanie dosłownie wszystko.

Cytat:
A gdyby zamiast karania, postawić tam pomost, ścieżkę oznaczyć, wytyczyć, postawić tablicę edukacyjną, udostępnić ją z całym jej dobrodziejstwem, na pewno przyniosła by więcej pożytku przyrodzie, niż głupi zakaz i koniec.

Problem w tym, że nikt nie chce za to płacić. Ani turyści (patrz wątek o winietach), ani miejscowi, a i urzędnicy "centralni" nie kwapią się do tego.

Cytat:
Gdyby taki kontener na śmieci stał gdzieś przy kanałach, gdzie wodniacy by tylko przepływali i wywalenie worka było by kwestią 3 minut, bez konieczności cumowania, czynili by to z radością,że nie muszą ani śmiecić, ani wozić śmieci przez pół szlaku. Wtedy możesz karać, bo kontenery są.

Patrz wyżej. Ktoś musi za ten kontener i śmieci z niego zapłacić. W tej chwili mieszkańcy okolic Giżycka dopłacają każdego miesiąca wakacji do utylizacji dodatkowych 100 ton śmieci "bezpańskich". Protestują przeciw temu i w tym roku kontenerów na takie śmieci jest wyraźnie mniej.

Wodniak najczęściej kupuje żywność w markecie, który podatki od zysków płaci w gminie w której zarejestrowana jest centrala. Na parkingach supermarketów nie znajdziesz kontenera do wyrzucania opakowań. Wszystkie lądują w pojemnikach gminnych, za które płacą mieszkańcy, którzy niekoniecznie czerpią jakiekolwiek zyski z turystyki, bo np. pracują w wojsku. Armia jest największym pracodawcą w Giżycku.

Cytat:
Tak jest ze wszystkim. Każdą dziedziną życia. Jednak nasi kochani urzędasy wydają zakazy, bo są głupi i leniwi. Mało roboty, nie trzeba myśleć. A jeśli jeszcze są bombardowani pismami, mają dodatkowy bodziec - muszą się chronić, bo wpłynęło pismo. Jak nie zareagują, mogą dostać po dupie. Wiec reagują. A jak? Po linii najmniejszego oporu. Wygodnie, szybko, bez angażowania mózgu. Czy raczej muzgó...

Nie wszyscy urzędnicy są głupi, ale masz rację nikt nie lubi się przepracowywać tudzież narażać i przy pomocy jednej skutecznej decyzji wyeliminować daną patologię. W urzędach również powszechny jest relatywizm i "weźmy się i zróbcie". To tacy sami ludzie jak na forum 8-)

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-18, 21:31    [Cytuj]

Ślicznie to wypunktowałeś udowadniając, czy raczej próbując udowodnić, że się nie da...
Rozumiem. To nic nadzwyczajnego. Natomiast mazury prędzej, czy później...
Nie mnie to oceniać, nie moja gmina, nie mój problem...Jest wiele dróg wodnych do zdobycia.
Poza tym, to nie są moje postulaty, tylko opinie, które mam pełne prawo wyrazić.
I tak wszystkich nie da się wyłapać...Nie ma chętnych do takiej pracy. Za mało płatna i za bardzo niewdzięczna. Po co gonić turystę, skoro tylu kłusowników...

~Tupi

Wysłany: 2017-08-18, 22:31    [Cytuj]

jedna uwaga do dyskusji - nie sądzę ,aby więcej śmietników coś diametralnie zmieniło

z moich obserwacji kto jest śmieciarzem i tak będzie śmiecił

zmienić ludzi może tylko edukacja i bezwzględne egzekwowanie przepisów + wysokie kary

jeśli ktoś ma świadomość to przeniesie śmieci i 10 km - znam takich ludzi

inny natomiast nawet jak śmietnik będzie 10 metrów dalej wyrzuci tam gdzie stoi - takich też znam

a o Mazury mimo wszystko jestem spokojny - poradzą sobie:)

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-18, 23:20    [Cytuj]

w sumie...papierzaki też mają swój urok... i nawóz darmowy :mrgreen:

~Tupi

Wysłany: 2017-08-19, 00:31    [Cytuj]

w sumie...papierzaki też mają swój urok... i nawóz darmowy :mrgreen:

uroku nie mają żadnego
a Ty chyba piszesz ,żeby pisać
pzdr

~Agnieszka14

Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2017-08-19, 07:05    [Cytuj]

Niestety moje doświadczenie tegoroczne ze znajomymi potwierdza to, co napisał Tupi.
Na jachcie czarterowym mieli kibel chemiczny i... lali do wody oraz za przeproszeniem srali po krzakach (tyle dobrze, ze z saperką), bo nie chciało im sie z tym bawić.
Stojąc w porcie ze zmywalnią - po śniadaniu pozmywali w zlewie na jachcie.
Wpływali zawsze na noc do portów, ale skoro już stanęli na kotwicy popływać, to wyjęli żel i sie przy okazji umyli.
Na moje jakiekolwiek uwagi - okazało sie ze jestem dziwna.

A w temacie - Meglio kupiłam, na łodce jeszcze nie próbowałam. Na razie testowałam w domu i daje mu 4/5. Nie wszystkie tluste zabrudzenia (no fakt, ze bardzo stare, ale miał tak świetnie czyścić wszystko) dał rade usunąć.

[ ODPOWIEDZ ]