FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Mazurskie Targi Sportów Wodnych 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ubezpieczenie
Autor Wiadomość
AktywnyTata

Wysłany: 2017-07-21, 11:22   Ubezpieczenie [Cytuj]

Witam,

To mój pierwszy post więc pozwólcie, że sie przywitam i przedstawię. WITAM!
Patent motorowodny mam od 2 lat ale od tego czasu prawie nie pływałem. Na kursie też tego za dużo nie było... Na Mazurach byłem jako załogant jakies 18 lat temu na niewielkim 4 osobowym jachcie - zabijcie ale nie pamietam co to był za jacht.

Wybieram się z Żoną i 2 dzieci (5 i 9 lat) na 2 tygodniowy rejs Nautiką 830 pomiędzy 19 sirpnia, a 2 września. Planuje co 2-3 dni zawinąć do portu żeby uzupełnić zapasy prądu, wody czy jedzenia i pozbyć się "szamba". Reszta na dziko.

Biorąc pod uwage, że płynę pierwszy raz zastanawiam się nad ubezpieczeniem na wypadek gdybym w jakikolwiek sposób zniszczył/uszkodził łódkę czarterowaną lub osób trzecich czy też jakieś inne mienie.

Możeie polecic jakąś ubezpieczalnię która ma dobra ofertę dla żeglarzy?
A może to przerost formy nad treścią i niepotrzebnie panikuje?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-21, 11:34    [Cytuj]

Konkretnej firmy tutaj nikt publicznie nie poleci, bo byłaby to kryptoreklama, a te są sprzeczne z regulaminem forum.

Łodzie czarterowe są ubezpieczone (chociaż są i takie, które ubezpieczenia nie posiadają). odbierając jacht opłacasz kaucję na wypadek małych szkód. Większe szkody są pokrywane z ubezpieczenia jachtu.

Wybierając jacht sprawdzaj, czy Twój jacht będzie ubezpieczony, w jakim zakresie i dopilnuj, aby zostało to napisane w umowie, którą podpisujesz.

Generalnie nie stresowałbym się tym tak bardzo. Przy odrobinie zdrowego rozsądku nic złego się nie powinno stać.

Jeżeli jesteś bardzo zapobiegliwy - wykup sobie polisę OC sternika w dowolnym towarzystwie (wszak nie Ty będziesz z tego korzystał)... pamiętając, że absolutnie wszystkie polisy drobnym druczkiem mają szereg wykluczeń co oznacza mniej więcej tyle, że odszkodowanie stosunkowo trudno uzyskać.

Trzeba po prostu uważać na szlaku, ale bez paniki. Przezorni zostają w domowym fotelu.

Marcin1976666

Wysłany: 2017-08-07, 14:39    [Cytuj]

Ja zawsze nocuję w portach bo gdzieś przeczytałem że jeżeli coś się stanie z łodzią a nie będzie rachunku to ubezpieczenie jest nieważne, mówię tu o ubezpieczeniu które się dostaje od firmy czarterującej ale może jest takie które można wykupić osobno i pokryje straty jak się cumuje na dziko tylko trzeba się zastanowić czy lepiej wykupić to ubezpieczenie czy wydać te 30-60zł za postój w porcie

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-07, 14:50    [Cytuj]

Marcin1976666 napisał/a:
Ja zawsze nocuję w portach bo gdzieś przeczytałem że jeżeli coś się stanie z łodzią a nie będzie rachunku to ubezpieczenie jest nieważne, mówię tu o ubezpieczeniu które się dostaje od firmy czarterującej ale może jest takie które można wykupić osobno i pokryje straty jak się cumuje na dziko tylko trzeba się zastanowić czy lepiej wykupić to ubezpieczenie czy wydać te 30-60zł za postój w porcie

Wszystko zależy od rodzaju szkód.

Prawdą jest, że ubezpieczenie nie obowiązuje w przypadku kradzieży/zniszczenia mienia dokonanej na postoju "na dziko" poza portem - w dodatku strzeżonym.

