FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Boatshow 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Niezatapialność jachtu po wywrotce
Autor Wiadomość
<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-08-12, 08:55    [Cytuj]

Ta spawa była wielokrotnie wałkowana na forum.
Dla przypomnienia
Problemem jest jak jacht idzie na "grzyba" a kabina jest zalewana.
Już dawno temu wymyślono specjalne " kamizelki " mocowane na maszcie i odpalane automatycznie.
Jak kiedyś pisałem widziałem takie coś po odpaleniu na niemieckim mieczowym jachcie.
Jacht nie zatonął

Przy takim rozwiązaniu problem się upraszcza.
Należy zadbać aby jacht położony masztem na wodzie ( topem ) nie nabierał wody do kabiny i bakist.
I dla ułatwienia
Położone na Jeziorze Zegrzyńskim Tango 730 czy Mx 22 , oparte topem o dno na głębokości ok 3m nie nabiera wody do kabiny .
To tak z doświadczenia.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-12, 09:05    [Cytuj]

Jacht wywrócony na grzyba będzie pływał o ile w jakiś sposób udałoby się uszczelnić skrzynkę mieczową przez którą ucieka z wnętrza powietrze.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-08-12, 09:13    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Jacht wywrócony na grzyba będzie pływał o ile w jakiś sposób udałoby się uszczelnić skrzynkę mieczową przez którą ucieka z wnętrza powietrze.

Jak zeszłoroczne wypadki na mazurach pokazują że niestety nie.
Będzie pływał o ile po zalaniu kabiny nie nastąpi znaczne przegłębienie np. na dziób powodując ucieczkę większości bąbla powietrza.
Uważa , że te szczątkowe komory w kabinach powinny właśnie uniemożliwiać takie przegłębienie aby utracić ten bąbel
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2017-08-12, 09:14, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-12, 09:34    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:

Jak zeszłoroczne wypadki na mazurach pokazują że niestety nie.
Będzie pływał o ile po zalaniu kabiny nie nastąpi znaczne przegłębienie np. na dziób powodując ucieczkę większości bąbla powietrza.
Uważa , że te szczątkowe komory w kabinach powinny właśnie uniemożliwiać takie przegłębienie aby utracić ten bąbel

Poduszka powietrzna w forpiku (części mieszkalnej).

~Siga2
Siga2

Wysłany: 2017-08-12, 09:55    [Cytuj]

Poduszka na topie to uwazam ze nie jest zly pomysł . Nie zastosowalbym na swoim jachcie , ale na lżejszych łódkach kabinowych czy na łódkach szkoleniowych czemu nie ... Co do poduszek pneumatycznych ktore w razie wywrotki wypełnialyby się powietrzem to dla mnie bzdura . Nie tylko bzdura kosztowa , ale takie rozwiązania są nie bezpieczne dla życia. Często w trakcie wywrotki człowiek lub np. Pies znajduje się we wnętrzu-Czytamy o tym często Takie wybuchowe komory uniemożliwią uratowania życia. Łódka rzecz nabyta, po za tym ubezpieczona . Jak duje to zamykamy co sie da kamizelki na kark, telefon do kieszeni i do kokpitu -Właściwie zawsze tak robię , a jak nie chcę to małżonka jako szefowa zawsze to wymusi argumentując / slusznie / że to przecież nic nas nie kosztuje . Nawet jak się jacht wywróci to załoga jest bezpieczna, a jacht z bąblem powietrza długo zachowa pływalność. Moi koledzy z którymi współżegluje wiedzą że lubię pływać w ciężkich warunkach , że sprawia mi to wielką frajdę i że chyba robię to bezpiecznie. Tylko teraz coraz mniej mam siły żeby ciągać przy 6-8B sznurki .Jacht dobrze przygotowany daje rade, nie robiłbym tego na czarterówce gdzie coś się może zdarzyć nie przywidywalnego

~extant

Wysłany: 2017-08-12, 10:01    [Cytuj]

Siga2 napisał/a:
Poduszka na topie to uwazam ze nie jest zly pomysł ...

... to zależy od wagi takiej "poduszki" ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-12, 10:41    [Cytuj]

Siga2 napisał/a:
Co do poduszek pneumatycznych ktore w razie wywrotki wypełnialyby się powietrzem to dla mnie bzdura . Nie tylko bzdura kosztowa , ale takie rozwiązania są nie bezpieczne dla życia.

...dlatego pisałem o poduszkach odpalanych RĘCZNIE.

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-12, 11:01    [Cytuj]

Siga2 napisał/a:
Co do poduszek pneumatycznych ktore w razie wywrotki wypełnialyby się powietrzem to dla mnie bzdura . Nie tylko bzdura kosztowa , ale takie rozwiązania są nie bezpieczne dla życia.

https://youtu.be/ax6rEUEpVvM

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-12, 11:04    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
Siga2 napisał/a:

https://youtu.be/ax6rEUEpVvM

<|pako

Wysłany: 2017-08-12, 11:08    [Cytuj]

Siga2 napisał/a:

Mogą być i automatyczne jak w kamizelkach, kwestia dopracowanie techniki - patrz rozwiązania w samochodach

[ ODPOWIEDZ ]