W innych przypadkach zależy od tzw. OWU z szeregiem wyłączeń. Może się okazać, że rachunek z portu niestrzeżonego też na nic się nie zda. Port strzeżony to taki, który zatrudnia profesjonalną ochronę z uprawnieniami, nie ciecia do pilnowania.

Łódź musi być przypięta do pomostu na kłódkę - sama cuma się nie liczy.

itp. itd. ubezpieczenia to temat-rzeka. Firmy ubezpieczeniowe bronią się, bo dochodzi do wielu wyłudzeń, ale same nie są "święte" wymagając często bzdur.

W praktyce coraz więcej firm czarterowych świadomie rezygnuje z ubezpieczalni biorąc koszty na siebie lub obciążając nimi klienta.

Tupi

Wysłany: 2017-08-09, 23:39    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

W praktyce coraz więcej firm czarterowych świadomie rezygnuje z ubezpieczalni biorąc koszty na siebie lub obciążając nimi klienta.

odważni :mrgreen:

praktyka jest niestety taka ,że firmy ubezpieczeniowe wycofują się z ubezpieczania łodzi czarterowych - za dużo zdarzeń
gothaer wycofał się w tym roku - w praktyce zostało tylko pzu,warta ( obie firmy bez doświadczeń w ubezpieczeniach łodzi - osobiście obstawiam ,że kilka sezonów i oni również wycofają ofertę dla czarterów) i pantaenius ( z doświadczeniem ,ale wyraźnie droższy)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-10, 00:15    [Cytuj]

Nieprawda. PZU ubezpiecza mazurskie czarterówki odkąd pamiętam. Warta również od dawna.
Koszty dla ubezpieczalni są duże, bo zgłaszający potrafią na odszkodowaniach nieźle zarabiać. Są na rynku wyspecjalizowane agencje, które potrafią odzyskiwać z nawiązką koszty poniesione na opłacanie składek.

Niestety nie ma nic za darmo - płacą za to ci, którzy z tego nie korzystają albo w postaci wyższych składek, albo w postaci niekorzystnych umów z szeregiem wyłączeń.

Tupi

Wysłany: 2017-08-10, 00:49    [Cytuj]

Nieprawda..

hmm co jest nieprawdą?

bo jeśli uważasz ,że pzu czy warta mają doświadczenie w ubezpieczaniu łodzi to się mylisz - hmm może źle napisałem w ubezpieczaniu mają doświadczenie ,ale w likwidacji szkód łodzi to już niespecjalnie
Ostatnio zmieniony przez Tupi 2017-08-10, 00:55, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-10, 00:53    [Cytuj]

Tupi napisał/a:
Nieprawda..

hmm co jest nieprawdą?

Ze firmy PZU i Warta nie mają doświadczenia w ubezpieczaniu jachtów.

Tupi

Wysłany: 2017-08-10, 00:59    [Cytuj]

Tupi napisał/a:
Nieprawda..

hmm co jest nieprawdą?

Ze firmy PZU i Warta nie mają doświadczenia w ubezpieczaniu jachtów.

patrz wyżej - już się odniosłem:)

chodź może określenie doświadczenie jest rzeczywiście nieadekwatne
Ostatnio zmieniony przez Tupi 2017-08-10, 01:01, w całości zmieniany 1 raz  

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-10, 07:42    [Cytuj]

W innych przypadkach zależy od tzw. OWU z szeregiem wyłączeń. Może się okazać, że rachunek z portu niestrzeżonego też na nic się nie zda. Port strzeżony to taki, który zatrudnia profesjonalną ochronę z uprawnieniami, nie ciecia do pilnowania.

Łódź musi być przypięta do pomostu na kłódkę - sama cuma się nie liczy.

itp. itd. ubezpieczenia to temat-rzeka. Firmy ubezpieczeniowe bronią się, bo dochodzi do wielu wyłudzeń, ale same nie są "święte" wymagając często bzdur.
.

Specjalistyczne ubezpieczalnie tego nie wymagają . Mam ubezpieczony jacht w Yacht-Pool i w OWU nie ma mowy o strzeżonym porcie czy kłódce. Z tego co się orientuję Pantaenius i Proffman również nie wymagają .

~najmita

Wysłany: 2017-08-10, 09:45    [Cytuj]

Tupi napisał/a:

gothaer wycofał się w tym roku -....

W tym roku ubezpieczyłem łódkę w Gothaer, kolejny już sezon.
Owszem, TU niechętnie ubezpieczają floty czarterowe ponieważ dużo jest naciągaczy. Zdarzają się przypadki np. przekładania uszkodzonego osprzętu (masztu) z jednej łódki na drugą i zgłaszania kolejnego fikcyjnego zdarzenia.

Tupi

Wysłany: 2017-08-10, 13:11    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Tupi napisał/a:

gothaer wycofał się w tym roku -....

W tym roku ubezpieczyłem łódkę w Gothaer, kolejny już sezon.
Owszem, TU niechętnie ubezpieczają floty czarterowe ponieważ dużo jest naciągaczy. Zdarzają się przypadki np. przekładania uszkodzonego osprzętu (masztu) z jednej łódki na drugą i zgłaszania kolejnego fikcyjnego zdarzenia.

"praktyka jest niestety taka ,że firmy ubezpieczeniowe wycofują się z ubezpieczania łodzi czarterowych - za dużo zdarzeń
gothaer wycofał się w tym roku"
łodzie do użytku prywatnego ubezpieczają nadal - wyraźnie napisałem ,że wycofali się z ubezpieczeń łodzi czarterowych i nie niechętnie - po prostu nie mają takiego ubezpieczenia w tegorocznej ofercie
Ostatnio zmieniony przez Tupi 2017-08-10, 13:12, w całości zmieniany 1 raz  

~Maaniek

Wysłany: 2017-08-11, 09:25   Re: Ubezpieczenie [Cytuj]

AktywnyTata napisał/a:
Witam,

To mój pierwszy post więc pozwólcie, że sie przywitam i przedstawię. WITAM!
Patent motorowodny mam od 2 lat ale od tego czasu prawie nie pływałem. Na kursie też tego za dużo nie było... Na Mazurach byłem jako załogant jakies 18 lat temu na niewielkim 4 osobowym jachcie - zabijcie ale nie pamietam co to był za jacht.

Wybieram się z Żoną i 2 dzieci (5 i 9 lat) na 2 tygodniowy rejs Nautiką 830 pomiędzy 19 sirpnia, a 2 września. Planuje co 2-3 dni zawinąć do portu żeby uzupełnić zapasy prądu, wody czy jedzenia i pozbyć się "szamba". Reszta na dziko.

Biorąc pod uwage, że płynę pierwszy raz zastanawiam się nad ubezpieczeniem na wypadek gdybym w jakikolwiek sposób zniszczył/uszkodził łódkę czarterowaną lub osób trzecich czy też jakieś inne mienie.

Możeie polecic jakąś ubezpieczalnię która ma dobra ofertę dla żeglarzy?
A może to przerost formy nad treścią i niepotrzebnie panikuje?

Jest półśrodek. OC w życiu prywatnym z klauzulą szkody w mieniu najmowanym. W InterRisku jest co prawda limit do 10% sumy gwarancyjnej OC, w PZU chyba do wysokości sumy gwarancyjnej. Jacht nawet jak jest ubezpieczony to może mieć wprowadzona franszyzę redukcyjną tzw. udział własny w szkodzie, to ok 10-20% wartości szkody, ale nie mniej niz np. 1000zł. Taka tendencja jest od tego roku w umowach ubezpieczenia jachtów czarterowych na śródlądziu. Nie ma też produktu ubezpieczenia kaucji który mógłby nas ratować w przypadku zajęcia kaucji, a jego odpowiednik morski jest po prostu za drogi w stosunku do wysokości kaucji.

[ ODPOWIEDZ ]